Ako hľadať zmysel života, cesta k jeho naplneniu
Odpoveď na otázku, aký je zmysel života, nemusí byť pre každého úplne jasná. Ľudia si ju kladú od momentu, keď začnú byť schopní kriticky myslieť o realite. Táto otázka sa môže v ľudskej mysli vynárať častejšie počas ťažších období, no prítomná je neustále. Čo je teda zmysel života a aká je cesta k jeho naplneniu?
Pokiaľ ide o zmysel života, názor naň sa mení od človeka k človeku. Niektorí môžu nájsť útechu v náboženských alebo filozofických textoch. Neexistuje však jednoznačná odpoveď, ktorá by vyhovovala každému. V konečnom dôsledku je každý jednotlivec zodpovedný za to, aby sám objavil, čo je pre neho dôležité a ako žiť svoj život naplno.
Hľadanie zmyslu života nemusí byť skľučujúce. Existujú rôzne metódy, ktoré preskúmajú, čo je pre človeka najdôležitejšie. Môže sa to začať obyčajným písaním denníka či dobrovoľníckou prácou.
Cesta k naplneniu zmyslu života
Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako začať, je vziať si voľno a ísť na ústranie. To umožní odpútať sa od každodenného života. Človeku sa rýchlejšie vyčistí myseľ bez tlaku z práce a záväzkov, zníži sa nápor stresu.
Počas ústrania môže venovať čas premýšľaniu o tom, čo si cení a ako chce žiť. Kto si už vyskúšal pravidelne písať denník? Nie je to záležitosť mladých dievčat, práve naopak.
Zapisovanie svojich myšlienok a zážitkov pomôže nájsť zmysel tak, že poskytne priestor na spracovanie emócií a preskúma osobné presvedčenia. Pri písaní môže človek objaviť nové poznatky o sebe, svojich hodnotách a o tom, aký život chce žiť.
Človek môže lepšie pochopiť svet aj vďaka zmysluplným zážitkom. Dobrovoľníctvo, spojenie s prírodou a trávenie času s rodinou a priateľmi sú niektoré z aktivít, ktoré napomáhajú ponoriť sa do každodenných zázrakov života. Jednotlivec takto objaví svoje vášne a pravdepodobne nájde vnútornú pohodu.
Zmysel života sa ukrýva v maličkostiach
Ľudia si jednoducho potrebujú oddýchnuť od každodenného zhonu. Je dôležité oceniť drobné momenty, ktoré tvoria náš život. Môže ísť o prvý ranný dúšok horúcej kávy či o prechádzku v parku. Život je plný výnimočných okamihov, ak si osoba nájde čas na ich hľadanie.
Tu sú každodenné príležitosti, ako nájsť zmysel života:
- únik pred zhonom a stresom, pozastavenie sa pri momentoch, ktoré prinášajú radosť
- sústredenie, čas na premýšľanie
- všímavosť voči okoliu
- pestovanie vzťahov
Človeku pomôže, ak sa zameria na drobnosti, ktoré ho robia šťastným. Ak si každý deň vyhradí niekoľko chvíľ na vychutnanie jednoduchých radostí života, môže to mať preňho veľký význam.
Vnútorný nepokoj sa môže zmeniť, ak si človek vychutná pocit z horúcej sprchy, vychutná si vôňu obľúbeného jedla, ktoré sa varí v kuchyni, strávi čas vonku, na prechádzke v prírode alebo sa venuje svojmu obľúbenému koníčku.
Ďalším spôsobom, ako do svojho života vniesť viac radosti, je praktizovanie všímavosti. Všímavosť je o plnej prítomnosti v danom okamihu bez toho, aby ho človek hodnotil alebo nad ním premýšľal.
Hlboké dýchanie a sústredenie sa na svoje telo a myseľ pomôže dostať sa do pokojnejšieho stavu. Napríklad cvičenie jogy je veľmi jednoduchým spôsobom, ako sa začať sústrediť na prítomný okamih.
Nakoniec, netreba zabúdať na vzťahy. Pri zaneprázdnenosti sa ľahko stane, že sa osoba nechá uniesť a zabudne na priateľov a rodinu. Snaha o udržiavanie kontaktov, či už ide o posielanie textových správ, telefonáty alebo stretnutia pri jedle, môže pomôcť vniesť do života radosť.
Ako uvažovať o živote
Život je cesta, na ktorej nás často čakajú zvraty. Rozhodnutia, ktoré ľudia robia, často formujú ich život. Začína sa to spôsobom obliekania a rozvíja sa v rozhodnutiach, ktoré jednotlivci robia počas celého života. Ovplyvňujú to aj vzťahy, do ktorých sa človek zapája.
Neustále sa naskytá príležitosť skúmať a premýšľať o tom, kto sme a aký je náš životný cieľ. Úvaha o živote dokáže byť vyčerpávajúca, no veľakrát zmysluplná.
Je dôležité, aby si osoba počas svojej cesty našla chvíľu na zastavenie – zamyslela sa nad rozhodnutiami, ktoré robí v oblasti životného štýlu.
Premýšľanie o svojom konaní umožňuje uvedomiť si, čo jednotlivcovi vyhovuje a čo nie. Umožňuje robiť informovanejšie a vedomejšie rozhodnutia. Uvedomovanie si svojich rozhodnutí pomáha celkovo sa starať o seba a podporuje človeka v tom, aby žil život v súlade s jeho hodnotami a cieľmi.
