Pravda o masle konečne odhalená. V čom nám škodí maslo a koľko by sme ho mali zjesť?
Jesť či nejesť maslo? Verte tomu, táto otázka sa stala tento rok naozaj kontroverznou. Jedna štúdia v Massachusetts tvrdila, že polievková lyžica masla denne prispieva k zníženiu rizika cukrovky. Výskum Harvardskej univerzity zase ukázal, že konzumácia masla zvyšuje riziko rozvoja srdcových ochorení o 8%.
Kde je teda pravda?
V novembri výskumníci v Nórsku prišli na to, že nasýtené tuky sú kľúčom k posilneniu hladiny dobrého cholesterolu v organizme. Výskumu sa zúčastnilo 38 mužov s abdominálnou obezitou, teda s obvodom pása nad 94 cm. Dobrovoľníci prijímali stravu s veľmi vysokým obsahom tukov a došlo u nich k zvýšeniu dobrého cholesterolu.
Účastníci boli rozdelení do dvoch skupín – jedna skupina prijímala stravu založenú na sacharidoch, druhá na saturovaných (nasýtených) tukoch. Tukové tkanivá najmä v oblasti pásu, pečene a srdca boli merané presnými analýzami, spolu s kľúčovými rizikovými faktormi kardiovaskulárnych ochorení.
„Zvýšený príjem tukov u testovaných nezvýšil riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb“, potvrdil profesor a kardiológ Ottar Nygård, ktorý sa na štúdii podieľal. Skupina účastníkov, ktorí mali zvýšený príjem tukov, dosiahli pozitívne výsledky i v meraní krvného tlaku, inzulínu, krvného cukru i hladiny tuku v krvi. Treba dodať, že obe skupiny mali podobný príjem energie, bielkovín, nenasýtených mastných kyselín, druhy potravín boli rovnaké, ale líšili sa v množstve.
Strava bola bohatá na čerstvé výživné jedlá, nechýbalo veľké množstvo zeleniny a ryže. Používané maslo, smotana a oleje boli lisované výlučne za studena. Celkový príjem energie bol v prirodzenom rozmedzí. Dokonca aj dobrovoľníci, ktorí počas štúdie zvýšili príjem kalórií, zaznamenali zníženie tukových zásob. „Zistenia dokazujú, že prvoradou zásadou zdravej stravy NIE JE MNOŽSTVO, ALE KVALITA POTRAVÍN, ktoré jeme. Taktiež celkový príjem energie nesmie byť príliš vysoký“, dodáva Ottar Nygård.
Maslo sa dlho považovalo za nezdravú potravinu, ale v súčasnej dobe má viacero benefitov – posilňuje mozog, imunitný systém, nervový systém i kosti. Netreba zabúdať na to, že ide o maslo tradičné, nie o nátierky maslového typu.
Pozitívne vlastnosti kravského masla
Efekty živočíšnych produktov pre naše zdravie závisia od toho, čo tieto živočíchy jedia. Kravy v prirodzenom prostredí žerú trávu. Takých je však čoraz menej, väčšinou je ich strava nahrádzaná obilninami.
Maslo kráv, ktoré sa živia trávou, je nesmierne výživné. Obsahuje vyšší podiel:
- Vitamín K2 – tento málo známy vitamín je prevenciou rôznych chorôb, vrátane rakoviny, osteoporózy a ochorení srdca
- CLA – konjugovaná kyselina linoleová má protirakovinové účinky a pomáha znižovať množstvo nášho telesného tuku
- Butyrát – mastná kyselina s krátkym reťazcom, ktorú produkujú aj črevné baktérie. Pôsobí protizápalovo, zlepšuje trávenie a môže byť aj prevenciou pri priberaní
- Omega 3 – maslo takýchto kráv má menej Omega 6 a viac Omega 3 mastných kyselín. Práve tento pomer môže byť kľúčový pri priberaní.