Zásadité potraviny – zoznam, tabuľka, recepty

zasadite-potraviny

Alkalické potraviny získavajú veľkú popularitu, pretože ľudia si viac uvedomujú ich zdravotné výhody. Zásadotvorné potraviny sú tie, ktoré pomáhajú vyrovnávať hladinu pH v tele a udržiavať zdravé zásadité prostredie. To pomáha znižovať zápaly, zlepšovať trávenie a zvyšovať hladinu energie.

Alkalické potraviny sú predovšetkým rastlinného pôvodu, vrátane ovocia, zeleniny, orechov, semien aj strukovín. Tieto potraviny majú zvyčajne nižší obsah kalórií a obsahujú dôležité vitamíny, minerály a antioxidanty. Poskytujú tiež množstvo zdravotných výhod, napríklad znižujú zápal, podporujú detoxikáciu a pomáhajú udržiavať zdravie kostí.

Zásadité potraviny majú zvyčajne vysoký obsah minerálov, horčíka a vápnika, a sú považované za zdravé pre ľudské telo. Majú nízky obsah tuku, takže sú skvelou voľbou aj pri chudnutí.

Najlepšie zdroje zásaditých potravín

Skvelým zdrojom zásaditých potravín je najmä ovocie, ktoré je prirodzene nabité základnými vitamínmi a minerálmi. Jablká, banány, pomaranče a hrozno sú vynikajúcimi zdrojmi alkalických minerálov, ako je vápnik a horčík.

Zelenina, ako napríklad karfiol, brokolica, cuketa, uhorka, sladké zemiaky alebo avokádo, je tiež vynikajúcim zdrojom alkalických minerálov. Táto zelenina je skvelým spôsobom, ako získať dennú dávku vitamínov a minerálov, ako aj vlákniny a antioxidantov.

Veľmi silnou kyselinotvornou potravinou je listová zelenina. Tu patrí kel, kapusta, zelený listový šalát alebo tiež špenát.

Oriešky a semená sú tiež skvelým zdrojom alkalických minerálov. Mandle, kešu a vlašské orechy sú vynikajúcimi zdrojmi horčíka, draslíka a vápnika.

Napriek tomu, že vieme, ako nezdravé sú pre nás spracované potraviny, naďalej ostávajú našimi najobľúbenejšími. Nie sú to len spracované potraviny, ale aj jedlá rýchleho očerstvenia, geneticky modifikované potraviny (GMO) a sladkosti, čo významne poškodzuje naše telá.

Najhoršie na tom všetkom je, že si to uvedomujeme, no nič s tým nerobíme. Ľudské telo je navrhnuté tak, aby bolo alkalické, čiže malo pH vyššie ako 7. Našou stravou, životným štýlom a zlozvykmi však prispievame k tomu, že prostredie našich telesných orgánov sa prekysľuje.

Výsledkom potom je, že kyslé prostredie v tele oslabuje imunitu a robí ho náchylnejším na mnohé závažné ochorenia, ako sú rakovina, cukrovka, obezita a ďalšie. A pritom, zdravé potraviny sú rovnako chutné, ak nie ešte chutnejšie ako tie nezdravé.

Benefity zásadotvorných potravín

Výhody zásadotvorných potravín sú nasledovné:

  • Lepšie trávenie: konzumácia zásadotvorných potravín môže pomôcť vyrovnať hladinu pH v tele. To môže zlepšiť trávenie, pretože v zásaditom prostredí sa potrava ľahšie rozkladá.
  • Zdravé chudnutie: konzumácia zásaditých potravín môže pomôcť znížiť chuť na nezdravé potraviny a podporiť chudnutie.
  • Zvýšená energia: pomáhajú vyrovnať hladinu energie v tele tým, že dodáva základné vitamíny a minerály.
  • Znižujú zápal: alkalické potraviny môžu pomôcť znížiť zápal v tele a pomáhajú tiež predchádzať chronickým ochoreniam, ako je artritída a srdcové choroby.
  • Detoxikácia: telo sa detoxikuje tým, že zásadité potraviny pomáhajú vyplavovať toxické látky.
  • Silnejšie kosti: tieto potraviny môžu prispieť k posilneniu kostí a zubov tým, že poskytujú základné minerály.
  • Zdravšia pokožka: aj zdravšiu pokožku majú na starosti najmä dôležité vitamíny, minerály a antioxidanty.

