Môžem jesť živočíšne produkty?
Mnoho ľudí tvrdí, že na to, aby sa cítili dobre a podávali vysoké výkony, potrebujú živočíšne produkty. Strava s nadmerným množstvom živočíšnych produktov pôsobí na detoxikačné systémy tela ako obrovský stres. Rovnako ako pri vysadení kofeínu alebo skoncovaní s fajčením mnohí ľudia pozorujú počas krátkeho časového obdobia abstinenčné príznaky, medzi ktoré zvyčajne patria únava, slabosť, bolesť hlavy alebo riedka stolica.
V 95 % týchto príznakov však tieto príznaky vymiznú do dvoch týždňov. Oveľa častejšie trvá toto prechodné obdobie alebo menej ako týždeň. Počas neho môžete pociťovať mierne príznaky, keďže vaše telo sa zbavuje predchádzajúcich toxických návykov.
Žiaľ, mnohí ľudia si tieto príznaky nesprávne vysvetlia a domnievajú sa, že sú prejavom nedostatočného stravovania, a vratia sa naspäť k nezdravým jedlám. Niekedy sú presvedčení, že sa necítia dobre, pretože nejedia dostatok bielkovín, najmä keď sa po návrate k starým stravovacím návykom cítia opäť lepšie. Ľudia si často zamieňajú lepší pocit s lepším zdravím a neuvedomujú si, že niekedy je potrebné cítiť sa na kratší čas horšie, aby sa človeku naozaj zdravotne polepšilo.
Medzi nejbežnejšie príznaky, ktoré sa objavujú, keď niekto zníži príjem živočíšnych bielkovín a vylúči zo stravy sladkosti, je dočasná únava. Ide len o súčasť detoxikačného procesu, ktorým musí prejsť väčšina ľudí.
Náhle zníženie konzumácie soli môže mať za následok únavu v dôsledku zníženého krvného tlaku. Je výsledkom dočasného výskytu sodíka v krvnom obehu v čase, keď sa obličky prispôsobujú novému stravovaciemu programu.
Obličky boli zvyknuté vylučovať veľké množstvo sodíka, a preto môže trvať niekoľko týždňov, kým si uvedomia, že musia prestať vylučovať zo systému toľko sodíka. A to je dôvod, prečo v prvom týždni po zavedení zásadných zmien v stravovacích návykoch cítime únavu.
Ďalšie príznaky, ako sú zvýšená plynatosť a riedka stolica, sa občas vyskytujú u ľudí, ktorí prechádzajú na stravu bohatú na vlákninu a jej rôzne druhy, s ktorými sa organizmus ešte nestretol. Rokmi si organizmus vytvoril vlastné vylučovanie, ktoré prispôsobil strave s nízkym obsahom vlákniny. Tieto príznaky časom vymiznú.
V prechodnom období pomáha, keď budete potravu dobre prežúvať, niekedy dokonca šaláty aj mixovať. Niektorí ľudia musia v začiatočnej fáze konzumovať iba obmedzené množstvo strukovín a zvyšovať ich množstvo až po týždňoch, aby vycvičili svoj zažívací trakt, ako si má poradiť s novými druhmi vlákniny s stráviť ich.
Existujú aj jednotlivci, ktorí potrebujú viac bielkovín, a preto si musia zaradiť do svojej stravy s rastlinným základom viac potravín bohatých na bielkoviny. Slnečnicové, konopné a stredozemské píniové semená a sójové bôby sú rastlinným zdrojom bielkovín a dokážu uspokojiť vyššie nároky.
Niektorí ľudia zasa potrebujú viac tukov a ak niekedy v minulosti vyskúšali vegetariánsku stravu, možno mali pocit, že pre nich nebola dostatočne bohatá na konkrétne esenciálne mastné kyseliny. Môže sa to vyskytnúť u ľudí, ktorí konzumujú rastlinnú potravu s veľkým množstvom nízkotučnej pšenice a obilných produktov. V tomto prípade pomôže, ak sa do stravy pridajú ľanové semená a vlašské orechy, čím sa zabezpečí príjem ďalších omega-3 mastných kyselín.
Najmä chudí ľudia potrebujú na udržiavanie svojej hmotnosti viac kalórií a viac tukov. V tomto prípade zvyčajne postačia surové orechy, surové orechové maslá, avokádo a ďalšie zdravé potraviny, ktoré sú výživovo bohaté a obsahujú veľa tuku a kalórií.
Dokonca aj týmto prirodzene chudým jednotlivcom sa zlepší zdravotný stav a zníži sa riziko výskytu degeneratívnych chorôb, ak obmedzia svoju závislosť od živočíšnych potravín a začnú konzumovať väčšie množstvo tukov rastlinného pôvodu napríklad v orechoch.
Nakoniec môže ísť o nezvyčajné prípady jednotlivcov, ktorí potrebujú vo svojej strave koncentrovanejšie zdroje bielkovín a tuk, pretože trpia poruchami trávenia, Crohnovou chorobou, syndrómom krátkeho čreva alebo inou nezvyčajnou chorobou.