VŠZP – najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku
Zdravotné poistenie je podľa zákona na Slovensku povinným poistením pre všetky fyzické osoby s trvalým pobytom v Slovenskej republike. Slovenskí občania si môžu vybrať z troch zdravotných poisťovní. Dve sú súkromné a jedna – tá najväčšia je štátna. Ide o Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VŠZP).
VŠZP popri povinnom zdravotnom poistení ponúka svojim klientom aj viaceré benefity. Poistenci si môžu napríklad v ePobočne VŠZP požiadať o preplatenie zubného ošetrenia. VŠZP tiež prispieva na kúpeľnú liečbu.
Vďaka prehľadnej mobilnej aplikácii majú poistenci po ruke aj informácie o návštevách lekárov, predpísaných liekoch či absolvovaných alebo plánovaných lekárskych prehliadkach.
O VŠZP
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VŠZP) je štátna zdravotná poisťovňa, ktorá vznikla v roku 2005. Je tak najdlhšie pôsobiacou zdravotnou poisťovňou na Slovensku.
Je najväčšou zdravotnou poisťovňou v krajine a poskytuje komplexné služby v oblasti zdravotného poistenia na kontaktných miestach rozmiestnených po celej republike.
Predmetom VŠZP je vykonávanie verejného zdravotného poistenia v súlade so zákonom o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou. Pokrýva všetkých občanov Slovenska bez ohľadu na ich vek, ako aj všetkých cudzincov s prechodným alebo trvalým pobytom na Slovensku.
VŠZP poskytuje zdravotné služby v oblasti lekárskej aj zubnej starostlivosti a zabezpečuje aj starostlivosť o novorodencov, chronické ochorenia a duševné choroby. Ponúka aj širokú škálu výhod súvisiacich so zdravím:
- bezplatné zdravotné prehliadky
- bezplatné lieky
- bezplatné zdravotnícke pomôcky
Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúka celý rad zdravotných plánov, súkromných aj verejných, ktoré vyhovujú rôznym potrebám. Poskytuje aj rôzne možnosti platieb, od platieb zo štátnych dotácií až po spoluúčasť alebo priame platby. Výška spoluúčasti závisí od výšky príjmu pacienta.
VŠZP tiež spolupracuje s miestnymi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a ponúka zľavy na služby, ako sú konzultácie so špecialistami, pobyt v nemocnici, domáca starostlivosť a doprava do nemocnice.
Spoločnosť ponúka aj špeciálny program včasného odhalenia, ktorý zabezpečuje včasné odhalenie a liečbu chronických ochorení, ako sú cukrovka, rakovina a kardiovaskulárne ochorenia.
VŠZP je najväčšia poisťovňa na Slovensku
Ide o najväčšiu zdravotnú poisťovňu na Slovensku. VŠZP je štátnou zdravotnou poisťovňou spravovanou Ministerstvom zdravotníctva SR.
Ako bolo už vyššie spomenuté, odvádzanie poistného do zdravotnej poisťovne je povinné. Za zamestnancov odvádza zdravotné poistenie zamestnávateľ, v prípade podnikateľov (SZČO) či dobrovoľne poistených osôb to robí poistenec sám.
Za maloleté deti, rodičov poberajúcich rodičovský príspevok, nezamestnaných v evidencii Úradu práce, sociálnej vecí a rodiny či za dôchodcov hradí poistné štát.
Na platenie poistného sa treba prihlásiť do zdravotnej poisťovne.
Benefity VŠZP:
- VŠZP má zazmluvnených 11-tisíc poskytovateľov zdravotnej starostlivosti
- schvaľuje čoraz viac tzv. výnimkových liekov
- príspevok na prevenciu
- príspevky pre mamičky a ich detí – na prenájom monitoru dychu, bezplatné predpôrodné, popôrodné či laktačné poradenstvo
- príspevok na okuliare
- príspevok na glukózový senzor pre diabetikov a iné
- príspevok laserovej operácie očí až do výšky 450 eur u zmluvných poskytovateľov
Všeobecná zdravotná poisťovňa zasiela svojim poistencom ročné zúčtovanie, v ktorom sa uvádza aj výška preddavku na nadchádzajúci kalendárny rok i prípadné nedoplatky.
V mobile je vždy po ruke ePobočka VŠZP
Peňaženka zdravia – tak sa nazýva mobilná aplikácia VŠZP. V tejto ePobočke VŠZP klienti nájdu informácie o zdraví, benefitoch či prehľad o zaplatenom poistnom či aktuálnom dlhu na poistnom.
V sekcii Moje zdravie ponúka ePobočka VŠZP svojim poistencom napríklad:
- preukaz poistenca, európsky preukaz zdravotného poistenia či covid preukaz
- SOS kartu prvej pomoci
- e-recepty na predpísané lieky i tipy ako ušetriť na doplatku
- vaši lekári – poistenci si môžu pozrieť vyšetrenia i všetky zdravotné výkony
- očkovací kalendár – kompletný prehľad povinných i nepovinných a vykonaných očkovaní
Poistenci vo VŠZP ePobočke nájdu podrobnosti o vyšetreniach a zdravotných výkonoch, tiež o predpísaných liekoch a poisťovňa im poradí aj ako ušetriť na doplatku za lieky.
