Uštipnutie – 8 najčastejších a príznaky

ustipnutie

V lete sme na uhryznutie hmyzom čím ďalej viac citlivejší. Často nedokážeme presne identifikovať, čo nás poštípalo a väčšina z nás si myslí, že to bol komár. Dôležité je ale jednotlivé štípance od seba rozoznať – na každý zaberie totiž niečo iné.

Medzi najčastejšie uštipnutia patria tie od komárov, bĺch, ploštíc či kliešťov. O týchto aj mnohých iných si niečo povieme v našom článku.

1. Komáre

Uštipnutie komárom je úplne bežné. Je malé, svrbí a dokáže poriadne znepríjemniť život. Ak nemáte alergiu, nepríjemné príznaky zmiznú v priebehu niekoľkých dní. Najťažšie je sa však miesto po uhryznutí neškrabať.

Stačí naniesť krém, ktorý je dostupný v každej lekárni. Pokiaľ ale budete mať horúčku, opuch alebo zväčšené uzliny – okamžite vyhľadajte svojho lekára. Tieto príznaky sú prejavom alergickej reakcie.

2. Blchy

Blchy sa v dome môžu objaviť, aj keď nemáme domácich miláčikov. Stačí navštíviť miesto, kde ich je veľa. Uhryznutí je zvyčajne viac a sú menšie. Na koži sa potom objavia malé červené bodky a tiež intenzívne svrbenie.

Po uhryznutí blchami stačí ranky umyť peroxidom vodíka, okúpať sa a oblečenie vyprať pri vysokej teplote.

3. Ploštice

Väčšina ľudí si ich ani nevšimne, ale v noci nás nenechajú na pokoji. Ak sa na koži (miesta bez ochlpenia) objaví viac ako štyri uhryznutia, kontaktujte odborníkov, ktorí už budú vedieť, ako si sa plošticami poradiť.

Reakcia na uhryznutie v skutočnosti záleží na nás a našich génoch. Uhryznutie ploštice u niektorých ľudí dokonca nie je vidieť.

4. Pavúky

Uhryznutie pavúka je pravdepodobne najväčšie a koža je podráždená a začervenaná približne 5-10 dní. Niektoré uhryznutia sú bolestivé, niektoré vôbec. Ak si všimnete takéto bodky, môžete si byť istí, že sa jedná o uhryznutie pavúkom.

Pohryzené miesto umyte mydlom a vodou, a potom priložte studený obklad. Ak sa opuch zväčší a miesto je horúce, okamžite vyhľadajte lekára.

5. Kliešte

Kliešte patria zrejme medzi tie najobávanejšie a vyskytujú sa od jari do jesene. Najlepšou ochranou sú dlhé rukávy, nohavice, a tiež nesmieme zabúdať na pokrývku hlavy. Kliešte dokážu “provandrovat” celé naše telo, aby našli ideálne miesto.

Po každej prechádzke preto poriadne prezrite telo, či sa na ňom nenachádza aj nepozvaný hosť. Kliešte sú bohužiaľ nebezpečné v každom vývojovom štádiu. Situáciu komplikuje aj fakt, že sú malé a dajú sa ťažko identifikovať.

Po uhryznutí je nutné miesto ešte niekoľko dní pozorovať. Ak sa objaví začervenanie, môže to signalizovať boreliózu. Ak sa pridá aj horúčka a únava, okamžite sa poraďte so svojím lekárom, ide toiž o hlavné príznaky boreliózy.

6. Mravce

Po uštipnutí mravcom sa na koži väčšinou objaví malý pľuzgier. Vo väčšine prípadov nadmerne svrbí a páli. U ľudí bez alergie príznaky ustúpia v priebehu niekoľkých minút. Pľuzgier sa zmení na malú chrastu, ktorá zmizne približne za 3 dni.

Svrbenie môžete minimalizovať pomocou studených obkladov, niekedy zaberie aj steroidná masť. V ojedinelých prípadoch sa môže objaviť horúčka, nízky krvný tlak alebo bolesť hlavy. V tomto prípade vyhľadajte odbornú pomoc.

7. Blanokrídly hmyz (osy, včely …)

Kontakt s týmto hmyzom je väčšinou bolestivá skúsenosť. Najnebezpečnejšia je alergická reakcia alebo anafylaktický šok. Po uštipnutí sa uistite, že v koži neostalo žihadlo. Ďalší dôležitý krok je sa uistiť sa, že nemáte alergickú reakciu.

Tá má niekedy rôzne príznaky. Podľa Muellerovy klasifikácie existujú 4 stupne:

  • stupeň I – svrbenie, sčervenanie kože, nepokoj alebo úzkosť
  • stupeň II – opuch, svrbenie na hrudi, vracanie, hnačka, závraty
  • stupeň III – dýchavičnosť, piskot, slabosť, zmätenosť alebo pocit hroziacej katastrofy (smrť)
  • stupeň IV – pokles krvného tlaku, kolaps, bezvedomie, inkontinencia, cyanóza (modrasté zafarbenie kože)

V prípade týchto príznakov okamžite vyhľadajte lekára.

8. Škorpióni

Tento bod vám možno pripadá zvláštny. Na našom území sa síce škorpióny nevyskytujú, ale počas exotickej dovolenky ich nanešťastie stretnúť môžete. Škorpiónov nemusíte hľadať ďaleko – môžeme ich nájsť v Taliansku, južnom Rakúsku alebo vo Švajčiarsku.

Väčšina druhov, ktoré sa vyskytujú v Európe, nie sú pre človeka nijako zvlášť nebezpečné. Nebezpečenstvo ale hrozí ľuďom, ktorí sú na bodnutie škorpiónom alergickí.

Toto bodnutie sa nevyskytujú často, ale je dôležité vedieť, čo s prípadným bodnutím urobiť. Postihnuté miesto najskôr vydezinfikujte mydlom a opláchnite vodou. Potom uštipnutú končatinu zdvihnite a priložte studený obklad. Užite aj liek proti bolesti, ktorá by mala ustúpiť do 30 minút. Ak sa objavia aj ďalšie nepríjemné príznaky alebo škorpión uštipol dieťa, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.