Pôžička na vyplatenie exekúcie – pomoc alebo oddialenie dlhu

pozicka na vyplatenie exekucie

Mnohí ľudia kvôli nedostatku financií nesplácajú svoje záväzky voči poskytovateľovi pôžičky. Či už dlhujete banke alebo nebankovej spoločnosti, jedno je isté – ak neuhradíte svoje záväzky, poskytovateľ sa bude domáhať vrátenia dlžnej sumy.

Pôžička na vyplatenie exekúcie je finančné nástroj, ktorý umožňuje osobám s exekúciou splatiť dlžobu. Môžu ju použiť na vyplácanie dlhov, ako sú dlhy na účtoch za zdravotnú starostlivosť, nájomné, spravodlivé náhrady alebo iné dlhy. Ak je pohľadávka v zákone priznaná, osoba môže požadovať pozíciu s veľmi nízkymi úrokovými sadzbami.

Exekútor alebo vymáhač dlhov?

Pokiaľ za Vami veriteľ (poskytovateľ pôžičky) pošle niekoho, kto od Vás má dlžné peniaze alebo majetok získať za účelom splatenia Vášho dlhu, nemusí sa jednať vždy o exekútora.

Nie každý poskytovateľ však má záujem riešiť situáciu ihneď súdne, preto často zasiela vymáhača dlhov, ktorý má nahradiť funkciu exekútora.

Nejde však o žiadne „mafiánske praktiky“. Vymáhač sa bude snažiť pomôcť Vám so zaplatením dlhu, s prípravou splátkového kalendára a jeho správnom nastavení. Je to vlastne akýsi terénny pracovník, ktorý vystupuje v mene poskytovateľa a snaží sa čo najšetrnejšou cestou získať dlžnú sumu späť. Veľmi obsažný rozhovor s profesionálnym vymáhačom nájdete tu.

Pokiaľ sa ani vymáhačskej firme nepodarí Vaše dlžoby získať späť, práve vtedy nastupuje exekútor, ktorý má štátom udelené oprávnenie na zhabanie majetku.

Dávajte však veľký pozor, od koho si požičiavate. Na internete, ale aj v novinách či priamo na ulici sa môžete dostať k podvodnej pôžičke, ktorú v prípade nesplatenia môže vymáhať „holá hlava s bejzbolkou“. Tu už ide ale o skutočne podvodné praktiky, ktoré sú protizákonné a ak by ste sa s nimi, nedajbože, stretli, zákony hrajú vo Váš prospech.

Čo mi exekútor môže zobrať?

Existuje viacero typov exekútorského zabavovania majetku. V prípade, že dlhujete peniaze (prípad pôžičky), súd môže nariadiť nasledovné:

  • zrážky zo mzdy a iných príjmov – nesmú však siahnuť na 60 % aktuálneho životného minima (116,75 € k roku 2013)
  • prikázanie pohľadávky
  • predaj hnuteľných vecí (auto, cennosti, elektronika a pod.)
  • predaj cenných papierov
  • predaj nehnuteľnosti
  • predaj podniku

V jednom exekučnom konaní môže dôjsť aj ku kombinovanému zabaveniu majetkov. Závisí to však od celkovej dlžnej sumy. Pokiaľ by bol dlh vysoký, exekútor môže vziať auto a cenné papiere, ale nehnuteľnosť ponechá, prípadne naopak. Scenáre sú individuálne.

Splácať dlh postupne alebo si naň požičať ďalšie peniaze?

V prípade, že je Váš dlh stále aktuálny, máte 2 možnosti:

Nastavenie splátkového kalendára

Táto možnosť je skutočne asi tá najvhodnejšia, ktorá sa dá v prípade prebiehajúcej exekúcie zvoliť. Váš dlh sa jednoducho rozpočíta na určitú dobu splatnosti a Vy ju podľa možností začnete ihneď splácať aj keď v malých, ale pravidelných čiastkach.

