Výber tuku ovplyvňuje chuť jedla
Vianočné pečivo, koláčiky a ďalšie maškrty sviatočného stola môžu byť nielen chutné, ale zároveň aj v rámci pravidiel pestrej a vyváženej stravy. Stačí na ich prípravu zvoliť zdraviu prospešné ingrediencie.
Neoddeliteľnou zložkou cesta či plniek na koláče alebo nátierok na obložené pečivo sú tuky. Zvoliť treba tie dobré a vhodné.
Prírodný poklad
Na prípravu pokrmov teplej i studenej kuchyne je vhodné používať rastlinné tuky, resp. roztierateľné margaríny. Jedlá s rastlinnými tukmi chutia jemnejšie, tieto tuky lepšie zvýraznia tradičné vianočné koreniny ako škorica či vanilka. A nechajú vyniknúť aj cesnaku v nátierkach na sviatočný stôl.
Oleje a tuky použité v kvalitných margarínoch majú výlučne prírodný rastlinný pôvod. V našich klimatických podmienkach ide najčastejšie o repku olejnú a slnečnicu.
Repkový olej patrí k nutrične najhodnotnejším surovinám vzhľadom na najnižší obsah nasýtených mastných kyselín a vyvážené zastúpenie omega 6 a omega 3 polynenasýtených mastných kyselín.
Slnečnicový olej charakterizuje vysoký obsah omega 6 polynenasýtených mastných kyselín. Mastné kyseliny obsiahnuté v slnečnicovom i repkovom oleji pomáhajú znižovať zápaly v tele, čo môže prispieť k zlepšeniu celkového zdravotného stavu.
Repkový a slnečnicový olej sú tiež bohatým zdrojom vitamínu E, dôležitého antioxidantu, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením. Slnečnicový olej dokonca pomáha spomaliť tvorbu vrások, čo isto ocenia mnohé ženy. Výskum naznačuje, že tieto oleje môžu pomôcť znížiť riziko niektorých druhov rakoviny.
Repkový a slnečnicový olej majú nízky obsah nasýtených tukov a vysoký obsah mononenasýtených tukov, ktoré môžu pomôcť znížiť hladinu zlého cholesterolu a znížiť riziko srdcových ochorení.
Prospievajú rastlinné tuky ľudskému telu?
Rastlinné tuky sú dôležitou súčasťou zdravej stravy. Sú vynikajúcim zdrojom esenciálnych mastných kyselín, ktoré pomáhajú udržiavať správne fungovanie organizmu.
Mnohé rastlinné tuky obsahujú vitamíny a minerály nevyhnutné pre zdravie. Okrem toho môžu niektoré rastlinné tuky dokonca poskytovať určité zdravotné výhody, ktoré môžu pomôcť chrániť pred určitými chorobami.
Jednou z najdôležitejších výhod rastlinných tukov je, že sú skvelým zdrojom esenciálnych mastných kyselín. Esenciálne mastné kyseliny potrebuje ľudské telo, aby mohlo vykonávať svoje základné funkcie, napríklad produkovať hormóny či udržiavať bunkové membrány.
Rastlinné tuky plné vitamínov a minerálov
Najmä omega-3 mastné kyseliny sú dôležité pre zdravú funkciu mozgu a srdca, ako aj pre znižovanie zápalov. Tieto mastné kyseliny sa nachádzajú v rastlinných olejoch, orechoch a semenách, ako je ľanový, repkový a slnečnicový olej.
V rastlinných tukoch je aj množstvo prospešných vitamínov a minerálov. Olivový olej je výborným zdrojom vitamínu E, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením. Kokosový olej zase dodáva do tela kyselinu laurovú, ktorá posilňuje imunitu.
Okrem toho môžu niektoré rastlinné tuky poskytovať určité zdravotné výhody. Niektoré štúdie napríklad naznačujú, že niektoré polynenasýtené tuky, napríklad vo vlašských orechoch, môžu pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení. Najmä olivový olej môže pomôcť znížiť riziko mozgovej mŕtvice. Avokádový olej môže pomôcť znížiť zápal a zlepšiť zdravie čriev.
Rastlinné tuky by teda mali patriť do zdravej stravy. Sú vynikajúcim zdrojom esenciálnych mastných kyselín a niektorých vitamínov a minerálov.
Okrem toho môžu niektoré rastlinné tuky dokonca poskytovať určité zdravotné výhody, ktoré môžu pomôcť chrániť pred určitými chorobami. Z týchto dôvodov je dôležité zaradiť do svojho jedálnička rôzne rastlinné tuky.
Pozor na zlé kyseliny
Nasýtené mastné kyseliny však nie sú tým najväčším zlom pri téme tukov. Pri ich priemyselnom spracovaní (tzv. čiastočnej hydrogenizácii) sa môžu tvoriť transmastné kyseliny, ktoré sú pre cievny systém a srdce škodlivé.
