Tento ostrov je ešte zelenší ako ostatné – Zelený ostrov a koraly

zeleny-ostrov

Veľká koralová bariéra

Východne od pobrežia Austrálie leží v tropickom mori Veľká koralová bariéra. Dĺžka 2000 kilometrov z nej robí najväčší koralový útes na svete, ktorý údajne možno vidieť z vesmíru. Prírodný útvar vytvorili malé živočíchy s tvrdou schránkou – koraly. 

Žijú v kolóniách a keďže sa ich zvápenatelé schránky ukadajú stále na seba, vytvárajú jeden celok. Obrastajú ich riasy krásnych farieb, tie sú zase potravou pre obrovské množstvo rýb a ďalších živočíchov. Bohatý podmorský život v okolí koralov je vždy vyhľadávaným rajom pre potápačov.

Zelený ostrov

Obrovskú koralovú reťaz obklopuje plytké more a malé ostrovčeky, medzi nimi aj Zelený ostrov. Jeho povrch vznikol približne pred 6000 rokmi z nahromadeného piesku, robitých mušlí a úlomkov, ktoré sem vyplavila voda od koralového útesu. Za priaznivých podmienok všetko spevnelo do jedného celku…

Obvod malého kúsku pevniny ležiacej v mori je menej ako dva kilometre. Aj keď celé vnútrozemie pokrýva prales, s názvom Zeleného ostrova prekvapivo nesúvisí. Pomenoval ho James Cook podľa astronóma na palube lode – bol ním Charles Green (z angličtiny zelený). Pomenovať objavené miesto po lodnom astronómovi bolo v tom čase zaužívanou tradíciou. Britský kapitán Cook, preslávený práve objavmi v južnej časti Tichého oceánu, sa na ostrov doplavil v roku 1770 počas svojej prvej cesty do Austrálie a na Nový Zéland.

Zvieratá na ostrove

Kvôli ochrane vzácnej prírody sa môžu na ostrove používať iba povolené typy chemikálií. Tie zväčša neobsahujú toxické látky a skladujú sa v špeciálnych nádobách, ktoré zabránia ich úniku. Na malom kúsku zeme sa o domov delí až 120 druhov rastlín. Tie, ktoré rastú popri pieskovej pláži sú prispôsobené suchej pôde, ale len o kúsok ďalej nájdeme hustú vegetáciu typickú pre prales.

Medzi riasami sa pri brehu schovávajú hlavne mladé rybičky, ale aj veľké korytnačky, ktoré sa vodnými rastlinami živia. Ostrov je tiež vyhľadávaným miestom vtákov, ktoré si oddýchnu a doplnia sily počas sťahovania. Nájdu sa ale aj také druhy, ktoré na tropickom ostrove pravidelne hniezdia.