Kurkuma – účinky, ako liek, recepty

kurkuma

Kurkuma sa často používa ako korenie v rôznych kuchyniach. Už tisíce rokov sa blahodarné účinky kurkumového korenia a čajov využívajú v indickej ajurvédskej a čínskej medicíne. V čom je táto rastlina taká výnimočná?

Korenie kurkuma má vďaka špecifickým látkam v koreni a listoch krásne zlatisté sfarbenie. No okrem farby je omnoho dôležitejšie jej zloženie a taktiež to, aké má kurkuma účinky. Práve vďaka nim radíme kurkumu medzi takzvané superpotraviny.

Čo je kurkuma?

Kurkuma je kvitnúca rastlina z čeľade zázvorovitých. Jej latinský názov je Curcuma longa. Ľudia už tisíce rokov používajú bylinné korenie známe ako kurkuma na prípravu čajov z odnoží rastliny alebo jej podzemného koreňového systému.

Čo je kurkuma a na čo sa používa? Kurkuma sa používa pri varení, na zdravotné účely, v duchovných praktikách a pod. Kurkuma sa podobne ako ashwagandha bežne používa aj v starovekom indickom systéme zdravia nazývanom ajurvéda. Preto sa možno stretnúť aj s tradičnými indickými názvami kurkuma čaju, ako sú haldi či manjal.

Aké má kurkuma účinky?

Hlavnou zložkou kurkumy je kurkumín – látka, ktorá dokáže zastaviť rast nádorov a dokonca predchádza vzniku zákerných druhov rakoviny, akými je rakovina kože (napríklad melanóm), hrubého čreva či prostaty. Kurkuma má okrem iného aj silné protizápalové a antibakteriálne účinky a v ajurvédskej medicíne sa odpradávna používala na liečbu infekcií a zápalov.

Kurkuma tiež dokáže uľaviť pacientom trpiacim chronickými bolesťami kĺbov a svalov. Dnes už dokonca aj západná medicína vo veľkom využíva silné antioxidačné účinky kurkumy v boji proti nebezpečným voľným radikálom spôsobujúcim rakovinu a množstvo iných závažných zdravotných problémov.

Kurkuma ako liek

Antioxidanty pomáhajú znižovať oxidačný stres, ktorý môže viesť k poškodeniu buniek a predčasnému starnutiu. Znižovaním oxidačného stresu kurkuma pomáha chrániť telo pred chronickými ochoreniami, ako sú Alzheimerova choroba, srdcové choroby a rakovina.

Zistilo sa, že kurkuma dokáže výrazne spomaliť vývoj demencie a zlepšiť stav pacientov s týmto ochorením. Z preventívneho hľadiska chráni toto korenie náš mozog pred degeneratívnymi ochoreniami a prispieva k lepšej funkcii pamäte a pozornosti.

Okrem protizápalových a antioxidačných vlastností má kurkuma aj množstvo ďalších zdraviu prospešných účinkov. Štúdie ukázali, že môže pomôcť znížiť hladinu zlého cholesterolu a zlepšiť trávenie. Spája sa aj s lepšou funkciou mozgu a nižším rizikom niektorých druhov rakoviny. Práve vďaka týmto vlastnostiam niektorí ľudia užívajú kurkumu ako liek či prevenciu pred rozvojom mnohých chorôb.

Kurkuma – ako užívať?

Kurkuma je neuveriteľne všestranné korenie, ktoré sa dá použiť do rôznych jedál. Možno ju pridávať do kari, polievok, dusených pokrmov a dokonca aj do smoothies. K dispozícii je aj vo forme doplnku, ktorý sa môže užívať s jedlom alebo samostatne.

Celkovo je kurkuma silná superpotravina, ktorá má mnoho zdravotných výhod. Jej jedinečné vlastnosti z nej robia skvelý doplnok každej stravy. Je tiež neuveriteľne všestranná a možno ju použiť do rôznych jedál. Pre tých, ktorí chcú zlepšiť svoje zdravie, je kurkuma vynikajúcou voľbou.

Kurkuma korenie

Kurkuma korenie je žlto sfarbené korenie, ktoré sa bežne používa v indickej kuchyni. Má mierne horkú a štipľavú chuť. Už stáročia sa používa v ajurvédskej a čínskej medicíne vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam.

