Vitamíny na imunitu – ako sa vyhnúť častým ochoreniam
Slovo “imunita” predstavuje odolnosť voči všetkému, čo môže ohroziť ľudské zdravie. Od zmien počasia, prechodov zo zimy do tepla, až po vírusy, parazity a patogénne baktérie. Kto má silný imunitný systém, teší sa celkovému zdraviu a lepšej odolnosti organizmu. Ako podporiť svoju imunitu?
Imunitu oslabujú faktory ako stres, psychická záťaž, nedostatok spánku, nesprávna životospráva, či nedostatok pohybu. Oslabená imunita sa môže prejavovať častými bolesťami hlavy, alebo napríklad aj vysokým krvným tlakom či suchou pokožkou, kožnými ochoreniami, alebo nechutenstvom a chronickou únavou.
Imunitný systém občas dostáva zabrať
Často sa vracajúce infekčné ochorenia, opary, herpesy, afty či jačmeň na oku, ľudí upozornia, že s ich imunitou niečo asi nie je v poriadku. Tieto prejavy slabej imunity určite nie sú príjemné. Ako si ju teda posilniť? Základom je obmedzenie vyššie spomínaných nepriaznivých faktorov.
To, že človek ochorie pri každom “ofúknutí” totiž len teplým oblečením nevyrieši. Treba začať s pohybom, zamerať pozornosť na spánok, mať kvalitnú a vyváženú stravu a zaručené výsledky v podobe pevnejšieho zdravia sa rýchlo dostavia.
Imunitný systém – akú má úlohu?
Imunitný systém je obranný systém tela proti choroboplodným zárodkom a toxínom. Skladá sa zo siete buniek, tkanív a orgánov, ktoré spolupracujú na ochrane tela. Hlavnou funkciou imunitného systému je rozpoznávať a eliminovať cudzie látky, ako sú vírusy, baktérie a iné patogény, ktoré môžu spôsobiť poškodenie organizmu.
Imunitný systém sa skladá z dvoch hlavných zložiek: vrodeného (alebo nešpecifického) imunitného systému a adaptívneho (alebo špecifického) imunitného systému.
- Vrodený imunitný systém je prvou obrannou líniou proti invazívnym organizmom a pozostáva z fyzických bariér (ako je koža a sliznice), chemických bariér (ako sú sekréty) a špecializovaných buniek (ako sú prirodzené zabíjačské bunky a makrofágy).
- Adaptívny imunitný systém sa skladá zo špecializovaných lymfocytov (ako sú B-bunky a T-bunky), ktoré dokážu rozpoznať špecifické patogény a reagovať na ne.
Imunitný systém pracuje na ochrane tela pred infekciami a chorobami tým, že rozpoznáva a eliminuje cudzie látky, ako sú vírusy a baktérie. Robí to tak, že zisťuje a reaguje na antigény, čo sú molekuly nachádzajúce sa na povrchu patogénov.
Keď imunitný systém rozpozná antigén, môže produkovať protilátky, ktoré sa viažu na antigén a pomáhajú ho odstrániť z tela. Okrem toho môže imunitný systém produkovať špeciálne bunky známe ako pamäťové bunky, ktoré môžu v budúcnosti rozpoznať a reagovať na ten istý antigén.
Súhrnne možno povedať, že imunitný systém je zodpovedný za ochranu tela pred organizmami spôsobujúcimi choroby a toxínmi. Robí to tak, že rozpoznáva a reaguje na cudzie látky, ako sú vírusy a baktérie, pomocou špecializovaných buniek, protilátok a pamäťových buniek.
Ako podporiť imunitný systém?
Na posilnenie imunitného systému môže človek urobiť niekoľko jednoduchých krokov.
- Doprajte si dostatok spánku. Primeraný odpočinok pomáha telu regenerovať a obnovovať sa, preto dbajte na to, aby ste každú noc spali aspoň 7-8 hodín.
