Viete ako dlho by ste mali spať aby ste boli zdraví a vitálni? Zistite to podľa vášho veku…
Naše celkové zdravie závisí od mnohých faktorov. Odborníci súhlasia s tým, že by sa mali dodržiavať niektoré odporúčania, napríklad o spánku, teda o tom, kedy chodíme spať a ako dlho spíme. Národná nadácia pre spánok odporučila dĺžku spánku podľa veku, to znamená, že pre každú vekovú kategóriu je odporúčaný iný počet hodín spánku.
Keď sa budete riadiť odporúčanou dobou spánku, poskytne vám to dostatok energie počas dňa a optimálne zdravie.
Nedostatok spánku je problém
Fyzická únava nie je jediný problém, ktorým trpíme, keď nespíme dostatočne. Nedostatok spánku môže ovplyvniť vašu chuť do jedla, jasné myslenie, rozhodovanie a dokonca koncentráciu. Mnoho odborníkov tiež ukázalo, že ak máte problémy so spánkom, môže to mať vplyv na mnohé zdravotné problémy.
Zdravie srdca môže byť ohrozené, ak spíte menej ako päť hodín. Diabetes, obezita, zvýšenie telesnej hmotnosti, to je výsledkom, ak spíte menej ako sedem hodín. Premýšľajte o tom, koľko hodín vaše telo potrebuje na spanie. Toto je prvý krok smerom k zdraviu a celkovej pohode.
Odporúčané časy spánku
Charles Czeisler, profesor na Hardvardskej univerzite spolu s tímom odborníkov, vykonal výskum a veľa štúdií ohľadom spánku. Od roku 2004 do roku 2014 sa tento problém riešil s cieľom zistiť, koľko hodín spánku je ideálne pre ľudské zdravie.
Pozrite sa koľko by ste mali spať podľa vášho veku:
– Novorodenec od 0 do 3 mesiacov: 14-17 hodín
– Deti od 4 do 11 mesiacov: 12 až 15 hodín
– Deti od 1 do 2 rokov: 11 až 14 hodín
– Predškoláci od 3 do 5 rokov: 10 až 13 hodín
– Školské deti od 6 do 13: 9 až 11 hodín
– Teenageri vo veku 14-17: 8 až 10 hodín
– Mládež od 18 do 25: 7 až 9 hodín
– Dospelí od 26 do 64: 7 až 9 hodín
– Seniori nad 65 rokov: 7 až 8 hodín
Majte na pamäti, že každý človek má rôzne funkcie tela, reaguje inak, a preto tiež potrebuje rôzne dlhú dobu pre spánok a odpočinok. Toto sú priemerné a približné informácie. Nedostatok spánku je pre vás a vaše zdravotné riziko nepopierateľný.
Hlavné príčiny problémov so spánkom
Problémy so spánkom sú problémom pre vaše zdravie. Môžu byť výsledkom dvoch hlavných dôvodov, stresu a technológie. Stres stimuluje tvorbu kortizolu, stresového hormónu. Vo vysokých hladinách spôsobuje tento hormón chorobu, nepohodlie.
Ďalej tiež technologické zariadenie vyžarujú svetlo (televízia, notebooky, tablety, mobilné telefóny a ďalšie zariadenia), ktoré cielia na mozog, a zabraňuje uvoľňovanu melatonínu, nakoľko telo produkuje tento hormón v tme.
Zdroj: healthiestalternative.com