Kto je najbohatší človek na svete?

najbohatsi-clovek-na-svete

V dnešnej globalizovanej ekonomike sa stále častejšie objavuje otázka, kto je nositeľom titulu najbohatšieho človeka na svete. Tento významný status nepríde len tak, vyžaduje nielen finančné zázemie, ale aj výnimočné obchodné inštinkty a schopnosť správne investovať. Kto je však aktuálnym držiteľom tohto prestížneho postavenia? Ako sa vypracoval do pozície najbohatšieho človeka, a aký vplyv má na globálnu ekonomiku?

Tento článok sa ponorí do sveta najbohatších ľudí na svete a zistí, aké zaujímavé faktory ovplyvňujú ich majetky. Aké rozhodnutia prispeli k vytvoreniu majetku najbohatšieho človeka na Slovensku a aký význam má táto pozícia pre ekonomiku?

Top najbohatších ľudí na svete

V dynamickom svete globálnej ekonomiky sa zjavujú nové tváre v elitnom klube najbohatších ľudí na svete. Ide o 7 američanov v top 10, no vedúci post zaujal francúzsky podnikateľ so zameraním na luxusný tovar, a spoločnosť mu robia mexický telekomunikačný magnát a priemyselník z Indie. Ich bohatstvo nie je len o financiách, ale aj o vplyve na medzinárodnú politiku, médiá, filantropiu a vedecké inovácie.

Otázka na zamyslenie: Aký vplyv majú najbohatší ľudia na spoločnosť v oblastiach mimo finančnej sféry, ako napríklad politika, média alebo vedecký výskum?

Mnoho z týchto miliardárov drží podstatnú časť svojho majetku v podieloch ich vlastných spoločností. S výkyvmi na akciovom trhu sa pohybuje aj ich bohatstvo. Napríklad zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg v roku 2021 patril medzi päť najbohatších s majetkom 97 miliárd dolárov, no po 40-percentnom poklese ceny akcií spoločnosti Meta sa vyšpĺhal na 23. miesto s majetkom 58 miliárd dolárov.

V roku 2022 sa indický magnát Gautam Adani stal najbohatším v Ázii, no ostrá správa o „korporátnom podvode“ od Hindenburg Research viedla k rýchlemu poklesu jeho majetku. Adani tak vypadol z elitnej desiatky najbohatších ľudí sveta a otvára priestor novým hráčom na poli finančnej hierarchie.

Najbohatší ľudia na svete podľa Forbes v roku 2023

Forbes každoročne hodnotí majetok najbohatších ľudí na svete, poskytujúc pohľad na ich obrovské ekonomické úspechy. V roku 2023 dosiahli niektorí z nich neuveriteľné výšky a posunuli hranice bohatstva. Nižšie je prehľad desiatich najbohatších ľudí na svete podľa magazínu Forbes.

PoradieMeno a priezviskoMajetok (v miliardách USD)BydliskoObčianstvoVekZdroj
1Bernard Arnault200Paríž, FrancúzskoFrancúz73Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH)
2Elon Musk190Austin, USAAmeričan51Tesla, SpaceX
3Jeff Bezos185Seattle, USAAmeričan59Amazon
4Bernard W. Gates120Medina, USAAmeričan67Microsoft
5Mark Zuckerberg105Palo Alto, USAAmeričan38Facebook
6Warren Buffett95Omaha, USAAmeričan92Berkshire Hathaway
7Larry Page80Palo Alto, USAAmeričan48Google
8Sergey Brin78Los Altos Hills, USAAmeričan48Google
9Larry Ellison75Lanai, USAAmeričan77Oracle
10Mukesh Ambani70Mumbai, IndiaIndičan65Reliance Industries

Napoleon L. Arnault, generálny riaditeľ Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH), si udržal pozíciu najbohatšieho človeka na svete s majetkom 200 miliárd USD.

