Tuk v tele a strave
Diéta s príliš nízkym obsahom tuku môže uškodiť mužom a ženám, pretože tuk je neoddeliteľnou súčasťou určitých hormónov, ako je testosterón a estrogén. Bez vhodného tuku nemôže telo produkovať dostatočnú úroveň týchto kľúčových hormónov. Bez dostatku estrogénu je narušený menštruačný cyklus, čo môže mať negatívny dopad na zdravie kostí.
A to nakoniec povedie k stresovým zlomeninám a ďalším komplikáciám, ktoré ovplyvnia zdravotný stav v krátkodobom alebo dlhodobom horizonte.
Estrogén je vyžadovaný pre reprodukčné zdravie, takže diéta s príliš nízkym obsahom tuku, môže zhoršovať plodnosť. Bez adekvátneho príjmu kalórií a kvalitného tuku, muži nevyrábajú dostatok testosterónu, čo následne brzdí tvorbu svalového tkaniva, rast, rozvoj sily, zdravie kostí a vývoj sekundárnych pohlavných znakov, ako sú fúzy, ochlpenie, hĺbka hlasu, a tak ďalej.
Tuky sa takisto využívajú k tvorbe eikosanoidov, teda tkanivových hormónov, ktoré ovplyvňujú sklon k zápalom, krvnému tlaku a dokonca aj viskozitu alebo hustotu krvi.
Tuk, ale prináša aj ďalšie výhody: a jednou z nich je sýtosť. Potraviny obsahujúce tuk, zostávajú v žalúdku dlhšie ako bielkovinové a sacharidové jedlá a prispievajú k pocitu sýtosti. Vysoko tučné jedlá vyžadujú k tráveniu naozaj veľký časový priestor, a to štyri hodiny a viac, čo je nepríjemné obzvlášť pre vytrvalostných športovcov.
Pokiaľ ste silový a rýchlostný športovec a najprv sa budete venovať silovému tréningu a až potom kondičnému cvičeniu, tak môžete konzumovať tuk v kratšiu dobu pred záťažou. Niektorí športovci zvyknú jesť pred tréningom sendvič s arašidovým maslom, pretože s ním vydržia a nemusia spotrebovať obrovské množstvo jedla.
Ponúkame na zváženie niekoľko bodov, ktoré súvisia so stravou, tukom a sýtosťou, pred tréningom:
- Jedlo by nemalo narušovať tréning
- Strava by mala predchádzať pocitom hladu počas tréningu ( takže sa môžete koncentrovať na výkon a nemyslieť stále na jedlo )
- Vysoko tučné potraviny by nemali nahradzovať stravu s vysokým obsahom sacharidov, ktoré potrebujete ako zdroj energie pre svaly
Telesný tuk
Telesný tuk sa od tuku v strave líši. V tele zastáva tuk radu funkcií. Tuky sú v organizme ukladané nielen v tukovom tkanive, ale tiež vo svalovom tkanive, kde sú spaľované počas strednej a nižšej pohybovej záťaže. Veľmi dôležité tuky sú takisto súčasťou bunkových membrán, hormónov a ďalších štruktúr a látok, ktoré ovplyvňujú telesné funkcie. Každá bunka v tele obsahuje malé množstvo tuku. Tukové zásoby v tele slúžia ako koncentrovaný zdroj energie.
Tuk je ukladaný prakticky bez prítomnosti vody a je kompaktnejší ako sacharidy. Oproti sacharidom, tak môžeme uložiť vo forme tuku viac energie. Tuk je energeticky ( kaloricky ) bohatý. Jeden gram bielkovín alebo sacharidov dodá štyri kilokalórie, tuk ich poskytne deväť, takže je viac než dvakrát koncentrovanejší.
Osoba vážiaca 70 kg, ktorá má 17 % telesného tuku, by mala k dispozícií okolo 107 000 kcal potencionálnej energie na spaľovanie. Dokonca aj elitní vrcholoví športovci s veľmi nízkym obsahom telesného tuku, majú ešte podstatnejšiu rezervu kalórií.
Existuje viacero spôsobov merania tuku v tele. Mnohé z nich sú celkom dostupné. Znalosť percentuálneho podielu tuku v tele môže pomôcť pri diagnóze zdravotného stavu človeka.
Tuk je ukladaný na rôznych miestach po celom tele. Podľa toho, kde je uložený, zastáva určité funkcie. Väčšina ľudí považuje tuk za nečinné telesné tkanivo, ale v skutočnosti je dosť aktívny, lebo pomáha uspokojovať energetické potreby, podieľa sa na termoregulácii a v niektorých prípadoch uvoľňuje protizápalové látky. Ako vidíte, tuk nie je všade rovnaký a v zásade existuje niekoľko druho telesného tuku.