Probiotiká – na trávenie, žalúdok a črevá, ktoré sú najlepšie

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sú prospešné pre tráviaci systém. Vďaka nim sa udržiava rovnováha črevnej mikroflóry, podporuje sa správne trávenie a posilňuje sa imunitný systém. Probiotiká sa nachádzajú vo fermentovaných potravinách, ako sú napríklad jogurty, kefír a kyslá kapusta.
Podľa posledných štúdií majú probiotiká pozitívny vplyv nielen na trávenie, avšak aj na duševné zdravie, metabolizmus a prevenciu niektorých ochorení.
KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU
Probiotiká majú veľmi dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravej črevnej mikroflóry, čo je nevyhnutné pre správne trávenie.
Najúčinnejšie sú probiotiká obsahujúce rôzne kmene.
Detské probiotiká slúžia na podporu imunity, trávenia a zdravej črevnej mikroflóry, predovšetkým po užívaní antibiotík, pri hnačke aj zápche alebo alergiách.
Probiotiká a prebiotiká v jednom sa volajú synbiotiká. Ide o kombináciu živých baktérií.
Probiotiká na trávenie
Probiotiká majú veľmi dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravej črevnej mikroflóry, čo je nevyhnutné pre správne trávenie. Sú to prospešné baktérie, ktoré pomáhajú rozkladať potravu, vstrebávať živiny a regulovať črevnú peristaltiku.
Probiotiká sú užitočné pri problémoch s trávením, ako napríklad nadúvanie, hnačka, zápcha alebo syndróm dráždivého čreva. Takisto podporujú tvorbu enzýmov, ktorých úlohou je ľahšie spracovanie niektorých látok, ako napríklad laktóza, čo je veľmi nápomocné pre ľudí s jej intoleranciou.
Pravidelné prijímanie probiotík znižuje riziko tráviacich ťažkostí, ktoré sú vo veľkej miere spôsobené antibiotikami. Tie totiž často narúšajú rovnováhu črevných baktérií. Nachádzajú sa vo fermentovaných potravinách, avšak aj vo forme výživových doplnkov. Pri výbere probiotík na trávenie je dobré si všímať obsah živých kultúr a odolnosť voči žalúdočným kyselinám. Je totiž dôležité, aby sa dostali do čriev, kde sú naozaj potrebné. |
Aj keď podporujú trávenie, ich účinky sú rozdielne a závisia od individuálnych potrieb každého človeka. Pre dosiahnutie najoptimálnejších účinkov je dôležité užívať probiotiká na trávenie pravidelne a nezabúdať ani na vyváženú stravu bohatú na vlákninu, ktorá je vlastne výživou pre prospešné baktérie.
Ďalší význam probiotík
Probiotiká majú ešte ďalšiu dôležitú úlohu:
- Zúčastňujú sa na syntéze niektorých vitamínov, najmä K a vitamínov skupiny B.
- Zlepšujú vstrebávanie vápnika a zmierňujú neznášanlivosť laktózy u osôb postihnutých mliečnou intoleranciou.
- Posilňujú obranyschopnosť organizmu a odolnosť proti chorobám.
- Znižujú tvorbu bakteriálnych enzýmov, ktoré majú mutagénne účinky a môžu vyvolávať rast zhubných nádorov.
- Znižujú hladinu škodlivého cholesterolu LDL, čím sa podieľajú na prevencii srdcovo-cievnych chorôb.
- Znižujú riziko rozvinutia alergií vrátane atopického ekzému alebo zlepšujú stav týchto chorôb.
Keďže probiotiká majú široké spektrum pozitívnych účinkov, tvoria dôležitú súčasť zdravej životosprávy. Ich pravidelná konzumácia prispieva nielen k lepšiemu tráveniu, no aj k celkovému zdraviu a prevencii pred rôznymi ochoreniami.

Ako vybrať najlepšie probiotiká na žalúdok a črevá?