Vzhľadom na vyššie uvedené výhody sa oplatí zaradiť do svojho jedálnička zásadotvorné potraviny.

Zoznam zásaditých potravín

Ak človeku záleží na jeho zdraví, potom urobí čokoľvek, aby ho dosiahol a tiež, aby si ho aj dlhodobo udržal. Tento článok môže k takémuto úsiliu prispieť.

Nižšie je uvedený zoznam zásaditých potravín. Je to 26 ingrediencií, ktoré výborne chutia čerstvé alebo tepelne upravené nielen ako príloha, ale aj hlavné jedlo.

1. mangold 14. alfa-alfa výhonky
2. melón 15. citróny
3. pohánka16. ružičkový kel
4. olivový olej17. kyslá kapusta
5. ľanové semienka18. karfiol
6. avokádo 19. grapefruit
7. banány20. morské riasy
8. bobuľovité ovocie21. quinoa
9. mrkva22. uhorka
10. cesnak23. petržlen
11. brokolica24. mango
12. hrozno25. špenát
13. ananás26. papája

Každá z týchto surovín si so sebou nesie niekoľko benefitov. Preto ich konzumáciou človek prispieva nielen k tvorbe dobrej hladiny pH v žalúdku, ale pomáha aj ostatným častiam svojho tela či imunity.

Napríklad taký mangold. Ide o jednu z najzásaditejších potravín, ktorá chráni telo pred vírusmi, baktériami a voľnými radikálmi. Vzhľadom pripomína šalát alebo špenát, no patrí do odrody repy.

Melón patrí medzi výborné čističe tela a jeho pH sa pohybuje okolo 8,5. Túto superpotravinu stačí pridať do jedálnička. Je výborný čerstvý alebo aj ako jedna z ingrediencií v šaláte. Platí to o všetkých melónoch – žltých, oranžových, zelených alebo klasických červených.

Veľmi podceňovaná pohánka je výbornou náhradou za pšenicu. Jej výživné látky zvyšujú energiu a udržujú pocit zasýtenia po celý deň. Pohánka posilní srdce a udrží optimálne zdravie celého kardiovaskulárneho systému. A takto by sme mohli pokračovať ďalej.

Konzumáciou týchto alkalických potravín a ich zahrnutím do jedálnička dokáže človek urýchliť vyliečenie z mnohých ochorení. Taktiež pomôžu posilniť imunitný systém, a tým zvýšiť odolnosť voči rôznym chorobám.

Tabuľka zásaditých potravín

Nemusí byť jednoduché vyznať sa v množstve potravín. Táto tabuľka zásaditých potravín pomôže zorientovať sa v prípade, ak sa chce človek vyhnúť nezdravej strave.

Zásadotvorné potravinyNeutrálne potravinyKyselinotvorné potraviny
špenátolejehovädzie mäso
kelmaslobravčové mäso
brokolicakravské mliekokuracie mäso
karfiolbiely jogurtryby
zelený šalátsmotanasladené ovocné džúsy
cuketamedsladené vody
sladké zemiakyvodarafinovaný cukor
avokádoumelé sladidlá
klíčkyčierny čaj
ďatle káva
jablkomúka
hruškabiele pečivo
hroznovysoko spracované potraviny
grapefruitalkohol

Dlhodobé nevhodné stravovanie môže spôsobiť niekoľko problémov. Dochádza napríklad k prekysleniu žalúdka, ktoré sprevádza mnoho nepríjemných prejavov. Medzi príznaky patrí pálenie záhy, bolesť na hrudníku, ťažkosti s prehĺtaním, pretrvávajúci kašeľ a bolesť hrdla.

