Top vojnové filmy – ktoré sú najlepšie?
Máloktorý námet je tak silný a zároveň tak skutočný ako vojna. Hrôzy vojny zobrazujú filmári už od prvopočiatkov kinematografie. Kým prvé vojnové filmy boli skôr dokumentárne, v súčasných snímkach sa tvorcovia zameriavajú nielen na samotné boje, ale najmä ľudské osudy a príbehy.
Popri zahraničnej produkcii sa nedajú zahanbiť ani slovenskí a českí tvorcovia. Kto by nepoznal oscarový film Ostro sledované vlaky či silný príbeh o osudoch ľudí z vypálenej českej dediny Lidice.
Aké sú najlepšie vojnové filmy všetkých čias a aké bojové filmy vedú rebríček top vojnových filmov?
Prvé vojnové filmy vznikli už koncom 19. storočia
Vojnové filmy sú tu takmer od vynájdenia kinematografie. Najstaršie zaznamenané vojnové filmy, súbor krátkych dokumentárnych filmov, ktoré natočila spoločnosť Edison Manufacturing Company v roku 1898 počas španielsko-americkej vojny, dokumentovali konflikt a zobrazovali vojakov a ich aktivity, ako aj následky bitky.
Za prvý celovečerný vojnový film sa všeobecne považuje britská námorná dráma The Battles of Coronel and Falkland Islands (1927), ktorú režíroval Walter Summers. V priebehu 20. a 30. rokov 20. storočia vznikali ďalšie vojnové drámy vrátane veľmi úspešného filmu Všetok pokoj na západnom fronte (1930), ktorý sa zaoberá životom nemeckých vojakov počas prvej svetovej vojny.
V štyridsiatych rokoch 20. storočia vzrástla popularita vojnových filmov. Najväčšie hviezdy tej éry, ako Humphrey Bogart a James Cagney, sa často objavovali vo vojnových drámach. Hviezdami vojnových filmov boli v tej dobe aj ďalšie hollywoodske hviezdy ako John Wayne, Henry Fonda a Gary Cooper.
Medzi obľúbené vojnové filmy tejto éry patrili Casablanca (1942), klasický film Betty Grable The Dolly Sisters (1945), hviezdami nabitá Bitka o Britániu (1969) a Tucet špinavcov (1967).
Vojna vo Vietname zvýšila produkciu filmov o vojne
Počas vojny vo Vietname sa prudko zvýšil počet protivojnových filmov, ako napríklad Apocalypse Now (1979) a Platoon (1986). Druhý menovaný film znamenal nástup vážnejšieho a realistickejšieho prístupu k vojenským filmom.
Tento trend pokračuje až do súčasnosti s filmami o vojne ako Zachráňte vojaka Ryana (1998), Zero Dark Thirty (2013) a Americký ostreľovač (2014).
Vojnové filmy sa stali komplexnejšími aj z hľadiska naratívnej štruktúry, pričom filmy o vojne ako Tenká červená čiara (1998) a The Hurt Locker (2008) sa vyhýbajú tradičnému lineárnemu rozprávaniu v prospech vizuálne pôsobivejších a emocionálne vypätejších nelineárnych príbehov.
Vojnové filmy sa dodnes uvádzajú v mnohých rôznych krajinách a naďalej oslovujú divákov jedinečným a silným spôsobom. Či už ide o objavné dokumenty o vojnovej realite, alebo o drámy podnecujúce k zamysleniu, filmy o vojne zostávajú jedným z najtrvalejších žánrov v kinematografii.
Najlepšie vojnové filmy všetkých čias
Vojnové filmy sú populárne od počiatku kinematografie a tento žáner poskytuje divákom pútavý spôsob, ako sa ponoriť do rôznych vojenských konfliktov.
Filmy o vojne, od drsného realizmu klasického filmu Stanleyho Kubricka Paths of Glory (Cesty slávy) až po prelomové efekty klasického sci-fi Ridleyho Scotta Blade Runner (Bežec s ostrými nohami), vždy poskytovali divákom pútavý spôsob, ako preskúmať históriu a zažiť hrôzy vojny na vlastnej koži.
Najlepšie vojnové filmy všetkých čias sú preto spojené s pocitom kultúrnej prestíže a nostalgie za dobou, v ktorej vznikli.
