Naspäť k prírodným vôňam. Výroba vlastného parfumu

Čuch je zmysel, ktorý máme asi najmenej vyvinutý v porovnaní s inými živočíchmi. Aj napriek tomu sa človek často nechá ovplyvniť vôňou alebo pachom, či už je to vôňa práve naservírovaného obeda, čerstvých malín alebo vôňa kozmetického prípravku.

Text Barbora Gažová/mylo, foto Zuzana Mitošinková

Dalo by sa povedať, že takmer všetko živé má svoju vôňu alebo pach. Táto zmes vôní a pachov predsavuje komplexný svet. Tak ako vieme, že hrozno je zelené, rovnako vieme, ako voní ruža alebo jablkový závin.

Typ vône má často vplyv na našu psychiku, možno dokáže hovoriť aj o našej osobnosti alebo nálade a vo svete čisto prírodných látok má aj terapeutické vlastnosti.

Silu vône opísal i spisovateľ Patrick Süskind v známej knihe Parfum – príbeh vraha. Od dávnych dôb je parfum objektom uctievania a svoje miesto si našiel v zdravotnej starostlivosti, hygiene i kozmetike, ale taktiež je považovaný za potešenie pre telo i myseľ a používa sa ako nástroj zvádzania.

OD MACERÁCIE AŽ PO VZNIK PARFUMÉRIE

V staroveku boli rastliny využívané prevažne na maceráciu (z popoľa sa vyrábal luh, v ktorom macerovali rastliny). Vonné látky sa považovali za liek proti chorobám a ochranu pred epidémiami. Ako prví objavili umenie spájať vône Egypťania a začali vytvárať zložité kompozície, ktoré používali najmä na posmrtnú mumifikáciu tiel.

V stredovekej Európe a v renesancii bolo umenie výroby parfumu späté najmä s alchymistami, ktorí prostredníctvom etylalkoholu a destilácie extrahovali vonné látky. Využívali aj suroviny, ktoré priviezli moreplavci: kakao, vanilku, tabak, korenie, klinčeky.

17. a 18. storočie prinieslo vznik kolínskej vody, toaletných octov, parfumovaných práškov, mastičiek a potpourri (nádoba sušených vonných rastlín a korenín, ktorá má vytvárať príjemné ovzdušie). Centrom produkcie pre parfémy sa stala oblasť Grasse vo Francúzsku. Pestovali sa tu aromatické byliny a kvety a vyvíjali sa techniky na extrakciu vonných zložiek.

17. storočie ohlásilo vďaka organickej chémii a zavádzaniu syntetických molekúl v parfumérii začiatok moderného parfumu ako zložitého umenia.

NÁVRAT K PRÍRODNEJ VÔNI. ESENCIÁLNE OLEJE A HYDROLÁTY

Prírodné vône sú veľmi komplexné a nenapodobiteľné zmesi aromatických zlúčenín. Syntetická vôňa ruže alebo jazmínu nikdy nebude taká jemná a krásna ako tá, ktorá je skutočne získaná z prírody. Syntetické vône sú imitáciami, ktoré náročný nos dokáže ihneď rozoznať.

Najsilnejšiu formu čistej prírody môžeme nájsť v esenciálnych olejoch. Získavajú sa priamo z listov, koreňov, kvetov, stoniek, stromov, tráv alebo ovocia. Rovnako sú nenahraditeľné v potravinárstve, medicíne či kozmetike. Najefektívnejším využitím prospešných vlastností esenciálnych olejov je inhalácia a vonkajšia aplikácia. Naša pokožka je schopná oleje absorbovať, vďaka čomu preniknú až do nášho krvného obehu, kde z ich terapeutických vlastností profituje celé naše telo i myseľ.

Najčastejšie sa esenciálne oleje získavajú pomocou destilácie parou (listami a kvetmi destilovaných rastlín prechádza para, ktorá skondenzuje na vodu a olej). Olejom rozumieme čistý esenciálny olej a z vody sa stane kvetinový hydrolát. Každý olej má však svoje podmienky destilácie.

Pri citrusoch sa olej získava lisovaním šupiek. Šupky citrusov sa lisujú pod vodou, keďže olej je ľahší ako voda, a olej vypláva na povrch, kde sa zachytí do filtračnej nádoby. Napríklad olej z pomarančovej kôry dokážete i sami spozorovať žmýkaním pomaranča v ruke – zo šupky sa začne vylučovať olej. Šupka citrusu obsahuje veľké množstvo oleja a preto patrí medzi tie lacnejšie.

