Práca na skrátený úväzok – stravenky, dovolenka, materská

V dnešnom uponáhľanom svete sa zabezpečenie práce na čiastočný úväzok stalo viac než len prostriedkom na zarábanie peňazí navyše. Je to tiež cesta k osobnému rastu, získavaniu cenných pracovných skúseností a zlepšovaniu vlastných zručností. Čo je to skrátený úväzok a aké má výhody? Má človek nárok na dovolenku pri skrátenom úväzku alebo nárok na stravenky?

Práca na skrátený úväzok ponúka množstvo príležitostí pre jednotlivcov všetkých vekových kategórií a pôvodu. Či už ide o študenta, rodiča v domácnosti alebo niekoho, kto si chce doplniť príjem, práca na čiastočný úväzok môže byť skvelou voľbou.

Kľúčové informácie článku

Skrátený pracovný úväzok je typický kratším pracovným časom než je ustanovený týždenný pracovný čas. Je to väčšinou menej ako 40 hodín za týždeň – týždenné maximum. Skrátený úväzok môže byť uzavretý na dobu určitú aj dobu neurčitú a zamestnávateľ nemôže pri tomto pracovnom pomere nariadiť nadčas.

Práca pri skrátenom úväzku nemusí byť rozložená na každý deň v týždni. Podľa dohody môže byť pracovný plán rôzny. Tento druh pracovného pomeru môže mať osoba aj popri hlavnom pracovnom pomere. Človek môže mať naraz viac pracovných pomerov na skrátený úväzok.

Hlavný pracovný pomer prináša finančnú stabilitu, kariérny rast, istotu zamestnania aj väčšie výhody oproti skrátenému úväzku. Pri polovičnom úväzku má zamestnanec nižšiu mzdu, no ponúka väčšiu flexibilitu a menej hodín strávených v práci. Dovolenka sa počíta podľa počtu odpracovaných dní.

Zamestnancovi so skráteným úväzkom sa znižuje príspevok na rekreáciu aj príspevok na športovú činnosť dieťaťa. Nárok na stravenky pri skrátenom úväzku vzniká, ak zamestnanec počas zmeny odpracuje viac ako 4 hodiny. Zamestnávateľ môže poskytovať stravné lístky aj dobrovoľne.

Práca na skrátený úväzok

Aj keď je zamestnanie na skrátený úväzok vo všeobecnosti každým dňom populárnejšie, na Slovensku pracuje na skrátený úväzok len zlomok pracovníkov. Ľudí, ktorí pracujú na skrátený úväzok, je len približne 4 %. Skrátený úväzok má hlavne tieto charakteristiky:

  • pracovný plán je flexibilný a môže mať rôznu podobu, čo závisí od dohody so zamestnávateľom; pracovný čas nemusí byť rozdelený do všetkých pracovných dní v týždni
  • týždenný pracovný čas je kratší než pracovný čas pri hlavnom pracovnom pomere; vo všeobecnosti je to menej ako 40 hodín týždenne
  • môže byť uzavretý na dobu určitú aj na dobu neurčitú
  • skrátený úväzok môže mať osoba aj popri inom pracovnom pomere
  • skrátený úväzok a práca nadčas nie je; nedá nariadiť práca nadčas zamestnancovi, ktorý pracuje na tento pracovný pomer

Práca na čiastočný úväzok poskytuje v prvom rade šancu získať praktické pracovné skúsenosti a rozvíjať zručnosti, ktoré sú cenné na trhu práce. Mnoho pozícií na iný pracovný pomer vyžaduje predchádzajúce pracovné skúsenosti a práce na čiastočný úväzok ponúkajú skvelý spôsob, ako túto medzeru vyplniť.

Pracovaním na čiastočný úväzok sa jednotlivci môžu naučiť nové zručnosti, doplniť si životopis a ukázať svoju oddanosť a pracovnú morálku budúcim zamestnávateľom.

Okrem toho môžu pracovné miesta na čiastočný úväzok ponúknuť cenné príležitosti na vytváranie kontaktov. Vďaka interakcii s kolegami, nadriadenými a zákazníkmi môžu jednotlivci budovať profesionálne vzťahy, ktoré im môžu otvoriť dvere k budúcim kariérnym príležitostiam.

Pracovný pomer na skrátený úväzok definuje aj Zákonník práce, a to ako pracovný čas, ktorý je kratší ako ustanovený týždenný pracovný čas, ktorý je spravidla 40 hodín týždenne. Skrátený pracovný úväzok je možné prediskutovať a požiadať oň, kým sa nezakotví v pracovnej zmluve, ktorá sa uzatvára medzi zamestnancom a zamestnávateľom.

