Čo spôsobuje pretrénovanie
Aj keď vieme, že správna strava urýchluje regeneráciu, tak sa môžu športovci dostať do stavu chronickej únavy, pretože trénujú príliš veľa alebo majú málo odpočinku a niektorí nevenujú pozornosť dostatočnému spánku.
Náročný tréning, ktorý trvá dlhšie, ako hodinu môže spôsobiť to, že vám nezostane čas na jedlo a spánok.
Príznaky pretrénovania sú rôzne:
- nechutenstvo
- pokles hmotnosti
- nespavosť
- chrípka
- infekcie dýchacieho systému
- bolesti kĺbov a svalov
Pretrénovanie môže spôsobiť podráždenosť a úzkosť, čo reálne smeruje k depresiam. Ďalším faktorom pretrénovania môže byť zhoršenie výkonnosti a tiež fakt, že nebudete rásť aj napriek tomu, že ste odcvičili brutálny tréning.
Ak chcete predísť pretrénovaniu, tak jedzte jedlo, ktoré obsahuje zodpovedajúce množstvo sacharidov a bielkovín. Medzi jednotlivé tréningy zaraďte dostatočne dlhý čas na zotavenie a venujte pozornosť spánku. Ďalej sa snažte minimalizovať stres a obmedziť všetky činnosti, ktoré vás vyčerpávajú po telesnej a psychickej stránke.
Odpočinkové dni bez tréningu sú dôležitou súčasťou tréningového programu. Niektorí z nás sa cítia previnilo, ak netrénujú každý deň a prehliadajú dôležitý fakt, že pre špičkový výkon je odpočinok nevyhnutný. Obávajú sa, že pokiaľ nebudú trénovať jeden deň, tak klesne ich výkonnosť, priberú a zlenivejú.
Odpočinok podporuje:
- zotavovanie
- obmedzuje riziko zranenia
- podporuje rast svalov
- zvyšuje výkonnosť
Svaly potrebujú úplné doplnenie zásob glykogénu a až dva dni voľna bez tréningu a bohatú stravu na sacharidy. Skutoční športovci vedia, že keď trénujú, tak si telo ničia, a keď odpočívajú, tak rastú. Je potrebné zaradiť voľno do tréningového programu.
Sú medzi nami aj cvičenci, ktorí cvičia neustále a často, a vtedy sa môže stať to, že klesne výkonnosť a prídu zranenia. Cvičenci, ktorí ignorujú potrebu odpočinku, tak majú väčšiu tendenciu sa pretrénovať. Veľa športovcov trénuje dve až tri hodiny denne v domnienke, že tým zvýšia svoju výkonnosť, ale to je veľmi nepravdepodobné.
Tréning zameraný na kvalitu je lepší, ako tréning zameraný na kvantitu. Nepodceňujte význam odpočinku.