Živnostenský register – živnosť, výpis, OSVČ

Založenie živnosti je jedným z prvých krokov k tomu, ako začať podnikať. Podnikanie na živnosť sa týka predovšetkým jednotlivcov a malých skupín ľudí, ktorí sa zaujímajú o podnikanie a chcú začať legálne a nezávisle poskytovať svoje služby alebo predávať svoje produkty. Živnostenský register sa však týka aj právnických osôb. Čo je to živnostenský register? Ako získať výpis zo živnostenského registra?
V prvom rade je dôležité, aby si živnostník premyslel, v akom odvetví chce podnikať. Svoje podnikanie môže orientovať na predaj tovaru, poskytovanie rôznych služieb, umeleckú činnosť alebo rôzne iné podnikateľské aktivity.
Kľúčové informácie článku
Živnostenský register je verejný zoznam SZČO aj právnických osôb. Nachádza sa na webovej lokalite zrsr.sk/index, kde do neho môže ktokoľvek nahliadnuť. Obsahuje informácie, ako je meno a priezvisko fyzických osôb, obchodné meno, IČO, miesto a predmet podnikania, vznik a zánik činnosti.
Výpis zo živnostenského registra sa dá získať na webovej stránke slovensko.sk. Po prihlásení sa dá vyplniť žiadosť o výpis. Ten je žiadateľovi zaslaný do jeho elektronickej schránky. Ak žiadateľ nepoužije elektronické podanie a elektronický podpis, musí zaplatiť poplatok 5 €.
Na rozdiel od živnostenského registra nie sú v obchodnom registri zapísané SZČO. Zapisujú sa tam organizácie, ako je s. r. o., a. s., družstvo, verejná obchodná spoločnosť, komanditná spoločnosť, jednoduchá spoločnosť na akcie, európske zoskupenie hospodárskych záujmov, európske družstvo či európska spoločnosť.
Čo je živnosť?
Živnosť predstavuje druh podnikania, a to jeho najjednoduchšiu formu, čo z nej robí jeden z najobľúbenejších typov podnikania v rôznych krajinách. Živnostenské podnikanie upravuje Zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní, resp. živnostenský zákon.
Všetci živnostníci sú plne zodpovední za svoje podnikanie a svoje podnikateľské záväzky. Ručia za ne celým svojim majetkom. To, že osoba je za svoje podnikanie plne zodpovedná, odlišuje živnosť od iných foriem podnikania, ako sú napr. obchodné spoločnosti s. r. o., a. s. alebo družstvá. V živnostenskom registri sú však uvedené aj tieto právnické osoby.
Je dôležité podotknúť, že zákon nevymedzuje presne, ktoré činnosti možno vykonávať ako živnosť, ale striktne určuje, ktoré činnosti nie sú živnosťou. To v praxi znamená, že niektoré aktivity môžu byť vykonávané len v rámci iných foriem podnikania, vyžadujú inú formu licencie.
Živnostenský register osôb
Živnostenský register predstavuje verejný zoznam právnických osôb a podnikateľov pôsobiacich ako SZČO (česky OSVČ). Tento register obsahuje rôzne informácie o ich prevádzkach. Neobsahuje však osobné údaje osôb, ako sú rodné čísla a dátumy narodenia.
Ide o dôležitý nástroj, ktorý pomáha s evidenciou podnikateľov a ich činností na Slovensku. Živnostenský register osôb je dôležitou súčasťou právneho rámca pre tých, ktorí majú živnostenské oprávnenie, a poskytuje základné údaje o podnikoch, ako je napr. IČO.
Živnostenský register slúži ako oficiálna evidencia obchodných aktivít a pomáha zabezpečiť transparentnosť a právnu istotu v obchodných záležitostiach.
Účelom živnostenského registra osôb je zabezpečiť ľahkú identifikáciu a overenie právnických a fyzických osôb vykonávajúcich živnosť alebo podnikateľskú činnosť. Poskytovaním informácií o jednotlivcoch stojacich za podnikaním pomáha chrániť záujmy zákazníkov, obchodných partnerov a širokej verejnosti.
