Tento zázračný trik by mala poznať každá žena: Stačí len nastriekať na matrace a budú ako nové!
Ak máte v domácnosti malé deti či domácich miláčikov, určite viete, čo to je premočený a špinavý matrac. Prepotené a zatuchnuté matrace sú pre vás hygienickým rizikom, a u alergikov dokonca zdravotnou komplikáciou…
Pokiaľ váš matrac nekryje praktický chránič, ktorý môžete pohodlne vyzliecť a vyprať v práčke, zopár šikovných rád k jeho účinnému čisteniu sa vám zíde ako soľ.
Vysávanie je účinné len na povrchu
Matrace a epedy sú večným zdrojom prachu. Vysávače odstránia iba povrchové nečistoty, mikroskopické čiastočky či zažranú špinu nezničia. Na to sa hodí skôr hĺbkové vysávanie s vysávacou kefou, ktorá pracuje na rotačnom klepacom princípe. Takýto prístroj však doma bežne nedržíte, preto sa na hĺbkové odstránenie nečistôt zvyčajne objednáva služba odborníka. Čo ak si ale chcete pomôcť sami?
Na každú škvrnu existuje prípravok
Ľudové porekadlo hovorí, že na každú chorobu v prírode vyrástla bylinka. V prípade gazdiniek platí parafráza – na akúkoľvek škvrnu sa nájde nejaký účinný odstraňovač, ktorý je šetrný i pre postihnutý materiál. V drogériách a špecializovaných predajniach vám predavači podľa vašej situácie iste poradia. Určite ale budete súhlasiť, že ďaleko najhoršie sa z matracu odstraňuje moč. Ako si s ňou efektívne poradiť?
Recept na domáci čistiaci prostriedok:
– 1 čl vody
– 1 pl octu
– 1 čl pracieho prášku alebo Jari
– 2 pl sódy bikarbóny
– 1 kvapka dezinfekčného prostriedku
V sklenenej miske všetky prísady zmiešajte a špongiou naneste na postihnuté miesto. Potom po povrchu prejdite navlhčenou handričkou s čistou vodou. Pozor, nikdy ju na matrac nelejte. Vždy iba zotrite prípravok kúskom zvlhčenej textílie a osušte. Na takto ošetrené miesto neskôr naneste sódu bikarbónu a nechajte pôsobiť celú noc. Ráno to vysajte a prípadne ešte navoňajte nejakým osviežovačom na textil.
Vetrajte, vetrajte, vetrajte
Prach a zvieracie chlpy povysávate, škvrny odstránite, nezľaknete sa už ani pocikaného matraca. Čo ale s bežnou údržbou a starostlivosťou? Periny i matrace pravidelne vetrajte. Prikrývky a vankúše vyrobené z peria odporúčame raz za niekoľko rokov odniesť na vyčistenie do špecializovaných čistiarní. Pamätajte, že vo vlhkom a zatuchnutom prostredí sa darí roztočom a mikróbom, preto by ste sušenie na slnku a čerstvom vzduchu nemali zanedbávať.