Neverte mýtom o liečbe chorôb
Každá rodina má svoje osvedčené rady a lieky. Od slepačej polievky, strúčikov cesnaku zavesených okolo krku až po nosenie teplej čiapky ste sa pravdepodobne tieto triky na posilnenie imunity naučili od svojej matky, ktorá sa ich zase naučila od svojej matky. Žiaľ, účinky slepačej polievky, odparovačov, horúceho čaju s medom ani páchnuceho loja na hrudi sa dosiaľ vedecky nepreukázali.
V skutočnosti sa vo väčšine prípadov vedeckým skúmaním potvrdil opak. Pri skúmaní prostredníctvom vysokokvalitných placebo štúdií sa takmer ani pri jednom spomínanom liečebnom postupe nezistil výrazný liečivý účinok ( s výnimkou ľudí, ktorí do istej miery trpeli podvýživou ).
Kým umelé ovocie a zeleninové doplnky, multivitamíny a iné zdraviu prospešné lieky, dokonca cesnak a vitamín C alebo E, môžu mať do istej miery priaznivé účinky u ľudí s nedostatočným alebo nízkym príjmom antioxidantov a fytochemikálií, najlepší a najúčinnejší spôsob, ako predchádzať chorobám, je konzumovať vyváženú, výživnú stravu počas celého roka. Zvýšenie stravy je účinnejšie ako ktorýkoľvek z týchto liekov.
Napríklad granátové jablká patria medzi superpotraviny, ktoré pomáhajú pri získavaní lepšej obranyschopnosti, a ich dlhodobou konzumáciou spolu s ďalšími superpotravinami môžeme znížiť výskyt infekcií. Inými slovami, tieto potraviny slúžia ako prevencia. Nemôžeme ich však vnímať ako lieky proti prechladnutiu. Sú to potraviny s vysokou nutričnou hodnotou, ktoré majú priaznivý vplyv na normálne fungovanie imunitného systému.
Dokonca aj vitamín D, baza a zinok, ktorých účinok sa potvrdil výskumom, sú účinné iba u ľudí trpiacich výživovým nedostatkom. Preto je naším cieľom zabezpečiť pre svoj organizmus dostatok výživnej stravy a vzdať sa predstavy, že nás zachránia výživné lieky v čase, keď sme chorí. Počas celého roka užívajte 15 miligramov zinku denne a túto dávku zvýšte na 30 miligramov pri nástupe príznakov prechladnutia. Keď ste chorí, stojí za pokus vyskúšať aj probiotiká a bazový sirup.
Pravdepodobne znamenajú stratu času:
- vitamín C
- slepačia polievka
- vlhký vzduch
- preplachovanie nosa soľou
- echinacea
Pravdepodobne sú účinné:
- zinok
- vitamín D
- flavonoidy z bazy a lesných plodov
- obmedzenie kalórií
Zapamätajte si informácie, ktoré vám pomôžu počas choroby
- Ak má hlien, ktorý vykašliavate, zelenkastú alebo žltú farbu, neznamená to, že trpíte na bakteriálnu infekciu.
- Lieky uľahčujúce vykašliavanie a tlmiace kašeľ nezaberajú a ich užívaním sa nevyliečite skôr.
- Ani užívanie vitamínu C, ani zvýšený príjem tekutín nie sú účinné.
- Takisto nie sú účinné ani zvlhčovače a parné sprchy.
- Pri snahe znížiť horúčku by ste sa mali vyhnúť kúpeľom v studenej vode. Horúčku neznížia nadlho a horúčka sama predsa zvyšuje efektivitu imunitnej odpovede.
- Vyhnite sa acetaminofénu a ďalším liekom na znižovanie horúčky. Ak sa v noci cítite natoľko zle, že nemôžete spať, užite ibuprofen a zajedzte ho.
- Ak sú vaše prejavy choroby závažnejšieho charakteru, tak odpozorujte jej znaky, pri ktorých je nevyhnutné navštíviť lekára.
- Znížte príjem potravín a konzumujte predovšetkým zeleninové šťavy, zeleninové polievky a surovú šalátovú zeleninu.