Marhuľová mini tortička – recept, Šmakoun
Niet lepšieho zákusku, ktorý chuťou pripomína leto. Marhuľová minitortička zo šmakouna je skvelá možnosť, ako si osladiť život. Je vhodný na každú príležitosť a poteší každého, kto má rád sladké. Navyše je tento recept vhodný pre športovcov alebo ľudí na diéte. Obsahuje totiž tie najlepšie ingrediencie.
Šmakoun je špeciálna prísada, ktorú človek nájde najmä v obchodoch so zdravou výživou. Ide o tepelne spracovaný čistý vaječný bielok. Má množstvo zdravotných benefitov a oplatí sa ho zaradiť do stravy tým, ktorí si dávajú pozor na svoju líniu.
Recept na marhuľovú minitortičku zo Šmakouna
Ide o zdravý dezert, ktorý si môže dovoliť naozaj každý. Je plný ovocia a zdravých prísad, preto si ho človek, ktorý práve chudne, nemusí odopierať. Tu je recept na marhuľovú minitortičku.
Korpus:
- 2 PL strúhaný kokos
- 2 PL mleté mandle
- 1 PL mandľová muka
- 1 PL kokosový olej
- sladidlo – erytritol alebo med
Všetko spolu vymiešame, masu natlačíme na spodok formy.
Želatínový základ:
- rastlinná želatína – Agar
- 3 dcl vody
Z vody a agaru si pripravíme želatínu. Kým vychladne, vymiešame si krém.
Krém:
- 100 g Šmakouna s príchuťou marhuľa
- 2 dcl mandľové mlieko
- erytritol (resp. med)
- 2 marhule – na drobno nakrájané
Šmakouna, mlieko, erytritol rozmixujeme, vmiešame nakrájané marhule a vychladenú želatínu 1,5 dcl. Zmes vylejeme do formy a dáme zachladiť. Keď stuhne, nalejeme marhuľovú želatínu a dáme opäť zachladiť.
Marhuľová želatína:
1,5 dcl želatínového základu rozmixujeme s medom, dvoma marhuľami a 1 PL citrónovej šťavy.
Dobre vychladenú tortu podávame najmä po športovom výkone, prípadne v doobedňajších hodinách, keďže ide síce o výživný, ale stále sladký zákusok.
Zdravá želatína
Ak niekto hľadá vegánsku alternatívu, najlepší je agar-agar, ktorý je aj prísadou v recepte na marhuľovú minitortičku. Agar-agar je výťažok z morských rias, ktorý je skvelou náhradou želatíny a dodáva sa vo forme prášku aj vločiek.
Má podobnú schopnosť stuhnúť tekutinu do formy gélu a možno ho použiť vo všetkých druhoch receptov. Pri jeho používaní netreba zabúdať, že agaru treba viac ako želatíny, pretože nie je taký hustý.
Ďalšou skvelou možnosťou je škrob z koreňa kuzu, ktorý sa získava z koreňa viniča kudzu pochádzajúceho z Japonska a Číny. Kuzu sa už po stáročia používa v tradičnej čínskej medicíne na rôzne účely. Vďaka svojej zahusťovacej schopnosti je skvelou náhradou želatíny a môže sa pridávať priamo do receptov bez potreby varenia ako iné alternatívy. Na rozdiel agaru stačí len malé množstvo kuzu.
V potravinách sa často používa aj karagenan. Získava z morských rias, preto neobsahuje žiadne živočíšne produkty ani deriváty. Má prirodzené zahusťovacie schopnosti a väčšinou sa používa na zahusťovanie mliečnych výrobkov (syry, zmrzliny, a pod.), no skvelý je aj do dezertov. Pozor, ide však o alergén.
Bez ohľadu na to, ktorú možnosť si človek vyberie, bude si môcť vychutnať niečo chutné s menším pocitom viny. Vďaka týmto alternatívam bežnej želatíny si môže každý vychutnať všetky svoje obľúbené jedlá bez toho, aby musel robiť kompromisy.
Čo je to Šmakoun
Šmakoun je menej známa, no veľmi zdravá potravina. Má bohaté výživové vlastnosti. Vďaka nim odľahčí nie len dezerty, ale aj množstvo ďalších jedál – šaláty, polievky či nátierky.
Ide o vaječný bielok, ktorý sa spracuje do tuhej podoby. Človek ho môže využiť ako alternatívu mäsa či syra. Recepty s pridaním Šmakouna tak majú menej cholesterolu, nezdravých tukov a cukrov. Je bohatý na bielkoviny, takže sa zíde najmä tým, ktorí cvičia.
Je bezlepkový, vhodný pre diabetikov, športovcov aj deti. Šmakoun vyrábajú v Českej republike a ide o jedinečný produkt, ktorý sa nedá nikde inde nájsť. Človek ho kúpi predovšetkým v predajniach špecializovaných na zdravú výživu, alebo aj na e-shope výrobcu, kde je množstvo ďalších chutných fit potravín.
Má množstvo príchutí, takže sa s ním dajú pripraviť sladké koláčiky, ale aj slané pokrmy. Je na každom zvlášť, či si vyberie sladkú marhuľu alebo slivku, alebo siahne po údenej alebo mexickej príchuti.