V živnostenskom registri osôb, ktorý je verejným dokumentom v elektronickej podobe, sú zapísané informácie o fyzických a právnických osobách, a to napr. ich mená alebo názvy, IČO, miesto podnikania aj predmety, v ktorých osoby podnikajú. Tiež sú tam uvedené dátumy vzniku a zániku oprávnenia.
Živnostenský register osôb má niekoľko dôležitých funkcií:
- transparentnosť – registre sú verejnými dokumentmi, takže je možné do nich kedykoľvek nahliadnuť; tým sa podporuje transparentnosť podnikateľov
- daňová evidencia – register slúži na evidenciu spoločností aj SZČO pre výpočet daní a odvodov; živnostenský register zároveň zjednodušuje registráciu podnikateľov na dane
- ochrana spotrebiteľov – verejnosť môže skontrolovať informácie o živnostníkoch, čo pomáha spotrebiteľom správne sa rozhodovať pri výbere služieb alebo tovarov
Informácie obsiahnuté v živnostenskom registri osôb vo všeobecnosti zahŕňajú podrobnosti, ako je meno jednotlivca, miesto podnikania, obchodné meno, IČO, registračné číslo a ďalšie relevantné obchodné údaje. Môžu tam byť uvedené aj ďalšie informácie, ako je typ podnikania, dátum založenia či dátum zániku podniku.

Výpis zo živnostenského registra
Register živnostníkov je dôležitým zdrojom informácií pre podnikateľov a iných ľudí na Slovensku. Ako už bolo vyššie spomenuté, obsahuje cenné informácie o podnikateľoch a ich službách.
Výpis zo živnostenského registra je oficiálnym dokumentom, ktorý sa viaže ku konkrétnej živnostenskej činnosti a obsahuje informácie o tejto živnosti. Existuje výpis z verejnej časti a neverejnej časti živnostenského registra. Neverejná časť obsahuje navyše rodné číslo. Medzi informácie vo výpise zo živnostenského registra patria:
- údaje o živnostníkovi – meno, priezvisko
- popis živnostenskej činnosti – stručný popis činnosti, ktorú živnostník vykonáva
- identifikačné údaje o živnosti – IČO (identifikačné číslo organizácie), obchodné meno a miesto podnikania, príp. ďalšie dôležité informácie o živnosti
- dátum zápisu do registra – informácia o dátume, kedy bola živnosť zaregistrovaná
- dátum výpisu – dátum, kedy bol výpis zo živnostenského registra vyhotovený
Výpis zo živnostenského registra sa dá získať online na internete cez webový portál slovensko.sk. Po prihlásení sa dá vyplniť žiadosť o výpis. Ten je žiadateľovi zaslaný do jeho elektronickej schránky. Ak žiadateľ nepoužije elektronické podanie a elektronický podpis, musí zaplatiť poplatok 5 €.
SZČO alebo OSVČ – živnostenský register
OSVČ predstavuje skratku pre osoba samostatně výdělečně činná, čo je názov pre živnostníka v Českej republike. Na Slovensku sa používa skratka SZČO – samostatne zárobkovo činná osoba. Každý živnostník má za povinnosť ohlásiť svoju živnosť na živnostenskom úrade.
Živnosť sa dá ohlásiť online cez portál slovensko.sk. Podnikatelia sa musia najprv oboznámiť s poplatkami a podmienkami ohlásenia živnosti, ako je napr. potreba elektronického podpisu. Je však možné živnosť ohlásiť aj osobne, na čo človek použije príslušný formulár a prílohy.
OSVČ v živnostenskom registri možno vyhľadávať podľa mena a priezviska, IČO aj miesta podnikania. Informácie, ktoré sú pri živnostníkovi uvedené, sú podobné ako pri právnických osobách. Vyhľadávanie OSVČ v živnostenskom registri umožňuje ľuďom overovať si podnikateľov.