Po zistení negatívnych účinkov transmastných kyselín na ľudské telo výrobcovia zmenili technologický postup výroby margarínov. Čiastočné stužovanie, pri ktorom vznikali rizikové transizoméry, je už pre výrobu kvalitných margarínov minulosťou.
Súčasné kvalitné margaríny a rastlinné oleje ich výrobcovia spracúvajú technologicky veľmi šetrne tak, aby v nich zachovali ich zdravotné prednosti.
Tuky môžu pomáhať i škodiť
Tuky sú nevyhnutnou súčasťou zdravej stravy, ale nie všetky tuky sú rovnaké. Niektoré tuky, ako napríklad trans-tuky a nasýtené tuky, môžu zvyšovať riziko srdcových ochorení.
Zatiaľ čo iné, ako napríklad mononenasýtené a polynenasýtené tuky, môžu v skutočnosti pomôcť chrániť srdce a zlepšiť celkové zdravie organizmu.
Tu je bližší pohľad na rôzne typy tukov a na to, ktoré z nich sú pre telo najlepšie:
- transmastné tuky – patria k najnezdravším typom tukov a treba sa im čo najviac vyhýbať; transmastné tuky možno nájsť v spracovaných potravinách, ako rýchle občerstvenie, vyprážané jedlá a pečivo; nachádzajú sa aj v menej kvalitných margarínoch; transmastné kyseliny zvyšujú hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a znižujú hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu, čo môže zvýšiť riziko srdcových ochorení
- nasýtené tuky – možno nájsť najmä v živočíšnych výrobkoch ako červené mäso a mliečne výrobky; nasýtené tuky síce môžu zvyšovať hladinu „zlého“ LDL cholesterolu, ale ľudskému srdcu škodia menej ako transmastné tuky; v obmedzenom množstve ich možno zaradiť aj do zdravej stravy
- mononenasýtené tuky – obsahujú napríklad orechy, avokádo a olivový olej; tieto tuky pomáhajú znížiť hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a zároveň zvyšujú hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu; hoci sú zdravšie, treba ich konzumovať s mierou
- polynenasýtené tuky – obsahujú ich tučné ryby, rastlinné oleje i niektoré orechy a semená; tieto tuky pomáhajú znížiť hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a znižujú riziko srdcových ochorení; obsahujú esenciálne mastné kyseliny, ktoré ľudské telo potrebuje pre optimálne zdravie
Pri zdravom stravovaní by sa teda človek mal čo najviac vyhýbať transmastným tukom a obmedziť aj nasýtené tuky. Na druhej strane, v jedálničku by mali zostať mononenasýtené a polynenasýtené tuky, ktoré prospievajú srdcu.
Konzumácia rôznych zdravých tukov môže pomôcť udržať si zdravú hmotnosť, znížiť riziko srdcových ochorení a zlepšiť celkové zdravie.
Maslo alebo margarín?
Odborníci na výživu často dostávajú otázku, či je na varenie a pečenie lepšie používať tradičné maslo ako živočíšny tuk alebo margarín vyrobený z rastlinných olejov.
Odpoveď je pomerne jednoznačná. Maslo v porovnaní s kvalitnými rastlinnými tukmi obsahuje vyšší podiel nasýtených mastných kyselín. Má ich približne dve tretiny a len 3 percentá polynenasýtených mastných kyselín.
Kvalitné rastlinné roztierateľné tuky naopak obsahujú okolo 50 percent zdraviu prospešných polynenasýtených mastných kyselín.
Z hľadiska zdravotných prínosov skutočne záleží na výbere typu margarínu. Niektoré margaríny sa vyrábajú z repkového alebo olivového oleja a neobsahujú trans-tuky, ktoré nie sú prospešné pre zdravie srdca.
Je však dôležité pozorne si prečítať etiketu s výživovými údajmi a hľadať také, ktoré neobsahujú transmastné tuky.
V konečnom dôsledku maslo aj margarín majú svoje klady aj zápory, pokiaľ ide o zdravie. Maslo má vyšší obsah kalórií a nasýtených tukov, ale obsahuje aj prospešné vitamíny a omega-3 mastné kyseliny.
Margarín môže byť prospešný, ak neobsahuje trans-tuky, no nie pre každého má príjemnú chuť. V konečnom dôsledku by rozhodnutie malo vychádzať z osobných preferencií a stravovacích potrieb.
Najlepšia chuť
Pri výbere tuku ľudia prihliadajú nielen na úžitkové vlastnosti, ale rozhodujú sa aj podľa toho, na aký kulinársky účel tuk zamýšľajú použiť.
Pri správnom používaní sa stávajú ideálnym nosičom pre tú najlepšiu chuť domácej kuchyne. Rastlinné roztierateľné tuky a margaríny sa hodia do cesnakovej nátierky aj krehkých vanilkových rožkov.