Elon Musk, zakladateľ SpaceX a Tesla, ktorý je na druhej priečke s 190 miliardami USD, čelí veľkému záujmu aj o svoje spoločnosti. Pre investorov je obzvlášť dôležité sledovať graf akcií Tesla, ktorý zobrazuje výkonnosť tejto spoločnosti na burze.

Jeff Bezos, zakladateľ Amazonu, uzatvára trojicu s majetkom 185 miliárd USD. Rebríček zachytáva úžasný rozsah bohatstva týchto podnikateľov, ktorí formujú súčasné obchodné a technologické krajiny.

Najbohatší muž sveta: Bernard Arnault

Uprostred pandémie, sa módny gigant Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH) stal aktérom najväčšej obchodnej transakcie v histórii luxusného priemyslu. Za ohromujúcich 15,8 miliardy dolárov získal americkú šperkársku ikonu Tiffany’s. V čele tohto gigantu stojí od roku 1989 Bernard Arnault, považovaný za najbohatšieho muža Európy.

Ako sa Arnault dostal na vrchol rebríčka bohatstva?

Obchodná transakcia, ktorá mala pôvodne prebehnúť v novembri 2019, poznamenala sektor luxusu a zmenila jeho najvýznamnejšieho magnáta. Bernard Arnault, spolu s rodinou vlastniaci 47-percentný podiel v LVMH, sa drží pozície najbohatšieho muža na svete s majetkom dosahujúcim 200 miliárd dolárov.

Skromnosť a malé ambície neboli Arnaultovi nikdy vlastné. Dnes má LVMH trhovú kapitalizáciu odhadovanú medzi 350 a 400 miliardami dolárov, čo predstavuje nárast o viac ako 60 percent za viac ako dva roky pandémie.

Od taxikára k podnikateľskej ikone

Bernard Arnault, označovaný Forbesom ako „Napoleon luxusu„, vyrástol ako syn bežného podnikateľa. Po absolvovaní strojárskej univerzity sa v roku 1971 pripojil k otcovi v jeho stavbárskej firme. Osudná debata s taxikárom v New Yorku v roku 1971 však zaviedla Arnaulta iným smerom a položila základy jeho podnikateľskej kariéry.

V roku 1984 sa dozvedel, že značka Christian Dior je na predaj. Arnault kúpil firmu za 15 miliónov dolárov a stal sa architektom svojho obrovského podnikateľského impéria.

Arnault sľúbil, že oživí výrobu a zachová pracovné miesta, no namiesto toho vyhodil 9-tisíc robotníkov a skasíroval asi 500 miliónov dolárov za predaj väčšiny podniku. Kritici označili tento kontroverzný ťah za „vlka v kašmírovom kabáte„. Avšak tento ťah položil základy pre tri desaťročia obrovského rastu.

Rast a globálna dominancia

Arnaultov geniálny boom sa odštartoval kúpou značky Christian Dior a odvtedy sa stal „cestovateľom luxusného vesmíru“. V roku 2011 LVMH zaplatil takmer päť miliárd za taliansku šperkársku značku Bulgari, signalizujúc, že smeruje ku globálnej dominancii. Medzi jeho ikony patria Dom Perignon, Bulgari, Louis Vuitton, Sephora, Tag Heuer, Christian Dior a ďalšie.

Arnault zdôrazňuje spojenie minulosti a budúcnosti v oblasti luxusu. Jeho obchodné múdrosti sa opierajú o dlhodobý pohľad a zdôrazňujú kreativitu spojenú s funkčnosťou. Napriek úspechom priznáva aj chyby a považuje dlhodobý strategický prístup a postavenie spoločnosti na trhu a v očiach spotrebiteľov v biznise za kľúčové.

Úspech vidí taktiež v správnom načasovaní. Jeho schopnosť spojiť minulosť a budúcnosť vytvorila z LVMH globálne uznaný luxusný konglomerát. Nie je len obchodník, ale aj manažér, ktorý v tíme vidí kľúč k úspechu. Jeho obchodná stratégia sa stala vzorom pre celý sektor luxusu.

