Syndróm dráždivého čreva – príznaky, lieky, čo jesť

Syndróm dráždivého čreva, nazývaný aj IBS (Irritable Bowel Syndrome) sa vyskytuje u ľudí veľmi často – ide o poruchu tráviaceho systému. Má niekoľko nepríjemných symptómov, ako napríklad bolesti brucha, nadúvanie, hnačka alebo zápcha. Vznik syndrómu dráždivého čreva môže mať súvis s nadmerným stresom, avšak aj stravovacími návykmi, črevnou mikroflórou alebo precitlivenosťou tráviaceho traktu.
Nejde síce o život ohrozujúce ochorenie, avšak jeho príznaky výrazne znižujú kvalitu života pacienta. Je preto vhodné správne nastaviť stravu, upraviť životný štýl a eliminovať stres. To pomôže zmierniť ťažkosti a zlepšiť trávenie.
KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU
Medzi najčastejšie príznaky tohto ochorenia patria bolesť a kŕče v bruchu, zmeny v stolici, nadúvanie a plynatosť či pocit neúplného vyprázdnenia.
Liečba tohto ochorenia vo veľkej miere závisí od typu, ako aj závažnosti symptómov.
Pri syndróme dráždivého čreva sa treba vyhýbať ťažko stráviteľným potravinám, ako sú strukoviny typu fazuľa, šošovica, cícer, plnotučné mlieko, smotana či tavené syry.
Takisto by sa nemali konzumovať nápoje ako sú alkohol, káva či sýtené nápoje.
Aké sú príznaky syndrómu dráždivého čreva, IBS?
Toto ochorenie sa prejavuje rôznymi tráviacimi ťažkosťami, ktoré môžu byť chronické alebo sa objavovať z času na čas. Medzi najčastejšie príznaky syndrómu dráždivého čreva alebo IBS patria:
1. Bolesť a kŕče v bruchu
Zvyčajne sa objavujú v podbrušku alebo v strede brucha. Často sa zmiernia po vyprázdnení čriev.
2. Zmeny v stolici
- Hnačka: Časté a riedke stolice.
- Zápcha: Tvrdá stolica a problém s vyprázdňovaním.
- Striedanie hnačky a zápchy: Kombinácia oboch stavov.
3. Nadúvanie a plynatosť
Pocit nafúknutého brucha aj po menšom jedle. Zvýšená tvorba plynov a nepohodlie.
4. Pocit neúplného vyprázdnenia
Po toalete sa môže stať, že pacient pociťuje neúplnosť vyprázdnenia čriev.
5. Hlien v stolici
Prítomnosť bieleho alebo priehľadného hlienu v stolici je bežná pri syndróme dráždivého čreva.
6. Zvýšená citlivosť na jedlo
Niektoré potraviny (napr. mliečne výrobky, strukoviny či mastné jedlá) môžu príznaky zhoršiť.
7. Únava a problémy so spánkom
IBS môže byť spojené s chronickou únavou a poruchami spánku.
8. Zvýšený stres a úzkosť
Stres a emócie môžu IBS zhoršovať, pretože črevá sú úzko prepojené s nervovým systémom.
Príznaky syndrómu dráždivého čreva alebo IBS sú individuálne a môžu sa líšiť u každého pacienta. Vždy je potrebné konzultovať svoj stav s lekárom a prípadne vylúčiť iné ochorenie.

Test na diagnostiku syndrómu dráždivého čreva
Ak chce záujemca zistiť, či trpí syndrómom dráždivého čreva, môže si urobiť test. Na internete existujú rozličné testy a dotazníky, ktoré pomôžu pacientovi posúdiť, či má príznaky tohto ochorenia.
Je možné vyskúšať aj domáce testy na potravinovú intoleranciu. Dajú sa zakúpiť ako v lekárňach, tak aj online.
Test na diagnostiku syndrómu dráždivého čreva je možné uskutočniť aj prostredníctvom lekárskeho vyšetrenia. Ide o najpresnejšiu diagnostiku. Robí sa prostredníctvom krvných testov, no v prípade nejasných alebo závažných príznakov môže lekár nariadiť aj kolonoskopiu.
Lieky na syndróm dráždivého čreva
Liečba tohto ochorenia vo veľkej miere závisí od typu, ako aj závažnosti symptómov. Lieky na syndróm dráždivého čreva sa používajú na zmiernenie príznakov a zlepšenie kvality života.
