Sumac korenie – jedinečná chuť s ovocnými tónmi z Blízkeho východu
Nadýchané a aromatické sumac korenie je tajomstvom mnohých kuchýň z Blízkeho východu a Stredozemia. Jeho kyslastá chuť a jemná citrusová aróma dodávajú do jedál jedinečný nádych. Sumac je výrazne červenohnedý prášok získaný zo sušených bobúľ druhu sumac stromu (Rhus coriaria), ktoré sú typické pre oblasti Stredozemného mora a Perzského zálivu.
Obsah článku
Sumac korenie – čím je charakteristické?
Sumac (sumah, sumak) je obľúbeným korením v kuchyniach Blízkeho východu, Grécka a Turecka. Jeho chuť je osviežujúca, kyslá a lahodne citrusová, čo robí z sumacu výbornú alternatívu pre citrónovú šťavu alebo ocot vo varení. Korenie sa získava zo sušených bobúľ, ktoré sa potom mletú na jemný prášok.
Sumac je bežne využívaný na ochutenie šalátov, mäsa, rýb alebo dokonca na posypanie hummusu. Oživiť však môže napríklad aj bulgur na sladko či na slano.
Sumac, známy aj ako sumah, sumak či škumpa, je korenie s bohatou históriou a jedinečnou chuťou. Jemný prášok má krásnu bordovo-fialovú farbu. Korenie je populárne v kuchyniach Blízkeho východu, Stredomoria a severnej Afriky, no pomaly si získava uznanie aj v západnom svete.
História a kultúrne využitie korenia sumak
Sumac je základom mnohých tradičných jedál. V oblastiach Blízkeho východu je bežné ho používať na ochutenie jedál ako je fattoush (šalát), kebab alebo muhammara (aleppo paprika a orechový dip). Jeho kyslá chuť robí sumac ideálnym spoločníkom k mastným alebo grilovaným jedlám, keďže vyvažuje ich hutnosť.
Používali ho už starí Egypťania, Gréci a Rimania ako dochucovadlo, konzervačný prostriedok a liek. V stredoveku sa sumac stal populárnym v kuchyniach Blízkeho východu a Stredomoria, kde sa dodnes používa ako dôležitá ingrediencia.
- Archeologické nálezy naznačujú, že sumac sa používal už v starovekom Egypte, kde sa používal pri balzamovaní a ako liek na hnačku.
- Grécki a rímski lekári a kuchári používali sumac na dochucovanie jedál a na liečbu rôznych chorôb, ako sú bolesti žalúdka a horúčka.
- V stredoveku sa sumac stal populárnym v kuchyniach Blízkeho východu a Stredomoria, kde sa používal na dochucovanie mäsa, rýb a zeleniny.
- V 17. a 18. storočí sa sumac dostal do Európy a Severnej Ameriky, kde sa stal populárnym korením pre grilovanie a nakladanie.
Sumac je dnes obľúbenou ingredienciou medzi vegánmi a vegetariánmi, pretože dodáva jedlám kyslosť, ktorá bežne pochádza z mäsa alebo mliečnych výrobkov.
Sumak a jeho zdravotné výhody
Okrem svojho chuťového prínosu má sumak aj niektoré zdravotné výhody. Je bohatý na antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Tiež sa pripisujú protizápalové vlastnosti, ktoré môžu byť užitočné pri znižovaní zápalových procesov v tele.
Tu je prehľad niektorých z týchto výhod:
- Bojuje proti oxidačnému stresu
Sumak je bohatý na antioxidanty, ako napríklad flavonoidy a fenolové zlúčeniny, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré môžu poškodiť bunky a spôsobovať rôzne zdravotné problémy, vrátane ochorení srdca, rakoviny a vaskulárnych problémov. Konzumácia potravín bohatých na antioxidanty, ako je sumak, môže pomôcť ochrániť bunky pred poškodením a podporiť celkové zdravie.
- Podporuje zdravé trávenie
Sumak má tradičné použitie pri podpore tráviaceho systému. Jeho kyslosť môže stimulovať trávenie a pomôcť pri lepšom rozklade potravy v žalúdku. To môže uľahčiť zažívanie ťažkých jedál a pomôcť pri znížení nepríjemných tráviacich ťažkostí, ako sú napríklad nadúvanie alebo kŕče.
- Má protizápalové vlastnosti
Sumak obsahuje zlúčeniny s protizápalovými vlastnosťami, ako sú napríklad flavonoidy a tanníny. Tieto látky môžu pomôcť znížiť zápal v tele a podporiť zdravie kardiovaskulárneho systému. Zápal je spojený s mnohými chorobami, vrátane srdcových ochorení, cukrovky a dokonca aj rakoviny. Pravidelná konzumácia sumaku môže pomôcť udržiavať zápal pod kontrolou a chrániť telo pred chronickými chorobami.
- Podporuje imunitný systém
Vďaka svojmu obsahu antioxidantov a protizápalovým vlastnostiam môže sumak posilniť imunitný systém. Antioxidanty pomáhajú bojovať proti infekciám a chrániť bunky pred poškodením, čo môže posilniť obranyschopnosť organizmu voči chorobám a infekciám.
