Skutočný liek na zdravé kosti
Na 20. októbra pripadá Svetový deň osteoporózy. Ak je cieľom tohto Svetového dňa zvýšiť povedomie, resp. upozorňovať na uvedený problém, tak sa mu to aj darí. Málo ľudí vie, že osteoporóza je pre mužov rovnakým problémom ako aj pre ženy.
Štvrť milióna žien v Maďarsku trpí touto chorobou a približne štvrtina žien z tohto počtu má diagnostikovanú osteoporózu. Čitatelia magazínu si môžu myslieť, že v tomto článku sa bude propagovať spotreba mliečnych výrobkov. Keby však existovalo spojenie medzi zdravými kosťami a mliekom, tak už by človek žiadne kosti nemal.
Existujú niektoré etnické skupiny, ktorých priemerný príjem vápnika dosahuje iba jednu tretinu priemeru Maďarska a úplne si neuvedomujú vývoj osteoporózy, dokonca nikdy nepočuli o zubnom kaze. Ak sa však zistí, že pacient na Slovensku zaznamenáva úbytok kostnej hmoty, okamžite dostane doplnok s obsahom vápnika. Avšak to nie je dobrá voľba.
Strava s vysokým obsahom vápnika je prirodzená. Je to v poriadku, ak človek konzumuje viac brokolice alebo iných potravín s vysokým obsahom vápnika a to v akomkoľvek množstve.
Charakteristika kostí
Kosť je živé tkanivo. Z väčšej časti je tvorená anorganickou hmotou a z menšej časti organickou (bunky, organické molekuly). Toto tkanivo je také živé, že ľudská kostra je nahradená v každej bunke asi za 7 rokov. Vytvárajú sa nové bunky a tkanivá a staré sa rozkladajú.
Tento proces je riadený dvoma zložkami: osteoblastovými bunkami, ktoré sa hromadia a nazývajú sa osteoklasty alebo bunkami známymi v lekárskom jazyku ako bunky konzumujúce kosti, ktoré sú určené na odbúravanie tkaniva starých kostí.
Tento proteín je schopný viazať vápnik na kostnú matricu a je zodpovedný za zdravú tvorbu kostí. Pokiaľ je budovanie kostí intenzívnejšie ako lámanie kostí, nie je problém, zdravé budovanie kostí je pod kontrolou.
Osteokalcín je proteín závislý od vitamínu K. To znamená, že na správne fungovanie je potrebný vitamín K2. Dlhodobý nedostatok vitamínu K vedie k úbytku vápnika a úbytku kostnej hmoty. Bohužiaľ, západná strava neobsahuje dostatok vitamínu K2 a výsledkom je, že väčšina populácie má nedostatok tejto živiny.
Liečba osteoporózy nie je ľahká úloha a hoci pri užívaní vitamínu K2 nie je preukázateľný vplyv na hustotu kostí, hustota kostí nie je všetko. Dnešná lekárska prax je tak trochu fixovaná na hustotu kostí ako jediný ľahko merateľný parameter, hoci geometria a sila kostí sú vysoko závislé od príjmu vitamínu K2, aj keď je to ťažko merateľné.
Zdravé kosti s vitamínom K2 a vitamínom D
V posledných rokoch bolo publikovaných množstvo štúdií, v ktorých sa uvádzajú deficity vitamínu D a vitamínu K2, ktoré bránia zapracovaniu minerálov a ako príčina osteoporózy nedostatok namáhavej fyzickej práce a nie príjem vápnika.
To, čo všetci vo veku okolo 40 rokov potrebujú, je horčík (pokiaľ možno vo forme citranu), vitamín K2 a vitamín D. Táto trojica chráni kosti a zuby. Takmer nikto nepotrebuje suplementáciu vápnikom, pretože je v bežnej strave hojne obsiahnutý.
