Zdravotné výhody turistiky

zdravotne-vyhody-turistiky

Mnoho ľudí v posledných rokoch prestalo chodiť z domu. Je to smutný pohľad. Odpojenie od technológií a opätovné spojenie s prírodou dodáva mozgu potrebnú energiu. Pešia turistika je skvelý spôsob, ako sa dostať na čerstvý vzduch, najmä ak niekto žije v mestských oblastiach. Prečo je pobyt vonku taký dôležitý?

Niekoľko štúdií naznačuje, že turistika vonku má skutočné výhody pre celkové zdravie. Tu sú 4 výhody, prečo je turistika dobrá pre zdravie.

1. Buduje sa hustota kostí

Pešia turistika je cvičenie so záťažou, čo znamená, že kosti a svaly pracujú tvrdšie proti gravitácii. To pomáha telu budovať alebo udržiavať hustotu kostí, čo je kriticky dôležité, nielen keď človek starne, ale u všetkých vekových kategórií, vrátane detí.

Štúdie ukazujú, že hustota kostí klesá približne o jedno percento ročne po dosiahnutí veku 40 rokov. Výlet vonku môže mať pozitívny vplyv na spomalenie tohto úbytku. Odporúča sa 30 minút fyzického cvičenia, ako je rýchla chôdza, 5 dní v týždni.

Ako ďalší bonus turistika vonku prináša dávku vitamínu D zo slnečného žiarenia. Vitamín D je nevyhnutný pre vstrebávanie vápnika, ktorý človek potrebuje pre zdravie kostí.

2. Zlepší sa kvalita spánku

Dlhá túra v prírode môže nielen inšpirovať k regeneračnému spánku po túre, ale nedávny výskum naznačuje, že môže zlepšiť celkovú kvalitu spánku.

V štúdii z roku 2017 výskumníci merali spánkové cykly jedincov pred a počas víkendového kempovania. Počas cesty, keď boli subjekty vystavené iba prirodzenému svetlu (bez elektroniky), sa ich hladiny melatonínu zvýšili a ich vnútorné hodiny sa posunuli skôr. Štúdia naznačuje, že pobyt v prírode nám pomáha prejsť k prirodzenému cyklu spánku.

3. Zvýši sa pocit „šťastia“

Fyzické cvičenie podporuje uvoľňovanie endorfínov, chemickej látky v mozgu, ktorá vyvoláva pozitívne pocity. Turistika však dokáže zlepšiť náladu ešte viac ako bežná prechádzka po okolí.

Jeden výskumník zo Stanfordskej univerzity pridelil 60 ľuďom buď 50-minútovú prechádzku v lese alebo prechádzku po spevnených cestách. Výsledky ukázali, že chodci v prírode zažili menej úzkosti a premýšľania, ako aj viac pozitívnych emócií ako mestskí chodci.

Túra s kamarátom alebo dvoma, teda sociálna interakcia, najmä s ľuďmi, s ktorými človeka spája silné puto, je dôležitou zložkou šťastia a pohody.

4. Psychická vyrovnanosť

Vitamín D zo slnečného počasia, ktorý je taký dôležitý pre zdravie kostí, tiež bojuje proti depresii. Podľa kritického prehľadu 61 štúdií sa zdá, že existuje korelácia medzi depresiou a nedostatkom vitamínu D. Tí, ktorí mali najnižšie hladiny vitamínu D, mali najväčšie riziko depresie a tí, ktorí mali depresiu, mali nižšie hladiny vitamínu D.

Príznaky nedostatku vitamínu D zahŕňajú:

  • únavu
  • časté choroby
  • pomalé hojenie rán, bolesť kostí a/alebo svalov
  • depresiu

Účastníci zaznamenali podstatné zlepšenie prejavov depresie po liečbe nedostatku vitamínu D.

V inej štúdii vedci zistili, že subjekty, ktoré sa 90 minút prechádzali v prírode, mali zvýšenú aktivitu v subgenuálnej prefrontálnej kôre, oblasti mozgu spojenej s depresiou a úzkosťou, keď boli deaktivované. Zistenie naznačuje, že turistika v prírode pozitívne ovplyvňuje náladu.

Prečo turistika s priateľmi: sociálna podpora

Je už známe, že cvičenie má mnoho výhod pre duševné zdravie, ale nedávna štúdia zistila, že zapojenie sa do skupiny na cvičenie môže mať pozitívny vplyv na dosiahnutie cieľov. Národné inštitúty zdravia preskúmali rôzne štúdie, ktoré spájajú výhody sociálnej podpory so zlepšeným zdravím a blahobytom.

Pravidelné túry do prírody posilňujú srdce, pľúca, svaly a tiež myseľ. A ísť s priateľmi môže mať aj ďalšie výhody pre zdravie. Takže určite, keď nabudúce dosiahne človek vrchol kopca na konci prašnej cesty, mal by sa zastaviť, aby obdivoval výhľad a ocenil všetko, čo robí pre svoje zdravie a šťastie a deti mu budú nesmierne vďačné.

Zároveň však treba dbať aj na zdravú stravu počas turistiky a vyskúšať výživné a zdravé nápoje, ktoré zabezpečia dostatok energie a živín po celú cestu na vrchol. Strava je totiž rovnako dôležitá ako fyzický pohyb. Okrem stravy netreba zabúdať ani na kvalitné a funkčné oblečenie – napríklad značky Northfinder.