- Jedzte zdravú, vyváženú stravu. Konzumácia rozmanitého ovocia, zeleniny, chudých bielkovín a celozrnných výrobkov vám pomôže dodať živiny, ktoré vaše telo potrebuje na boj proti infekciám.
- Pravidelne cvičte. Pravidelná fyzická aktivita môže pomôcť posilniť váš imunitný systém a znížiť hladinu stresu. Usilujte sa o aspoň 30 minút mierneho cvičenia, napríklad chôdze alebo behu, niekoľkokrát týždenne.
- Pite veľa tekutín. Hydratácia pomáha telu vyplavovať toxíny a zostať zdravým. Snažte sa vypiť aspoň 8 pohárov vody denne.
- Znížte stres. Stres môže oslabiť imunitný systém, preto sa snažte nájsť spôsoby, ako stres vo svojom živote znížiť. Príkladom je joga, meditácia, hlboké dýchanie a pobyt na čerstvom vzduchu.
- Užívajte doplnky stravy. Niektoré vitamíny, minerály a bylinky môžu pomôcť posilniť imunitný systém. Medzi obľúbené doplnky patria vitamín C, zinok, echinacea a cesnak. Pred užívaním akýchkoľvek doplnkov sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Bohatý výber ponúka aj Pilulka lekáreň.
- Pravidelne si umývajte ruky. Umývanie rúk mydlom a vodou môže pomôcť znížiť šírenie choroboplodných zárodkov a posilniť váš imunitný systém. Dôkladne si umývajte ruky po použití toalety, pred prípravou jedla a po kontakte s chorým človekom.
- Pitie kombucha nápoja. Kombucha je fermentovaný nápoj bohatý na probiotiká, ktoré podporujú zdravie čriev a môžu prispieť k posilneniu imunitného systému. Pravidelná konzumácia kombuchy môže pomôcť udržiavať rovnováhu črevnej flóry a zlepšiť celkovú obranyschopnosť organizmu.
Dodržiavanie týchto tipov vám môže pomôcť posilniť imunitný systém a zostať zdravý.
Vitamíny a doplnky na imunitu
Keď už všetky nepriaznivé faktory človek obmedzí a stále bude mať chuť pre svoje zdravie urobiť niečo navyše, imunitnému systému určite môžu pomôcť aj tieto vitamíny a doplnky. Ľudia môžu zvážiť aj vitamíny od európskej značky Herboxa.
1. Vitamín C
Vitamín C (alebo kyselina l-askorbová) je najznámejším, najrozšírenejším a zároveň najčastejšie užívaným doplnkom. Podporuje funkciu imunitných buniek a ide o jeden z najsilnejších antioxidantov. Nepôsobí priamo proti nachladnutiu, ako sa mnohí domnievajú, no dokáže zmierniť jeho prejavy a mierne skrátiť dobu jeho trvania.
Nachádza sa v citrusových plodoch, bobuľovom ovocí, červenej paprike, brokolici, karfiole a ružičkovom keli. Dobrým zdrojom céčka sú aj šípky, preto si človek čo najčastejšie mal dopriať šípkový čaj.
Ak sa niekto rozhodne tento vitamín suplementovať, nemusí mať obavu z jeho predávkovania. Oficiálne odporúčaná denná dávka je síce len 75 – 100 mg, avšak ani 20-násobok tohto množstva sa nepreukázal ako toxický.
2. Echinacea
Echinacea je rastlina, z ktorej sa získava extrakt na výrobu sirupov a kvapiek. Pôsobí tak, že stimuluje bunky imunitného systému, ktoré sú kľúčové v boji proti infekciám. Aktivuje biele krvinky, lymfocyty, ktoré dokážu pohltiť pôvodcov infekcie priamo v organizme človeka a taktiež produkovať protilátky.