Najprv teda k vitamínu D. Ten sa nachádza v niekoľkých prírodných zdrojoch, ako sú ryby, vajcia a obohatené potraviny. Tvorí sa aj pri vystavení pokožky slnečnému žiareniu. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby deti a dospievajúci trávili denne 10 až 15 minút na slnku, aby mali dostatok vitamínu D. Dôležité je tiež používať opaľovací krém na ochranu pokožky pred spálením.
Vitamín D zohráva dôležitú úlohu v zdraví kostí. Pomáha telu absorbovať vápnik, ktorý je potrebný pre silné kosti a zuby. Pomáha tiež regulovať množstvo vápnika a fosfátov v tele, čo pomáha udržiavať kosti a zuby zdravé. Nízke hladiny vitamínu D môžu viesť k oslabeniu kostí a zubov, čo vedie k zvýšenému riziku zlomenín.
Nedostatok vitamínu D je častý najmä u starších ľudí. Je dôležité poradiť sa s lekárom o vyšetrení hladiny vitamínu D a prípadnej liečbe. Pre mnohých ľudí je užívanie doplnku vitamínu D najlepším spôsobom, ako si zabezpečiť dostatok tejto dôležitej živiny.
Aký je vzťah medzi vitamínom K a zdravými kosťami?
Keď bolo zistené, že niektoré živočíšne druhy majú mlieko obsahujúce výživnú látku, ktorú nazval „X-zložkou“, pozorovali sa takmer všetky základné fyziologické účinky vitamínu K naraz. Aký je však rozdiel medzi vitamínmi K1 a K2? Čo je známe o vitamíne K2?
V roku 1939 bola napísaná kniha s názvom „Výživa a fyzická degenerácia„, v ktorej sa píše o objave živiny, ktorá ovplyvňuje nielen zuby a celú tvár, ale aj telo ako celok. Táto živina je v súčasnosti známa ako vitamín K2. Bolo zistené, že má veľa fyziologických účinkov a nemá nič spoločné s koaguláciou príbuzného vitamínu K1.
Chvíľu to síce trvalo, ale dnes je možné identifikovať tento vitamín rozpustný v tukoch, vďaka ktorému budú snehobiele zuby ešte belšie. Rovnako ako u vitamínov B je aj vitamín K skupinou vitamínov. Bohužiaľ veľa úplne rozličných molekúl s odlišnými fyziologickými účinkami sa nazýva vitamínom K.
Vyššie uvedený vitamín K1 alebo fylochinón sa vyskytuje iba v rastlinách, zvyčajne v tmavej, zelenej a listovej zelenine. Pokiaľ nie je k dispozícii, zrážanie krvi sa zastaví a to môže spôsobiť vážne ochorenie.
Naproti tomu vitamín K2 alebo menachinón predstavuje niekoľko rôznych zlúčenín, z ktorých až tucet bolo identifikovaných a pomenovaných MK4 … MK13. Z nich sa MK4 a MK7 ukázali ako fyziologicky hodnotné.
Okrem zdravých kostí aj zdravé srdce
Ďalšou dobrou vecou o vitamíne K2 je to, že bráni stuhnutiu vápnika v tepnách. Iróniou je zase tvrdenie, že prijímaním potravy bohatej na cholesterol sa poškodzuje srdce. Našťastie to nedávno vyvrátila istá štúdia, ktorá zistila, že existuje silná väzba medzi príjmom vitamínu K2 a znížením rizika srdcových chorôb. Štúdia okrem toho poukázala na to, že pri vitamíne K1 uvedený vzťah nie je až tak viditeľný.
Zdravé kosti sú nevyhnutné pre zdravé telo, pretože poskytujú štruktúru a oporu tela a chránia vnútorné orgány. Sú tiež hlavným zásobárňou vápnika, ktorý pomáha udržiavať svaly a nervy v správnom stave. Vyvážená strava vrátane potravín bohatých horčík, vitamín D, vitamín K, ako aj pravidelná fyzická aktivita sú kľúčovými prvkami na udržanie silných a zdravých kostí.