K zvýšeniu hladiny žalúdočnej kyseliny dochádza po častej konzumácii korenistých alebo mastných jedál, fajčení, nadmernom pití alkoholu alebo konzumácii kofeínu. Okrem toho môže k prekysleniu prispieť aj tehotenstvo, stres a niektoré zdravotné ťažkosti.

Základnou liečbou prekyslenia je zmena životného štýlu. Jedálniček doplniť o potraviny na odkyslenie organizmu a nebáť sa siahnuť po receptoch zo zásaditých potravín.

Zásadité potraviny – recepty

Keďže potraviny na prekyslenie organizmu sú rastlinného pôvodu, dá sa z nich vytvoriť množstvo receptov. Sú ľahké na prípravu a tak jednoduchý obed alebo chutná večera vznikne prosto a rýchlo.

Môžu to byť polievky – napríklad rýchla polievka z ružičkového kelu, hlavné jedlá alebo aj prílohy k čomukoľvek, na čo má človek práve chuť. Recepty zo zásaditých potravín si nevyžadujú nedostupné ingrediencie. Niekedy postačí aj to, čo chladnička dá. Pripravte si napríklad zapekanú brokolicu s cestovinou.

Cuketové rezance s avokádovým pestom

Ide o recept, ktorý si nevyžaduje žiadnu tepelnú úpravu. Preto je vhodný pre tých, ktorí práve nemajú čas alebo chuť postávať pri sporáku.

Cuketu je potrebné nakrájať na malé rezančeky, čo sa môže zdať ako zdĺhavý proces. Ak je však k dispozícii špiralizér, čas prípravy je otázkou len pár minút. Je to finančne nenáročná a dostupná pomôcka do kuchyne. Tenké rezančeky však možno docieliť aj obyčajnou škrabkou.

Ingrediencie:

  • 3 stredne veľké cukety
  • 3 strúčiky cesnaku na drobno
  • 1/4 hrnčeka extra panenského olivového oleja
  • 1/4 hrnčeka píniových orechov (možno nahradiť kešu alebo mandľami)
  • 2 ks avokáda
  • 1/2 hrnčeka čerstvej petržlenovej vňate
  • 1/4 hrnčeka parmezánu
  • čili (podľa chuti)
  • soľ a korenie

Postup:

  1. Cuketu si nakrájame alebo nastrúhame na tenké rezančeky. Najlepší efekt možno dosiahnuť so škrabkou na zemiaky alebo so špiralizérom.
  2. V mixéri rozmixujeme cesnak, olivový olej, orechy, avokádo, petržlenovú vňať, nastrúhaný parmezán, čili, soľ a korenie. Zmes sa mixuje do vtedy, kým nezíska hladkú konzistenciu.
  3. Pesto nalejeme na cuketové rezance a dôkladne premiešame.
  4. Servírujeme za studena alebo aspoň pri izbovej teplote.

Podľa vlastných preferencií môže človek hotové jedlo posypať parmezánom alebo sezamovými semienkami. Na záver môžeme pridať aj čerstvú paradajku alebo výhonky – podľa vlastnej chuti.

Viac podobných zdravých jedál nielen z cukety nájdete v týchto cestovinových receptoch.

Cuketové rezance môžu byť lahodnou večerou alebo rýchlym obedom.
Cuketové rezance môžu byť lahodnou večerou alebo rýchlym obedom.

Špargľová polievka

Jej príprava patrí medzi tie najjednoduchšie. Nelíši sa od ostatných krémových polievok, ktoré sú plné chuti a skvele zasýtia. Aby sa človek vyhol ťažkému jedlu, nemal by pridávať do tohto receptu smotanu – ako je zvykom pri iných krémových polievkach.