Vo VŠZP ePobočke Peňaženka zdravia si môžu poistenci vyhľadať lieky aj vyšetrenia podľa odbornosti lekára, typu lieku a podobne. Tiež tu možno reklamovať zdravotnú starostlivosť, vyjadriť spokojnosť či nespokojnosť s návštevou u lekára.
V ePobočke VŠZP majú poistenci na jednom mieste tiež informácie o svojich preventívnych prehliadkach, nájdu tu podrobnosti o lekároch či prehľad o vyšetreniach o všeobecného lekára či špecialistov.
Aplikácia VŠZP pomáha poistencom mať prehľad v platbách za poistenie, samoplatcovia tiež môžu poistné cez VŠZP e-pobočku jednoducho zaplatiť.
Aktivovať si VŠZP e-pobočku – teda mobilnú aplikáciu Peňaženka zdravie si možno len pár kliknutiami. Stačí si aplikáciu stiahnuť, potvrdiť totožnosť poistenca a prihlásiť sa prostredníctvom Face ID či PIN.
Žiadosť o preplatenie zubára VŠZP
VŠZP ponúka niekoľko benefitov. Medzi inými prepláca poistencom aj časť nákladov za zubné ošetrenia a zákroky.
Svojim klientom ponúka VŠZP balíček zubných benefitov, v rámci ktorého možno na ošetrenie čerpať až 120 eur ročne.
Z príspevku možno uhradiť:
- stomatologické RTG vyšetrenie
- zubné výplne, korunky a mostíky
- pre seniorov je v balíčku oprava snímateľnej náhrady
- záchovnú a chirurgickú stomatológiu
- dentálnu hygienu
- injekčnú anestéziu
Žiadosť o preplatenie zubára VŠZP možno podať prostredníctvom mobilnej aplikácie VŠZP, v časti Peňaženka zdravia MAXI. Podať žiadosť o preplatenie zubára VŠZP môže poistenec do 60 dní od ošetrenia.
Návrh na kúpeľnú liečbu VŠZP
V kúpeľoch si možno vyliečiť mnohé zdravotné ťažkosti od dýchacích problémov až po ochorenia pohybového ústrojenstva. Kúpeľné procedúry môžu pomôcť ako deťom, tak i dospelým či seniorom.
VŠZP kúpele, teda časť nákladov spojených s kúpeľnou liečbou, ubytovaním či absolvovanými procedúrami, hradí z verejného poistenia. Kúpeľnú liečbu navrhuje pacientovi jeho ošetrujúci lekár na základe jeho zdravotného stavu.
Ako však požiadať o preplatenie nákladov na kúpeľnú starostlivosť? Začať treba podaním návrhu na kúpeľnú liečbu VŠZP. Toto tlačivo vyplní lekár buď písomne alebo elektronicky. K návrhu či e-žiadosti lekár priloží výsledky vyšetrení či prípadné odporúčania k liečbe.
Novinkou je, že návrh na kúpeľnú liečbu VŠZP od mája 2023 možno podať aj elektronicky prostredníctvom spomínanej e-žiadosti. VŠZP si od tohto kroku sľubuje úsporu času, šetrenie nákladov a najmä rýchlejšie vybavenie žiadostí.
Kompletný zoznam VŠZP kúpeľov, v ktorých zdravotná poisťovňa prepláca liečebné procedúry má VŠZP zverejnený na svojom webe.
Diagnózy, pri ktorých možno požiadať o kúpeľnú liečbu stanovuj indikačný zoznam.
Indikačný zoznam pre kúpeľnú starostlivosť VŠZP
Do kúpeľov sa nedostane každý. Nejde totiž o žiadny wellnes pobyt, ale cielenú liečbu stanovených diagnóz. Pri ktorých diagnózach možno požiadať o kúpeľnú liečbu je uvedené v indikačnom zozname pre kúpeľnú starostlivosť VŠZP.
Indikačný zoznam je prílohou zákona o zdravotnej starostlivosti a je pre všetky zdravotné poisťovne rovnaký.
V kúpeľoch sa liečia napríklad pacienti s onkologickým ochorením, tiež ľudia s chorobami obehového ústrojenstva či diabetici. Kúpeľné procedúry môžu byť indikované aj astmatikom či alergikom, ľuďom s ochorením tráviaceho traktu či pacientom s nervovým ochorením, ťažkosťami pohybového ústrojenstva alebo ochorením obličiek a močových ciest.
Na kúpeľné procedúry majú nárok aj pacienti s duševnou chorobou či tí, ktorí trpia chorobou z povolania. V niektorých kúpeľných domoch sa liečia aj gynekologické ťažkosti.
