Rozdiel medzi psychoterapiou a koučingom
Pred 15 či 20 rokmi, keď bol u nás koučing ešte pomerne neznámy, si ľudia často mýlili koučov s psychológmi. Niet divu, že tieto dve profesie bývajú zamieňané. Obidve pomáhajú s osobnostným rozvojom a prebiehajú väčšinou formou individuálnych sedení. Prinášame krátky prehľad o tom, aké sú rozdiely medzi týmito metódami.
Cieľom psychoterapie je pomáhať ľuďom rozpoznať a vyriešiť problémy, ktoré ich trápia, alebo im znemožňujú normálne fungovať.
Psychológ alebo psychoterapeut pomáha pacientom s úzkosťou, depresiou, prekonaním traumy, problémami v rodine či vzťahu, závislosťami a inými psychickými problémami. Často sa pri tom vracia do minulosti, aby odkryl korene problému a pomohol pacientovi spracovať ho.
Pokým pacient nevyrieši svoje problémy, nemôže so svojím životom ďalej napredovať. Akonáhle sa cíti silnejší a sebavedomejší, môže začať riadiť svoj život podľa svojich predstáv.
Viac o psychoterapii
Psychoterapia je forma psychologickej liečby, ktorá sa používa na pomoc ľuďom pri identifikácii a zvládaní problémov duševného zdravia. Terapia nie je to isté ako psychiatria, kde lekár predpisuje lieky.
Namiesto toho sa psychoterapia zameriava na terapiu rozhovorom, pri ktorej sa terapeut rozpráva s pacientom, aby mu pomohol získať prehľad o tom, ako jeho myšlienky a pocity ovplyvňujú jeho správanie.
Zo začiatku sa môže niekomu zdať že psychoterapia nepríjemná alebo zastrašujúca. Sedenia zvyčajne trvajú najmenej 45 minút a konajú sa raz alebo dvakrát týždenne. Počas sedenia terapeut prediskutuje aktuálne ťažkosti pacienta a môže mu zadať domácu úlohu, napríklad písanie denníka alebo zaznamenávanie myšlienok.
Okrem toho preskúma faktory z minulých skúseností, ktoré môžu prispievať k súčasnej situácii. Terapeut tiež stanoví ciele terapie a ponúkne riešenia a stratégie, ktoré pacientovi pomôžu pri dosahovaní týchto cieľov.
Pre koho je psychoterapeut?
Pri otázke, kto by mal navštevovať psychoterapeuta, je dôležité uvedomiť si, že terapia je prospešná pre každého. Psychoterapia môže byť cenným nástrojom od ľudí, ktorí riešia každodenné problémy, až po tých, ktorí čelia vážnejším problémom s duševným zdravím.
Aj keď niekto nemá problémy s duševným zdravím, rozhovor s terapeutom môže byť neuveriteľne užitočný. Je to skvelý spôsob, ako identifikovať základné problémy a pracovať na nich. Zároveň pomáha človeku získať väčšie sebavedomie.
Psychoterapia poskytuje neoceniteľný pohľad na to, ako naše myšlienky a pocity ovplyvňujú naše správanie. Pomáha nám získať kontrolu nad našimi emóciami. Ak chce niekto vo svojom živote dosiahnuť pozitívne zmeny, spokojne môže vyhľadať pomoc profesionálneho terapeuta.
Čo je koučing?
Ľudia sa neustále usilujú o osobný rast a sebazdokonaľovanie, avšak na to potrebujeme vedenie a podporu. Práve tu prichádza na rad koučovanie – účinný a silný nástroj, ktorý je navrhnutý tak, aby jednotlivcom pomohol dosiahnuť ich vytúžené ciele.
Základným predpokladom pre koučing je, že klienti sú emocionálne a mentálne vyrovnaní a sú ochotní prijať inštrukcie na to, aby mohli vykonať zmeny v živote a tak dosiahnuť svoje ciele.
Kouč sa sústreďuje na vytvorenie a udržanie motivácie na zmenu, preskúmanie možných prekážok a tvorenie akčného plánu. Koučing sa orientuje na ciele, hľadá riešenia situácií a hľadá spôsoby, ako ich dosiahnuť. Na rozdiel od terapie sa pozerá do budúcna, rieši klientovu aktuálnu situáciu a pomáha mu napredovať.
Koučovanie je partnerstvo s klientmi v myšlienkovom a tvorivom procese, ktorý ich inšpiruje k maximalizácii ich osobného a profesionálneho potenciálu. Zjednodušene povedané, je to forma osobného alebo profesionálneho rozvoja, ktorá si vyžaduje dve osoby: kouča a koučovaného.
Pomáha tiež ľuďom oslobodiť sa od obmedzujúcich presvedčení, negatívnych myšlienok a falošných predpokladov, ktoré tvoria bariéru medzi nimi a ich cieľmi. Dokáže v jednotlivcoch vzbudiť pocit sebadôvery a viery vo vlastný potenciál.
Ako prebieha koučing?
Počas pravidelných stretnutí sa kouč a jeho zverenec zameriavajú na cestu jeho cestu a pracujú individuálne na identifikácii, skúmaní a dosahovaní svojich cieľov.