Pri výbere najlepších probiotík na žalúdok a črevá je potrebné zvážiť niekoľko faktorov:
- Zloženie a kmene baktérií: Najúčinnejšie sú probiotiká obsahujúce rôzne kmene, napríklad Lactobacillus a Bifidobacterium.
- Počet živých kultúr: Ich vyššia koncentrácia podporuje lepšiu rovnováhu črevnej mikroflóry.
- Odolnosť voči žalúdočnej kyseline: Aby sa baktérie dostali do čriev, musia byť odolné voči žalúdočnej kyseline.
- Kombinácia s prebiotikami: Prebiotiká, napríklad vláknina, slúžia ako potrava pre prospešné baktérie a podporujú ich rast.
Najlepšie probiotiká na žalúdok sú také, ktoré majú jemnejšie kmene. Napríklad Lactobacillus reuteri a Lactobacillus rhamnosus. Tie podporujú zdravú žalúdočnú mikroflóru a znižujú riziko gastritídy alebo refluxu.
Pre ľudí so syndrómom dráždivého čreva sú ideálne probiotiká obsahujúce Bifidobacterium infantis alebo Lactobacillus plantarum, ktoré pomáhajú pri nafukovaní, bolesti brucha a nepravidelnej stolici.
Vhodný výber tých najlepších probiotík na žalúdok a črevá môže výrazne ovplyvniť zdravie. Odporúča sa ich užívať pravidelne v kombinácii so zdravou stravou, čo pôsobí nielen na dobré trávenie, no aj celkovú pohodu.
Probiotiká na hrubé črevo
Aj pri výbere vhodných probiotík na hrubé črevo je potrebné sa zamerať na také produkty, ktoré obsahujú rôzne kmene baktérií s vysokým počtom živých kultúr. K odporúčaným probiotikám pre podporu zdravia hrubého čreva patria:
Garden of Life RAW Probiotiká Starostlivosť o hrubé črevo
Tento doplnok obsahuje 33 rôznych probiotických kmeňov v jednej kapsule. Je navrhnutý špeciálne na podporu funkcie hrubého čreva a celkového zdravia trávenia.
Probiotiká Vesantech Digestive 50 miliárd CFU
Unikátne, živé probiotiká s 27 aktívnymi probiotickými kmeňmi. Obsahujú aj 17 tráviacich enzýmov na podporu trávenia a sú vhodné pre osoby s tráviacimi problémami alebo po antibiotickej liečbe.
Probiotiká LactoSpore® 60 kapsúl
Tento produkt obsahuje baktérie Bacillus coagulans, ktoré prežijú v žalúdku a usadia sa v hrubom čreve. Sú vhodné pre osoby s citlivým tráviacim systémom a podporujú rovnováhu črevnej mikroflóry.
RAW Probiotiká Hrubé Črevo (33 kmeňov a 50 miliárd CFU)
Tento doplnok je navrhnutý na podporu zdravia hrubého čreva a celkového tráviaceho systému.
Probiotiká na dráždivé črevo a hnačku
Pri syndróme dráždivého čreva, ktorý je sprevádzaný hnačkou, sú vhodné probiotiká s obsahom kvasiniek, ako napríklad BIOPRON Forte. Tieto probiotiká pomáhajú obnoviť bakteriálnu mikroflóru a obmedzujú črevné infekcie.
Probiotiká je dôležité aj správne uskladniť. Je treba dať pozor, pretože niektoré z nich je nutné držať v chladničke.

Najlepšie prírodné a kvalitné probiotiká pre ženy
Najlepšie prírodné a kvalitné probiotiká pre ženy obsahujú špecifické kmene baktérií, ako sú Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus a Bifidobacterium lactis. Tieto baktérie sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na ženské zdravie.
Medzi kvalitné probiotiká pre ženy patria aj:
Optibac For Women
Tento produkt obsahuje špeciálne vybrané kmene pre podporu vaginálnej a močovej sústavy. Je navrhnutý tak, aby podporoval prirodzenú rovnováhu intímnej mikroflóry.