Živnostenský register firiem
Firmy sa dajú v registri vyhľadávať rovnako ako SZČO. Živnostenský register firiem má viacero výhod. V prvom rade ide o transparentnosť, ktorú ponúka. Verejnosť si môže cez nahliadnutie do živnostenského registra overiť, či je firma alebo spoločnosť legitímna a či je riadne registrovaná a oprávnená vykonávať svoju živnosť.
Ďalšou funkciou živnostenského registra firiem je identifikácia. Pomocou tohto registra môžu úrady identifikovať živnostníka a ľahko sa dostať k informáciám, ktoré práve o živnostníkovi potrebujú.
V neposlednom rade živnostenský register firiem slúži aj ako podpora podnikania, pretože široká verejnosť môže nahliadať do tohto registra a získať dôležité informácie o konkurencii na trhu.
Informácie o živnosti či obchodných spoločnostiach sú prístupné na oficiálnych právnych webových stránkach alebo aj rôznych nezávislých stránkach, ako je napr. portál ifinancie.sk či vpeniaze.sk. Na týchto webových stránkach sa záujemcovia o živnosť alebo iné podnikanie môžu dozvedieť viac informácií.
Živnostenský register – nahliadania
Živnostenský register je verejný a dostupný na webovej lokalite zrsr.sk/index. Nahliadanie do živnostenského registra je teda jednoduché a dostupné širokej verejnosti. Podľa rôznych údajov môžu ľudia v registri vyhľadávať SZČO aj firmy.
Nahliadanie do živnostenského registra môže poslúžiť mnohým ľuďom aj inštitúciám. Údaje, ktoré sa dajú cez tento register vyhľadať, zjednodušujú evidenciu a pomáhajú ľuďom vyhľadávať a overovať si jednotlivé osoby aj spoločnosti.

Obchodný register, živnostenský register
Obchodný register a živnostenský register sa od seba líšia. Zatiaľ čo do živnostenského registra sa zapisujú SZČO aj právnické osoby, do obchodného registra sa SZČO, teda fyzické osoby podnikatelia, nezapisujú. Tiež je to však verejný register. Jeho súčasťou sú aj zákonom ustanovené listiny.
Medzi subjekty, ktoré sa musia povinne zapísať do obchodného registra, patria:
- s. r. o., a. s., družstvo
- verejná obchodná spoločnosť
- komanditná spoločnosť
- jednoduchá spoločnosť na akcie
- európske zoskupenie hospodárskych záujmov, európske družstvo, európska spoločnosť
- štátne podniky a organizačné zložky podnikov slovenských právnických osôb
- právnické osoby zriadené zákonom, resp. na základe zákona (ak sa majú zapísať podľa zákona)
- podniky a organizačné zložky podnikov zahraničných právnických osôb
Ľudia môžu získať výpis z obchodného registra. Žiadosť sa podáva na príslušný súd, no o výpis sa dá žiadať aj elektronicky. Obsahuje všetky informácie, ktoré sa do obchodného registra uvádzajú. Ide o verejný register, a tak môže o výpis žiadať ktokoľvek.
Obchodný register sa nachádza na webovej stránke sluzby.orsr.sk a ponúka rôzne služby. Je to napr. poskytovanie výpisu, žiadanie o uloženie listiny do zbierky listín, vytvorenie spoločenskej zmluvy pre s. r. o. založenej zjednodušeným spôsobom, vytvorenie plnomocenstva a mnoho ďalších.
Obchodný register a živnostenský register sú dva odlišné portály. V oboch prípadoch však ide o verejné registre, ktoré ľuďom ponúkajú transparentné a pravdivé informácie. Týmto spôsobom registre hromadia dôležité informácie o SZČO a ďalších podnikateľských subjektoch, ktoré ľudia pravidelne využívajú.