Žiadosť o zmenu pracovnej pozície – vzor
V pracovnom živote človeka môže dôjsť do bodu, kedy je nútený urobiť zmeny súvisiace s jeho pracovnou náplňou alebo pracovným miestom. Predtým, ako sa rozhodne tieto zmeny urobiť, je potrebné, aby napísal žiadosť zamestnávateľovi, a tak ho informoval o jeho želanej zmene. Ako napísať žiadosť o zmenu pracovnej pozície? Kedy môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca na inú pracovnú pozíciu a ktoré podmienky musia byť pri tom splnené?
Žiadosť o zmenu pracovnej pozície, je v takejto situácii kľúčovým elementom. Pri správnom spísaní žiadosti, je veľká šanca, že zamestnávateľ svojmu zamestnancovi vyhovie.
Žiadosť o zmenu pracovnej pozície
Žiadosť o zmenu pracovnej pozície je upravená Zákonníkom práce. O zmenu pracovnej pozície zväčša dochádza na základe zdravotného stavu zamestnanca, ktorý mu neumožňuje vykonávať danú prácu. Taktiež o zmenu pracovnej pozície môžu žiadať tehotné ženy, ktorých práca ohrozuje tehotenstvo.
K riadne napísanej žiadosti o zmenu pracovnej pozície je potrebné predložiť odborný lekársky posudok, ktorý potvrdzuje zdravotný stav zamestnanca prípadne jeho zdravotné problémy, ktoré mu bránia vykonávať prácu.
Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú pracovnú pozíciu; a to vtedy:
- ak vzhľadom na odborný lekársky posudok zamestnanec nie je dlhodobo spôsobilý vykonávať súčasnú prácu, alebo ak súčasnú prácu nemôže vykonávať z dôvodu choroby z povolania
- ak ide o tehotnú ženu, matku do konca deviateho mesiaca alebo dojčiacu ženu, ktorá vykonáva prácu, ktorú takáto žena nemôže vykonávať; alebo tehotnú ženu, ktorá by prácou mohla ohroziť tehotenstvo
- ak podľa lekárskeho posudku je preradenia zamestnanca na inú pozíciu nevyhnutné v záujme zdravia pred prenosnými chorobami
- ak je preradenie zamestnanca na inú pozíciu nariadené súdom alebo iným príslušným orgánom
- ak zamestnanec, ktorý pracuje v noci, nie je podľa lekára spôsobilý na prácu v noci
- ak tehotná žena, matka do konca deviateho mesiac, dojčiaca žena požiada o zmenu pracovného času z nočného na denný.
Tieto dôvody sa nedajú dopĺňať, sú presne stanovené. Zamestnávateľ teda nie je povinný vždy kladne vyhovieť žiadosti o zmenu pracovnej pozície.
V prípade, že je zamestnanec premiestnený na inú pracovnú pozíciu kvôli jeho zdravotnému stavu, pred nástupom na novú pozíciu sa musí podrobiť lekárskej prehliadke. Tento postup zaistí, že zamestnanec je spôsobilý na vykonávanie práce na novej pracovnej pozícii.
Žiadosť o zmenu pracovnej pozície – vzor
[ ] a.s.
so sídlom v [ ], [ ]
Vec: Žiadosť o zmenu pracovnej pozície
Podľa pracovnej zmluvy uzatvorenej dňa [ ] pracujem ako pokladníčka v obchode. Dňa [ ] som sa podrobila odbornému lekárskemu vyšetreniu v alergologickej ambulancii [ ]. Vďaka tomuto odbornému vyšetreniu sa zistilo, že ďalšie pôsobenie na danej pracovnej pozícii je pre mňa nevhodné, lebo do vážnej miery ohrozuje moje zdravie.
K tejto mojej žiadosti pripájam aj odborný lekársky posudok. Vzhľadom na jeho skutočnosti žiadam o zmenu pracovnej pozície, pokiaľ možno od [ ].
V [ ] dňa [ ]
……………………. podpis
meno [ ],
bytom [ ], [ ]
Žiadosť o preradenie na inú pracovnú pozíciu
Každá oficiálna žiadosť by mala obsahovať údaje o zamestnávateľovi – jeho sídlo, stručný a výstižný popis dôvodu žiadosti o preradenie na inú prácu, aktuálny dátum, podpis zamestnanca. Tieto informácie sú dôležité a ich splnením sa žiadosť stáva platnou. Všetky tieto údaje musia byť súčasťou každej žiadosti bez ohľadu na jej obsah.
Žiadosť o preradenie na iné oddelenie – vzor
Tak ako v prípade žiadosti o zmene pracovnej pozície, žiadosť o preradenie na iné oddelenie je posielaná zamestnancom zamestnávateľovi. Ako bolo už vyššie uvedené, musí obsahovať náležitosti, bez ktorých by nebola platná.
Žiadosť o preradenie na iné oddelenie môže byť spísaná v dvoch prípadoch. Prvý prípad je možné vysvetliť na predavačke. Tá kvôli svojim zdravotným problémom nemôže ďalej vykonávať prácu pokladníčky. Avšak je možné ju preložiť na iné pracovné miesto v rámci toho istého oddelenia.