1. Lieky na kontrolu bolesti a kŕčov
- Antispazmodiká – ako mebeverín, ktorý pomáha zmierniť kŕče a bolesti brucha.
- Lieky proti bolesti – ako paracetamol, ktorý môže byť užitočný na tlmenie bolesti, no musí sa užívať opatrne, aby sa predišlo negatívnym účinkom na tráviaci trakt.
2. Lieky na úpravu stolice
- Laxatíva – ak pacient trpí zápchou, môže mu lekár predpísať laxatíva alebo laktulózu, ktoré pomáhajú zjemniť stolicu.
- Lieky proti hnačke – ak má pacient hnačku, môže užívať imodium, ktoré spomaľuje pohyb čriev a zlepšuje konzistenciu stolice.
3. Antidepresíva (v prípade stresu alebo úzkosti)
Antidepresíva môžu pomôcť zmierniť bolesť a zlepšiť pohyblivosť čriev.
4. Probiotiká
Probiotiká môžu pomôcť obnoviť rovnováhu črevnej mikroflóry a zmierniť príznaky syndrómu dráždivého čreva, ako je nadúvanie a plynatosť.
5. Lieky na úpravu črevného pohybu
Ide o lieky, ktoré zvyšujú pohyblivosť čriev a pomáhajú pri zápche, ktorá je spôsobená dráždivým črevom.
Lieky na syndróm dráždivého čreva sa predpisujú na základe individuálnych symptómov, preto je dôležité poradiť sa s lekárom, ktorý určí najvhodnejšiu liečbu. Niekedy sa aj kombinácia liekov a zmeny v životnom štýle, napríklad zlepšenie stravovania a eliminácia stresu, ukáže ako najúčinnejšia.
Čo jesť pri syndróme dráždivého čreva?
Pri syndróme dráždivého čreva sa strava prispôsobuje individuálne a závisí od každého pacienta. Každému totiž môžu vyhovovať iné potraviny. Pri zamýšľaní sa nad tým, čo jesť pri syndróme dráždivého čreva, je dôležité poznať, ktoré potraviny sú problematické a zmierniť tak príznaky ochorenia.
Medzi ľahko stráviteľné potraviny patrí chudé mäso, napríklad kuracie alebo morčacie, ryby, vajcia, tofu, ovsené vločky, ryža, kukuričná múka, mrkva, cuketa, uhorka, baklažán, špenát, hlávkový šalát, banány, jahody, kiwi, mandarínky, pomaranče, hrozno, bezlaktózové mlieko, tvrdé syry, olivový alebo kokosový olej, orechy či rôzne bylinky, ako napríklad bazalka, petržlen, oregano a zázvor. |
Pri syndróme dráždivého čreva sa treba vyhýbať ťažko stráviteľným potravinám, ako sú strukoviny typu fazuľa, šošovica, cícer, ďalej plnotučné mlieko, smotana, tavené syry, jablká, hrušky, slivky, mango, čerešne, cibuľa, cesnak, brokolica, kapusta a karfiol.
Takisto by sa nemali konzumovať nápoje, ako sú alkohol, káva či sýtené nápoje.
Je dôležité vedieť, čo jesť pri syndróme dráždivého čreva, avšak netreba zabúdať aj na to, že treba:
- Jesť menšie porcie, avšak častejšie (5-6 jedál denne).
- Vyhýbať sa stresu, lebo psychika veľmi ovplyvňuje trávenie.
- Piť dostatok vody, ideálne 2-2,5 litra denne.
- Sledovať si denník stravy, aby sa prišlo na to, ktoré potraviny škodia.
- Obmedziť korenisté a mastné jedlá, lebo môžu podráždiť črevá.
Ak sa príznaky zhoršujú, oplatí sa konzultovať výživu s lekárom alebo dietológom, aby sa nastavila strava na mieru.

Fórum o syndróme dráždivého čreva
Na internete existuje viacero fór o syndróme dráždivého čreva. Pacienti na nich diskutujú a zdieľajú svoje skúsenosti s týmto nepríjemným ochorením. Je možné nájsť zaujímavé informácie napríklad na fóre:
- Modrykonik.sk
- Zdravie.sk
- Primar.sme
Vďaka týmto fóram o syndróme dráždivého čreva môže záujemca získať užitočné informácie, podporu ako aj možnosť zdieľať svoje skúsenosti s inými ľuďmi, ktorí trpia rovnakou chorobou.
