Bobria hrádza a vodná nádrž Kuchyňa
Kuchyňa je menšia obec na Záhorí, v ktorej sa nachádza vodná nádrž s rovnakým názvom. Spolu s náučným chodníkom Bobria hrádza je preferovaným miestom na rodinné výlety. Čo je na tejto lokalite také atraktívne?
Okolie vodnej nádrže ponúka obyvateľom obce, rybárom či turistom mnoho zážitkov. Krásne prostredie a okolitá príroda sú vhodné na romantické popoludnie či ako ideálne miesto na rodinnú prechádzku. Je to taktiež skvelé východisko pre rôzne výlety autom. Existuje množstvo tipov kam na výlet v okolí Bratislavy a podobne.
Obec Kuchyňa
Obec Kuchyňa leží v južnej časti Záhoria, v tzv. Záhorskej nížine, ktorá leží na náplavovom kuželi pri západnom úpätí Malých Karpát na území nazývanom Podhorie. Stred obce leží v nadmorskej výške 252 m n. m.
Obec Kuchyňa patrí do Bratislavského kraja a okresu Malacky. Okrem peknej geografickej polohy je výhodou obce i dobré dopravné napojenie na Malacky a Bratislavu. V prevádzke je autobusová i vlaková doprava, ktorá spája obec s krajským i okresným mestom. Malacky sú vzdialené 18 km, Bratislava 43 km.
Dedinka je postavená na brehoch potoka Malina, ktorý priteká do obce z hôr. Nad obcou Kuchyňa sa rozprestierajú hlboké lesy Malých Karpát, v ktorých prevládajú listnaté porasty ako buk, dub, ale i hrab. Z ihličnanov sa tu nachádza najmä smrek, miestami rastie i smrekovec. V lesoch Malých Karpát je vysadených i veľa čerešní, aby malo svoj pokrm aj lesné vtáctvo.
Pod obcou je druhé pásmo borových lesov, v ktorom prevládajú ihličnaté borovicové porasty. Na okrajoch oboch pásiem je veľa agátov.
Pri pohľade na Kuchyňu od železnice možno v pozadí pohoria vidieť vrch Vysoká (754 m n. m.), ktorý je častým cieľom domácich i cudzích návštevníkov. V katastrálnom území obce sa nachádzajú dve vodné nádrže – Vývrat a vodná nádrž Kuchyňa.
V okolí vodných nádrží sú vybudované záhradkárske a chatové osady. Vodné nádrže sú využívané hlavne cez letnú sezónu, kedy sú cieľom rodinných výletov a rajom malých i veľkých rybárov.
Vodná nádrž Kuchyňa
Vodná nádrž Kuchyňa sa nachádza na okraji obce Kuchyňa a je ikonickou pamiatkou a obľúbenou turistickou atrakciou. Nádrž postavená koncom 70. rokov 20. storočia vyniká ako jedinečný príklad moderného inžinierstva a pripomienka minulosti.
Hrádza je sútokom dvoch potokov, konkrétne Malina a Javorinka. Rozprestiera sa na rozlohe 12 hektárov s objemom 500 000 m3. Kuchyňa je taktiež rybárskym lovným revírom s výraznou prevahou kapra rybničného.
Nádrž sa skladá z dvoch sústredných kruhov, z ktorých vnútorný zadržiava vodu a vonkajší slúži ako ochranný plášť. Vnútorná nádrž je obložená vodotesným materiálom, aby sa zabezpečilo, že voda vo vnútri bude bezpečná a čistá.
Nádrž sa používa na zásobovanie dediny pitnou vodou. Je napojená na miestnu elektrickú sieť, ktorá dodáva elektrinu potrebnú na čerpanie vody z nádrže. Nádrž je tiež napojená na vodovod Kuchyňa, ktorý zásobuje obec vodou z miestnej rieky.
Vodná nádrž Kuchyňa sa stala symbolom obce a je vyhľadávanou turistickou atrakciou. Návštevníci môžu vystúpiť na vrchol nádrže a vychutnať si nádherný výhľad na krajinu. Nádrž je tiež domovom rôznych vtákov a zvierat, takže je skvelým miestom na pozorovanie divokej prírody.
Vodná nádrž Kuchyňa je symbolom minulosti, súčasnosti a budúcnosti obce. Je pripomienkou významu modernej techniky a hodnoty čistej vody a životného prostredia. Návštevníci obce si môžu nájsť čas na ocenenie tejto jedinečnej stavby a jej úlohy v obci. Medzi ďalšie krásne turistické oblasti na Záhorí patria aj Šranecké piesky.