Kompletný indikačný zoznam pre kúpeľnú starostlivosť VŠZP aj s popisom chorôb a potrebných vyšetrení má každý zdravotná poisťovňa zverejnený na svojej stránke, zoznam je tiež prílohou zákona o zdravotnej starostlivosti.
Dlžníci VŠZP sa nájdu na webe poisťovne
Zdravotné poistenie je podľa zákona na Slovensku povinným poistením pre všetky fyzické osoby s trvalým pobytom v Slovenskej republike.
Výnimku majú len niektoré skupiny obyvateľov, napríklad osoby, ktoré pracujú a sú poistené v zahraničí, maloleté deti, rodičia poberajúci rodičovský príspevok, nezamestnaní v evidencii úradu práce či seniori. Tieto skupiny sú tzv. poistenci štátu a zdravotné odvody za nich hradí štát.
Povinné zdravotné poistenie sa riadi zákonom o zdravotnom poistení (č. 580/2004) a zákonom o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti (č. 577/2004).
Všetci zamestnanci či podnikatelia sú teda povinní odvádzať zdravotné poistenie. V prípade zamestnancov odvádza poistenie zamestnávateľ v rámci odvodov, SZČO odvádzajú poistenie samostatne.
Pokiaľ však poistenec neodvádza poistné môže sa dostať do zoznamu dlžníkov. VŠZP dlžníci sú uvedení v zozname, ktorý má poisťovňa na svojej webovej stránke. Medzi VŠZP dlžníkov sa môže dostať ten, kto dlží na poistnom za posledné tri mesiaci či poisťovňa u neho eviduje nedoplatok, a pritom dlží viac ako 100 eur.
Čo robiť v prípade straty preukazu VŠZP
Každá zdravotná poisťovňa vydáva svojim poistencom preukaz poistenca. Inak to nie je ani vo VŠZP. Preukaz poistenca slúži na to, aby sa ním poistenec preukázal pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Platnosť slovenského zdravotného preukazu je neobmedzená, avšak pri európskom preukaze je platnosť 10 rokov. Ak človek potrebuje používať zdravotný preukaz aj v zahraničí, treba ho po uplynutí tejto lehoty obnoviť a požiadať o vydanie nového.
Neraz sa však stane, že človek zdravotný preukaz stratí či oň príde krádežou. Stratu preukazu poistenca VŠZP treba nahlásiť zdravotnej poisťovni, ktorá vydá nový preukaz bezplatne.
Pri vydaní nového preukazu či už po uplynutí lehoty alebo pri strate preukazu poistenca VŠZP možno požiadať o nový v mobilnej aplikácii, v ePobočke VŠZP, osobne v kamennej pobočke alebo telefonicky.
Výmenný lístok netreba k všetkých špecialistom
Návšteva odborných lekárov vyžaduje, aby pacient doložil výmenný lístok. Túto povinnosť na určitý čas odstavila pandémia ochorenia covid19, kedy ani VŠZP výmenný lístok k odborným lekárom nevyžadovala.
Opätovne VŠZP výmenný lístok začala vyžadovať od novembra 2011.
Výnimkou sú len lekári tzv. prvého kontaktu, ku ktorým výmenný lístok netreba. Ide napríklad o vyšetrenie u psychiatra, gynekológa, kožného či očného lekára.
VŠZP kontakt, pobočky a VŠZP infolinka
VŠZP svojim klientom ponúka popri zdravotnom poistení aj množstvo benefitoch. O nich sa možno okrem mobilnej aplikácie informovať aj prostredníctvom webu poisťovne či VŠZP infolinky.
VŠZP kontakt je uvedený na webe zdravotnej poisťovne. Poistenci sa prostredníctvom VŠZP infolinky môžu poradiť o otázkach týkajúcich sa zdravotného poistenia, zdravotnej starostlivosti, kúpeľnej liečby, liečby v zahraničí, liekov či zdravotníckych pomôcok.
Nadviazať s VŠZP kontakt možno prostredníctvom call centra, elektronicky alebo navštíviť osobne pobočku.
Kamenné pobočky má VŠZP po celom Slovensku. Zastúpenie má poisťovňa na západnom, strednom i východnom Slovensku, o čom svedčia pobočky VŠZP Bratislava, VŠZP Trnava, VŠZP Žilina či VŠZP Košice.
VŠZP Bratislava | Mamateyova 17 |
Lamačská cesta 1C | |
Klientske centrum, Tomášikova 46 | |
OC Nivy, Mlynské Nivy 5/A | |
Panónska cesta 2 | |
VŠZP Trnava | Halenárska 22 |
VŠZP Žilina | P.O.Hviezdoslava 26 |
1. mája 34 | |
VŠZP Košice | Senný trh 1 |
VŠZP má pobočky a kontaktné miesta aj v ďalších slovenských mestách. Vyhľadať ich možno na internetovej stránke zdravotnej poisťovne.