Týchto 7 vecí by ste nikdy nemali kombinovať s alkoholom. Najviac ma prekvapil bod číslo 6!
Tých z nás, ktorí sa alkoholu vyhýbajú úplne, sa tieto problémy našťastie netýkajú. Ak sa však čo i len občas necháte zlákať na pohárik tvrdého alkoholu alebo sa osviežite miešaným drinkom, mali by ste sa mať na pozore. Niektoré kombinácie jedál a tvrdého alkoholu sú pre náš organizmus hotovým zabijakom a účinky opice kvôli nim pocítite v dvojnásobnej sile. Ako správne bojovať s opicou a na čo si teda dať pozor pri požívaní alkoholických nápojov?
Všetky alkoholické nápoje sa pripravujú za pomoci etanolu, ktorý sa využíva aj pri spaľovacích motoroch, v lekárstve, pridáva sa i do čistiacich prostriedkov alebo voňaviek. Alkoholické nápoje vo všeobecnosti delíme na víno, pivo a destiláty a tieto tri skupiny majú množstvo podskupín. Pri víne alebo pive je kvôli nižšiemu obsahu alkoholu jeho odbúravanie jednoduchšie. Čo ale v prípade, že to preženieme s destilátmi.
Voda, zemiaky a vitamín C
Veľa ľudí sa mylne domnieva, že čím viac tekutín do seba dostane pred pitím, tým lepšie. Je to čiastočne pravda, treba sa ale vyhnúť nárazovému príjmu tekutín, ktoré len zbytočne zaťažia obličky. Keďže alkohol skutočne spôsobuje dehydratáciu, je potrebné prijímať tekutiny počas jeho pitia, ale i pred ním. Doprajte si menšie dávky čistej a neperlivej vody v častejších intervaloch. Skúste každý pohárik vodky zapiť pohárom alebo dvoma vody a ďalšie ráno bude oveľa znesiteľnejšie.
Vitamín C je tiež skvelým spoločníkom, ktorý pomáha odbúravať alkohol. Po záťahu si teda doprajte kyslú kapustu, uhorky alebo citróny.
Jedlá zo zemiakov sú vhodnou voľbou, pretože nedráždia žalúdok a sliznice, dobre sa trávia a pomáhajú spaľovaniu alkoholu.
Vyhnite sa sladkým jedlám
Nezáleží na tom, či ide o sladké pečivo, narodeninovú tortu alebo čokoládu. Jednoducho by ste popri popíjaní nemali do tela pridávať ďalšie sacharidy. Vaše telo najprv spracuje sacharidy z jedál a až potom sa pustí do alkoholu. To predlžuje váš stav opitosti a telo sa musí vysporiadať s množstvom toxínov. Aj keď sa nám rum spája s chutnou plnkou v koláči a všetci dobre poznáme malé čokoládky plnené alkoholom vo forme dezertov, čím viac sladkostí a alkoholu skombinujete, tým horšie pre vaše telo. O kilách navyše nehovoriac…
Mastné mäso a slaninu bokom
Je veľa takých, ktorí sú presvedčení, že kvalitná slanina pred pitím a vodka zajedaná tučným mäsom je super nápad. Opijete sa síce pomalšie, do tela ale dostanete omnoho viac alkoholu a toxínov. Pečeň a pankreas doslova trpia a majú čo robiť, aby sa vysporiadali s takouto kombináciou. Ak vás prepadnú silné bolesti brucha, niet sa čo diviť.
Hríby ako jedlo, s alkoholom jed
Vari najhoršia kombinácia, akej sa môžete dopustiť. Hríby sú samé o sebe ťažšie stráviteľným pokrmom a starším ľuďom sa dokonca vôbec neodporúčajú. Po jedle s hubami je požívanie alkoholu nesmiernym zabijakom pre pečeň. Ak by sa vám nanešťastie podarilo skonzumovať jedovaté huby, alkohol by len urýchlil vstrebávanie toxických látok do krvi, teda by bol katalizátorom otravy.
Čili nechajte na neskôr
Akékoľvek štipľavé jedlá spolu s destilátmi by ste mali vynechať. Sliznici žalúdka a pažeráka spôsobujete „popáleniny“ a intoxikujete svoj organizmus. Ak máte chuť na mexickú kuchyňu alebo diabolskú pizzu, radšej si dajte nealko.
Čerstvé paradajky a vodka nie sú dobrý nápad
Chutné červené doplnenie stravy je skvelé do šalátov alebo k pečivu, nie však v kombinácii s destilátmi. Problémom sú organické kyseliny obsiahnuté v rajčinách, ktorých negatívny vplyv na steny žalúdka je zosilnený práve alkoholom.