Neuveriteľné: V zahraničí evidujú desiatky vyliečených autistov len vďaka tejto diéte.
Autismus je jednou z najzávažnejších porúch detského mentálneho vývoja. Jedná sa o vrodenú poruchu niektorých mozgových funkcií. Porucha vzniká na neurobiologickom podklade. Dôsledkom poruchy je, že dieťa dobre nerozumie tomu čo vidí, počuje a prežíva. Duševný vývoj dieťaťa je kvôli tomuto handicapu narušený hlavne v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti.
Autismus je lekársky špecifikovaná ako nevyliečiteľná choroba. Dieťa, ktoré sa narodí ako autista, s touto vrodenou poruchou prežíva celý život. Avšak v zahraničí sa už desiatky rokov skúma autismus ako metabolická porucha. Čo to znamená?
Autismus ako metabolická porucha trávenia
Štúdie a pozorovania v zahraničí, hovoria o tom, že ľudia s autismom nie sú schopní dostatočne tráviť predovšetkým lepok a kaseín (mliečny proteín). Z toho dôvodu im začala byť nasadzovaná bezlepková a bezlaktózová diéta.
Toto nekompletné trávenie látok z potravín vytvára u detí efekt drogy. Na autistoch môžeme pozorovať rovnaké správanie akoby sme pozorovali na ľuďoch závislých na omamných látkach. Po vysadení určitých potravín boli v niektorých prípadoch zaznamenané z počiatku tzv. abstinenčné príznaky, a symptómy autismu sa najprv dočasne zhoršili. Rodičia, ktorí vydržali s deťmi upravenú stravu aspoň 3 mesiace potom hlásili zlepšenia, v dlhšom trvaní diéty aj úplne vyliečenie.
Zahraničné štúdie však ukazujú, že ak chceme brať liečbu autizmu komplexne, nie je to len o lepku a kaséine. Zistilo sa, že tieto deti majú príliš citlivé trávenie a je viac potravín, ktoré im môžu vadiť. Preto je potrebné konkrétne zistiť, ktoré potraviny to sú.
GAPS Dieta
Britská lekárka Natasha Campbel-McBride je autorkou knihy Gut and Psychology Syndrom (GAPS), kde hlavnou myšlienkou je, že naša črevná mikroflóra (tzn. baktérie, ktoré máme v črevách) má obrovský vplyv na stav našej psychiky a môže priamo či nepriamo ovplyvňovať náš celkový zdravotný stav.
Doktorka Campbell-McBride je neurologička a diétologička a v roku 1998 založila diétologickú kliniku (v Cambridge), kde sa špecializuje na pomoc rodinám s deťmi s poruchami správania, problémom učenia sa, autismom, hyperaktivitou, sústredením sa, dyslexiou, depresiami a schizofréniou.
Autorka je sama matkou dieťaťa s poruchou učenia sa. Vďaka GAPS diéte, o ktorej napísala knihu, sa jej dieťa uzdravilo. To ju inšpirovalo k tomu, aby svojimi znalosťami pomáhala aj ďalším ľudom.
V súčasnej dobe je táto diéta veľmi populárna u rodičov s autistickými deťmi. Má však úspechy aj u ostatných autoimunitných chorobách ako je napr. Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, epilepsia, potravinové alergie a intolerancie, cukrova, kandida, zápchy a iné.
Ako takáto diéta vyzadá?
Vyznačuje sa vynechaním všetkých obilnín, rafinovaných cukrov a mliečneho cukru (teda laktózy). Je plná kvalitných nasýtených tukov v podobe kvalitného masla, sadla, kokosového oleja a vracia sa ku kvasenej zelenine, ktorá je mimoriadne bohatá na probiotiká. Hlavnou zložkou diéty je poriadny mäsový (hovädzí alebo kurací) vývar.
V Amerike existuje združenie lekárov s názvom Defeat Autism Now (DAN). Títo lekári sú špeciálne školení pre liečbu autismu. Ich liečba zahŕňa: testovanie potravinových alergií, detoxikáciu, zbavenie tela kvasiniek, vyčistenie tela od ťažkých kovov, nasadenie vitamínov a minerálov. Títo lekári fungujú aj v Európe.
Skutočný príbeh vyliečenia autismu u malého Ethana
V roku 2006 bol malému Ethanovi diagnostikovaný autismus keď mal jeden rok. Ten mu v tej dobe vzhľadom na jeho vek ovplyvňoval hlavne spánok. Nemohol totiž spať viac ako 2 hodiny bez ohľadu na to, či bola práve noc alebo deň. O 20 mesiacov neskôr sa Ethanova matka rozhodla, že mu skúsi upraviť stravu. Zo stravy mu vylúčila všetky obilniny a mlieko. Len 3 dni na to Ethan dokázal prespať vkuse celú noc!