Medzi najlepšie vojnové filmy patrí klasická dráma z druhej svetovej vojny Zachráňte vojaka Ryana. Bola uvedená v roku 1998 a stala sa kritikmi oceňovaným majstrovským dielom.
Film v réžii Stevena Spielberga sa zameriava na skupinu vojakov, ktorí majú za úlohu nájsť nezvestného výsadkára uprostred vylodenia v Normandii. Film s presvedčivým scenárom a silnými hereckými výkonmi Toma Hanksa a Matta Damona zaznamenal okamžitý úspech, získal množstvo ocenení a stal sa nadčasovou klasikou.
K najlepším vojenským filmom patrí aj satira z obdobia studenej vojny s názvom Dr. Strangelove alebo: Strangelová alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a milovať bombu. Vojenský film z roku 1964 režíroval Stanley Kubrick.
Film sa zameriava na skupinu vojenských a politických predstaviteľov, ktorí sa zúfalo snažia zabrániť potenciálnej jadrovej katastrofe a následnému chaosu, ktorý z toho vznikne. Strhujúci, neštandardný dej a majstrovsky spracované dialógy pomohli tomuto filmu stať sa nezabudnuteľnou klasikou medzi vojenskými filmami.
Medzi najlepšími vojnovými filmami je aj Most cez rieku Kwai
K najlepším vojnovým filmom patrí aj klasická dráma z čias 2. svetovej vojny Most cez rieku Kwai. Film bol uvedený do kín v roku 1957 a vychádzal zo skutočných udalostí pri stavbe barmskej železnice.
Film v réžii Davida Leana bol nominovaný na sedem Oscarov a získal štyri, pričom hlavná hviezda Alec Guinness získal cenu za najlepší mužský herecký výkon. Režisér David Lean si odniesol cenu za najlepšiu réžiu. Most cez rieku Kwai je považovaný za jeden z najlepších vojnových filmov všetkých čias a v mnohých krajinách sa stále s obľubou sleduje.
Apokalypsa teraz je ďalším uznávaným vojnovým filmom modernej doby. Film bol uvedený v roku 1979 a režíroval ho Francis Ford Coppola. Martin Sheen v ňom hrá kapitána armády, ktorý má za úlohu nájsť a chytiť odpadlíckeho plukovníka hlboko v kambodžskej džungli počas vietnamskej vojny. Film zaznamenal obrovský úspech u kritikov aj komerčných divákov a často sa uvádza ako jeden z najlepších filmov všetkých čias.
Celkovo ide o jedny z najuznávanejších vojnových filmov všetkých čias. Každý z nich využíva epickú akciu, politický komentár a premyslené herecké výkony na vytvorenie nadčasového diela filmového umenia. Hoci sa odohrávajú v rôznych obdobiach a v rôznych konfliktoch, každý z týchto filmov o vojne prináša nadčasové posolstvo o cene vojny a odolnosti ľudského ducha.
Rebríček top vojnových filmov
Tu je rebríček top vojnových filmov:
- Zachráňte vojaka Ryana (1998): oscarový film Stevena Spielberga je považovaný za jeden z najlepších vojnových filmov všetkých čias.
- The Hurt Locker (2008): Táto strhujúca vojnová dráma v réžii Kathryn Bigelow sleduje tím americkej armády na zneškodňovanie výbušnín v Iraku, ktorý má za úlohu zneškodňovať bomby. Film získal šesť Oscarov vrátane cien za najlepší film a réžiu.
- Listy z Iwo Jimy (2006): Druhá časť dvojfilmu Clinta Eastwooda zobrazuje druhú svetovú vojnu z oboch strán vojny v Tichomorí. Tento film sleduje príbeh japonských vojakov brániacich ostrov Iwo Jima. Film bol nominovaný na štyri Oscary.
- Nehanební bastardi (2009): Film Quentina Tarantina o pomste z obdobia druhej svetovej vojny rozpráva príbeh skupiny židovsko-amerických vojakov, ktorí majú za úlohu zlikvidovať najvyšších nacistických dôstojníkov. Film bol nominovaný na osem Oscarov, pričom zvíťazil v kategórii najlepší herec vo vedľajšej úlohe.
Medzi novodobými top vojnovými filmami možno nájsť rôzne žánre od epických drám až po akčné trilery. Mnohé z nich sa stretli s uznaním kritiky a niektoré z nich dokonca získali Oscara.