Ako používať sumah korenie
Sumah korenie je skvelý spôsob, ako pridať do jedla kyslú a citrusovú chuť s jemným nádychom orechových tónov. Toto korenie je veľmi populárne v kuchyniach Blízkeho východu a Stredozemia a môže sa používať na rôzne spôsoby. Tu je niekoľko spôsobov, ako sa môže použiť sumah korenie v kuchyni:
- Dochucovanie šalátov
Sumah je skvelým doplnkom do šalátov, pretože dodáva osviežujúcu kyslosť a zaujímavú citrusovú arómu. Stačí posypať trochu sumaku na čerstvé listy zeleniny ako základ pre šalát alebo šalátovú zmes. Sumah sa môže tiež pridať do šalátových dresingov alebo vinaigret, aby sa získala nová vrstva chuti.
- Ochutenie mäsa a rýb
Sumak dobre ladí s mäsom a rybami. Použiť sa dá ako korenie na marinády pre kurča, jahňacie, hovädzie alebo ryby. Stačí zmiešať sumach s olivovým olejom, cesnakom, soľou a ďalšími obľúbenými koreninami a marinovať mäso alebo ryby pred pečením alebo grilovaním. Sumach tiež pridá skvelú chuť do mäsových náplní alebo špízov.
- Príprava hummusu a omáčok
Ak niekto rád pripravuje domáci hummus alebo omáčky, sumah môže byť skvelým doplnkom. Môže sa posypať na vrch hummusu alebo sa pridať do omáčok na báze jogurtu alebo tahini. Táto kyslá chuť sumaku vytvára skvelý kontrast s bohatým a krémovým základom hummusu alebo omáčky.
- Pridanie do polievok a dusených jedál
Sumah sa dá tiež pridať do polievok a dusených jedál, ako je napríklad baranie alebo zeleninové ragú. Stačí pridať sumah do hrnca počas prípravy a nechať ho povariť, aby sa jeho chuť dostala do jedla. Táto technika dodáva špeciálnu chuť a zložitosť jedlu.
- Posyp na pečené zemiaky alebo zeleninu
Pre zdôraznenie chuti pečených zemiakov alebo zeleniny ich stačí posypať sumakom. Skvele sa hodí k zemiakom aj k cukine, baklažánu alebo k iným obľúbeným zeleninovým pokrmom. Sumah prinesie nový rozmer chuti a urobí z jedál niečo špeciálne. Korenie sa dá pridať do akéhokoľvek jedla, výnimkou nie sú ani plnené tortilly.
Kde získať sumac korenie
Sumac je čoraz viac dostupný v rôznych obchodoch s pochutinami, špecialitami alebo na internete. Dôležité je vybrať kvalitný sumac bez prídavku ďalších prísad, ktoré by mohli ovplyvniť jeho chuť.
Vo väčších mestách sa môže sumac nájsť aj v obchodoch so špecialitami z Blízkeho východu alebo v obchodoch so špeciálnymi koreninami.
Sumac korenie je teda fascinujúcim príkladom toho, ako jednoduchý korenie môže transformovať chuť jedla. Jeho kyslastá a citrusová chuť ho robí unikátnym a viac než len obyčajným korením.
Ako si vybrať a skladovať sumac
Pri výbere a skladovaní sumaku je dôležité dbať na kvalitu a čerstvosť tohto korenia, aby si gurmáni užili jeho výnimočnú chuť a arómu. Tu sú tipy, ako správne vybrať a skladovať sumak:
Výber sumaku:
- Kvalita a čistota: Pri nákupe sumaku sa treba snažiť vybrať kvalitný produkt bez prídavku umelých farbív, príchutí alebo konzervačných látok. Čistý sumak by mal mať bohatú červenohnedú farbu a jemnú, avšak výraznú arómu.
- Forma sumaku: Sumak sa môže predávať buď vo forme celých sušených bobúľ alebo ako mleté korenie. Obidve formy sú vhodné na použitie, pričom mletý sumak je jednoduchší na použitie a rýchlejšie sa mieša s jedlom.
- Čerstvosť: Ak je možnosť, treba vybrať sumak, ktorý je čo najčerstvejší alebo z obchodu, ktorý má dobrú povesť pri predaji kvalitných korenín a špeciálnych kuchynských produktov.
Skladovanie sumaku:
- Uchovávanie v uzavretom obale: Sumak je potrené udržovať v dobre uzavretom obale, aby sa predišlo kontaktu so vzduchom a vlhkosťou, čo môže spôsobiť stratu arómy a chuťových vlastností.
- Chránené pred svetlom: Sumak sa má uchovávať na tmavom mieste, pretože priame slnečné svetlo môže spôsobiť rozklad niektorých zlúčenín v korení a ovplyvniť jeho chuť.
- Suché prostredie: Dôležité je udržiavať sumak v suchom prostredí, pretože vlhkosť môže spôsobiť kryštalizáciu alebo znehodnotenie produktu.
- Chladiaci sklad: Ak treba uskladniť veľké množstvo sumaku a nie je v pláne ho spotrebovať v krátkom čase, môže sa chovávať v chladiarenskom zariadení, aby sa predišlo jeho znehodnoteniu.
Sumak má obvykle dlhšiu trvanlivosť, ak je správne skladovaný. Odporúča sa spotrebovať ho do jedného alebo dvoch rokov od dátumu nákupu, aby si človek užil čo najlepšiu chuť. Aj keď sumak ešte nie je po dátume spotreby, starší produkt by mohol strácať svoju silu a intenzitu arómy.
S týmito tipmi na výber a skladovanie sumaku by mal byť každý schopný uchovať jeho kvalitu a využiť jeho jedinečnú chuť v kuchyni. Ak je sumak správne skladovaný a chránený poskytne maximálnu chuťovú spokojnosť.