Povolený doping

Už aj starí Gréci vedeli, že môžeme svalom pomáhať. Namiesto erytropoetínu. clenbuterolu, nandrolonu alebo rastového hormónu, si atléti v antike dopomáhali zriedeným vínom a býčími varlatami, a nevedomky tak dopovali svoje svalstvo mužským sexuálnym hormónom, testosterónom. Nevoňajú vám býčie varlata? Čo iného vám teda legálne pomôže povzbudiť svalový rast?

Bielkoviny v prášku

Atléti dnes vedia, že športovec je tak dobrý ako jeho nádoba s bielkovinami. Pretože sa svaly skladajú z bielkovín a vy by ste museli denne zjesť kilogram mäsa alebo rýb, tak profesionáli užívajú bielkovinové koncentráty, aby pokryli dostatočnú dennú potrebu bielkovín, čo je asi 100 gramov denne.

Výhodou je, že tieto zmesi neobsahujú žiadny tuk a dodávajú telu všetky potrebné esenciálne aminokyseliny ( bielkovinové stavebné kamene ), ktoré potrebuje rastúci sval. Kvalitný preparát obsahuje živočíšne a rastlinné bielkoviny a to poznáte podľa jeho vysokej biologickej hodnoty, ktorá je cez 100.

Glutamín

Vytváranie bielkovín v muskulatúre funguje lepšie, ak je k dispozícií viac aminokyseliny glutamínu. To znamená, že svaly rastú rýchlejšie, ak im dáme viac glutamínu. Svaly spália viac tuku, ak dostanú glutamín. 

  • Glutamín vo svaloch ( nmol / kg ): 2, 4, 6, 8
  • Vytváranie bielkovín ( % / deň ): 5, 9, 14, 20
  • Keď prísun glutamínu do svalov štvornásobíme ( z 2 na 8 ), štvornásobí sa tiež vytváranie bielkovín ( z 5 na 20 percent za deň )

Svalová hmota a kvalita života

Na túto tému existujú štúdie, ktoré došli k neuveriteľným záverom. K výsledkom, ktoré prinútia pozorne počúvať:

  • Schabertové štúdie preukázali nárast svalovej hmoty o 1,9 kilogramov za dvanásť týždňov s 15 gramami glutamínu naviac.
  • Nissenové štúdie preukázali, že užívaním 14 gramov glutamínu + arginín + ďalšie aminokyseliny sa svalová hmota zväčší o 3,5 kilogramu za osem týždňov.
  • Štúdie berlínskeho Centra Medios preukázali nárast svalovej hmoty na 33 účastníkoch s 5 gramami glutamínu denne, o 1,2 kilogramu za prvé štyri týždne a o 3,2 kilogramu po ôsmich týždňoch.

Profesor Wolfe testoval pomocou izotopov označených aminokyselín, aká doba príjmu bielkovín, má najväčší vplyv na syntézu bielkovín a nárast svalov. Výsledkom bolo, že počas už tréningu prijímali svaly trikrát viac aminokyselín. Prírastok svalov bol jednoznačne najvyšší, pri požití bielkovín tesne pred tréningom. Príjem bielkovín po tréningu je stále ešte účinnejší, ako keby ste čakali ďalšie dve hodiny.

Bielkovinová syntéza vo svaloch je bezprostredne po športe zvýšená aminokyselinami o 291 percent, potom zas pomaly klesne. Tento časový úsek využijete užitím bielkovinového kokteilu. Tak dostanete aminokyseliny rýchlejšie k svalovým bunkám.

Pokiaľ počas športu alebo po ňom, klesne príjem aminokyselín pod určitú hodnotu, tak sa vo svaloch zastaví syntéza bielkovín. V túto chvíľu si môžete tréning kľudne ušetriť. A presne to býva najčastejšou formou tréningu, že kvôli nevedomosti, sú nulové výsledky.