Vitamíny D, E, K
Je jednak vitamín ako aj hormón. S ohľadom na jeho úlohu pri absorbcií vápnika, môže deficit vitamínu D zhoršiť zdravie kostí. Receptory vitamínu D existujú v celom tele a niektorí bádatelia sa domnievajú, že to musí mať širší dopad na zdravie, ako je doposiaľ dokázané.
Niektorí odborníci veria, že vitamín D má protektívne účinky, pokiaľ ide o hypertenziu, diabetes typu 1 a 2, určité formy rakoviny, sklerózy multiplex a ďalšie. Okrem týchto ochorení patrí medzi vhodné vitamíny na pečeň, nakoľko pomáha pri prevencii jej ochorení.
Jeho význam pre výkonnosť tkvie na základe súčasných poznatkov, hlavne v oblasti zdravia kostí, pretože je životne dôležitý pre vstrebávanie vápnika a k udržovaniu jeho požadovanej úrovne v kostiach. Nedostatok vitamínu D vedie k porušeniu sily a hustoty kostí a k zvýšenému riziku zlomenín. Jeho deficit je takisto spájaný so svalovou slabosťou a bolesťou.
Pri zvýšení príjmu vitamínu D, ktorého je v krvi dostatočné množstvo, tak to nevedie k zvýšeniu sily. Pre mnohých športovcov býva prospešné si nechať hladinu vitamínu D v krvi skontrolovať, pretože nemusia mať dostatočný príjem tohto vitamínu.
Je možné, že v budúcnosti sa na základe nových stanovených doporučení zvýši dávka vitamínu D až na 1000 jednotiek ( IU ) denne. V súčasnej dobe je DDD 400 IU. Testovanie vitamínu D sa štandardne nevykonáva, takže si ho pacient alebo lekár musí vyžiadať. Krvné testy môžu odhaliť deficit, ktorý by viedol k doplneniu vitamínu.
Okrem toho je tento vitamín jediný, ktorý telo vytvára pomocou slnečného žiarenia, a preto sa mu tiž hovorí slnečný vitamín. Keď je použitá ochrana proti slnečnému žiareniu, tak telo si nemôže vitamín D vyrobiť. Počas zimných mesiacoch nebýva slnečné žiarenie dostatočné k zaisteniu adekvátneho množstva vitamínu D.
Vitamín E
Vitamín E je antioxidant. Špecificky chráni tuk v bunkových membránach pred poškodením a taktiež udržuje zdravie mnohým bunkám v tele. Deaktivuje škodlivé voľné radikály, podobne ako vitamín C. Ak niektoré voľné radikály vznikajú ako medzi produkty po cvičení, predpokladalo sa, že by ich vitamín E mohol chrániť pred svalovým poškodením, bolesti a poklesu sily a vytrvalosti.
Doposiaľ uskutočnené štúdie priniesli veľmi zmiešané výsledky, niektoré preukázali zvýšenie antioxidačnej aktivity pri suplementácií vitamínom E, niektoré nepreukázali žiadny úžitok a iné zaznamenali ochranu červených krviniek pri pohybe vo vysokých nadmorských výškach ( 1500 až 4500 m n.m. ).
Tím bádateľov z jednej nemeckej lekárskej fakulty a harvardskej lekárskej fakulty odhalil, že pokiaľ sú vitamíny C a E užívané spoločne, tak sa zruší pozitívny efekt na citlivosť inzulínových receptorov, ku ktorému dochádza vďaka cvičeniu ( Ristow, 2009 ).
Vitamín K
Konzumácia veľkého množstva cukru, nadmierny príjem vitamínov A a E a užívanie antibiotík, môžu viesť k poklesu črevnej mikroflóry ( prospešných baktérii ) tým, že znižujú produkciu vitamínu K. Adekvátny príjem vitamínu K je nevyhnutný pre zdravie kostí. Avšak štúdie prevádzané na vytrvalostných športovkyniach preukázali rozporuplný výsledok pri užívaní vitamínu K, kvôli zlepšeniu nízkej hustoty kostných minerálov.