Kurkuma korenie obsahuje aj kurkumín, o ktorom sa zistilo, že zmierňuje zápaly a zlepšuje kognitívne funkcie. Mnohé štúdie preukázali, že kurkuma podporuje trávenie a dokonca pomáha predchádzať niektorým druhom rakoviny. Používa sa aj na liečbu kožných ochorení, ako sú ekzémy, psoriáza a akné.

Kurkuma korenie – použitie

Kurkuma má výraznú zemitú chuť a žltooranžovú farbu, ktorá dodáva jedlám živý odtieň. Najčastejšie sa používa v kari receptoch, ale pridáva sa aj do mnohých iných jedál vrátane polievok – pridať ju môžete napríklad do krémovej kuracej polievky, dusených pokrmov a vyprážaných jedál. Používa sa aj ako farbivo na látky a potraviny.

Okrem kulinárskeho využitia má kurkuma korenie aj mnohé liečebné účely. Už dlho je známe, že má protizápalové vlastnosti a používa sa na liečbu rôznych ochorení. V niektorých krajinách sa kurkuma stále používa ako tradičný liek.

Ako užívať kurkumu v prášku

Hoci neexistuje oficiálny konsenzus o účinných dávkach kurkumy alebo kurkumínu, vo výskumoch boli použité nasledujúce dávky so sľubnými výsledkami:

  • na osteoartrózu: 500 mg výťažku z kurkumy dvakrát denne počas 2 až 3 mesiacov
  • na vysoký cholesterol: 700 mg výťažku z kurkumy dvakrát denne počas 3 mesiacov
  • na svrbiacu pokožku: 500 mg kurkumy trikrát denne počas 2 mesiacov

Vysoké dávky kurkumy a kurkumínu sa neodporúčajú dlhodobo, pretože chýba výskum potvrdzujúci ich bezpečnosť.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však určila ako prijateľnú dennú dávku 0-3 mg/kg telesnej hmotnosti. Všetky rastlinné doplnky by sa mali používať s opatrnosťou. Vždy je potrebné informovať lekára o všetkých doplnkoch, ktoré užívate, vrátane kurkumy v prášku.

Múčka z kurkumy

Kurkumová múčka je druh bezlepkovej múky vyrobenej z mletého koreňa kurkumy. Má svetložltú farbu a jemnú zemitú chuť, ktorá sa dobre kombinuje s mnohými jedlami. Je obľúbenou zložkou indickej a juhovýchodnej ázijskej kuchyne, ako aj bezlepkového pečiva.

Kurkumová múčka je skvelým zdrojom vitamínov a minerálov vrátane vitamínu C, horčíka, draslíka a železa. Má tiež vysoký obsah antioxidantov a protizápalových látok. Pri použití v pečive mu môže kurkumová múka dodať žltú farbu a jemnú chuť. Možno ju použiť aj na prípravu chleba, muffinov, koláčov a iného pečiva.

Čerstvá kurkuma – recepty

Medzi najobľúbenejšie recepty, v ktorých sa používa čerstvá kurkuma, patrí kurkumový čaj, opečená zelenina dochutené kurkumou, kurkumou korenený losos a kurkumovo-kokosové mlieko. Kurkuma sa môže používať aj do smoothies, polievok a šalátov. Používa sa aj na dodanie tej správnej farby – napríklad pri príprave vegánskej vajíčkovej nátierky. Na získanie jedinečnej chuti možno do svojich obľúbených receptov pridať čerstvo nastrúhanú kurkumu, ktorá jedlu dodá zdravú chuť.

Kurkuma s mliekom a medom – recept na zlaté mlieko

Je známe, že kurkuma najlepšie účinkuje v kombinácii s tukom – najčastejšie s kvalitným mliekom či olejom. Recept na zlaté mlieko je ideálny pri boji s obezitou.

Obnovujúce účinky kurkumového mlieka s medom sa prejavia priaznivo aj na zdraví pečene. Pomáha ju čistiť od tuku, odpadových látok a podporuje rýchlejšiu obnovu pečeňových buniek. Pri chemoterapii alebo rádioterapii je tento nápoj vynikajúci ako podporná liečba, ktorá pomáha regenerovať organizmus a zastavuje rast nádorových buniek.