Koučovia nemusia byť nevyhnutne odborníkmi v žiadnej oblasti, ale namiesto toho pôsobia ako sprievodcovia, ktorí pomáhajú osobe nájsť spôsoby, ako sa dostať tam, kde chce byť. Preberajú tiež úlohu facilitátorov, mosta, ktorý koučovaného spája s podnetnými otázkami a možnými zdrojmi motivácie.
Zverenec si tak začína uvedomovať kto je, čo chce a ako skutočne dosiahnuť svoje ciele. Toto uvedomenie a pochopenie seba samého pomáha osobe rozpoznať potenciálne prekážky, ktoré ho možno brzdili v ceste za úspechom. Prostredníctvom rozhovorov môžu kouč a koučovaný navrhnúť potenciálne riešenia a stratégie na prekonanie týchto prekážok.
Čo je vhodnejšie?
Koučing aj psychoterapia sú odbory, ktoré sú trochu opradené tajomstvom – kým ich človek nevyskúša, nevie, čo má od nich očakávať. Preto v nasledujúcej tabuľke prinášame prehľad o tom, ako koučing a psychoterapia fungujú.
Koučing | Psychoterapia |
Vytvára klientovu budúcnosť. | Pomáha vyliečiť minulosť. |
Pýta sa „Čo bude ďalej?“ | Pýta sa “Prečo“? |
Sústredí sa na to, čo je možné. | Sústredí sa na to, čo je problém. |
Má aktívny prístup. | Má pasívnejší, hodnotiaci prístup. |
Zlepšuje potenciál klienta. | Lieči pacienta. |
Sústredí sa na sebapoznanie, kariérny rozvoj, zlepšovanie výkonnosti. | Lieči emocionálne rany. |
Pomáha klientom dosiahnuť najvyššiu možnú výkonnosť a spokojnosť so životom. | Pomáha pacientom dostať sa z nefunkčných vzorcov do zdravej roviny. |
Veľmi zriedka sa pýta na minulosť. | Skúma skoré detstvo, rodinné a vzťahové problémy. |
Pomáha ľuďom, ktorí už sú úspešní, ale chcú rýchlejšie dosiahnuť ešte väčšie ciele. | Pomáha ľuďom, ktorí nemajú funkčné životy. |
Sústredí sa na myšlienky a správanie klienta. | Sústredí sa na emočné prežívanie pacienta. |
Pracuje s klientovým vedomím. | Pracuje s pacientovým podvedomím. |
Pomáha klientom nájsť viac sily, kontroly a radosti. | Pomáha pacientovi odstrániť bolesť. |
Je založený na partnerskom vzťahu medzi klientom a koučom. | Je založená na nadradenom vzťahu lekár-pacient. |
Tento prehľad slúži ako taká malá pomôcka. Ak má niekto pocit, že by mu niektorá z techník pomohla posunúť jeho život ďalej, nemal by váhať a mal by sa objednať na prvú konzultáciu. Stačí si vyhľadať koučov a psychoterapeutov a vybrať si toho, ktorý jednotlivcovi najviac sadne.
Ako zistím, že potrebujem terapeuta?
V súčasnosti nie je prekvapením, že čoraz viac ľudí sa obracia na terapiu, aby im pomohla v mnohých oblastiach života. Ako však človek spozná, kedy je čas vyhľadať odbornú pomoc?
Potreba odbornej pomoci často vyplýva z neschopnosti vyrovnať sa s problémami vlastnými silami. Ak je niekto často preťažený alebo má problém zvládnuť duševné/emocionálne dôsledky nejakej situácie, môže mu pomôcť terapeut alebo dôveryhodný mentor.
Je dôležité rozpoznať včasné varovné signály, ako je:
- neschopnosť sústrediť sa
- príliš veľa alebo príliš málo spánku
- sústavné negatívne myšlienky či pocity
Ak niekto prejavuje vonkajšie príznaky tiesne, jedným z najdôležitejších krokov je obrátiť sa na zdravotníckeho pracovníka. Môže to zahŕňať návštevu lekára prvého kontaktu, ktorý pacienta môže odporučiť k odborníkovi na duševné zdravie. Terapeuta však môže človek osloviť aj sám.
Mnohí terapeuti majú prijímací proces, ktorý zahŕňa diskusiu o potrebách jednotlivca a poskytnutie informácií o ich službách.
Okrem fyzických a emocionálnych ťažkostí je ďalším ukazovateľom zlého duševného zdravia nedostatok kontroly. Ak má niekto ťažkosti s rozhodovaním, stanovovaním a dosahovaním cieľov alebo zvládaním každodenných činností, ako sú domáce práce alebo financie, možno je čas objednať sa k terapeutovi.
Terapeut poskytne užitočné metódy a konkrétne riešenia na lepšie zvládanie každodenného života. Poskytne poradenstvo a porozumenie pri skúmaní najvnútornejších myšlienok a pocitov.
Je dôležité rozpoznať varovné signály a v prípade potreby vyhľadať pomoc. Terapia nie je prejavom slabosti ani „rýchlym riešením“, ale naopak, je príležitosťou na lepšie pochopenie situácie. Tak, aby človek mohol žiť šťastnejší a zdravší život.
Ak sa niekto domnieva, že jemu alebo niekomu z blízkych môže byť terapeut prospešný, môže urobiť prvý krok a obrátiť sa na zdravotníckeho pracovníka. So správnou podporou je možné všetko.