Výpoveď z pracovného pomeru 2025 – dohodou, zo strany zamestnanca, vzor

Skončenie pracovného pomeru je udalosť, ktorá môže mať významný vplyv na zamestnancov aj zamestnávateľov. Či už nastane z dôvodu nízkeho výkonu zamestnanca alebo ekonomického poklesu, ukončenie pracovného pomeru by sa malo riešiť čestne a s rešpektom ku všetkým zúčastneným stranám. Ako vyzerá vzor výpovede z pracovného pomeru? Je možné podať výpoveď z pracovného pomeru dohodou?
Zamestnávatelia aj zamestnanci sa často stretávajú s výpoveďou pracovného pomeru dohodou. Podanie výpovede môže prebehnúť rýchlo a pokojne alebo môžu nastať komplikácie. Závisí to aj od dohody zamestnanca so zamestnávateľom.
Kľúčové informácie článku
Výpoveď z pracovného pomeru môže zamestnanec podať kedykoľvek a bez uvedenia dôvodu. Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď len v istých prípadoch vymedzených zákonom, napr. za závažné porušenie pracovnej disciplíny či zo zdravotných dôvodov.
Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec z nejakého dôvodu dohodnú na ukončení pracovného pomeru, je v podstate možné podať aj výpoveď z pracovného pomeru dohodou, no vtedy sa spisuje dohoda o ukončení pracovného pomeru. Výpoveď z pracovného pomeru na dobu určitú je tiež možné podať a zamestnanec ju môže podať kedykoľvek bez udania dôvodu.
V článku sa nachádza vzor výpovede z pracovného pomeru, ktorú podáva zamestnanec, keď chce ukončiť pracovný pomer, aj vzor dohody o ukončení pracovného pomeru, ktorá sa spisuje pri vzájomnej dohode zamestnávateľa a zamestnanca. K dispozícii sú v PDF na vytlačenie a vypísanie aj vo formáte na úpravu v počítači.
Čo je pracovný pomer?
Zamestnanosť je stav, keď má človek zamestnanie, resp. prácu, v ktorej je najatý zamestnávateľom na vykonávanie konkrétnych úloh výmenou za mzdu. Je to pracovnoprávny vzťah uzatvorený zmluvou a je základným prvkom každej ekonomiky.
Pracovný pomer môže mať rôznu formu v závislosti od povahy práce a dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Môže byť napr.:
- plný
- čiastočný
- delený
- home office
- trvalý
- dočasný
Zamestnanie na plný úväzok zvyčajne pozostáva z práce v dĺžke 40 hodín týždenne, čo je maximum, ktoré možno počas týždňa odpracovať bez nadčasov. Zamestnanie na čiastočný úväzok zahŕňa prácu menej hodín týždenne. Trvalé zamestnanie ponúka istotu nepretržitej práce a rôzne výhody, zatiaľ čo dočasné zamestnanie je na určitú dobu alebo projekt.
Delená práca predstavuje pre jedného zamestnanca prácu na skrátený úväzok. V skutočnosti ide o prácu na jeden plný úväzok, ktorá je rozdelená medzi viacerých ľudí. Home office sa dnes dostáva stále viac do popredia. Zahŕňa rôzne druhy činností, ktoré sa dajú vykonávať kdekoľvek.
Vysoká miera zamestnanosti naznačuje prosperujúce hospodárstvo s príležitosťami na rast a rozvoj. Vedie k zvýšeným spotrebiteľským výdavkom, podporuje podnikanie a vytvára pozitívny cyklus ekonomickej aktivity. Naopak, nízka miera zamestnanosti môže viesť k zníženiu kúpnej sily, zníženiu dopytu po tovaroch a službách a stagnácii ekonomiky.
Výpoveď z pracovného pomeru
Skončenie pracovného pomeru znamená ukončenie pracovného pomeru medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Môže k nemu dôjsť z rôznych dôvodov vrátane odchodu do dôchodku, výpovede z pracovného pomeru zo strany zamestnanca alebo výpovede zo strany zamestnávateľa.
