Prečo cvičiť, ak chcem schudnúť
Neobľubujete pohyb ? Schudnúť môžete aj tak, že budete dodržiavať len samotnú redukčnú diétu. Chudnutie však bude efektívnejšie a jeho tempo rýchlejšie, ak diétu podporíte pohybom. Pohybom dosiahnete nielen zväčšený výdaj energie a optimálnu redukciu 0,5 až 1,5 kilogramu týždenne, ale aj vyformovanie pevných kriviek.
Najlepšie a najtrvalejšie výsledky chudnutia sa vždy dosiahnu v redukčných programoch, ktoré v správnom pomere kombinujú účinok redukčnej diéty a pohybu.
Aeróbne a anaeróbne cvičenie
Prečo sa na chudnutie odporúča aeróbne cvičenie ?
Chudnutie podporí aeróbne aj anaeróbne cvičenie. Aeróbne cvičenie je však lepší variant a dosiahnete ním aj výraznejšiu redukciu v telových objemoch. Jedným z dôvodov, prečo sa na chudnutie odporúča zvoliť si aeróbne cvičenie, je to, že pri tejto intenzite záťaže nedochádza k hromadeniu kyseliny mliečnej – laktátu v pracujúcich svaloch v takej miere ako pri silovom tréningu.
Nahromadený laktát vo svaloch je nielen jednou z príčin vzniku svalovej horúčky, ale jeho zvýšené množstvo znižuje aj schopnosť svalu prednostne využívať ako zdroj energie mastnej kyseliny. Pri aeróbnom cvičení sa teda mastné kyseliny ako zdroj energie využívajú vo vyššej miere a rýchlejšie miznú neželané tukové vankúšiky.
Pri silovom tréningu ( anaeróbna forma záťaže ) sa prednostne využíva energia z glykogénu – svalového cukru. Typický je nárast svalovej hmoty, zväčšenie objemu svalu a pomalšie zoštíhlenie telových objemov. Fázu aktívneho chudnutia preto viac podporí aeróbne cvičenie.
Na druhú stranu je anaeróbne cvičenie dôležitou súčasťou správneho chudnutia. Vybudované svaly spaľujú viac kalórií, takže chudnete viac aj keď ste v pokoji. Tento článok obsahuje tie najlepšie cviky na brucho a iné partie tela.
Únava znižuje efektivitu pohybu
Robím niekde chybu ?
Snažíte sa schudnúť, a preto každý deň cvičíte. V poslednom čase pociťujete únavu. Príčinou môže byť nadmerná pohybová alebo psychická záťaž, nevhodné zloženie jedálneho lístka, ale aj zmeny zdravotného stavu. Únava je odpoveď organizmu na nadmernú záťaž. Jej príčinou sú metabolické procesy v svale, ktoré spôsobujú zmeny vnútorného prostredia, ale môžu to byť aj drobné zranenia svalových vlákien.
Svalová únava sa môže prejaviť ako svalová stuhnutosť, bolesť alebo svalová horúčka. Pri únave sa znižuje schopnosť koordinácie a klesá aj kvalita a efektivita pohybu. Aj keď je únava nepríjemná, tak v skutočnosti má ochrannú funkciu, pretože chráni organizmus pred vyčerpaním. Je veľmi pravdepodobné, že telo vysiela signály a únavou upozorňuje, že cvičíte nadmieru a chýba vám oddych a regenerácia.
Preto by bolo správne, aby ste poľavili v cvičení a znížili počet tréningov na maximálne dve až tri cvičenia v týždni. Cvičte každý druhý deň alebo po dvoch dňoch. Dôležité je, aby ste po cvičení nezabúdali na regeneráciu. Vyskúšajte napríklad kúpeľ v teplej vode s uvoľňujúcimi olejmi.
Regeneráciu podporuje aj trenie tela masážnou hubkou počas sprchovania alebo po sprchovaní froté uterákom. Po náročnom tréningu dolných končatín je ideálny striedavý kúpeľ nôh v studenej a teplej vode. Príčinou únavy môže byť aj prísna diéta a nedostatočný prísun živín na jedálnom lístku. Preto prehodnoťte svoj jedálny lístok a zistite, či vaša diéta nie je príliš chudobná na kvalitné bielkoviny a sacharidy.