Radenie – ako v skutočnosti funguje?
Úspešný človek v manažérskej pozícii sa do podobnej situácie dostáva často. Keď potrebuje urobiť dôležité rozhodnutie alebo rieši nejakú dilemu, prebieha v ňom vnútorný dialóg, ozývajú sa hlasy pre a proti, názory, varovania, povzbudenia a ozveny minulých (vlastných aj cudzích) skúseností. Ak je dilema naozaj veľká a rozhodnutie naozaj dôležité, prichádza pocit, že by bolo skvelé „s niekým sa o tom poradiť“.
Ale s kým? Kolegovia alebo kolegyne na rovnakej úrovni možno riešili niečo podobné, ale naozaj vedia lepšie ako vy, ako sa máte rozhodnúť? Riešiť pracovné problémy s partnerom doma – to ste vzdali už dávno – príliš veľa vysvetľovania, a z druhej strany s najlepším úmyslom ponúkané riešenia, ktoré sú však nepoužiteľné, ak váš partner/partnerka nie je konzultantom presne v oblasti, v ktorej pracujete…
Poradiť sa so šéfom – to by mu mohlo polichotiť, ale nie je to náhodou nebezpečné? A požiadať o radu členov vlastného tímu, to už vôbec nie – čo keby niekoho napadlo, že nie ste na svoju pozíciu dosť kompetentný?
Kamaráti, priatelia vedia vo výnimočných prípadoch vniesť do problému nezaujatý pohľad, ale nechcete ich zaťažovať, a navyše nikdy nemajú dosť informácií na to, aby ste sa na ich radu mohli naozaj spoľahnúť.
Porozprávať sa o ťažkom rozhodnutí s ľuďmi okolo seba môže byť inšpiratívne, ale rozhodnutie nakoniec musíte aj tak urobiť vy sami.
Komu niet rady, tomu niet pomoci!
Toto frustrované zvolanie nám často napadne, keď sa nám niekto sťažuje na svoje problémy, ale keď mu ponúkame riešenia, jedným dychom odpovedá: Jasné, to všetko som skúšal, tak to nejde. Prečo sa to vlastne deje?
V skutočnosti len výnimočne ľudia od nás chcú radu. Mozog sa bráni cudzím myšlienkam, tak ako telo sa bráni cudziemu predmetu. Nie je to však len ego, pýcha, alebo ešte niečo horšie, aj keď si to väčšinou v podobnej situácii pomyslíme. Človek tým bráni svoju vnútornú integritu a presvedčenie o svojej schopnosti správne sa rozhodovať.
Existujú výnimky
Výnimkou sú situácie, kedy si sami radu vypýtame, ale len v konkrétnej situácii, na konkrétnu tému, od človeka, ktorého autoritu sme sami ochotní uznať a ktorý nám radu nevnucuje ani neponúka. Vtedy sa mozog nebráni prijať tip od iného človeka, pretože prijatie rady vníma ako vlastné rozhodnutie.
Kouč vám neporadí
Z podobných dôvodov manažéri niekedy odmietajú aj spoluprácu s koučom, a v tomto zmysle majú úplnú pravdu. Vychádzajú z predpokladu, že kouč by ich mal k niečomu naviesť, poradiť im, nasmerovať ich rozhodnutie.
Kouč ale naozaj nemôže byť kompetentnejší než jeho klient. Pracuje s ľuďmi z najrôznejších odvetví a pomáha im hľadať riešenia vo všetkých oblastiach života. Nie je možné, aby bol odborníkom na všetko a radil hlava-nehlava.
V skutočnosti je koučovanie opakom radenia. Je to dialóg, pri ktorom kouč sleduje štruktúru, ale témy, rozhodnutia a motivácia vychádzajú jedine od klienta. Klient je najlepším odborníkom na to, čo má robiť, len niekedy potrebuje štruktúru, aby sa zorientoval vo svojich otázkach aj odpovediach.
Ak sa teda radíte najradšej len sami so sebou, robíte dobre, a keby ste chceli tento proces urýchliť, zefektívniť a spríjemniť, môžete si vybrať kouča, ktorý vám pomôže vyriešiť dilemy a urobiť rozhodnutia aj bez toho, aby vám ponúkal nevyžiadané rady.
Koho prosiť o radu, keď pracujeme na vrcholovej pozícii?
Ako vrcholový pracovník máte jedinečnú možnosť vplyvu, ale prichádzajú s tým aj určité výzvy. Nie je vždy ľahké rozhodnúť sa o krokoch, ktoré vedú k úspechu a môže byť tiež ťažké predvídať, aké sú skutočné dôsledky akéhokoľvek právneho rozhodnutia, ekonomickej prevádzky alebo rozvoja produktu.
Avšak, práve v týchto situáciách je veľmi dôležité vyhľadať si cennú radu od verných odborníkov. Tu je niekoľko tipov, na koho sa obrátiť pre radu, aby ste sa vyhli chybám:
- Mentor: Mentori vedia vidieť vec z vyššej perspektívy, pretože majú veľa skúseností, ktoré ste ešte nezískali. Takže, ak hľadáte pomoc s vysokou úrovňou rozhodnutí, mentor môže byť skvelým zdrojom.