Hlavný pracovný pomer na skrátený úväzok

Môže byť hlavný pracovný pomer na skrátený úväzok? Hlavný pracovný pomer sa vzťahuje na hlavné zamestnanie alebo povolanie, ktoré človek vykonáva, aby si zarobil na živobytie. Je to typická pozícia na plný úväzok s pevným harmonogramom, kde zamestnanec venuje väčšinu svojho času a úsilia.

To znamená, že hlavný pracovný pomer nemôže byť skrátený úväzok. Avšak človek môže pracovať iba na skrátený úväzok, ak mu to vyhovuje. Musí však počítať s istými nevýhodami, ktoré má skrátený úväzok oproti hlavnému pracovnému pomeru. Toto sú ich dôležité rozdiely:

Hlavný pracovný pomerPráca na skrátený úväzok
Je kľúčový pre finančnú stabilitu a kariérny rast, pretože oproti práci na skrátený úväzok zvyčajne ponúka vyššie mzdy, stabilitu, výhody a príležitosti na postup.Týka sa pracovných miest, ktoré si vyžadujú menej hodín alebo dní práce v porovnaní so zamestnaním na plný úväzok. Mzda týchto zamestnancov je väčšinou nižšia než mzda zamestnancov na hlavný pracovný pomer.
Často ponúka lepšiu istotu zamestnania, keďže zamestnanci na plný úväzok majú zvyčajne nárok na väčšiu právnu ochranu a majú silnejšie prepojenie so spoločnosťou.Pozície na čiastočný úväzok sú vo svojej podstate náchylnejšie na výkyvy dopytu alebo zmeny v potrebách zamestnávateľa, a tak sa môže stať, že zamestnanci na skrátený úväzok prídu ľahšie o prácu.
Zvyčajne poskytuje komplexnejšie výhody vrátane zdravotného poistenia, dôchodkových príspevkov, plateného voľna či rôznych zamestnaneckých zliav. Je ideálna pre jednotlivcov, ktorí hľadajú flexibilitu. To sú napr. študenti, pracujúci rodičia alebo tí, ktorí si chcú doplniť svoj príjem. Tieto práce môžu mať variabilné rozvrhy, hodinové mzdy, no aj obmedzené výhody.

Zamestnanec má však možnosť mať popri hlavnom pracovnom pomere aj prácu na skrátený úväzok. Zároveň môže mať človek viac pracovných pomerov na skrátený úväzok. Pri výbere pracovného pomeru je dôležité zvážiť všetky svoje možnosti aj výhody a nevýhody jednotlivých pracovných pomerov.

Práca na skrátený úväzok ponúka množstvo príležitostí pre jednotlivcov všetkých vekových kategórií.

Ponuka práce na skrátený úväzok

Mnohí zamestnávatelia uznávajú výhody najímania pracovníkov na čiastočný úväzok, pretože im to umožňuje:

  • pokryť zmeny
  • splniť mimoriadne požiadavky počas hlavnej sezóny
  • znížiť prevádzkové náklady v porovnaní s najímaním zamestnancov na plný úväzok

V dôsledku toho sú ponuky práce na skrátený úväzok čoraz bežnejšie v rôznych odvetviach, ako je maloobchod, stravovanie, pohostinstvo, vzdelávanie a zdravotníctvo.

O prácu na skrátený úväzok majú často záujem dôchodcovia, rodičia na materskej dovolenke alebo študenti. Predstavuje pre nich možnosť, ako si privyrobiť aj pri časovej vyťaženosti.

Ponuka práce na skrátený úväzok sa nachádza na rovnakých webových portáloch ako ostatné ponuky práce, a to napr.:

  • profesia.sk
  • kariera.zoznam.sk
  • pracazarohom.sk

Pri inzeráte treba vždy sledovať, aké pracovné pomery má spoločnosť v ponuke. Zvyčajne je to viac typov. Človek má teda často možnosť vybrať si, na aký pracovný pomer sa zamestná. Je dôležité zvážiť všetky výhody a nevýhody skráteného úväzku.

Výhody a nevýhody skráteného úväzku

V prvom rade je skrátený úväzok menej časovo náročný ako plný úväzok; čiže zamestnanec nemusí odpracovať 40 hodín týždenne, ako to je pri práci na plný úväzok.

Avšak menej odpracovaných hodín znamená, že dostane menšiu mzdu. Táto mzda sa viaže na počet odpracovaných hodín. Zamestnávateľ musí dbať na to, aby všetci jeho zamestnávatelia boli ohodnotení tak, ako je uvedené v pracovnej zmluve. 