Na prípravu zlatého mlieka sú potrebné tieto suroviny:

  • 1 pohár mlieka
  • ½ lyžičky kurkumovej pasty
  • 1 lyžička kokosového oleja
  • med a škorica podľa chuti

Najskôr je potrebné pripraviť kurkumovú pastu zo 40 g prášku kurkumy a 150 ml vody. Dobre premiešaný prášok vo vode je nevyhnutné variť za stáleho miešania 8 minút, až kým zmes nezhustne. Do prevareného mlieka odstaveného z plameňa sa následne pridá pasta, zmes sa premieša a nechá vychladnúť. Po vychladnutí sa pridá olej a med. Nápoj sa užíva pred spaním.

Kurkuma čaj

Bylinný čaj, ktorý pochádza z rastliny Curcuma longa, je známy mnohými liečivými účinkami. Je to veľmi žiadaný čaj, pretože obsahuje vysoké množstvo kurkumínu, chemickej zlúčeniny známej svojimi protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami.

Kurkuma čaj možno pripraviť varením čerstvej kurkumy v horúcej vode. Dá sa kúpiť aj v čajových vrecúškach alebo aj ako sypaný. V sypaných čajoch sa kurkuma často mieša s inými koreninami, ako je zázvor, čierne korenie, kardamón a klinčeky.

Ako sa varí čaj z kurkumy

Na prípravu kurkumového čaju je potrebné vrecúško kurkumy, jedna porcia sypaného kurkumového čaju alebo 1 čajová lyžička práškovej či strúhanej kurkumy. Do šálky sa vloží kurkumový čaj v akejkoľvek podobe. V hrnci prevarená voda sa nechá 1 minútu odstáť, aby sa mierne znížila jej teplota. Ideálna teplota lúhovania kurkuma čaju je 79 °C.

Kurkumové vrecúško, sypaný čaj alebo prášková kurkuma sa zaleje 200 ml horúcej vody. Čaj sa lúhuje 5 až 10 minút. Pri použití čerstvo nastrúhanej kurkumy, sa čaj nechá lúhovať až 15 minút. Následne sa precedí do inej nádoby, aby sa získal hladší čaj, alebo je možné vychutnať si ho tak, ako je.

Medzi bežné prísady do kurkumového čaju patrí med, mlieko, pomarančová šťava, citrónová šťava, zázvor alebo škorica. Na zvýšenie vstrebávania kurkumínu, je možné do čaju pridať štipku čierneho korenia.

Účinky kurkuma čaju na zdravie

Pitie kurkumového čaju má niekoľko významných zdravotných prínosov. Medzi ne patria najmä:

  • protizápalové účinky
  • posielnenie imunitných funkcií
  • antivírusové účinky
  • antioxidačné vlastnosti
  • prevencia rakoviny

Kurkuma je známa svojimi protizápalovými účinkami. Je to vďaka účinnej látke kurkumín, ktorá môže znižovať zápal v tele.

Vďaka obsahu antioxidantov v kurkumovom čaji je ideálny na posilnenie imunitných funkcií. Považuje sa za liek proti príznakom nachladnutia a chrípky, pretože má aj antivírusové a antimikrobiálne vlastnosti.

Konzumácia kurkumového čaju môže byť prospešná aj pri prevencii rakoviny. Súčasný výskum je v počiatočnom štádiu, takže na potvrdenie účinkov kurkumy na rakovinové bunky je potrebný ďalší výskum.

Keďže kurkumový čaj je bylinný čaj, neobsahuje veľké množstvo kofeínu. Kurkuma prirodzene neobsahuje kofeín. Vďaka tomu je tento čaj žiaduci pre ľudí, ktorí sú na kofeín citliví alebo sa mu aktívne vyhýbajú. Hoci kurkumový čaj neobsahuje kofeín, dokáže prirodzene zvýšiť hladinu energie.

Kurkuma na chudnutie

Štúdie o súvislosti medzi užívaním kurkumy a chudnutím sú obmedzené. Vykonaných štúdií zúčastnilo sa menej ako 2 000 účastníkov, čo nestačí na preukázanie definitívnej súvislosti konzumácie kurkumy a chudnutia.

