Malé zmeny pre lepšie trávenie: Chutná vláknina
Z ťažko stráviteľnej „hmoty“ – nerozpustnej vlákniny – si telo nezoberie výživné látky, napriek tomu však plní dôležitú funkciu. Pri trávení naberá na seba nestrávené zvyšky jedál a skracuje dobu za ktorú telo vylúči odpadové látky. Dodáva stráveným jedlám váhu a tak sa rýchlejšie pohybujú celým tráviacim systémom.
Typickým prejavom nedostatočného jedenia vlákniny je zápcha alebo pocit, že zjeme celý tanier jedla a ešte by sme ďalej niečo zjedli. Aby sme zaradili do obvyklého dňa viac vlákniny, stačí urobiť drobné zmeny a vyberať si také kombinácie jedál, ktoré majú v sebe vlákninu a navyše nám chutia.
Celé zrná v pečive, ryži a pri varení
Vlákninu nájdeme napríklad v obale zŕn obilnín, teda v celozrnných potravinách – môžeme si sami upiecť celozrnný chlieb na celý týždeň, miesto bielej ryže si ako prílohu uvariť dlhozrnnú hnedú ryžu, používať celozrnnú múku na zahusťovanie, robenie halušiek do polievky, placiek či na pečenie.
Strukoviny v polievke
Vlákninu obsahujú strukoviny, teda napríklad šošovicová (Recept) alebo fazuľová polievka. Strukoviny je najlepšie pripraviť si doma, iba tak si môžeme byť istí, že pred prípravou boli namočené vo vode a zbavili sa látok ktoré tráveniu prekážajú (preto nadúvajú). Najlepšie je namočiť ich do vody na celú noc, vodu zliať a uvariť ich v čistej vode.
Strukoviny nemusia byť pripravené len ako polievky. Zdravé recepty na večeru plné strukovín, ako je cícer, je skvelé podávať aj ako hlavné jedlo. Výborne zasýtia a do jedálnička dostanú množstvo živín a vlákniny.
Sladké ovsené vločky
Na raňajky si môžeme pripraviť uvarené ovsené vločky dochutené kakaom, medom, javorovým sirupom alebo trstinovým cukrom.
Varená zelenina
Varená zelenina tiež obsahuje vlákninu a ľahkým zdrojom je hustá zeleninová polievka nezahustená múkou napríklad tekvicový, mrkvový alebo brokolicový krém. Zeleninu môžeme dusiť na pare ako prílohu k jedlu. Ak zeleninu varíme vo vode, mali by sme počkať kým voda zovrie, až potom ju vložiť do vody – zachová si tak viac vitamínov.
Zelenina ktorá je posekaná na drobno sa rýchlejšie uvarí a zbytočne tak neprichádza o výživné látky. Varenú zeleninu môžeme pridávať aj do jedál ktoré robíme bežne napríklad mrkvu a cibuľu do ryže, mrkvu do zemiakovej kaše, paradajky do opekaných zemiakov, cuketu do zemiakových placiek atď.
Bohatým zdrojom vlákniny je aj cvikla – pripravte si z nej cviklový šalát, ktorý podporí vaše trávenie po viacerých smeroch.