Zámok v Holíči volá po pozornosti
Prvé písomné zmienky o Holíči pochádzajú už z 13. storočia. V písomnostiach niesol názov Wywar, čo v preklade znamená Nový hrad. Práve neďaleko neho sa nachádzal Starý hrad, ktorý nezvládal plniť svoju funkciu. Postupne sa začali dobré časy Holíča.
Holíč sa v minulosti nachádzal na dôležitom moravsko-uhorskom pohraničí, ktorým viedla aj Česká cesta. Na začiatku postavená pevnosť chránila hranice Uhorska. Pevnosť bola ďalej prestavaná na hrad v 14. storočí.
V tomto období bol zmodernizovaný najmä obranný systém v podobe valov a podzemných chodieb pod hradom. Koncom 15. a začiatkom 16. storočia bol hrad prestavaný v renesančné štvorkrídlové sídlo s centrálnym nádvorím.
V 17. storočí bolo okolo kaštieľa dostavané bastiónové opevnenie, ktoré môžeme obdivovať dodnes. Obranný systém mal v minulosti tohto miesta veľký význam, najmä pri tureckých nájazdoch.
V rokoch 1749-1760 čakala kaštieľ dlhá rekonštrukčná etapa, kedy sa upravil napríklad okolitý park. Práve v tomto období bol Holíč obľúbeným miestom cisárskej rodiny. Od 19. storočia sa kaštieľ nijakým spôsobom nerekonštruoval ani neupravoval.
Kaštieľ vystriedal mnohých vlastníkov. Každý z nich tu zanechal nezmazateľnú stopu, vďaka čomu je výnimočný. Spomenúť môžeme napríklad Coborovcov, Matúša Čáka Trenčianskeho alebo Františka Štefana I. Lotrínskeho s manželkou Máriou Teréziou.
Holíčsky kaštieľ po skonfiškovaní majetku patril meštianskej škole a neskôr súkromným vlastníkom. Za ten čas sa dostal do nemilého stavu, kedy chátral bez žiadneho zásahu či rekonštrukcie. Ľuďom na pamiatke stále záleží a postupne prechádza nutnými opravami.
Presvedčiť sa o jeho kráse môžete na vlastné oči. Interiér je prístupný verejnosti. Počas prehliadky môžete vidieť:
- Expozíciu mestského múzea (poľnohospodárske a remeselnícke nástroje),
- Čínsku sálu,
- Kaplnku zasvätenú mariánskeho sviatku Nanebovzatia Panny Márie s pôvodným oltárom či štukovou výzdobou stien,
- Podzemné chodby, ktoré sú súčasťou systému bastiónovej pevnosti.
Cena vstupného pre verejnosť
Vstupné na prehliadku bolo pre nás skutočne symbolické. Pokiaľ však chcete vidieť aj iné pamiatky ako zámok, odporúčam si zakúpiť iné druhy vstupného, ktoré by vám umožnili hlbšie spoznať Skalicu a okolie.
V cenníku máte všetko prehľadne rozpísané. V tabuľke uvádzam ceny lístkov do Holíčskeho kaštieľa.
Typ lístka | Cena |
Dospelí | 2 € |
Zľavnené | 1 € |
Doprava do Holíča
My sme si opäť zvolili možnosť cestovania autom. Trochu sme sa obávali, ako kaštieľ nájdeme, ale značenie bolo výrazné a presné. Navigáciu sme vôbec nepotrebovali. Ak aj vy pôjdete na výlet autom, parkovať môžete priamo pred kaštieľom, miesta je tam dosť. Pred každou cestou netreba zabúdať na STK overenie, bez platnej technickej kontroly totiž hrozí pokuta.
Ako ďalšiu možnosť taktiež odporúčam cyklotúru spojenú s návštevou Holíča či Skalice. Mnoho turistov v prípade priaznivého počasia práve zvolí bicykel.
Radi cestujete vlakom? Nie je to žiaden problém, len rátajte s prestupom v Kútoch, pokiaľ nie ste z blízkeho okolia. Zastávka sa volá Holíč n.Moravou. Od stanice je to ku kaštieľu pešo necelé dva kilometre, takže vám cesta zaberie menej ako pol hodinku.
Časový interval je výborný, pokiaľ chcete navštíviť aj iné zákutia Holíča. Podobne je to aj s autobusovou dopravou.
Záchrana kaštieľa
Pri pokladni sme sa veľmi čudovali, prečo je vstupné také nízke. Potom sme sami pochopili. Stav kaštieľa nás zaskočil. Z fotografií si môžete názor urobiť aj sami. Vyše 100 rokov sa o stavbu nikto nepostaral, všetci jeho vlastníci sa postarali o jeho ešte väčšie zničenie a znehodnotenie.
Po odkúpení kaštieľa mestom Holíč sa všetko zmenilo a postupne sa rekonštruuje.
Projekt, „Zachráňme dedičstvo našich predkov“, nedávno pomohol kaštieľu. Obnovená bola juhovýchodná hradba, bol zabezpečený výstavný priestor pre verejnosť a mnohé iné. Viac informácií sa môžete dozvedieť priamo na stránkach Holíčskeho kaštieľa.
Podľa môjho názoru má toto miesto veľký potenciál. Kaštieľ, aj napriek tomu ako dnes vyzerá, je nádherný. A môže byť dokonalý. Je potrebné hovoriť o probléme a dopomôcť nájsť riešenie o riešení jeho situácie. Vravíte si, že neviete ako? Minimálne hovorte a šírte o ňom informácie čo najďalej.
Prečo sa mi zámok v Holíči páči?
Po vstupe do kaštieľa sme si mohli vypočuť podrobný výklad o jeho histórií. Prekvapilo ma, čím všetkým si prešiel vzhľadom na to, ako dnes vyzerá. Mohla som sa však prechádzať po pôvodnej drevenej dlažbe, ktorá tlmila zvuk prechádzajúcich kočov, ktoré doviezli cisársku rodinu.
Mohla som sa pozerať na balkón v kaplnke, odkiaľ sledovala obrady samotná Mária Terézia.
Nachádzala som sa v podzemných chodbách, ktoré boli súčasťou siete obranného systému pred Turkami, ktoré sa tu už nachádzali za čias Matúša Čáka Trenčianskeho.
A impozantná Čínska sála? Obdivujte mramorové krby či zrkadlá po oboch stranách. Sú pôvodné.
Holíčky zámok je veľkým pokladom na našom území a pevne verím, že po kompletnej rekonštrukcií sa obnoví jeho zašlá sláva. Ak k tomu nedôjde už omnoho skôr.