V druhom prípade ide o zmenu pracovného oddelenia, ku ktorému môže dôjsť z podobného dôvodu ako pri zmene pracovnej pozície. Zatiaľ čo však v prvom prípade sa mení pracovná pozícia, v druhom prípade pracovná pozícia zostáva rovnaká, aká je uvedená v pracovnej zmluve, ale zamestnanec vykonáva svoju prácu na inom oddelení, ktoré môže byť na úplne inom mieste ako to pôvodné.
Vzor žiadosti o preradenie na iné oddelenie môže byť nápomocné pre zamestnancov, ktorí rozmýšľajú nad touto zmenou či už kvôli zdravotným ťažkostiam alebo iným relevantným dôvodom.
ŽIADOSŤ O PRELOŽENIE NA INÉ MIESTO VÝKONU PRÁCE
(§ 40 zák. Práce)
[ ] a.s.
so sídlom v [ ], [ ]
Vec: Žiadosť o preloženie do iného miesta výkonu práce
Na základe pracovnej zmluvy zo dňa [ ] pracoval ako robotník-sklár na pracovisku akciovej spoločnosti v [ ].
Keďže denne dochádzam z miesta svojho bydliska z [ ] a toto dochádzanie u mňa vyvoláva zdravotné ťažkosti, požiadal som o vyšetrenie u lekára. Podľa lekárskeho posudku zo [ ] nie je vhodné, aby som pracoval na doterajšom pracovisku hlavne z toho dôvodu, že je spojené so zložitým dochádzaním.
V súčasnosti zriaďuje akciová spoločnosť nové pracovisko v [ ]. Lebo by som aj na tomto pracovisku mohol konať dohodnutú prácu v pracovnej zmluve, žiadam o preloženie do [ ], pokiaľ možno od [ ].
V [ ] dňa [ ]
……………………. podpis
meno [ ],
bytom [ ], [ ]
Ak zamestnancovi nevyhovuje kvôli zdravotným komplikáciám súčasný pracovný čas, môže tiež uvažovať nad úpravou pracovného času. To môže byť tiež pokladané za vhodnú alternatívu.
Vzor, ako napísať žiadosť do zamestnania
Často sa stáva, že zamestnávateľ požaduje od nových potenciálnych zamestnancov nielen životopis a sprievodný list, ale aj žiadosť do zamestnania.
Dobre napísaná žiadosť prezentuje kvalifikáciu, zručnosti a skúsenosti kandidáta. Poskytuje zamestnávateľom prehľad schopností a preukazuje profesionalitu a zmysel pre detail. Starostlivým vytvorením žiadosti kandidáti môžu zdôrazniť svoje jedinečné silné stránky a schopnosti, ktoré ich odlišujú od ostatných uchádzačov.
Je dôležité, aby si kandidát dával pozor aj na gramatickú stránku žiadosti. Pri čítaní žiadosti gramatické chyby nerobia dobrý prvý dojem, a to môže priniesť viac škody ako úžitku.
Kvalitne napísaná žiadosť do zamestnania navyše ukazuje záujem a nadšenie pre danú pozíciu, čo môže urobiť pozitívny dojem na zamestnávateľov a zvýšiť šance kandidáta na výber na pohovor.
Dobre napísaná žiadosť je nevyhnutná na presvedčenie zamestnávateľov, že daný kandidát je vhodný na pracovnú pozíciu, o ktorú prejavil záujem.
Žiadosť do zamestnania – vzor
meno: [ ] , trvalé bydlisko [ ]
mobil: [ ], email: [ ]@[ ]
[ ] a.s.
so sídlom v [ ], [ ]
Žiadosť o prijatie do zamestnania
Na základe inzerátu na internetovej stránke profesia.sk, publikovaného dňa [ ] sa uchádzam o pracovnú pozíciu lektora anglického jazyka.
Daná pracovná pozícia ma oslovila, nakoľko som vyštudoval [ ]. Mám skúsenosti s [ ], plynule hovorím po [ ] a [ ] a takisto ovládam aj prácu s [ ].
Som spoľahlivý, flexibilný, [ ], [ ] a plne sa viem prispôsobiť aj online výučbe.
Budem rád, ak Vám budem môcť doplniť ďalšie informácie na osobnom pohovore.
Za vybavenie mojej žiadosti Vám vopred ďakujem.
V [ ] dňa [ ]
podpis kandidáta [ ]
Takto napísanú žiadosť je potrebné podpísať a poslať poštou zamestnávateľovi.
Čomu sa vyhnúť pri písaní žiadosti do zamestnania
Keďže žiadosť o zamestnanie predstavuje oficiálny dokument, je potrebné dbať na určité zásady pri jej písaní.
Kandidáti by sa mali vyhnúť preháňaniu alebo vymýšľaniu kvalifikácií, pretože zamestnávatelia majú často spôsoby, ako overiť poskytnuté informácie. Taktiež by sa mali vyhnúť diskusiám o platových očakávaniach alebo podmienkach vyjednávania, kým to nebude vhodné v procese pohovoru, pretože to môže byť vnímané ako trúfalosť alebo predčasný záujem o seba. Celkovo je najlepšie držať sa relevantných a vecných informácií a zároveň zachovať profesionálny tón počas celej žiadosti o zamestnanie.
Tým, že kandidáti sa budú držať na týchto bodov, môžu zabezpečiť, aby ich žiadosť o zamestnanie vynikla pozitívnym spôsobom. Dôležitú úlohu pri rozhodovaní o prijatí do novej pracovnej pozície môže zohrávať aj pracovný posudok.