Viedeň – Dunajská metropola
Máte voľný deň a neviete kam na výlet? Určite by som zavítala do Viedne. Môžete sem prísť nespočetne veľa krát, ale vždy nájdete nové miesta, ktoré dýchajú životom.
Viedeň je jedným slovom nádherná. Prvý krát som to mesto navštívila, keď som mala dvanásť. Zo základnej školy sa konal výlet z krúžku nemčinárov a rodičia súhlasili, že smiem ísť. Zažila som veľmi veľa nových zážitkov, na ktoré nikdy nezabudnem.
Ubehlo odvtedy veľa času. Viedeň som navštívila nespočetne veľa krát, no i tak som vždy ohromená. Každou návštevou, či už zavítam na staré známe miesta, alebo objavujem jej nové časti, zanechám na tom mieste srdce. Tam sa cítim byť doma.
Najlepšie je, ak do Viedne nemusíte ísť autom. Je na to potrebná rakúska diaľničná známka. Dialničná E-známka je pre Rakúsko praktickou a efektívnou voľbou, ktorá umožňuje jednoduché a pohodlné používanie rakúskych diaľnic.
V starom meste je problém s parkovaním. Ak sa však človek rozhodne do Viedne cestovať autom, netreba zabudnúť na overenie platnosti STK a skontrolovať si PZP, prípadne si vybaviť nové cez kalkulačku PZP. Osobne najradšej mám cestu vlakom. Spojenie je z dvoch staníc Bratislavy. Buď z hlavnej stanice alebo z petržalky.
Zmluva medzi slovenskou a rakúskou vlakovou spoločnosťou umožňuje aj výhodnejšiu kúpu lístka spolu s celodenným lístkom na MHD. Tento lístok vám po označení vlakvedúcim vo vlaku platí v ten deň v pásme 100, čo je dostatočne postačujúce pre bežného návštevníka. Čas strávení cestovaním môže potom využiť veľmi príjemne; môže sa zahrať rôzne hry s cestovateľským partnerom ako napírklad kartovú hru UNO alebo môže čítať knižku či počúvať hudbu. Cestu si tak vie človek užiť plnými dúškami.
Tento lístok z Bratislavy stojí 18,80€, čo po prepočítaní jednotlivých lístkov nie je skutočne až tak veľa. Vo Viedni môžete vystúpiť na rôznych staniciach. Keď sa prerábala Wien Hauptbanhof, vždy som vystúpila na Simmeringu.
Priamo tam sa nachádza aj konečná stanica metra U3, ktoré vás privezie priamo do historickej časti mesta. V dnešnej dobe je však hlavná stanica dokončená, preto je pohodlné vystúpiť až na konečnej.
Odtiaľ je to kúsok na metro či na Quatrier Belvedere, alebo priamo k zámku Belvedere a jeho záhradám, pešou chôdzou.
Keď som bola menšia, orientácia po meste mi prišla veľmi komplikovaná a na všetko som potrebovala nejaký konkrétny spoj MHD. Dnes už som mesto spoznala natoľko, že pomocou mestskej dopravy sa premiestňujem skutočne len na vzdialenejšie miesta, alebo ak som už unavená a nechce sa mi pešo. Predsa len, celý deň máme MHD zadarmo!
Viedeň je hlavné mesto Rakúska. Leží na úpätí Viedenského lesa a pre svoju zaujímavú a lukratívnu polohu mesto nazývajú aj Dunajskou metropolou. Výlet do Viedne je vždy pestrý a plný aktivít a zaujímavostí.
Bratislava sa od Viedne nachádza 60km. Vďaka tejto výhodnej vzdialenosti vytvárajú tieto dve mestá najmenšiu vzdialenosť medzi hlavnými mestami v Európe. Mnoho medzinárodných organizácií má vo Viedni aj svoje sídlo, napríklad OSN. V roku 2001 bolo historické centrum Viedne zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Z historického hľadiska má mesto bohaté dejiny. Už v prvom storočí bolo toto miesto osídlené rímskymi légiami. Vtedy bolo mesto zvané Vindobona. Zdržiaval sa tu aj rímsky cisár Marcus Aurelius, ktorý tu aj zomrel. Vláda Rimanov tu skončila v 5. storočí príchodom germánskych kmeňov.
V roku 1137 bolo mesto prvý krát v písomnostiach nazývané ako Wien. Od roku 1156 bola Viedeň sídlom rodu Babenbergovcov. Za ich pôsobenia dostala Viedeň ako druhé mesto v rakúskom vojvodstve mestské práva.
Po ich vymretí si na mesto nárokoval Přemysl Otakar II. Toho však porazil rod Habsburgovcov. Presnejšie sa odohrala bitka na Moravskom poli, kde Přemyslovcov porazil Rudolf I. Habsburský. Za Habsburgovcov dosiahla Viedeň svoju najväčšiu slávu a stala sa sídlom cisára Svätej ríše rímskej.
Univerzita tu sídli od roku 1365. Viedeň je jedným z európskych miest, v ktorom prekvitá umenie a kultúra. V minulosti tu pôsobili umelci ako Mozart, Haydn, Gluck, Beethoven, Schubert a mnohí iní.
Zopakujem sa ešte raz, Viedeň je jednoducho nádherná. Pre svojich obyvateľov, ale aj turistov ponúka nespočetné možnosti zábavy, poznania a oddychu. Najradšej sem chodím vždy cez leto, kedy je jednou z možností aj využitie mestských bicyklov.