Zatiaľ čo odchod do dôchodku či výpoveď z pracovného pomeru zo strany zamestnanca sú dobrovoľné kroky zamestnanca, výpoveď zo strany zamestnávateľa je pre zamestnanca nedobrovoľný koniec pracovného pomeru a často je spojený so zákonnými povinnosťami.
K ukončeniu pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa môže dôjsť z rôznych dôvodov, ako je zlý výkon zamestnanca, nevhodné správanie, porušenie podnikových zásad alebo porušenie zmluvy. V týchto prípadoch je ukončenie zvyčajne trvalé a zamestnanec nie je opätovne prijatý do zamestnania.

Náležitosti výpovede z pracovného pomeru
Nezáleží na tom, či výpoveď dáva zamestnanec alebo zamestnávateľ, výpoveď musí vždy spĺňať určité náležitosti a je nevyhnutné, aby bola vyhotovená v písanej forme.
Ďalším dôležitým krokom pri podaní výpovede je doručenie písomnej formy výpovede adresátovi. Zákonník práce povoľuje osobné doručenie alebo doručenie výpovede poštou vždy do vlastných rúk. Zamestnávateľ musí všetky dokumenty spojené s výpoveďou doručiť na adresu trvalého bydliska, ak ich nemôže doručiť osobne.
V prípade výpovede z pracovného pomeru zo strany zamestnanca musí byť výpoveď doručená zamestnávateľovi na adrese pracoviska alebo poštou, a to doporučene. Doručená výpoveď je taká, ktorá je prevzatá zamestnancom alebo zamestnávateľom.
Výpoveď z pracovného pomeru 2025
K skončeniu pracovného pomeru výpoveďou môže dôjsť vtedy, keď správanie alebo výkon zamestnanca zaostáva za očakávaniami zamestnávateľa. To znamená, že zamestnávateľ musí mať dôvod na podanie výpovede.
V závislosti od špecifík prípadu môže byť prepustenie považované za nevyhnutné, keď zamestnanec nie je schopný plniť si svoje povinnosti či keď sa jeho konanie považuje za riziko pre blaho jeho kolegov, resp. finančnú budúcnosť spoločnosti.
Skončenie pracovného pomeru je zložitá situácia, preto je dôležité zabezpečiť, aby bol tento proces riešený profesionálne a s rešpektom. Výpoveď môže dať aj zamestnanec, pričom nemusí uvádzať dôvod. Musí spísať a doručiť výpoveď v písomnej forme.
Výpoveď z pracovného pomeru zo strany zamestnanca
Zamestnanec môže podať výpoveď z akéhokoľvek dôvodu. Môže to byť napr. výpoveď z pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov. Po doručení výpovede začne zamestnancovi plynúť výpovedná doba. Prvým dňom výpovednej doby je prvý deň mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola výpoveď doručená zamestnávateľovi.
Rozlišujú sa tieto výpovedné doby:
- mesačná výpovedná doba – pracovný pomer trval ku dňu doručenia výpovede menej ako jeden rok
- dvojmesačná výpovedná doba – pracovný pomer trval ku dňu doručenia výpovede viac ako rok a menej ako 5 rokov
- trojmesačná výpovedná doba – pracovný pomer trval ku dňu doručenia výpovede aspoň 5 rokov
Podrobné podmienky, ktoré sa vzťahujú k jednotlivým výpovedným dobám a ich uplatneniu, sú určené v Zákonníku práce.
Výpoveď z pracovného pomeru – vzor
Výpoveď z pracovného pomeru – vzor na úpravu vo Worde
Výpoveď z pracovného pomeru – vzor v PDF na vytlačenie a vyplnenie
Tu je k dispozícii vzor výpovede z pracovného pomeru. Dá sa stiahnuť ako súbor na doplnenie a celkovú úpravu textu vo Worde alebo ako PDF na vytlačenie a vyplnenie. Ukážka tlačív je vyššie. Výpoveď môže každý upraviť podľa seba. Nie je prísne predpísaná. Musí však obsahovať všetky náležitosti.