Olej z lupeňov ruží patrí zase medzi najdrahšie. Lupene obsahujú veľmi málo oleja – na jeden kilogram ružového oleja je potrebné spracovať až 4000 kilogramov lupeňov.

Bežne sa stáva, že olej, ktorý kúpite, nemusí byť čistý. Spoznáte to celkom ľahko. Ak vám kvapne čistý neriedený esenciálny olej na šaty, po jeho odparení tam neostane mastný fľak. V prípade, že bol olej riedený rastlinným olejom, ostane po ňom stopa v podobe mastnej škvrny.

U vzácnych rastlín, ako sú neroli (pomarančový kvet), jazmín a ruža, môže teplo, ktoré vzniká pri destilácii parou, uškodiť. Preto sa používa extrakcia organickými rozpúšťadlami a takto získané oleje sa nazývajú „absolue“. Tie sa používajú prevažne pri výrobe parfumov.

Čisté esenciálne oleje by sa nemali používať priamo na pokožku, musia sa riediť. Preto sa rozpúšťajú v tuku – najčastejšie v rastlinnom oleji alebo v rastlinnom masle (bambucké maslo). V koncentrovanej forme môžu byť niektoré príliš dráždivé a agresívne na pokožku.

Kvetinový hydrolát je aktívna voda bohatá na biolátky z danej rastliny. Hydrolát sa používa priamo na pokožku a nie je potrebné ho riediť. Hydrolát a esenciálny olej však nemajú rovnaké chemické zloženie a vlastnosti. Príkladom je štúdia, v ktorej skúmali antibakteriálne vlastnosti hydrolátu, absolue a esenciálneho oleja ruže damašskej, pri ktorej zistili, že absolue a olej vykazujú vysoký obsah antibakteriálnych vlastností, pre ktoré sa môžu používať ako prírodný konzervant v potravinárstve a v kozmetike. V hydroláte tieto vlastnosti neboli vôbec preukázané.

Hydroláty majú iné pestré využitie. Sú výborným prostriedkom na osvieženie pleti, tonizáciu, čistenie, upravenie pH, dezinfekciu ústnej dutiny atď. Čistý hydrolát bez konzervantu musí byť  skladovaný v chladničke a použitý do 6 mesiacov od dátumu výroby.

PARFUM NA MIERU

Umocniť terapeutické vlastnosti esenciálnych olejov môžete aj vhodným výberom nosného oleja. Neexistuje však jednotný percentuálny recept na pomer rastlinného tuku k esenciálnemu oleju, záleží na mnohých faktoroch – druh esenciálneho oleja, miesto aplikácie oleja a podobne. V tomto prípade je lepšie poradiť sa so skúseným aromaterapeutom.

Vyrobiť svoj prírodný parfum, ktorého vôňa vám bude najbližšia, si dokážete aj sami. Barbora z Mylo uvádza recept na osviežujúce prebudenie sa vo fľaštičke.

 Recept na olejový parfém v roll on fľaške „Prebuď sa!“

5 g nerafinovaného bio bambuckého masla (sfarbenie do žlta, oriešková vôňa) 20 g nerafinovaného bio avokádového oleja (sýto zelený olej) 10 g bio nerafinovaného jojobového oleja (sýto žltá farba oleja) 5 kv esenciálny olej santalové drevo 5 kv esenciálny olej bio citrón 5 kv esenciálny olej bio grepfruit 2 kv esenciálny olej pačuli

3 kv esenciálny olej bergamot

Postup:

Odvážime si rastlinné oleje a v miske nad vodnou parou za stáleho miešania jemne roztopíme bambucké maslo. Odstavíme ho a zmiešame s jojobovým a avokádovým olejom. Keď zmes dosiahne teplotu nižšiu ako 40 °C, pridáme po kvapkách esenciálne oleje a dobre zmiešame. Nalejeme do pripraveného skleneného aplikátora a uzavrieme.

Pred použitím tekutinu vo fľaštičke vždy pretrepeme. Nanášame na miesta: za ušami, vnútorná strana zápestia, vnútorná strana lakťa, vnútorná strana kolena.

TYPY ZÁKLADNÝCH ESENCIÁLNYCH OLEJOV POUŽÍVANÝCH V KOZMETIKE

Levanduľa úzkolistá (Lavandula Angustifolia) – má mäkkú, upokojujúcu, chladnú, sviežu, jemnú vôňu, protizápalové, antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti a používa sa na rôzne kožné ochorenia, liečenie rán a popálenín, tonizuje pleť, má dezodorantné a repelentné účinky.