Ingediencie:

  • 1 polievková lyžica olivového oleja
  • 1 ks cibuľa
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 2 zväzky špargle
  • 4 hrnčeky zeleninového vývaru
  • 1/2 čajovej lyžice mletého čierneho korenia
  • 1/4 čajovej lyžice muškátového orecha mletého
  • 1/4 hrnčeka čerstvej citrónovej šťavy

Postup:

  1. Olivový olej rozohrejeme v hrnci na strednom plameni. Pridáme na drobno nakrájanú cibuľu a cesnak a opekáme do zmäknutia (cca 5 min.)
  2. Pridáme špargľu nakrájanú na približne 1 cm veľké kúsky. Tiež krátko opečieme, aby sa špargľa rozvoňala.
  3. Prilejeme teplý zeleninový vývar a necháme zovrieť. Špargľu necháme vrieť na miernom plameni približne 10 minút, tak, aby bola dostatočne mäkká.
  4. Potom polievku stiahneme z plameňa a necháme chvíľku vychladnúť. Tak ju môžeme do hladka rozmixovať. Ten, kto má rád v polievke kúsky, môže časť odobrať a po rozmixovaní pridať naspäť do polievky.
  5. Na záver ju môžeme vrátiť späť na mierny plameň a nechať ju povariť. Dochutíme soľou, korením, muškátovým orieškom a šťavou z citróna.

Polievku možno dozdobiť čerstvými bylinkami, napríklad bazalkou alebo mätou. Prípadne pokvapkať jedným zo zásaditých olejov, napríklad olivovým alebo tekvicovým.

Špargľová polievka žalúdok zahreje a pomôže odkysliť.
Špargľová polievka žalúdok zahreje a pomôže odkysliť.

Misa zo sladkých zemiakov

Šalát nemusí byť nuda, o čom hovorí aj táto misa zo sladkých zemiakov. Množstvo zeleniny chuťovo vyvážia strukoviny, quinoa a dobre ochutené sladké zemiaky. Batáty sú skvelou alternatívou obyčajných zemiakov, pričom poskytujú väčšie množstvo vitamínov.

Ingrediencie

  • 2 sladké zemiaky
  • 2 polievkové lyžice olivového oleja
  • 1 čajová lyžica sušeného cesnaku
  • 1 čajová lyžica sušenej cibule
  • 1 čajová lyžica údenej mletej papriky
  • 1/2 čajovej lyžice morskej soli (môže byť aj obyčajná)
  • 1/4 čajovej lyžice mletého čierneho korenia
  • 1/4 hrnčeka quinoa varená
  • 1/4 hrnčeka uvarenej čiernej fazule
  • 1/4 hrnčeka krájaných paradajok
  • 1/4 hrnčeka nakrájanej červenej cibule
  • 1/4 hrnčeka nakrájanej papriky
  • 1/4 hrnčeka avokáda
  • 2 polievkové lyžice čerstvého koriandru
  • 2 polievkové lyžice limetkovej (citrónovej) šťavy

Postup:

  1. Rúru si predhrejeme na 200 °C. Zatiaľ si na plech uložíme papier na pečenie. Naň uložíme nakrájané sladké zemiaky, pokvapkáme ich olivovým olejom, posypeme sušeným cesnakom a cibuľou, údenou paprikou, soľou a čiernym korením.
  2. Takto ochutené zemiaky vložíme do rúry na cca 25 minút, kým zemiaky nezmäknú.
  3. Do veľkej misy vhodíme quinou, čiernu fazuľu, paradajky, papriku, červenú cibuľu pokrájanú na jemno, avokádo, koriander a zalejeme limetkovou šťavou. Dôkladne premiešame.
  4. Na záver do zmesi pridáme opečené sladké zemiaky a tiež premiešame.

Aj tento recept môžeme dozdobiť sezamovými alebo slnečnicovými semienkami. Pridať môžeme na vrch čerstvú bylinku alebo jemne posypať parmezánom.

Misa zo sladkých zemiakov je vitamínová bomba, ktorá chutí.
Misa zo sladkých zemiakov je vitamínová bomba, ktorá chutí.

Na záver treba pripomenúť, že zo žiadnym jedlom to netreba preháňať. Zdravotné ťažkosti si človek privolá, ak sa prejedá akýmkoľvek jedlom. K lepšiemu jedálničku je vhodné doplniť dostatok pohybu a dopriať si čas na čerstvom vzduchu.

Takto zvolené potraviny môžu tvoriť aj jedálniček pri chudnutí. Ak má človek ľahký žalúdok, motivácia k cvičeniu prichádza oveľa jednoduchšie.