Verra Probiotiká pre ženy
Obsahuje kombináciu probiotických kmeňov a prebiotík na podporu tráviaceho traktu a imunitného systému. Je vhodný pre ženy všetkých vekových kategórií.
KLAS Super Acidophilus plus
Silné probiotikum s vysokým počtom živých kultúr, navrhnuté na podporu črevnej mikroflóry a prevenciu tráviacich ťažkostí.
Veganicity Acidophilus
Vegánsky prípravok s obsahom Lactobacillus acidophilus, ktorý podporuje zdravé trávenie a imunitu.
Cytoplan Saccharomyces Boulardii
Probiotikum obsahujúce kmeň Saccharomyces boulardii, ideálne na podporu črevného zdravia, najmä počas a po užívaní antibiotík.

Symprove probiotiká
Symprove probiotiká obsahujú živé a aktívne baktérie, ktoré podporujú zdravie čriev. Neobsahujú mliečne produkty, práve naopak, sú založené na vodnej báze, vďaka čomu baktérie prežívajú prechod cez žalúdok a účinne sa usádzajú v črevách.
Základné vlastnosti probiotík Symprove
Medzi hlavné vlastnosti týchto probiotík sa považuje:
- Tekutá forma, ktorá zabezpečuje lepšiu absorpciu a prežitie baktérií v črevách.
- Štyri dôležité probiotické kmene sú v produkte zastúpené. Ide o Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus plantarum a Enterococcus faecium.
- Bez mlieka, lepku a umelých prísad, teda produkt je vhodný aj pre ľudí s intoleranciami.
- Neobsahuje zmrazené ani sušené baktérie, všetky sú aktívne a pripravené pôsobiť hneď po užití.
Symprove probiotiká fungujú výborne vďaka tomu, že baktérie prežijú prechod cez žalúdok, keďže sa v tekutom prostredí nezačínajú tráviť skôr, ako prídu do čriev. V hrubom čreve obnovujú rovnováhu mikroflóry a podporujú tak trávenie. Veľmi užitočne podporujú črevnú mikroflóru a pomáhajú pri problémoch s trávením.

Probiotikum iProbio
iProbio je slovenská firma, ktorá vyrába probiotiká a prebiotiká šité na mieru. Pomáhajú zlepšiť trávenie a celkové zdravie tým, že podporujú dobré baktérie v črevách. Probiotikum iProbio je založené na vedeckom výskume a je prispôsobené potrebám každého človeka.
Hlavné produkty iProbio:
Personalizované probiotiká a prebiotiká iProbio 2.0 – Individuálne prispôsobené probiotiká na mieru podľa mikrobioty zákazníka.
HIT na Trávenie +® – Určené pre ľudí s histamínovou intoleranciou alebo celiakiou. Podporuje trávenie a črevné zdravie.
ALLERGIC+® – Regeneruje črevnú mikrobiotu a pomáha pri alergiách aj ekzémoch. Obsahuje špecifické probiotické kmene s pozitívnym vplyvom na imunitný systém.
Probiotikum iProbio je vedecky overené a obsahuje prírodné zložky, ktoré zvyšujú účinnosť baktérií.

Kedy jesť a ako dlho užívať probiotiká?
Pri otázke kedy jesť a ako dlho užívať probiotiká, je veľmi dôležité vedieť, že užívať ich s horúcimi nápojmi alebo alkoholom je absolútne nevhodné, nakoľko môžu znížiť ich účinnosť. Najlepšie je užívať probiotiká s jedlom alebo tesne pred jedlom. Vďaka tomu sú tak baktérie chránené pred žalúdočnou kyselinou. Najlepšie fungujú pri raňajkách alebo večeri.
Vedieť, kedy jesť probiotiká však nestačí. Ako dlho užívať probiotiká je takisto dôležitá otázka, na ktorú je odpoveď nasledovná:
- Krátkodobo (napr. pri antibiotikách) – aspoň 2 týždne po dobratí antibiotík.
- Dlhodobo (na podporu trávenia, imunity) – 1-3 mesiace, prípadne dlhšie podľa potreby.
