Kto je to aktívny povaľač?
V posledných rokoch je často počuť o tom, že pre dobré zdravie je nevyhnutné sa hýbať minimálne 30 minút každý deň. Avšak je rovnako dôležité aj to, koľko času človek strávi denne sedením?
Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že dlhé sedenie je nebezpečnejšie ako fajčenie.
Telocvičné sú plné aktívnych peciválov
Dlhodobé sedenie je spojené s mnohými zdravotnými problémami. Môže zvýšiť riziko srdcových ochorení, cukrovky, obezity a dokonca aj niektorých druhov rakoviny. Je tiež spojené so zvýšeným rizikom predčasnej smrti.
Ako škodí dlhodobé sedenie zdraviu
Jedným z hlavných problémov dlhodobého sedenia je, že znižuje fyzickú aktivitu. Bez pravidelnej fyzickej aktivity telo nemôže spaľovať prebytočné kalórie ani budovať svaly. To môže viesť k priberaniu na váhe a zvyšovaniu množstva telesného tuku.
Sedenie je spojené so zvyšovaním krvného tlaku, hladiny cholesterolu a rizika mozgovej príhody.
Nemožno opomenúť ani vplyv sedenia na duševné zdravie. Príliš dlhé sedenie bez prestávok na pohyb môže viesť k pocitom depresie a letargie. Môže tiež viesť k zníženiu produktivity a sústredenia.
Aby človek znížil riziká dlhého sedenia na svoje zdravie, treba dôležité dbať na to, aby čo najčastejšie vstával a hýbal sa. Pravidelné cvičenie a prestávky na vstávanie a pohyb môžu tiež pomôcť znížiť množstvo času stráveného sedením.
Okrem pravidelnej fyzickej aktivity je dôležité dbať na dostatok spánku, zdravú stravu a obmedziť stres. K zníženiu času stráveného sedením môže prispieť aj zabezpečenie pohybu a ľahkej fyzickej aktivity počas dňa.
Dlhodobé sedenie je spojené s mnohými zdravotnými problémami. Pravidelné prestávky na pohyb, zdravá strava a dostatočný spánok môžu pomôcť znížiť zdravotné riziká spojené so sedením. Pravidelné cvičenie je tiež dôležité na zníženie času stráveného sedením.
Väčšina ľudí pracuje celý deň za počítačom a práca si nevyžaduje žiadny alebo iba minimálny pohyb. Preto si treba príležitosti hýbať sa vytvoriť. Existuje nespočetné množstvo možností, ako byť viac fyzicky aktívny.
Stačí napríklad autá, verejnú dopravu, výťahy či eskalátory využívať iba v nevyhnutných prípadoch. Pešia chôdza či bicykel predstavujú veľmi zdraviu prospešný spôsob prepravy.
Kráčať možno do práce, na rande, do obchodu, po schodoch, počas obednej pauzy či vo voľnom čase. Pravidelná chôdza znižuje riziko srdcových ochorení, cukrovky, krvný tlak a prospieva aj našej psychike, kondícii a línii.
V práci človek trávi dlhé hodiny nad tabuľkami, e-mailami či rôznymi úlohami a neuvedomuje si, že už niekoľko hodín sa nepostavil zo stoličky.
Aby človek predišiel problémom s chrbticou, bolestiam hlavy či zažívacím ťažkostiam, ktoré sú často spôsobené práve dlhým sedením, mal by sa snažiť aspoň raz za polhodinu postaviť sa, ponaťahovať a ideálne aj trochu prejsť.
Je možné, že si na to v zápale práce človek nespomenie. Ako pomôcka poslúži telefón s nastaveným budíkom. Vždy, keď zazvoní, treba sa rozhýbať.
Využiť treba každú príležitosť hýbať sa, či už je to počas práce, vykonávania rôznych povinností alebo vo voľnom čase. Na oplátku človek získa dobré fyzické aj psychické zdravie, dobrú náladu a spokojnosť.
Niekoľko tipov pre zvýšenie fyzickej aktivity počas bežného dňa
Fyzická aktivita je dôležitá pre zdravý životný štýl, ale môže byť ťažké zaradiť ju do bežného dňa. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých stratégií, ktoré vedia pomôcť ako byť aktívnejší bez toho, aby človek musel drasticky meniť svoj rozvrh.
- Deň treba začať rannou prechádzkou alebo behom. Ak na to nemá človek čas, stačí sa vybrať na krátku prechádzku alebo beh okolo bloku. Pomôže to prebudiť sa a rozprúdiť krv.
- Treba pridať niekoľko aktívnych prestávok počas dňa. V pravidelných intervaloch si treba vyhradiť niekoľko minút na ponaťahovanie alebo spraviť okruh okolo kancelárie. Oplatí sa tiež počas pracovného dňa striedať sedenie a státie.
- Čo najčastejšie chodiť pešo. Cesta na poštu, do obchodu na pracovné stretnutie, to všetko môže byť dôvodom, prečo sa aspoň kúsok prejsť. Stačí zaparkovať ďalej a zvyšok cesty prejsť pešo. Rozhýbať sa pomôže aj keď človek namiesto výťahu použije schody.
- Spríjemniť si večer prechádzkou alebo behom po okolí je tiež skvelý spôsob, ako sa po dlhom dni uvoľniť a zrelaxovať.
Nakoniec netreba zabúdať na hydratáciu. Počas dňa si so sebou treba pribaliť fľašu s vodou a často sa z nej napiť. Pomôže to udržať si energiu a motiváciu.
Dodržiavaním týchto tipov možno do svojho dňa pomerne ľahko zaradiť viac fyzickej aktivity bez toho, aby človek musel drasticky meniť svoj rozvrh.
Benefity pravidelného pohybu
Pravidelné cvičenie prináša množstvo výhod pre celkové zdravie a pohodu človeka. Pomáha posilňovať kardiovaskulárny a dýchací systém, ako aj zlepšovať svalovú silu a vytrvalosť. To zasa môže pomôcť znížiť riziko vzniku srdcových ochorení, mŕtvice, cukrovky a iných chronických ochorení.
Pravidelné cvičenie tiež posilňuje imunitný systém, čím pomáha chrániť telo pred infekciami a chorobami.
Cvičenie prospieva aj duševnému zdraviu. Štúdie zistili, že fyzická aktivita môže pomôcť znížiť stres, úzkosť a depresiu a zároveň zlepšiť náladu a sebavedomie.
Je tiež známe, že cvičenie zlepšuje kvalitu spánku, pretože môže pomôcť regulovať rytmus tela, ako aj znížiť únavu.
Cvičenie môže tiež pomôcť kontrolovať hmotnosť a zlepšiť zloženie tela. Pravidelná fyzická aktivita pomáha udržiavať zdravú telesnú hmotnosť a môže tiež pomôcť budovať a udržiavať svalovú hmotu, čo pomáha zlepšovať držanie tela.
A napokon, pravidelné cvičenie môže pomôcť zlepšiť kognitívne funkcie. Štúdie zistili, že fyzická aktivita môže pomôcť vyostriť pamäť a myslenie, ako aj znížiť riziko vzniku demencie.
Pravidelné cvičenie môže celkovo prospievať fyzického aj duševnému zdraviu. Môže pomôcť zlepšiť kardiovaskulárne a respiračné zdravie, posilniť imunitný systém, znížiť stres, zlepšiť náladu a sebavedomie, kontrolovať hmotnosť a zlepšiť kognitívne funkcie.
Je preto dôležité, aby sa fyzická aktivita stala súčasťou zdravého životného štýlu.