Používa sa ako prevencia infekčných ochorení a na celkové posilnenie imunity dospelých, ale aj detí. Je vhodná aj na liečbu chrípky, angíny, zápalu dutín, či obyčajného prechladnutia, kedy podľa jednej štúdie na 109 účastníkoch zistili, že skrátila dobu ich liečby v priemere až o 1,4 dňa.
Echinaceu vo forme doplnkov výživy je vhodné užívať cyklicky. To znamená 2-3 týždne užívať a na približne rovnakú dobu vysadiť a takto opakovať.
3. Vitamín D
Vitamín, ktorého nedostatkom na Slovensku trpia ľudia najmä v zime, je dôležitý pre silné a zdravé kosti a zuby. Novorodencom sa podáva ako prevencia ich nesprávneho vývoja, no potrebujeme ho vo všetkých etapách života pre správnu funkciu nervovej sústavy a mozgu, správnu činnosť srdca a tiež pri hojení zlomenín.
Jeho najlepším prirodzeným zdrojom je slnečné žiarenie, no vzhľadom k tomu, že veľa ľudí trávi väčšinu svojho času vnútri, mnohí trpia jeho nedostatkom. Ten môže byť príčinou mäknutia kostí, zníženej imunity, ale aj únavy, či príznakov depresie.
Okrem častého pobytu na slnku a čerstvom vzduchu sa preto odporúča konzumácia mliečnych výrobkov a morských rýb ako losos, mečúň či makrela. Ak sa niekto rozhodne déčko suplementovať, určite by mal radšej siahnuť po vitamíne D3, ako D2, nakoľko je účinnejší.
Odborníci sa ešte stále nezhodli na odporúčaných dávkach tohto vitamínu. V súčasnosti to je len 400-800 IU denne, no ako naozaj efektívny sa ukázal až pri 1000-2000 IU.
4. Hliva ustricová
Táto huba obsahuje betaglukán, teda látku, ktorá má antioxidačné účinky a pozitívne ovplyvňuje činnosť imunitného systému. Okrem toho hliva znižuje krvný tlak, podporuje trávenie a chráni pred plesňovými ochoreniami. Keďže pre viditeľný efekt by sa muselo skonzumovať veľké množstvo húb, predáva sa aj vo forme extraktu, ku ktorému často pridávajú aj ďalšie látky posilňujúce imunitu.
5. Probiotiká
Až 80% imunitného systému sa nachádza v črevách. Preto, ak chce niekto popracovať na svojej imunite, treba sa starať aj o svoj tráviaci trakt, resp. o črevá. Sú tam miliardy mikroskopických baktérií, ktoré do veľkej miery ovplyvňujú imunitný systém. Kto posilní zdravie čriev, posilní aj celkovú imunitu.
A nič neposilní črevá lepšie ako probiotiká, teda samotné živé baktérie usádzajúce sa na stenách hrubého čreva, kde zabezpečujú správne trávenie. Dostávajú sa tam z kvasených produktov, ako je kyslá kapusta, cmar, kefír, jogurty so živými kultúrami, či acidofilné mlieko.
Najmä pri tých posledných však treba dávať pozor na marketing výrobcov a zbytočne nevyhadzovať peniaze za výrobky, ako sú napríklad Actimel, či Activia. Tie tých živých probiotík neobsahujú ani zďaleka dostatok.
Len doplnky však nestačia
Užívať vitamíny, či doplnky výživy však nie je všetko. Pre posilnenie imunity treba viesť zdravý životný štýl. Imunitu možno okrem vitamínov a doplnkov podporiť aj častým pohybom, športovaním, pravidelnou návštevou sauny a otužovaním.
Otužovanie nemusí hneď znamenať, že sa v decembri bude človek kúpať medzi ľadovými kryhami. Niekedy stačí neprekurovať domácnosť, často vetrať, zhodiť jednu vrstvu oblečenia, či sprchovať sa vo vlažnej vode. Okrem toho je potrebné dbať na pravidelný biorytmus, dodržiavať pitný režim a dopriať si dostatok kvalitného spánku.