Bolesti hrubého čreva
Bolesti hrubého čreva môžu mať rôzne príčiny. Môže ísť o mierne tráviace problémy ale aj vážnejšie ochorenia. Najdôležitejšie je poznať príznaky a v prípade potreby vyhľadať lekársku pomoc.
Medzi najčastejšie príčiny bolesti hrubého čreva patria:
1. Tráviace problémy a životný štýl
Spôsobujú ho syndróm dráždivého čreva, plynatosť, zápcha či hnačka.
2. Zápaly a infekcie
Môže ísť napríklad o kolitídu, teda zápal hrubého čreva, divertikulitídu, čiže zápal divertikulov v hrubom čreve alebo Crohnovu chorobu.
3. Iné, vážnejšie problémy
Napríklad polypy hrubého čreva, rakovina hrubého čreva alebo ischemická kolitída.
Vždy je potrebné navštíviť lekára, ak bolesti hrubého čreva trvajú dlhšie ako 2 týždne alebo sa zhoršujú. Takisto aj v prípadoch, ak pacient spozoruje krv v stolici alebo má čiernu stolicu, má horúčku, silnú hnačku či nevysvetliteľnú stratu hmotnosti.
Takisto je nevyhnutné navštíviť lekára, ak bolesť brucha sprevádza zvracanie alebo strata chuti do jedla.
Ak pacient trpí bolesťami hrubého čreva, je prínosné konzumovať ľahko stráviteľné jedlá a vyhýbať sa vyprážaným a koreneným jedlám. Je alfou a omegou prijímať dostatočné množstvo tekutín. Pohyb a relax znižujú stres a podporujú trávenie, probiotiká pomáhajú v zlepšovaní črevnej mikroflóry.
Čo jesť pri zápale hrubého čreva?
Pri zápale hrubého čreva je vhodné konzumovať stravu, ktorá nezaťažuje tráviaci trakt a zároveň podporuje hojenie sliznice čreva. To znamená, že strava by mala byť ľahko stráviteľná, nízkotučná a bohatá na živiny.
- Ak sa pacient zaujíma o to, čo jesť pri zápale hrubého čreva, môže prijímať napríklad bielu ryžu, zemiakovú kašu, biely chlieb, ovsené vločky alebo cestoviny bez omáčok.
- Môže takisto konzumovať kuracie alebo morčacie mäso, chudé ryby či jemný nízkotučný tvaroh a jogurty bez cukru.
- Aj zelenina v malých množstvách, najlepšie dusená alebo varená, je vhodná. Môže to byť mrkva, cuketa, tekvica, zemiaky bez šupky, špenát alebo hlávkový šalát.
- Z ovocia sú najlepšie banány, jablkové pyré, čučoriedky alebo hrušky v kompóte bez cukru.
Ani pri zápale hrubého čreva netreba zabúdať na pitný režim, najmä piť čistú vodu, nesladené bylinné čaje, ovocné šťavy bez dužiny a zeleninový alebo kurací vývar.
Čaj na zápal čriev
Pri zápale čriev sú bylinné čaje veľmi vhodné, majú totiž protizápalové, upokojujúce a hojivé účinky na sliznicu tráviaceho traktu. Čaj na zápal čriev by sa mal piť teplý, nie horúci a nemal by byť sladený.
Vhodné sú:
Harmačekový čaj: Má protizápalový a upokojujúci účinok, pomáha pri kŕčoch a bolesti brucha, chráni sliznicu čreva a podporuje hojenie.
Feniklový čaj: Zmierňuje plynatosť a nafukovanie, podporuje trávenie, pôsobí proti kŕčom a vhodný je aj pri syndróme dráždivého čreva.
Mätový čaj: Uvoľňuje kŕče v črevách, upokojuje tráviaci trakt a zmierňuje plynatosť.
Alchemilkový čaj: Má antibakteriálne a protizápalové účinky, pomáha aj pri hnačkách spôsobených zápalom.
Šalviový čaj: Pôsobí antibakteriálne a proti zápalom, podporuje činnosť tráviaceho systému a pomáha pri hnačke a črevných infekciách.
Akýkoľvek čaj na zápal čriev sa odporúča piť v množstve 2-3 šálky denne. Čaje je vhodné striedať, aby sa nepreťažil organizmus.
Čo sú divertikuly – majú nejaký súvis so syndrómom dráždivého čreva?
Divertikuly sú vačky v stene hrubého čreva. K ich vzniku dochádza, keď sa sliznica čreva vytláča cez oslabené miesta svalovej steny. Ak sa divertikuly zapália alebo infikujú, dochádza ku divertikulitíde. Ide o bolestivý a vážny stav.