Citrónovník pravý (Citrus limon) – získava sa destiláciou kôry, preto vždy uprednostnite bio kvalitu alebo voľne rastúci citrónovník. Má chladnú sviežu horkastú ostrú vôňu. Používa sa na čistenie pleti, má sťahujúce a antiseptické účinky a je vhodný na starostlivosť o mastnú pleť. Zvyšuje prekrvenie pokožky a preto sa používa v kozmetike určenej na redukciu celulitídy a akné. Spôsobuje však fotosenzitivitu pokožky, preto sa neodporúča používať pravidelne a vystavovať pokožku priamemu slnku 12 hodín po použití.

Ruža stolistá (Rose centifolia) a ruža damašská (Rose damascena) – majú sladkú, plnú, kvetinovú vôňu, sú vhodné na starostlivosť o suchú, zrelú pleť, redukciu vrások, zlepšujú cirkuláciu, znižujú začervenanie pleti a majú protizápalové vlastnosti. Používať sa majú však v nízkych koncentráciách. Ruža damašská 0,6 % a ruža stolistá v max. koncentrácii 2,5 %.

Rumanček pravý (Matricaria chamomilla) – olej z neho je tmavomodrý, má sladkú  ovocno-medovú vôňu. Je bohatý na bisabolol, chamazulen a apigenin, vďaka ktorým je tento olej známy pre výborné upokojujúce a protizápalové vlastnosti na pokožku.

Pelargónia (Pelargonium graveolens) – má sladkú, živú, kvetinovú vôňu, je podobná ruži. Upokojuje a osviežuje psychiku, pomáha pri úzkostiach a depresii. Je vhodná do kozmetiky na akné, ekzém, kožné mykózy a mastnú pleť.

Mäta pierporná (Mentha piperita) – má čerstvú, silnú, jemne ostrú vôňu, povzbudzujúcu, chladnú. Normalizuje fyziologické vlastnosti kože, má afrodiziakálne a repelentné vlastnosti.

Kadidlovník (Boswellia carteri) – má sladkú, drevitú, korenistú vôňu, meditačnú, teplú. Relaxačné, regeneračné, antiseptické a upokojujúce účinky. Jeden z najlepších olejov na problémy nervového pôvodu.

Slamiha (Helichrysum italicum) – má sladkú, bylinnú, medovú vôňu s ovocným podtónom. Je to protikŕčový, protizápalový olej, používa sa na zabraňovanie zrážanlivosti krvi, kŕčové žily,  pri migréne a nespavosti.

Čajovník austrálsky (Melaleuca alternifolia) – má výraznú, chladnú vôňu, čerstvú a gáfrovitú. Má antibakteriálne, antiseptické a protiplesňové vlastnosti, zabraňuje infekciám a virózam. Používa sa na liečenie akné, podporuje imunitný systém, mierni prejavy chrípky.

BIO

Barbora vyštudovala Strojnícku fakultu Technickej univerzity v Bratislave v odbore stroje a zariadenia pre strojársku výrobu. Po škole pracovala na obchodno-marketingovom oddelení, no počas materskej dovolenky sa z túžby robiť niečo kratívne a zmysluplné dostala k výrobe prírodnej kozmetiky. Začalo to knižkou o výrobe mydiel, ktorá ju uchvátila, a prvými mydlárskymi pokusmi. Dnes v jej ponuke na mylo.sk nájdete aj rôzne esenciálne oleje, krémy pre psíkov, či prírodné dezodoranty. Svoje portfólio sa snaží pravidelne rozširovať, vzdeláva sa (v súčasnosti absolvuje školu prírodnej kozmetiky pre profesionálov) a neustále vyvíja novinky. Mylo produkty nie sú len zdravé, ale mnohých zaujme i obalový dizajn. Ten si Barbora vymyslela sama a za dôležité považuje nezaťažovať prírodu. I preto sú jej produkty balené v recyklovateľnom obale. Pri niektorých výrobkoch môžete dokonca obal vrátiť na opätovné využitie. Barbora žije v Bernolákove, kde si na záhrade pestuje niektoré bylinky, má dve krásne ryšavé dcéry a veľkú čiernu fenku Zaru, ktorá sa kamaráti ešte aj s poštárom.

POUŽITÁ LITERATÚRA:

1. TISSERAND, R.,YOUNG, R., 2014. Londýn:Essential oil Safety, Churchill Livingstone Elsevier. s 187- 482.
2. GILBERT, K., 2013. Perfume: Londýn, CICO Books. S 18 – 35. ISBN 978 1 78249 044 9.
3. ZRUBECKÁ, A., AŠENBRENEROVÁ, I., 2008. Aromaterapie v živote ženy: Praha, Mladá fronta. ISBN 978 – 80 – 204 – 1938 – 5.