V obchodnom svete ocenil kolegov miliardárov ako Warrena Buffetta a Stevea Jobsa za ich kreativitu a schopnosť riadiť firmy. Sám Arnault priznáva, že svojím spôsobom nasleduje rovnaký prístup.

LVMH je francúzskym monumentom v oblasti luxusu s kľúčovými značkami ako Louis Vuitton, Christian Dior a Dom Pérignon. Arnault považuje dlhodobú kontrolu francúzskej rodiny nad skupinou za kľúčový faktor ich úspechu.

najbohatší muž sveta
Príbeh najbohatšieho muža sveta je odvážnym obrazom vízie a nekonečnej práce, ktorá ho postavila na čelo globálneho luxusného priemyslu. Jeho schopnosť spojiť kreativitu s obchodným géniov vytvorila impérium značiek, ktoré dominuje svetovému trhu luxusu.

Najbohatšia žena sveta: Madame L’Oréal a jej boj s osudom

Vo svete kozmetického impéria L’Oréal sa odrážala tragédia života najbohatšej ženy sveta, Liliane Bettencourt. Jej majetok pochádzal z prostriedkov na skrášľovanie. Svojím bohatstvom a vplyvom putovala nielen svetom krásy, ale aj temnými zákutiami minulosti.

Pre Liliane Bettencourt to neboli len financie, ale aj záväzok a prostriedok, ktorý zasiahol do rôznych aspektov jej života. Napriek skutočnosti, že patrila medzi najbohatších ľudí na svete moderných dejín, sa jej život odohrával v tieni politických škandálov, rodinných nezhôd a kontroverzných vzťahov.

Po smrti Liliane Bettencourt prevzala kontrolu nad impériom jej dcéra Françoise Bettencourt Meyers. Súdny triumf nad matkiným partnerom a súčasné vedenie L’Oréal potvrdzuje hodnotu majetku blížiaceho sa k 75 miliardám dolárov. Napriek zdaniu mocenských pozícií zostáva príbeh Liliane Bettencourt varovným príkladom vrcholového bohatstva a jeho temných tajomstiev.

V popredí sveta krásy a luxusu sa odohrávala životná dráma Liliane Bettencourt. Jej osud poskytuje varovanie pred temnými odleskami slávy. Majetok, politika a rodinné vzťahy sa prelínali v príbehu tejto výnimočnej ženy, ktorej život poznačil nielen lesk make-upu, ale aj tieň nevyrovnaných vzťahov a kontroverzií.

Rebríček najbohatších ľudí na Slovensku

Zostavovanie rebríčka Forbes najbohatších Slovákov dodržiava rovnaké princípy ako všetky globálne rebríčky tohto renomovaného magazínu. Hodnota čistého majetku je odvodená z ceny, za ktorú by sa firmy mohli predať v prípade, že by sa tak akcionári rozhodli. Tento odhad zohľadňuje trhovú kapitalizáciu v prípade, že firma je verejne obchodovaná.

Na Slovensku sa vyjadruje najmä vo forme násobku hrubého zisku EBITDA (zisk pred odpočítaním úrokov, daní a odpisov), pričom konkrétny koeficient závisí od odvetvia, v ktorom firma podniká. Čistá hodnota majetku sa upravuje o čistý dlh spoločnosti a rozpočítava podľa podielov spoluvlastníkov. Ak akcionári vyplácajú zisky, aj táto skutočnosť sa zohľadňuje.

V prípade, že finančná pozícia môže byť ohrozená neistými vyhliadkami odvetvia alebo nadmerným zadlžením, aplikuje sa diskont. Do rebríčka sú zaradení iba tí jednotlivci, u ktorých je možné zodpovedne odhadnúť hodnotu majetku na základe dostupných informácií. Treba zdôrazniť, že tento rebríček odráža najmä majetok vo forme podielov v rôznych firmách, nie hotovosť „ležiacu“ na účtoch.

