Starostlivosť o ramená
Nie je prekvapujúce, že zranenia ramien sú takmer všade medzi kulturistami a silákmi (liftermi). Existuje zoznam chýb, z ktorých sú vinní, do určitej miery takmer všetci trénujúci. Niektoré z tých chýb sú dokonca úzkostlivo presadzované niektorými trénermi už desaťročia.
Cena v zmysle zranení je nadmieru vysoká. Buď informovaný, aplikuj čo sa naučíš, ignoruj tých, ktorí presadzujú deštruktívne cviky a chráň si svoje ramená.
Aj keď niektorí ľudia sa nemusia zdať, že by počas krátkeho a stredne dlhého obdobia utrpeli poškodenia, pozor si dávaj z dlhodobého hľadiska. Cviky, známe zo spôsobovania poškodení ramien, zahŕňajú tlaky spoza hlavy, príťahy k brade, priťahovanie na prsia a pec-deck.
Je len málo skúsených trénujúcich, ktorí nevkladajú množstvo úsilia do jedného, či viacerých týchto cvikov. Poniektoré z týchto cvikov sú taktiež škodlivé pre rotačnú manžetu ramena.
Tlak spoza hlavy je tradičným cvikom ramien, avšak zvyčajne obmedzeným na trénujúcich v ich dospievajúcom veku a dvadsiatich rokoch. Kvôli bolesti ramien je vyradený z tréningov mnohých ľudí, keď prekročia tridsiatku.
Tlak spoza hlavy je veľmi krutý na ramená a je pravdepodobne prameňom mnohých problémov ramien a rotačných manžiet. Najlepšie je, v prvom rade, nezačať inkubovať problémy s ramenami, aj keď spočiatku nie je cítiť žiadne zjavné poškodenie.
Poškodenie ramien je taktiež spôsobované potenciálne zdravými cvikmi, ktoré sú zruinované skomoleninami.
Tie zahŕňajú tlaky na ramená na lavici a nad hlavu s veľmi širokým úchopom, vzpory na bradlách s dlaňami otočenými od seba, vzpory s veľmi širokým úchopom, maximálne hlboké vzpory na bradlách, tlak na lavici so spúšťaním príliš vysoko na hrudník alebo ku krku, akýkoľvek tlak, ktorý využíva nadmerný rozsah pohybu (vrátenie tlaku na lavici s jednorúčkami) a sťahovanie cez hornú kladku, či príťahy k hrazde na hrudník, ale s veľmi širokým úchopom.
Pre vysokých a chudých trénujúcich, s dlhými končatinami je tradičný rozsah pohybu v tlakoch na lavici, zvlášť s úzkym úchopom, pravdepodobne nadmerný a spôsobí problémy s ramenami.
Potom je tu veľmi zlá technika, hoci v dobrom cviku, ktorý využíva bezpečný úchop. Tá zahŕňa neudržiavanie pevnosti v pozícii s vystretými pažami pri sťahovaní cez hornú kladku, priťahovanie k hrazde, či v predklone, zlú dráhu činky v tlaku na lavici, kývanie sa a ohýbanie pri bicepsových zdvihoch a vrážanie do konečnej fázy (dotlak) v tlakových pohyboch.
Nadmerný objem tréningu, či frekvencia poškodí tvoje ramená. Tvoje ramená tvrdo precvičuje akýkoľvek cvik na ramená, hrudník, či chrbát. Dokonca aj v skrátenom tréningovom programe, kde napríklad, každý cvik trénuješ raz týždenne, zatiaľ čo v celku trénuješ trikrát týždenne, tak môžeš svoje ramená pretrénovať.
Tlak na lavici v pondelok, príťahy v predklone s jednorúčkami v stredu a tlak v piatok, znamená tri tréningy ramien za týždeň. To časom opotrebuje aj ramená supermana. Dokonca, aj dva náročné tréningy ramien týždenne je príliš veľa pre niektorých ľudí. Dávaj pozor na to, ako zostavuješ svoj týždenný tréningový plán. Dopraj svojim ramenám hojnosť času na zotavenie.
Neprimerané rozcvičenie ramien pred vykonávaním, zapríčiní poškodenie. Nadmerná nerovnováha medzi vonkajšími a vnútornými svalmi rotátorov ramien spôsobí problémy s ramenami. Trénuj raz alebo dvakrát týždenne L-rozpažovanie, na posilnenie svojich vonkajších rotátorov ramena.