Marhule – sladký zdroj vitamínov
Marhule sú skvelým zdrojom vitamínov a živín, takže sú ideálnou potravinou na podporu zdravého životného štýlu. Sú nielen plné antioxidantov, minerálov a ďalších dôležitých vitamínov, ale majú aj nízky obsah kalórií. Vďaka tomu marhule poskytujú mnoho zdravotných výhod, ktoré z nich robia vynikajúcu voľbu pre ľudí, ktorí sa snažia viesť zdravý životný štýl.
Jednou z významných výhod konzumácie marhúľ je vysoký obsah vitamínov:
- vitamínu A
- vitamíny skupiny B (tiamín, riboflavín, niacín a foláty)
- vitamín C
Okrem toho sú marhule plné antioxidantov, ako sú luteín a zeaxantín. Môžu byť prospešné aj pre zdravie srdca vďaka obsahu draslíka. Draslík znižuje hladinu krvného tlaku a tiež udržiava zdravý srdcový rytmus.
Majú prirodzene nízky obsah sodíka, ktorý tiež pomáha znižovať hladinu krvného tlaku. Vláknina obsiahnutá v marhuliach udržiava zdravú hladinu cholesterolu a chráni pred srdcovými ochoreniami.
Skvelá chuť marhúľ spestrí každý jedálniček. Sú výborné nie len samostatne alebo v zmesi s iným ovocím, ako sú jablká alebo banány. Marhuľové pyré je skvelou náplňou do koláčov a zákuskov, zatiaľ čo sušené marhuľové kocky možno pridať do ovsenej kaše alebo jogurtu. Marhuľový lekvár sa používa ako náplň do moravských koláčikov, fantastických halloweenskych koláčikov, ktoré potešia vaše ratolesti nielen na Halloween. Najlepšie marhule sú však aj tak tie čerstvé a pokiaľ ich máte v záhrade až príliš, jednoducho z nich pripravte svojim blízkym šťavnatý marhuľový koláč.
Diéta a sladkosti
Keď sa niekto snaží schudnúť a dostať sa do formy, môže byť ťažké odolať piesni sirén sladkých cukroviniek a dezertov. Vďaka niekoľkým tipom a trikom si však môže dopriať obľúbené pochúťky bez toho, aby ohrozil svoje fitness ciele.
Jedným z najlepších spôsobov, ako si vychutnať obľúbené sladkosti počas diéty a cvičenia, sú zdravšie alternatívy. Hľadať treba občerstvenie s nižším obsahom cukru, napríklad horkú čokoládu alebo mrazený jogurt.
Tmavá čokoláda je v skutočnosti skvelým zdrojom antioxidantov, ktoré znižujú zápaly a zlepšujú celkové zdravie človeka. Mrazený jogurt má zvyčajne nižší obsah kalórií a tuku ako tradičná zmrzlina, ale stále poskytuje krémovú štruktúru.
Ak má niekto chuť na niečo chrumkavejšie, môže siahnuť po popcorne. Pozor, nie však po popcorne, ktorý sa pripravuje na oleji. Je skvelým zdrojom vlákniny a neobsahuje žiadny pridaný cukor ani tuk.
Ovocie je prirodzená samozrejmosť. Je sladké a má dôležité vitamíny a minerály. Stačí hrsť čerstvých čučoriedok alebo malín s trochou nízkotučnej šľahačky – je to mimoriadne chutná pochúťka po dlhom tréningu.
Ak niekto rád pečie, siahnuť môže po zdravých alternatívach, napríklad:
- mandľová múka
- kokosový olej
- agávový sirup
Z týchto prísad si pripraví domáce pochúťky, ako sú ovsené muffiny alebo tekvicové tyčinky, ktoré každého bez pocitu viny zasýtia a zároveň uspokoja chuť na sladké.
Človek na diéte nemusí trpieť, ak si bude vyberať zdravšie alternatívy s nižším obsahom cukru. Takto si vychutná svoje obľúbené maškrty bez toho, aby pokazil svoje fitness ciele.
Čím sladiť dezerty
Jednou z najjednoduchších alternatív cukru, ktorú možno použiť na osladenie svojich receptov, je med. Má výraznú chuť, vďaka ktorej sa výborne hodí na pečenie, no aj v iných receptoch. Okrem toho má mnoho zdravotných výhod, napríklad obsahuje množstvo antioxidantov a minerálov.
Med možno použiť ako náhradu bieleho cukru v pomere jedna k jednej. Treba však mať na pamäti, že obsahuje vyššie množstvo fruktózy, takže má viac kalórií.
Ďalšou obľúbenou možnosťou náhrady bieleho cukru je javorový sirup. Vďaka jeho charakteristickej sladkej dymovej chuti netreba použiť také množstvo ako pri iných sladidlách. Je o niečo sladší ako biely cukor.
Jedinečný spôsob sladenia receptov sú datle a figy. Tieto sušené plody ponúkajú prirodzenú sladkosť s nádychom karamelovej chuti, ktorá je ideálna do dezertov a raňajkových jedál. Sú zároveň plné zdravých živín, ako je vláknina a vitamíny, takže sú skvelou voľbou pre tých, ktorí obmedzujú biely cukor.
A napokon, sladkosť bez pridaných kalórií alebo obsahu cukru sa dá dodať aj vďaka ovocnému pyré alebo šťave. Jablkové pyré, slivkové pyré a dokonca aj 100 % ovocné šťavy dodajú receptu nádych sladkosti bez toho, aby človeku stúpla hladina cukru v krvi.