Bojové filmy zobrazujú hrôzy vojny z histórie i súčasnosti
Nielen hrôzy prvej a druhej svetovej vojny sú námetom pre vojnové a bojové filmy. Tvorcovia často opisujú aj príbehy z misií v Iraku či Afganistane.
- Dunkirk (2017): Christopher Nolan natočil úžasnú vojnovú drámu, ktorá sa odohráva počas evakuácie spojeneckých vojakov z pláží a prístavu vo francúzskom Dunkirku počas druhej svetovej vojny. Film bol nominovaný na osem Oscarov.
- Zero Dark Thirty (2012): Tento film v réžii Kathryn Bigelow rozpráva skutočný príbeh tímu Navy SEAL, ktorý našiel a zabil Usámu bin Ládina. Bol nominovaný na päť Oscarov a získal cenu za najlepší strih zvuku.
- Osamelí preživší (2013): Táto vojnová dráma sleduje štyroch príslušníkov amerického námorníctva SEAL na misii s cieľom chytiť vodcu Talibanu. Film je natočený podľa rovnomennej knihy, ktorá opisuje skutočné udalosti, ktoré sa odohrali v Afganistane v roku 2005. Film bol nominovaný na dve ceny Akadémie.
- Čierny jastrab zostrelený (2001): Táto klasická vojnová dráma opisuje misiu na dolapenie somálskeho vojnového veliteľa Mohameda Farraha Aidida počas bitky o Mogadišo v roku 1993. Bola nominovaná na štyri Oscary a získala cenu za najlepší filmový strih.
- Americký ostreľovač (2014): Životopisný film Clinta Eastwooda sleduje príbeh Chrisa Kylea, najsmrteľnejšieho ostreľovača v dejinách americkej armády, ktorý slúžil štyri turnusy v Iraku. Film bol nominovaný na šesť Oscarov, pričom zvíťazil v kategórii Najlepší strih zvuku.
Toto je len niekoľko z top vojnových filmov. Od Zachráňte vojaka Ryana po Amerického ostreľovača, tieto filmy zobrazujú hrôzy vojny a hrdinstvo tých, ktorí sú príliš často prehliadaní.
Filmy o 2. svetovej vojne, ktoré treba vidieť
Druhá svetová vojna sa stala kulisou niektorých z najznámejších vojenských filmov, aké boli kedy natočené. Od otvorených listov až po podnecovanie vlastenectva, tieto filmy o 2. svetovej vojne zachytili boj medzi dobrom a zlom a zanechali nezmazateľnú stopu u divákov na celom svete.
Toto sú niektoré z najznámejších filmov o 2. svetovej vojne, ktoré sa oplatí vidieť:
- Zachráňte vojaka Ryana
- Casablanca
- Das Boot
- Schindlerov zoznam
- Veľký útek
Spôsob ako zobrazujú tieto vojnové filmy 2. svetovú vojnu spôsobil, že tieto vojenské filmy patria k najsilnejším a zostávajú jednými z najikonickejších filmových diel v histórii.
Rozprávajú nielen príbehy o hrdinstve a tragédii, ale ponúkajú aj premyslené úvahy o ľudskom duchu tvárou v tvár nepriazni osudu.
Slovenské a české filmy o 2. svetovej vojny
Druhá svetová vojna je v dejinách zapísaná ako jeden z najstrašnejších a najkrvavejších vojenských konfliktov. Niet sa čomu čudovať, že aj filmári v našich končinách našli spôsob ako zobraziť vo vojnových filmoch 2. svetovú vojnu.
Filmy o 2. svetovej vojne zo slovenskej a českej produkcie sa zameriavajú nielen na hrôzy vojny samotnej, ale aj na krutosti, ktoré priniesla nacistická ideológia. Slovenské a české vojnové filmy zobrazujú tiež ľudské osudy počas okupácie.
Druhá svetová vojna je veľmi významnou udalosťou v dejinách Slovenskej aj Českej republiky. Odvtedy o nej vzniklo mnoho filmov – príbehov o hrôzach vojny, jej následkoch a odboji. Slovensko a Česká republika sú dve krajiny, ktoré spája história útlaku, ale aj odvahy a nádeje.
Český film Ostro sledované vlaky, ktorý v roku 1966 režíroval Jiří Menzel, je adaptáciou románu Bohumila Hrabala. Film rozpráva príbeh mladého českého výpravcu Miloša, ktorý pomáha vo vojnovom ťažení na malej stanici a jeho cestu k objaveniu svojej sexuality a dôležitosti života. Film získal v roku 1967 Oscara za najlepší cudzojazyčný film.
