Sú kontaktné šošovky pre deti vhodné?

kormidlo-sk_-300x200-6027448

Školáci sa často hanbia nosiť okuliare a túžia po kontaktných šošovkách. Darmo, strach z výsmechu spolužiakov je v tomto veku veľký. Máte obavu, či je už na to vaša ratolesť pripravená a neviete, či jej ich zakúpiť? Máme pre vás novinku – vyspelosť dieťaťa a jeho schopnosť sa o kontaktné šošovky správne postarať sú pri rozhodnutí o ich kúpe oveľa dôležitejšie, než samotný vek dieťaťa.

Od koľkých rokov začať

Fyzicky je schopné oko dieťaťa tolerovať kontaktné šošovky už od veľmi skorého veku. Už i niektoré novorodeniatka môžu dostať predpísané špeciálne kontaktné šošovky z dôvodu vrodeného kataraktu či iných chýb zraku. Deti sú prirodzene skvelými nositeľmi kontaktných šošoviek a veľmi dobre sa na ne adaptujú, pretože majú obvykle silnú motiváciu – strach z výsmechu v škole a nízke sebavedomie pri nosení okuliarov.

Pravdepodobnosť, že budú trpieť tzv. syndrómom suchého oka je oproti dospelým taktiež oveľa nižšia. Najväčším problémom a rozhodujúcim faktorom pri kontaktných šošovkách u detí je však starostlivosť. Má vaša ratolesť dobrú osobnú hygienu? Je zodpovedná? Ak nie, kontaktné šošovky jej radšej nekupujte, a zopár rokov počkajte.

Čo obnáša starostlivosť o kontaktné šošovky

Zodpovednosť a osobná hygiena dieťaťa je rozhodujúca, pretože oko je nanajvýš citlivý orgán a šošovky logicky vyžadujú pravidelnú a dôkladnú starostlivosť. Samotné vkladanie bruškami prstov si vyžaduje nielen cvik, no i poriadne umyté a osušené ruky. Cez deň najmä pri citlivých očiach treba sliznicu sem-tam zvlhčovať kvapkami.

Po každom nosení ich treba so železnou pravidelnosťou vyčistiť a dezinfikovať čerstvým roztokom. Nesmiete pridať iba trošku čerstvého roztoku na vrch starého, ktorý v krabičke stojí už niekoľko dní. Vždy, naozaj vždy treba starý roztok vyliať a naplniť škatuľku na šošovky novým. Myslíte si, že to vaša ratolesť všetko zvládne, aj keď pri nej nebudete stáť? Ak áno, smelo do šošoviek.

Kedy sú šošovky nevyhnutnosťou

Jednou z najčastejších porúch zraku a tiež situáciou, kedy sa skutočne treba prikloniť ku kúpe kontaktných šošoviek, je astigmatizmus. Táto refrakčná chyba oka – to znamená nedokonalosť zaostrenia svetla na sietnici – je často dedičná. Pri astigmatizme oka je povrch rohovky zakrivený v jednej rovine viac ako v druhej.

Predstavte si to tak, že namiesto futbalovej lopty pripomína šošovka astigmatika rugbyovú loptu. Svetlo dopadajúce na miesta s väčším zakrivením sa teda zákonite lomí iným spôsobom ako to, ktoré dopadá na miesta s menším zakrivením. Kvôli tomu vidí astigmatik podobne, ako keby sa díval do nerovného zrkadla. Určitý nízky stupeň astigmatizmu je prirodzený, pri vyššom sa odporúča nosiť tórické kontaktné šošovky, ktoré krásne priľnú k oku a pomáhajú tak astigmatikovi pružne zaostriť.

Kontaktné šošovky sú z fyzického hľadiska vhodné pre dieťa v akomkoľvek veku, dôležité však je, či sa o ne bude vedieť samostatne a zodpovedne postarať. Poraďte sa teda nielen so svojím očným lekárom, ale všímajte si aj návyky vášho drobca.