Randomizované kontrolné štúdie z roku 2021 dospeli k záveru, že najsľubnejšie výsledky s významným znížením telesnej hmotnosti, BMI a obvodu pása u účastníkov vykazuje príjem vyšších dávok kurkumínu (cca 1500 mg) alebo suplementácia špecificky biologicky dostupnými formami.

Je dôležité poznamenať, že mnohé z týchto štúdií mali kratšie trvanie – jeden až šesť mesiacov – a chýbalo v nich ďalšie sledovanie. Veľkosti vzoriek boli tiež veľmi malé, pozostávali prevažne zo žien a mohli mať mätúce faktory, ako napríklad zahrnutie intervencie v oblasti stravovania a fyzickej aktivity počas štúdií.

Okrem toho mnohé štúdie zahŕňali účastníkov, ktorým boli diagnostikované špecifické ochorenia, ako napríklad metabolický syndróm a nealkoholová tuková choroba pečene. Vzhľadom na to môže byť vhodnejšie skúmať súvislosť príčiny týchto ochorení a toho, ako môže byť kurkumín prospešný.

Hoci súvislosť medzi chudnutím a kurkumou nie je úplne jasná, dôkazy poukazujú na to, že kurkumín dokáže narušiť dysreguláciu prozápalových a protizápalových systémov v prípadoch obezity, ktorá môže viesť k ťažkostiam pri chudnutí. Výskum však zatiaľ definitívne neodhalil súvislosť medzi kurkumínom a chudnutím.

Kurkuma proti zápalu

Pri hľadaní spôsobov, ako znížiť zápal a urýchliť regeneráciu, sa mnohí obrátili na potraviny bohaté na antioxidanty a bylinné prípravky, ako sú napríklad doplnky stravy s kurkumou. Kurkuma je vedecky spojená s mnohými zdravotnými prínosmi vrátane protizápalových vlastností, vďaka ktorým je obľúbenou voľbou pre ľudí, ktorí chcú znížiť svoju bolesť a zápal.

Veľa výskumov týkajúcich sa kurkumy súvisí so zápalom a jej účinkami na bolesť, najmä na bolesť kĺbov súvisiacu s chronickými zdravotnými stavmi, ako je osteoartróza. Štúdia z roku 2019 odporúča kurkumu ako alternatívnu možnosť liečby pre pacientov s osteoartrózou kolien, ktorí netolerujú vedľajšie účinky nesteroidných protizápalových liekov.

Štúdia tiež zaznamenala, že kapsuly kurkumy majú podobnú účinnosť a lepšiu znášanlivosť ako lieky na predpis proti zápalu.

Kurkuma proti zápalu pre športovcov

Výskumníci zistili, že kurkuma môže zlepšiť regeneráciu športovcov tým, že znižuje zápal vyvolaný cvičením a tiež bolesť svalov. Aby sa maximalizovali protizápalové účinky kurkumy, kombinuje sa s posilňujúcimi látkami, ako je piperín, ktorý sa nachádza v čiernom korení. Ukázalo sa, že to zvyšuje jej biologickú dostupnosť o 2 000 %.

Keďže sa kurkuma spája s protizápalovými vlastnosťami, môže byť vhodnou voľbou pre športovcov, ktorí chcú urýchliť svoju regeneráciu po náročnom tréningu. Netreba však zabúdať, že riadny odpočinok by sa nemal nahrádzať doplnkami, potravinami ani koreninami.

Kurkuma a žlčníkové kamene

Kurkuma stimuluje žlčník k produkcii žlče a pomáha žlčníku vyprázdňovať sa. Tým kurkuma predchádza aj tvorbe žlčníkových kameňov. Zaradenie kurkumy do stravy môže tiež znížiť zápal a bolesť žlčníka.

Z kurkumy sa dá pripraviť čaj, ktorý sa pije denne na zmiernenie bolesti. Kurkumín je dostupný aj ako orálny doplnok. Pred užívaním akéhokoľvek výživového doplnku, vrátane kurkumy, v súvislosti so žlčníkovými kameňmi či iným ochorením je potrebné poradiť sa s lekárom o správnom dávkovaní a rizikách.