Ďalším populárnym československým filmom je O slavnosti a hostech, ktorý vznikol v roku 1966 a režíroval ho Jan Nĕmec. Čierna komédia rozpráva príbeh skupiny priateľov, ktorí sú pozvaní na piknik a ostro sledovaní záhadnými cudzincami. Tento film je vnímaný ako znepokojujúca analógia československej tyranie, ktorá ukazuje dôsledky slepého nasledovania autorít.
Jedným z najznámejších filmov slovenskej produkcie je Obchod na korze z roku 1965 v réžii Jána Kadára a Elmara Klosa. Film sleduje príbeh Jozefa, židovského stolára a jeho interakcie s obyvateľmi malého mesta. Často je vnímaný ako komentár k fašizmu založenému na strachu, ktorý zachvátil mnohé mestá na Slovensku počas druhej svetovej vojny.
Zaujímavosťou týchto filmov je to, že mapujú situáciu, kedy na našom území bolo ustanovené stanné právo, ktoré predstavuje mimoriadne opatrenie, ktoré umožňuje vláde prevziať mimoriadne právomoci v čase vážnej krízy či ohrozenia verejného poriadku a bezpečnosti.
Miléniu prinieslo silné slovenské a české filmy o 2. svetovej vojne
Medzi top vojnové filmy slovenskej a českej produkcie patria aj silné príbehy ľudí z malej dedinky Lidice, ktorú nacisti vypálili po atentáte na Reinharda Heydricha. O osudoch ľudí počas druhej svetovej vojny hovorí aj koprodukčný film Želary. Počas nemeckej okupácie sa odohráva aj film režiséra Jana Hřebejka Musíme si pomáhat.
Najnovším slovenských počinom medzi filmami o 2. svetovej vojne je film Správa režiséra Petra Babjaka, ktorý bol natočený podľa skutočnej udalosti – úteku Alfréda Wetzlera a jeho spoluväzňa z tábora smrti Osvienčimu.
Toto sú len niektoré klasických snímok, ktoré hovoria o tom, aký spôsobom zobrazovali slovenskí a českí filmári vo vojnových filmoch 2. svetovú vojnu. Príbehov, ktoré by sa dali vyrozprávať je nepreberné množstvo a týchto niekoľko filmov je pozoruhodným príkladom jedinečného slovenského a českého pohľadu na túto epochu svetových dejín.
Vojnové filmy na Netflixe
Vojnové filmy rozprávajú príbehy o ľudskej dráme a odvahe v strastiplných podmienkach. Netflix ponúka množstvo vojnových a bojových filmov, ktoré divákov prenesú do bojov druhej svetovej vojny, vojny vo Vietname a ďalších konfliktov.
Streamovacia služba má dokonca veľký výber klasických a moderných vojnových a bojových filmov.
Vojnové filmy Netflix ponúka od tých klasických až po súčasné. V ponuke vojnových filmov Netflix má napríklad filmy Most cez rieku Kwai, Tenká červená čiara a Veľká ilúzia.
Všetky tieto vojnové filmy majú jedno spoločné – príbehy o odvahe tvárou v tvár nebezpečenstvu a obetavosti v službe vlasti.
Netflix ponúka aj široký výber vojnových dokumentov. Tieto bojové filmy majú od drsného až po epický rozsah a rozprávajú príbehy jednotlivých vojakov, hrdinských činov a života počas vojny. Medzi tieto dokumentárne filmy patria napríklad:
- The Vietnam War
- Goodless Neighbor: Príbeh Jaycee Dugardovej
- Hitlerov kruh zla
Pre tých, ktorí majú radi komediálno-dramatické vojnové filmy, má Netflix tiež niekoľko vynikajúcich titulov. Je tu napríklad spin-off bratov McDonaghovcov 1917, Dads Army a klasika Mela Brooksa Byť či nebyť.
Fanúšikovia vojnových žánrových filmov si určite nenechajú ujsť ani film Quentina Tarantina Inglorious Basterds, ktorý vzal tradičný vzorec filmu z druhej svetovej vojny a postavil ho na hlavu.
Netflix ponúka skvelý výber vojnových a bojových filmov, ktoré ponúkajú príbehy o statočnosti, odvahe a tragédii počas vojny.