Divertikulitída má podobné príznaky ako syndróm dráždivého čreva. Spôsobuje bolesť brucha, plynatosť, hnačku alebo zápchu.
Rozdiely medzi IBS a divertikulitídou
Faktor | Syndróm dráždivého čreva (IBS) | Divertikulitída |
---|---|---|
Ochorenie | Porucha čreva | Zápal a infekcia divertikúl |
Príčina | Stres, strava, citlivosť čreva | Vznik divertikúl + infekcia |
Bolesti brucha | Kŕčovité, často po jedle | Ostré, hlavne v ľavej dolnej časti brucha |
Hnačka/zápcha | Striedanie hnačky a zápchy | Zvyčajne zápcha, niekedy hnačka |
Horúčka | Nie | Často prítomná pri infekcii |
Liečba | Úprava stravy, zvládanie stresu | Antibiotiká, v ťažkých prípadoch operácia |
Aby sa predišlo vzniku divertikúl, odporúča sa prijímať v dostatočnom množstve vlákninu v podobe ovocia a zeleniny. Treba hydratovať organizmus v dostatočnej miere, čím sa zabráni tvrdej stolici. Takisto je veľmi dôležité mať pravidelný pohyb a vyhýbať sa spracovaným potravinám, ako sú vyprážané jedlá alebo červené mäso.
Hnačka zo stresu
Hnačka zo stresu je úplne normálny jav a je bežná najmä u ľudí so syndrómom dráždiveho čreva. Počas stresu telo uvoľňuje hormóny kortizol a adrenalín. Tie urýchľujú pohyby čriev, zvyšujú ich citlivosť a oslabujú črevnú mikroflóru.
Hnačka zo stresu sa zvykne objaviť:
- pred skúškou, pohovorom, dôležitou udalosťou
- pri dlhotrvajúcom strese alebo úzkosti
- po šoku alebo nepríjemnej správe
V prípade hnačky zo stresu je riešenie dosť jednoduché. Je dôležité udržiavať hydratáciu tela, teda piť vodu, nesladený čaj či iontové nápoje. Ďalej je dôležité konzumovať ľahkú stravu ako sú sucháre, ryža, banány a nezabudnúť prijímať probiotiká, ktoré pomáhajú obnovovať črevnú mikroflóru.
Zbaviť sa stresu je možné uvoľňujúcimi technikami, ako je hlboké dýchanie, meditácia alebo prechádzka.
Ak sa hnačka vyskytuje viac ako 6x denne alebo trvá dlhšie ako 3 dni, je dôležité vyhľadať lekára.
Škvŕkanie a prelievanie v črevách
Škvŕkanie a prelievanie v črevách je prirodzený proces, kedy sa črevá pohybujú a zároveň spracovávajú potravu a plyny. Ak je škvŕkanie hlasné, prípadne spôsobuje iné príznaky, môže ísť o tráviaci problém.
Príčin škvŕkania a prelievania v črevách je viacero:
Hlad – žalúdok a črevá sa sťahujú, aby upozornili na prázdny tráviaci trakt.
Trávenie jedla – črevá posúvajú potravu a tekutiny ďalej (peristaltika).
Pitie veľkého množstva tekutín naraz – voda sa mieša s tráviacimi šťavami.
Konzumácia potravín, ktoré spôsobujú nadúvanie – strukoviny, kapusta, mliečne výrobky.
Existujú aj zdravotné príčiny:
Syndróm dráždivého čreva – sprevádzaný hnačkou/zápchou, nadúvaním a kŕčmi.
Potravinová intolerancia – napr. laktózová intolerancia alebo citlivosť na lepok.
Zvýšená črevná peristaltika – spôsobená stresom, úzkosťou alebo nervozitou.
Nerovnováha črevnej mikroflóry – po antibiotikách alebo nesprávnej strave.
Infekcie a zápaly čriev – vírusové alebo bakteriálne gastroenteritídy.
Ako znížiť škvŕkanie a prelievanie v črevách?
Aby sa znížilo škvŕkanie a prelievanie v črevách, je potrebné jesť pomaly a dôkladne. Treba tiež eliminovať príjem sýtených nápojov, piť bylinkové čaje, ktoré upokojujú trávenie, konzumovať probiotiká a predovšetkým obmedziť stres.
Ak škvŕkanie sprevádza silná bolesť, hnačka, krv v stolici alebo výrazné nadúvanie, je nevyhnutné navštíviť lekára.