Exekútor spolupracuje s poskytovateľom a koná v jeho zastúpení, vďaka čomu má detailné informácie o celom prípade. V prípade záujmu o dohodu splátkového kalendára je nutné situáciu riešiť s exekútorom a kalendár dohodnúť s ním priamo v jeho sídle.

O tom, ktorý exekútor má na starosti Váš prípad, budete informovaní písomne. Exekútor môže zároveň zabaviť majetok, ktorého hodnota zodpovedá výške dlhu. Tento majetok bude blokovať až do doby, než nebudú všetky dlhy uhradené.

Suma, ktorú je nutné splatiť, sa navyšuje o náklady na exekučné konanie.

Splátky je možné na základe dohody aj urýchliť, prípadne vložiť mimoriadnu splátku, pokiaľ náhle získate viac peňazí.

Splátkový kalendár ale dojednávajte iba v prípade, pokiaľ máte istotu, že mesačne tých pár euro na splátky budete mať. V prípade porušenia dohody sa dlh automaticky stáva splatným jednorazovo, čo znamená, že pokiaľ nebudete mať prostriedky na jeho celkové splatenie, exekútor zabaví majetok v hodnote dlžnej sumy.

Pôžička na splatenie exekúcie

Tento spôsob splatenia dlhov nie je najlepším riešením, avšak stále sa nájdu ľudia, ktorí túto možnosť využívajú. O pôžičku môžete štandardne žiadať banku alebo nebankovú spoločnosť.

Rátajte však s tým, že banka Vám požičia iba v prípade, že máte trvalý príjem vo forme mzdy alebo príspevku (materský príspevok, dôchodok, sociálne dávky atď.). Na základe výšky Vašich príjmov a výdavkov budete zaradení do rizikovej skupiny, ktorá určí maximálnu výšku odsúhlasenej pôžičky.

Pokiaľ príjem nedokážete alebo nebudete chcieť doložiť, banka Vám s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhovie. Informujte sa v tej svojej. V banke máte možnosť uspieť aj založením nehnuteľnosti, avšak iba za predpokladu, že nie je momentálne blokovaná exekútorom. V takom prípade ňou nie je možné disponovať ako majetkom.

Banky Vám v prípade založenia nehnuteľnosti požičajú maximálne 70 % ceny nehnuteľnosti. Cenu určuje súdny znalec.

Nepriaznivá môže byť aj skutočnosť, že exekútor má možnosť zablokovať Váš bankový účet, kvôli čomu oslovíte nebankovú spoločnosť. Niektoré poskytujú peniaze v hotovosti, čo znamená, že exekútor nezistí, že nimi disponujete. Týmito peniazmi môžete exekútora vyplatiť, resp. uhradiť svoj dlh a ďalšie poplatky súvisiace s jeho činnosťou. Peniaze následne začnete splácať podľa zmluvy.

Bohužiaľ, tieto a podobné pôžičky narýchlo, bez dokazovania účelu a bez nahliadania do registrov bývajú zaťažené vysokým úrokom. Ten je nezriedkavo až 30 % ročne. Istotne uznáte, že pokiaľ máte zaplatiť dlh, poplatok pre exekútora, sankcie a poplatky a k tomu ďalší úrok 30 % z novej pôžičky, z dlhov sa už nikdy nedostanete.

Práve tieto neuvážené nové požičky pre zadlžených, ktoré majú slúžiť ako „záplata“ na iné dlhy, často prerastajú do straty strechy nad hlavou, s dlžníkom sa ťahajú roky, niekedy dokonca celý život.

Záver

V otázke financií je nutné vždy postupovať veľmi opatrne a je jedno, či o pôžičku ešte len idete žiadať alebo už nastal problém ju splatiť. Dlhy nezanikajú a dá sa tvrdiť, že sú „nesmrteľné“. Neraz sa stáva, že aj po úmrtí dlžníka prechádzajú dlhy na jeho deti, ktoré ich musia splatiť.