Výpoveď z pracovného pomeru dohodou
K skončeniu pracovného pomeru dohodou dochádza vtedy, keď sa zamestnávateľ aj zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru. Môže k tomu dôjsť z rôznych dôvodov, napríklad, keď si zamestnanec nájde nové zamestnanie.
Pri skončení pracovného pomeru dohodou je dôležité, aby obe strany uzavreli formálnu dohodu, v ktorej sú uvedené podmienky skončenia pracovného pomeru.
Výpoveď z pracovného pomeru dohodou – vzor
Výpoveď z pracovného pomeru dohodou – vzor na úpravu vo Worde
Výpoveď z pracovného pomeru dohodou – vzor v PDF na vytlačenie a vyplnenie
V tomto prípade je k dispozícii vzor výpovede z pracovného pomeru dohodou, a to v súbore na celkovú úpravu vo Worde aj v PDF na vytlačenie a vypísanie. Ukážka tlačív je vyššie.

Výpoveď z pracovného pomeru na dobu určitú
K skončeniu pracovného pomeru na dobu určitú dochádza vtedy, keď sa zamestnanecká zmluva skončí k dohodnutému dátumu alebo ukončeniu konkrétneho projektu. Tento typ ukončenia je bežný, keď podniky najímajú zamestnancov na prácu s ohraničeným trvaním alebo účel, ako je dočasný projekt alebo pokrytie určitého obdobia neprítomnosti iných zamestnancov.
Faktorov, ktoré môžu viesť k ukončeniu pracovného pomeru na dobu určitú, je viacero. Najzrejmejším dôvodom je dokončenie projektu alebo úlohy, na ktorú bol zamestnanec prijatý. Po dokončení úlohy alebo dosiahnutí stanoveného časového obdobia zmluva prirodzene končí.
Okrem toho môže dôjsť k ukončeniu pracovného pomeru na dobu určitú, ak zamestnanec nesplní potrebné očakávania alebo výkonnostné štandardy uvedené v jeho zmluve. Ak zamestnanec nedosahuje požadované výsledky alebo primerane neplní svoje povinnosti, zamestnávateľ sa môže rozhodnúť ukončiť zmluvu skôr.
Výpoveď z pracovného pomeru na dobu určitú môže zamestnanec podať kedykoľvek aj bez udania dôvodu. Podľa zákona platí pre zamestnanca to, čo pri bežnej výpovedi z pracovného pomeru.
Výpoveď z pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov
K skončeniu pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov dochádza vtedy, ak zamestnancovi bráni fyzický alebo duševný stav v efektívnom plnení pracovných povinností. V takýchto prípadoch sa zamestnávatelia môžu rozhodnúť ukončiť pracovný pomer, aby zabezpečili blaho zamestnanca a zachovali celkovú produktivitu a efektívnosť organizácie.
Ak zdravotný stav zamestnanca výrazne zhorší jeho schopnosť vykonávať pracovné povinnosti, môže to pre jednotlivca aj zamestnávateľa predstavovať viacero výziev. Tieto výzvy môžu zahŕňať:
- zníženú produktivitu – zníženie produktivity aj nižšia kvalita práce zamestnanca môže ovplyvniť celkový výkon organizácie
- zvýšené riziko úrazov alebo chýb – niektoré zdravotné stavy môžu zvýšiť riziko úrazov alebo chýb na pracovisku, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť zamestnanca a iných osôb; nezanedbateľné je aj odškodnenie pracovného úrazu zamestnávateľom, preto zamestnávateľ veľakrát uprednostní ukončenie pracovného pomeru
- neschopnosť vykonávať základné pracovné činnosti – to môže zahŕňať fyzické činnosti, úlohy vyžadujúce kognitívne schopnosti či iné špecifické pracovné požiadavky
Pri výpovedi z pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov je dôležité, aby zamestnávatelia postupovali spravodlivo a súcitne. Zamestnanca treba dopredu upozorniť a objasniť mu dôvody ukončenia pracovného pomeru, prípadne mu ponúknuť zdroje, ktoré mu môžu pomôcť pri prechode do iného zamestnania.