V zimnom období, najmä pred Vianocami je priam hriech nenavštíviť vianočné trhy, ktoré sú rozmiestnené vo viacerých častiach mesta. Neodporúčam urobiť si punčový maratón s cieľovou rovinkou pri radnici. Mnoho ľudí už sedelo na kamennej lavici za stánkami so silným bolehlavom :)!
Máte voľný deň a neviete kam na výlet? Určite by som zavítala do Viedne. Môžete sem prísť nespočetne veľa krát, ale vždy nájdete nové miesta, ktoré dýchajú životom.
A naša obvyklá trasa, ktorú obmieňame iba s malými úpravami? Pokiaľ poznáte Viedeň, o to lepšie pre vás. Pri poslednej návšteve sme začali na hlavnej stanici. Odtiaľ sa pešo dostanete do 10 minút k zámku Belvedere. Samotný zámok pozostáva z dvoch častí a rozľahlej záhrady.
Bol postavený v rokoch 1714-1723 pre Eugena Savojského. V súčasnosti slúžia jeho priestory pre umelecké múzeum. Iba kúsok odtiaľ sa nachádza Karlsplatz. Je zbytočné ísť MHD dopravou, pretože pamiatky sú iba pár minút vzdialené od seba.
Pokiaľ však nechcete ísť pešo, môžete si požičať aj mestské bicykle. Viedeň je dobre zabezpečená cyklochodníkmi.
Karlsplatz je rozľahlé námestie v blízkosti historického centra mesta. Okrem technickej univerzity, viedenského múzea a domu umelcov je dominantou tohto námestia Kostol sv. Karla Boromejského (Karlskirche).
Kostol barokového štýlu bol postavený za vlády cisára Karla VI. Chceli ním vyjadriť vďaku za odvrátenie epidémie, ktorá postihla Viedeň a jej obyvateľov. Ďalšia zastávka je len na vás. My sme pre tentokrát vyhľadali metro a priviezli sme priamo na Stephanplatz.
Námestie je známe svojou dominantou. Stephansom nie je dominantou len pre námestie, ale aj pre celú metropolu. Výstavba siaha až do roku 1147. Na tomto mieste stál pôvodný románsky kostol. Žiaľ, nezachovala sa žiadna jeho časť, iba je známy pôdorys stavby.
Za celé svoje pôsobenie si zažil niekoľko rekonštrukcií. Odolal rozsiahlemu požiaru a aj iným prekážkam. Námestie svojim návštevníkom ponúka aj mnoho kaviarní, reštaurácií a obchodov. Najznámejší je azda sklenený dom Haas Haus. V blízkosti námestia sa nachádza morový stĺp alebo Albertína.
Našou ďalšou zastávkou bola Albertína. Galéria umenia bola založená v roku 1776 Albertom Sasko-Tešínskym a najobľúbenejšou dcérou Márie Terézie, Máriou Kristínóu Habsbursko-lotrinskou.
Hneď vedľa galérie sa nachádza krásny park s jazierkom. Za pekného počasia nie je neobvyklé, ak nájdete elegantne oblečeného muža ležať na trávniku s knihou v ruke a relaxovať.
Kúsok odtiaľ sa nachádza Hofburg (zimné sídlo Habsburgovcov), prírodovedné múzeá, parlament, či radnica. Pred radnicou sa každoročne nachádzajú tie najlepšie vianočné trhy v okolí. Aspoň pre mňa.
Okrem dobré jedla a obchodov máte v tom čase možnosť obdivovať aj výzdobu. Vtedy viete, že sa Vianoce skutočne blížia. Tentokrát bol pri radnici cirkus, k čomu bolo prispôsobené i jej okolie.
Pokiaľ máte na mesto viac času, než len pár hodín, odporúčam ísť ešte metrom do Schönbrunnu. Je to barokový zámok, ktorý bol postavený podľa vzoru Verailles v Paríži. Od druhej polovice 18. storočia až do roku 1918 bol letným sídlom Habsburgovcov.
V blízkosti zámku sa nachádzajú záhrady, ktoré boli v roku 1996 spolu so zámkom zaradené do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
Okrem iného sa tu v areáli záhrad nachádza aj najstaršia ZOO na svete, záhradný labyrint, Neptúnová fontána či Glorietta. Dnes sa v jej priestoroch nachádza príjemná kaviareň.
Určite netreba zabudnúť na návštevu parku Prater. Atrakcie v ňom si užije celá rodina.
Akoby to bolo, keby sme boli v Dunajskej metropole a nešli by sme si pozrieť čaro Dunaja. Pre mňa úplne najlepším miestom je, aj pôjdete červenou linkou na stanicu Donauinsel. Vystúpite tak priamo nad Neue Donau.
Dunajský ostrov vám ponúka mnoho možností pre zábavu a oddych. Je to 20km dlhý športový areál na okraji Viedne. Okrem iného sa na tomto mieste nachádzajú aj rodinné pláže s atraktívnymi podnikmi a reštauráciami.
Vzdialenosť z Viedne do ikonického Hallstattu je približne 300 kilometrov, čo predstavuje približne 3,5 až 4 hodiny cesty autom. Trasa vedie cez malebnú krajinu Rakúska, míňa malebné mestečká a kopce. Alternatívne sa dá z Viedne do Hallstattu dostať aj vlakom, čo trvá o niečo dlhšie, približne 5 hodín, ale cesta ponúka nádherný výhľad na rakúsku krajinu.