- Pri konkrétnych problémoch (napr. pri syndróme dráždivého čreva, intolerancie) – podľa odporúčania lekára, často dlhodobo.
Dôležité je vybrať kvalitné probiotiká s dostatočným počtom živých kultúr a vhodnými kmeňmi.
Detské probiotiká
Detské probiotiká slúžia na podporu imunity, trávenia a zdravej črevnej mikroflóry, predovšetkým po užívaní antibiotík, pri hnačke aj zápche alebo alergiách.
Podávajú sa:
- Pri antibiotikách a to počas liečby a aspoň 2 týždne po ich dobratí.
- Pri tráviacich ťažkostiach, aspoň 2-4 týždne.
- Na zlepšenie imunity, hlavne v zimnom období.
- Pri kolikách u bábätiek, pretože niektoré z nich môžu zmierniť bolesti bruška.
Detské probiotiká sa môžu užívať krátkodobo aj dlhodobo. Krátkodobo sa užívajú počas liečby, a to minimálne 2-4 týždne, v prípade dlhodobého užívania ide predovšetkým o prevenciu, v dĺžke 1-3 mesiace.
Pre deti existujú rôzne formy podávania probiotík. V kvapkovej forme, ide o najvhodnejšiu formu pre bábätká, takisto sa môžu pridať aj do mlieka. Pri väčších deťoch sa môže použiť prášková forma, kedy sa prášok zmieša do vody, kaše alebo jogurtu. Žuvacie tabletky sú vhodné pre staršie deti, keď ich už vedia bezpečne konzumovať. |
Pri detských probiotikách je dôležité vyberať produkty s kvalitnými kmeňmi vhodnými pre deti. V prípade špecifických zdravotných problémov je vhodné sa poradiť s lekárom.
Probiotiká a prebiotiká v jednom
Probiotiká a prebiotiká v jednom sa volajú synbiotiká. Ide o kombináciu živých baktérií, teda probiotík, ktoré podporujú črevnú mikroflóru, a prebiotík, čiže nestráviteľných vláknin, ktoré slúžia ako potrava pre tieto baktérie. Táto kombinácia pomáha probiotikám lepšie prežiť v tráviacom trakte a zvyšuje ich účinnosť.
Probiotiká a prebiotiká v jednom sa odporúčajú pri tráviacich problémoch, po užívaní antibiotík alebo na podporu imunity. Najlepšie je užívať ich s jedlom, aby baktérie prežili žalúdočnú kyselinu. Dĺžka užívania závisí od potreby, no zvyčajne sa odporúča ich prijímať aspoň 1-3 mesiace.
Kvalitné synbiotiká by mali obsahovať viacero kmeňov probiotík spolu s prebiotikami, ako sú inulín alebo fruktooligosacharidy, ktoré podporujú rast prospešných baktérií v črevách.
Kombinácia laktobacilov a prebiotík – oplatí sa užívať synbiotiká?
Laktobacily patria medzi najznámejšie probiotiká a ich účinnosť sa výrazne zvyšuje, ak sú podávané spolu s prebiotikami.
Synbiotiká sa odporúčajú pri rôznych tráviacich a imunitných problémoch, napríklad:
- Po užívaní antibiotík, kedy pomáhajú obnoviť črevnú mikroflóru.
- Pri tráviacich ťažkostiach, keďže znižujú nadúvanie, hnačku alebo zápchu.
- Na podporu imunity, pretože črevá sú kľúčové pre správne fungovanie obranyschopnosti organizmu.
- Pri potravinových intoleranciách, kedy môžu pomôcť zlepšiť trávenie určitých potravín.
Oplatí sa teda synbiotiká užívať? Áno, najmä ak človek hľadá účinnejšiu podporu čriev a trávenia. Pri výbere je dôležité sledovať nielen druhy laktobacilov, no aj typ a množstvo prebiotík. Kvalitné produkty obsahujú viacero kmeňov baktérií a vyváženú dávku prebiotík, ktoré zabezpečujú ich prežitie a užitočnosť.