- Priatelia a rodina: Títo ľudia sú častou voľbou pre radu, avšak nie vždy sú najlepším zdrojom, pretože môžu mať dohľad presne vo vašom názore. Zvážte, či majú skrytý úmysel a poraďte sa s nimi.
- Skupiny peer-to-Peer: Ak hľadáte radu od ostatných vedúcich pracovníkov, existuje veľa Fór, skupín a konferencií, na ktorú by ste sa mohli obrátiť. Spoločenstvo moderovanej diskusie poskytuje voľnosť ohľadom vyjadrenia názoru a môžete urobiť spoločné rozhodnutia.
- Konzultanti: Ak chcete odborné poradenstvo, určite stojí za to obrátiť sa na skúsených externých konzultantov. Budú potrebovať veľa informácií, aby vedeniu poskytli najlepšiu radu.
- Skupiny podpory: Skupiny podpory sú skvelým zdrojom pre spätnú väzbu na vrcholovej úrovni. Umožňujú užívateľom zúčastniť sa konverzácií a diskusií a poskytujú spoločenskú sieť podpory s ďalšími vysoko postavenými vedenými pracovníkmi.
Je dobré sa radiť sám so sebou?
Je dobré radu od ostatných skúsiť počúvať, ale nakoniec musíte rozhodnúť sami. Viera vo vlastné úsudky je dôležitá a zdá sa, že riadiť sa sebou samým je najlepším spôsobom, ako sa rozhodnúť správne. Nie ste závislí na názoroch okolia, pretože ste jediní, kto najlepšie vie, čo je pre vás najlepšie.
Problémy súvisiace s ľudskou prirodzenosťou existujú v živote všetkých a získanie priateľského názoru prinesie niekedy úľavu. Nepotrebujete mať skutočného priateľa, aby vám pomohol rozhodnúť sa vo svojej situácii. Môžete sa rozhodovať sám za seba.
Nezávislí poradcovia pravdepodobne posudzujú situáciu v súlade so svojím osobným postojom. Je to úplne prirodzené, ale nie len silným dôvodom pre to, aby ste sa pri riešení svojho problému s nikým nedelili. V záujme efektívnejšieho riešenia svojho problému je lepšie ísť na to samostatne a bez očakávania závislého poradenstva.
Musíte sa rozhodnúť v súlade so svojím uvážením a názormi, pretože ste jediný, kto má česť sedieť v rozhodcovskej stoličke.
Čo tak najlepší kamarát?
Pre prácu potrebujete dobrých poradcov okolo seba. Najlepším kamarátom je rada, ktorú vám môžu dať iní, ktorí sa nachádzajú v tom istom životnom štádiu ako vy. Osobne odporúčame nasledujúce návrhy na získanie pracovných informácií od najlepšieho kamaráta.
- Najdôležitejšie je zistenie, či váš najlepší kamarát pracuje v oblasti, o ktorú sa zaujímate. Ak áno, nenechajte si ujsť príležitosť získať jeho skúsenosti o tom, ako pracovať v danej profesii či pracovnej oblasti. Ak sa chcete dozvedieť o pracovnej oblasti čo najviac, začnite sa pýtať viac než jedného človeka.
- Využite príležitosti a informácie, ktoré môžu byť užitočné. Väčšina najlepších kamarátov bude mať veľa pracovných skúseností a informácií. Správne informácie od najlepšieho kamaráta vám môžu pomôcť sa zamerať na tie správne veci.
- Ak sa chcete dozvedieť akúkoľvek informáciu, čo je potrebné pre danú prácu alebo pracovný pohovor, pýtajte sa vášho najlepšieho kamaráta a uprednostnite jeho názor. Každá rada, ktorú dostanete, by vám mala pomôcť lepšie porozumieť tomu, čo je potrebné.
- Spýtajte sa svojho najlepšieho kamaráta, čo môže urobiť pre vás smerom k žiadanej profesii alebo pracovnej pozícii. Ak má kontakty, spojte sa s nimi s pozíciou, ktorú hľadáte. Ak sa potrebujete zlepšovať, môže vás poslať do kurzu alebo vám čiastočne pomôcť.
- Nenechajte si ujsť príležitosť získať informácie o iných pracovných príležitostiach alebo ďalších profesiách, ktoré by vám mohol kamarát ponúknuť. Toto je obzvlášť dôležité, ak plánujete prejsť do inej pracovnej oblasti.
Pracovné ponuky môžu byť veľmi užitočné. Všetky tieto návrhy sú spôsoby, akým sa môžete učiť a rásť. Kvalita akcie, ktorú získate jeho príkladom a nasledovaním je obdivuhodná. Osobne skúsenosti s príkladmi ako je tento môžu mať veľmi pozitívny dopad a to nielen vo vašej profesionálnej kariére, ale aj v osobnom živote.