Skrátený úväzok a práca nadčas? Takto to nefunguje. Počas práce na skrátený úväzok nemôže zamestnávateľ nariadiť zamestnancovi prácu nadčas. V prípade, že zamestnávateľ potrebuje, aby jeho zamestnanec pracoval nadčas, môže sa tak stať až po vzájomnej dohode.

Treba však spomenúť aj nevýhody spojené s prácou na skrátený úväzok.

Zamestnancovi, ktorí pracuje na skrátení úväzok sa znižuje príspevok na rekreáciu v pomere zodpovedajúcom kratšiemu pracovnému pomeru. Rekreačný príspevok predstavuje 55 % oprávnených výdavkov, nesmie však prekročiť hodnotu 275 €; a to v prípade, že ide o prácu na plný úväzok. Takto sa znižuje aj výška príspevku na športovú činnosť dieťaťa.

V neposlednom rade dojčiacej žene pracujúcej na skrátený úväzok, ktorý trvá aspoň polovicu určeného týždenného času, sa poskytuje len 1 polhodinová prestávka na dojčenie. V prípade, že žena pracuje na plný úväzok, prestávka na dojčenie predstavuje dve polhodiny.

Vďaka skrátenému úväzku môže mať človek viac voľného času.

Skrátenie pracovného úväzku – zamestnanie na skrátený úväzok

Zamestnanec, ktorý pracuje na hlavný pracovný pomer, môže požiadať o skrátenie pracovného úväzku. Túto možnosť má aj v prípade, že má dostať výpoveď a zamestnávateľ nemá vážny dôvod na to, aby tohto zamestnanca vyhodil.

Žiadosti o skrátený úväzok musí zamestnávateľ vyhovieť v prípade, že mu to jeho prostriedky umožňujú a žiadateľom je tehotná žena či zamestnanec, ktorý sa stará o dieťa mladšie ako 15 rokov.

Nárok na stravenky – skrátený úväzok

Zamestnávatelia musia svojim zamestnancom zabezpečiť stravu počas pracovnej doby. To môžu robiť aj prostredníctvom finančných príspevkov či stravných lístkov. Nárok na stravenky pri skrátenom úväzku však nie je samozrejmosť.

Zabezpečenie stravy totiž platí pre tých zamestnancov, ktorí počas svojej zmeny odpracujú viac ako 4 hodiny. To niektorí ľudia so zamestnaním na skrátený úväzok nemusia splniť. Zamestnávateľ môže poskytovať stravné lístky aj dobrovoľne, závisí to od dohody.

Mnohí zamestnávatelia uznávajú výhody najímania pracovníkov na čiastočný úväzok, pretože im to umožňuje pokryť zmeny, splniť mimoriadne požiadavky počas hlavnej sezóny alebo znížiť prevádzkové náklady v porovnaní s najímaním zamestnancov na plný úväzok.

Skrátený úväzok a dovolenka

Existuje nárok na dovolenku pri skrátenom úväzku? Skrátený úväzok a dovolenka sa navzájom nevylučujú. Zamestnanec má nárok na dovolenku podľa toho, koľko dní odpracuje. Podľa zákona má každý nárok na štyri týždne dovolenky, no výpočet dovolenky pri skrátenom úväzku je o čosi zložitejší.

Dovolenka sa počíta podľa počtu odpracovaných dní. Ak zamestnanec pracuje každý deň po 4 hodiny, má nárok na dovolenku rovnako ako zamestnanci s hlavným pracovným pomerom. V prípade, že pracuje štyri a menej dní v týždni, výpočet dovolenky pri skrátenom úväzku sa líši a ich dovolenka bude kratšia.

Materská dovolenka pri skrátenom úväzku

Výška materskej dovolenky sa odvíja od výšky platu. Jej výška je teraz približne 75 % hrubej mzdy. Pri vyplácaní materskej dovolenky platí, že výška materskej sa vypočíta podľa príjmu z minulého roka. V tomto prípade sa mamičkám neoplatí prejsť na polovičný úväzok, pretože ich materská by sa znížila.

Avšak zamestnanie na skrátený úväzok môže byť pre matky na materskej dovolenke výhodné. Môžu si privyrobiť peniaze navyše a zároveň môžu mať flexibilnú prácu, ktorá im nezaberie veľa času.

Oplatí sa skrátený úväzok?

Hlavný pracovný pomer poskytuje finančnú stabilitu, výhody a príležitosti na kariérny rast, zatiaľ čo práca na čiastočný úväzok ponúka flexibilitu a môže byť odrazovým mostíkom v kariére. Oba typy zamestnania majú svoje výhody a nevýhody. Jednotlivci môžu uprednostniť jeden typ pracovného pomeru pred druhým na základe vlastných preferencií.