Mladé svaly

Mladosť závisí na tom, ako rýchlo dokážete premeniť potencionálnu energiu na kinetickú energiu, teda pohyb. Vaša muskulatúra je vaša pohonná jednotka, ktorá prináša výkon.

Čo je to výkon ?

Vtedy, ak sú energické rezervy dotyčných svalov úplne vyčerpané, tak sa spustí látková premena vo svaloch. Začnú sa vytvárať látky, ktoré dávajú svalom signál : Vybuduj si väčšiu zásobu energie. Ak to urobíte, budete svoje svaly stále vyčerpávať, spaľovať ich zásoby cukru, tak potom narastie aj výkonnostná sila vyšších svalov.

Keď vysychá prameň energie

Starnutie má jednoduché meno – lenivosť svalov. Tá však existuje len v civilizovanom svete. Alebo ste videli srnca, ktorý kvôli veľkému bruchu a tenkými nožičkami nepreskočil priekopu ? Žiadny taký nie je. Zvieratá používajú svoje svaly po celý život. Keď príde dieťa na tento svet, tak má 640 svalov. Tie mu pomáhajú sa smiať, pokrčiť čelo alebo kopať nohami. Aj tie jeho malé prsty vás stisnú neuveriteľne pevne.

Kto nič nerobí, nehýbe sa, tak stráca každým rokom, od 20-ho roku, života štvrť kilogramu svalstva. To znamená, že do sedemdesiatich rokov zmizne 40 percent nášho prameňa energie. A to je starnutie.

Sarkopénia – alebo sa dožiť  120 rokov ?

Sarkopénia je doslova úbytok svalovej hmoty. Lámu sa vaše kosti a zlyhávajú mozog a srdce. Vo svaloch sa vyrába proteín BDNF a ten má rozhodujúcu úlohu pre tvorbu nervových buniek. Ruka v ruke s nízkou hladinou BDNF ide ako demencia, tak depresia. BDNF riadi u človeka spotrebu energie, chráni ju pred metabolickými poruchami, ako je diabetes, obezita a podobne.

Každý rok zmizne štvrť kila svalov

To je v tridsiatich rokoch o päť kilogramov menej, v štyridsiatich rokoch o desať menej a v päťdesiatke o 15 kilogramov menej. Neveríte ? Najprv to nezaregistrujete. V tele sa ukladá tuk. Tukové vankúšiky premieňajú jeden po druhom pevné svalstvo na nepríjemnú hmotu.

To začne byť viditeľné až vtedy, keď svalové tkanivo nestačí na ukladanie tuku a žlté tukové vankúšiky sa začnú ukladať do podkožného tkaniva. Vrstva za vrstvou a človek sa mení na tukový súdok. Nestráca len svoju pevnú, hladkú krásu, ale zároveň prichádza aj o životnú energiu.  

Silné svaly – dobré kosti

Osteoporózu berte vážne, aj keď vám lekár dokáže, že bola len v primárnom štádiu. Predstava praskajúcich kostí podkopáva pocit vlastnej hodnoty, vašu sebaistotu. A vy sa stávate neistými.

Máte poňatie o vitamíne K, o vitamíne D, o vápniku. Viete dokonca, že sa kosti skladajú z bielkovín, teda aminokyselín. Ale možno neviete, že na majstrovstvách sveta juniorov vo vzpieraní sa merala sila kostí u vzpieračov zo štrnástich krajín a porovnávala sa so zdravými ľuďmi, ktorí nezdvíhali žiadnu záťaž. Výsledok bol taký, že kosti vzpieračov mali priemerne o 46 percent vyššiu hustotu a boli odhadom o 50 percent silnejší.

Oproti tomu, štúdie u starších ženách zistili stratu kostného tkaniva aj po jednoročnom vytrvalostnom tréningu, takmer o 4 percentá. Čo znamená, že vytrvalostný tréning, teda beh, plávanie, jazda na bicykli, nepomáha proti osteoporóze. Keby sa pridal ďalší rok silového tréningu, bolo by to s kostným tkanivom o poznanie lepšie.

Ide teda o hmotnostnú záťaž. Svaly sú napojené na kosti a kto posilňuje svaly, tak posilňuje aj kosti.

Keď ležíte tri týždne v posteli, stratíte 40 percent svojej sily.