PoradieMenoMajetok (v mil. eur)
1Ivan Chrenko1,700
2Valeria Haščáková a rod.1,460
3Jozef a Patrik Tkáčovci920
4Tomáš Chrenek850
5Miroslav Trnka800
6Peter Paško780
7Rudolf Hrubý770
8Ivan Jakabovič760
9Martin Kúšik600
10Milan Fiľo570

Najbohatší človek na Slovensku

Ivan Chrenko je prvý Slovák, ktorý sa v roku 2017 dostal na svetový miliardársky rebríček. Jeho majetok vo výške 1,7 miliardy eur založil na úspechu developerskej skupiny HB Reavis, no sám zostáva mimo pozornosti médií. Jeho vzostup k bohatstvu je príbehom podnikateľského génia, ktorý dokázal predvídať vývoj mien a zároveň byť prezieravý v oblasti obchodu.

Od začiatku 90. rokov, keď sa začal podnikať v oblasti akustických zariadení, až po úspešné projekty ako Aupark a kancelárske budovy v Bratislave, Chrenko si vytvoril svoje impérium. Jeho schopnosť analyzovať a predvídať rastúci vývoj mestských oblastí mu umožnila efektívne využívať príležitosti. Výstavba obchodného strediska Aupark v roku 2001, a neskôr projekty v Londýne, Varšave a Budapešti, svedčia o jeho ambíciách v stredoeurópskom aj západnom priestore.

Chrenko, známy svojou odmietavou postojnosťou voči médiám, preferuje zostať v tieni. Jeho rozhodnutia a vizie však hovoria za neho. Na domácom trhu spravuje hotové nehnuteľnosti, zatiaľ čo jeho expanzia na západné trhy, napríklad v Londýne, predstavuje jeho snahu stať sa globálnym hráčom.

Aj napriek úspechom v oblasti nehnuteľností Chrenko nespolieha len na jedno eso v rukáve. Jeho investičné záujmy zahŕňajú podiel vo Finax, dátový e-commerce startup Exponea, a online obchod s oblečením Factcool. Zostáva otázkou, čo prinesie budúcnosť pre tohto tajomného miliardára, ktorý si vybral cestu zostania v tieni a rozhodujúce ťahy robiť na fone.

Najbohatší človek na Slovensku

Poučenia z príbehov najbohatšieho človeka

Pri pohľade na príbehy najbohatších ľudí na svete sa vynárajú mnohé stratégie, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pre každého, kto sa usiluje o úspech. Čo by mal takýto jedinec dodržiavať?

Odvaha prekonáva hranice: Bez strachu pred neznámym a ochoty riskovať by sa človek nemohol pohnúť vpred. Odvaha a schopnosť čeliť výzvam sú kľúčovými faktormi úspechu.
Vnímanie príležitostí:Najbohatší človek by mal mať schopnosť vidieť príležitosti tam, kde iní vidia len prekážky. Schopnosť premeniť problémy na príležitosti je kľúčom k inovácii a úspechu.
Múdrosť dlhodobého plánovania:Plánovanie ďalekej budúcnosti a vytrvalosť v dosahovaní cieľov sú kľúčovými faktormi pre každého, kto chce dosiahnuť vrchol. Zhoda s dlhodobými stratégiami je často kľúčom k trvalému bohatstvu.
Otvorenosť inováciám:Dynamický svet vyžaduje prispôsobivosť. Najúspešnejší ľudia sú tí, ktorí sú otvorení novým nápadom a inováciám a neboja sa meniť svoj prístup, ak to prinesie lepšie výsledky.
Srdce pre spoločenské záležitosti:Bohatstvo so sebou prináša zodpovednosť. Najbohatší človek často rozpoznáva potrebu prispievať k spoločnosti a zlepšovať životy iných.

Aj toto môže byť recept na finančný úspech a na to, ako zbohatnúť. Netreba však zabúdať na hodnoty, ktoré môžu pomôcť nielen dosiahnuť ciele, ale aj si ich udržať.