Rozhodnutia týkajúce sa životného štýlu, ktoré človek robí každý deň, majú zásadný vplyv na celkovú pohodu. Pomáhajú formovať zmysluplný a cieľavedomý život. Takto sa každý dopracuje k naplnenému životu plného radosti.
Depresia a zmysel života
Život je plný zložitostí, ktoré človeka často vedú k zamysleniu nad jeho cieľom alebo zmyslom života. Je ľahké skĺznuť do vzorca premýšľania o tejto otázke. Ak to niekto zaženie príliš ďaleko, môže sa dostať na veľmi šmykľavú cestu.
Depresia je obzvlášť znepokojujúcim dôsledkom príliš vážnej úvahy o živote. Môže byť spôsobená nadmernými starosťami a obavami o zmysel života až do takej miery, že ovládne ľudské myšlienky.
Depresia vedie k hlbokému, zdrvujúcemu smútku a neschopnosti venovať sa činnostiam, ktoré kedysi prinášali radosť. Prispievajú k nej aj také tendencie, ako je prepracovanosť, perfekcionizmus a porovnávanie.
Kľúčom k tomu, aby sa človek vyhol depresívnym stavom, je brať život taký, aký je. Je to rad okamihov a každý si treba vedieť užiť. Život nemá jeden zmysel, pretože jeho rôzne aspekty majú pre ľudí rozličný význam.
Dôležité je, aby sa človek tešil z momentov, ktoré má, namiesto toho, aby sa snažil hľadať príliš zjednodušenú odpoveď.
Neexistuje univerzálna definícia zmysluplného života. Pre každého z nás vyzerá inak. Je dôležité si uvedomiť, že zmysluplný život nemusí zahŕňať veľké úspechy. Život sa často skladá z malých momentov, ktoré prinášajú radosť – trávenie kvalitného času s blízkymi, venovanie sa koníčkom alebo jednoducho čas na to, aby sme si vážili prírodu.
Zmysel života je vzrušujúca a záhadná otázka, no nemusí byť všeobjímajúca. Ľudia by ju nemali brať príliš vážne. Namiesto toho by si každý deň mali vyhradiť chvíle na to, aby ocenili cestu, na ktorej práve sú. Život ponúka veľa. Je škoda nevyužiť všetky príležitosti, ktoré dáva.
Viktor Frankl
Frankl bol rakúsky psychiater a neurológ, ktorého teórie existenciálnej terapie zmenili spôsob, akým mnohí ľudia uvažujú o živote. Viktor Frankl sa narodil v roku 1905 vo Viedni a vytvoril teóriu zmyslu a účelu života, ktorú nazval logoterapia.
Logoterapia alebo „terapia prostredníctvom zmyslu“ tvrdí, že ľudia môžu nájsť zmysel života prostredníctvom vzťahov s inými ľuďmi a venovaním sa niečomu väčšiemu, než sú oni sami.
Frankl bol zástancom koncepcie „vnútornej slobody“, ktorá jednotlivcom umožňuje vybrať si svoj vlastný osud a zostať slobodnými aj v rámci tiesnivých okolností. Koncepciu zmyslu a cieľa skúmal vo svojom najznámejšom diele Človek hľadá zmysel. Tvrdil, že najdôležitejšou ľudskou slobodou je voľba vlastného postoja za akýchkoľvek okolností.
Franklove teórie logoterapie a existenciálnej terapie inšpirovali celé generácie ľudí na celom svete a sú aktuálne aj dnes. Jeho učenie začlenili do terapií, ktoré dodnes používajú na liečbu rôznych duševných porúch. Jeho myšlienky o vytváraní zmyslu života sú stále široko diskutované vo svete psychológie. Hoci sám Frankl zomrel v roku 1997, jeho dielo žije ďalej v životoch tých, ktorých sa dotklo.
Hľadanie zmyslu života podľa Viktora Frankla
Viktor Frankl vo svojej slávnej knihe Hľadanie zmyslu života poskytuje jedinečný pohľad na odvekú otázku zmyslu života. Na základe vlastnej skúsenosti (prežitie holokaustu) dospel k záveru, že zmysel života spočíva v schopnosti nájsť zmysel vo svojom utrpení a v odhodlaní vytvárať pozitívne hodnoty pre seba a pre druhých.
Franklova životná skúsenosť svedčí o sile, ktorú môže mať pozitívny postoj k utrpeniu a ktorá ľuďom umožňuje vytvárať zmysel z tragédie. Tvrdí, že vedomým hľadaním alebo vytváraním zmyslu života môže človek svoje utrpenie premeniť na pozitívnu silu dobra, namiesto toho, aby ho nechal len zničiť. Nájdením zmyslu a motivácie možno využiť svoje utrpenie ako katalyzátor rastu a odolnosti v živote.
Frankl tvrdil, že zmysluplnosť života nemusí nevyhnutne vyplývať z vonkajších úspechov a radostí. Dôležitejšia je naša schopnosť nájsť zmysel života a odvaha prijať utrpenie ako nástroj rastu.
Frankl napokon tvrdí, že jediným spôsobom, ako skutočne nájsť zmysel života, je obrátiť sa dovnútra a uvedomiť si vlastný životný cieľ. Tým, že sa človek naučí naladiť na svoje vnútorné sily a prevezme zodpovednosť za svoj osud, môže začať vytvárať zmysel vlastným jedinečným spôsobom.