Symptómy pretrénovania
Predtým, ako budeš môcť zasiahnuť v odozve na varovné znamenia pretrénovania, musíš vedieť, aké znamenia hľadať. Aj keď nasledujúce symptómy sú presné u typických nesúťažných trénujúcich, vrátane tých, ktorí sú pokročilí, tí veľmi pokročilí a súťažná elita môžu vykazovať odlišné symptómy pretrénovania.
Tento zoznam nie je prezentovaný, ako kompletný rozbor :
- Stagnujúce tréningové váhy, možno ešte pred dosiahnutím svojich úplne posledných najlepších tréningových váh. Jeden, či dva zlé tréningy neznamenajú nevyhnutne, že si pretrénovaný. Každý má občas zlý tréning, ktorý by mal byť ignorovaný. Ale, ak máš tri. či štyri po sebe nasledujúce tréningy, potom si takmer určite pretrénovaný.
- Znížené nadšenie pre tréning, čiže, ak sa netešíš na tréning, tak veľmi, ako obvykle a máš problém absolvovať celý tréning bez povrchnosti ( to by mohlo byť spôsobené rozptýleniami mimo posilňovne, nie nevyhnutne pretrénovaním ).
- Telo, ktoré je po tréningu unavenejšie a ubolenejšie, než obvykle. Nebudeš sa zotavovať rýchle zo zdravého pocitu únavy, ktorý nasleduje po skvelom tréningu. A napriek tomu, že možno spíš viac, ako obvykle, stále sa cítiš vyčerpaný.
- Aj napriek tomu, že sa cítiš veľmi unavený, môžeš mať problém zaspať alebo problém znovu zaspať, keď sa počas noci zobudíš.
- Zvyšujúci sa počet menších bolestí a tých, ktoré sa nehoja.
- Znížená chuť do jedla a príjem stravy.
- Pokles koncentrácie počas každej série.
- Väčšia podráždenosť a menšia trpezlivosť vo svojom živote vo všeobecnosti.
- Úzkosť z toho, že sa v tréningu nedarí.
- Cítenie sa pod psa.
- Časté nádchy.
- Zníženie vytrvalosti – aeróbny tréning, s kedysi miernou intenzitou, sa začína zdať dosť náročný. Vnímaná námaha z aeróbneho cvičenia sa zvyšuje.
- Nohy sa zdajú ťažké, v posilňovni aj mimo nej a všetky aktivity, akoby vyžadovali viac úsilia, než predtým.
- Zvýšená tepová frekvencia v pokoji.
- Zvýšený diastolický krvný tlak.
- Zníženie disciplíny, sklon k zanedbávaniu čohokoľvek, čo sa týka tréningu, vrátane stravy.
- Strácanie záujmu o čítanie tréningových časopisov a kníh.
Mnohé z hore uvedeného zoznamu môže byť následkom vonkajších faktorov mimo posilňovne. Dokonca aj v takýchto prípadoch je stále rozumné cúvnuť k zníženej tréningovej intenzite, kým sa tvoj život a zotavovací mechanizmus nevráti k normálu.
Buď k sebe absolútne úprimný. Odhaľ, či máš niektorý zo symptómov pretrénovania. Pravdepodobne trpíš prinajmenšom niekoľkými symptómami. Ak áno, čeľ skutočnosti, že si pretrénovaný a potrebuješ upraviť svoj tréning tak, aby symptómy pretrénovania nepretrvávali. Nepreviňuj sa popieraním. Svoje svaly a silu cez pretrénovanie nezväčšíš !
Lokálna bolestivosť a systematická únava sú nevyhnutnou súčasťou tréningu. Napriek tomu, je obrovský rozdiel medzi potréningovou systematickou únavou, ktorá je eufóriou z tréningu a medzi únavou, ktorá je takmer vysiľujúca.
Tvrdo zatrénovať, dať si sprchu a po nej dobré jedlo, zanecháva pocit úspechu a dobre vykonanej práce, ktorý je radosťou. Ubíjanie sa na doraz, keď už si unavený a ťaháš z posledného, ako v stave pretrénovania, neprodukuje žiadnu potréningovú eufóriu.