Kuchyňa a Bobria hrádza
Vodná nádrž Kuchyňa je obľúbeným miestom nielen pre miestnych obyvateľov, ale i turistov či rybárov zo širšieho okolia. Počas letných mesiacov je to zas dobré miesto na občasné schladenie sa a vodnú rekreáciu.
Najnovšou atrakciou vodnej nádrže Kuchyňa je náučný chodník Bobria hrádza, ktorého súčaťou bol aj drevený most v dĺžke 300 metrov, ktorý viedol ponad časť nádrže. Most sa napájal na drevenú lávku a chodník, ktoré však už vedú priľahlým lesíkom a nábrežím. Prechádzka po náučnom chodníku môže byť vhodným cvičením na stehenné svaly, na podporenie celkovej kondície a udržanie zdravia.
Náučný chodník Bobria hrádza
Náučný chodník Bobria hrádza na úseku 1800 m ponúka turistom informácie o faune a flóre okolia. Návštevníkom bol sprístupnený v roku 2015. Ozdoba lokality bola obohatená 300m lávkou ponad vodnú nádrž. Vysutá lávka viedla ponad vodnú hladinu, čím sa podarilo vytvoriť zaujímavý a veľmi atraktívny verejný priestor na relax.
Pomerne dlhý náučný chodník je najpopulárnejšou atrakciou obce Kuchyňa. Je vhodný na prechádzky, pomalšie behy či šprint. Miesto sa stáva čoraz navštevovanejšie, pretože sa jedná na slovenské pomery o vcelku zaujímavú „raritu“. Jednoduchý nápad vybudovať náučný chodník v okolí tunajšej vodnej nádrže sa v súčasnosti teší veľkej popularite.
Priamo z obce Kuchyňa, zo severnej časti vodnej nádrže, začínal náučný chodník Bobria hrádza dreveným mostom, ktorý viedol ponad vodnú hladinu. Následne prechádzal akýmsi močariskom a ústil až do lesa popri vodnej nádrži. Išlo o vysutý chodník z dosiek. Názov náučného chodníka je odvodený od výskytu bobra v lokalite nádrže, čomu nasvedčujú ohlodané stromy.
Drevená lávka ideálna na romantické prechádzky však začala chátrať, a tak ju obec musela dočasne rozobrať. Plánuje sa jej oprava, kedy to však bude, nie je známe. Kovové piliere by podľa starostu mali vydržať naveky.
Kemping Kuchyňa
Kuchyňa je výhodným východiskovým bodom na turistiku. Okolo vodnej nádrže sa nachádzajú dve turistické značené trasy. Jedna vedie na Čermák, odkiaľ je to blízko aj na Zochovu chatu. Druhá turistická trasa vedie na vrch Vysoká. Práve táto trasa je plná krásnych výhľadov na okolitú krajinu. Stiahnutie krokomera do mobilu poskytne dobrý odhad prejdenej vzdialenosti počas turistiky.
Existuje niekoľko dôvodov, pre ktoré navštíviť vodnú nádrž Kuchyňa a jej okolie. Medzi ne patrí:
- turistika
- dokonalé miesto pre rybárov
- výborné miesto pre rodiny s deťmi alebo zamilovaných
- atraktívne miesto na fotografovanie
- náučný chodník Bobria hrádza
Už niekoľko rokov funguje novovybudovaný a moderný Caravan park Karpaty, ktorý je vhodný na kemping v okolí Kuchyne. Caravan park Karpaty sa nachádza nad obcou Kuchyňa, pri západnom úpätí Malých Karpát v okrese Malacky.
Celý areál Caravan park Karpaty je rozdelený na parcely a každá má svoje číslo. Toto číslo je možné pri online rezervácii kempingu zažiadať a vopred zabezpečiť na požadované obdobie plánovanej návštevy Kuchyne a jej okolia.
Možnosti dopravy k vodnej nádrži Kuchyňa
Pri plánovanej návšteve vodnej nádrže a jej krásneho okolia záleží na výbere spôsobu dopravy. Pre ľudí preferujúcich autobus, premávajú pravidelné spoje z Bratislavy, Malaciek či Senice. Chodia takmer každú hodinu, preto je tento spôsob dopravy veľmi pohodlný.
Vhodnou voľbou dopravy spojenou s pohybom a naberaním svalovej hmoty je bicykel. Trasa cez úsek Pezinská Baba je však náročná nielen terénom, ale aj prostredím a okoloidúcimi autami, ktoré sú v zákrutách celkom nebezpečné. Kto nie je zvyknutý chodiť na bicykli a nemá dostatočnú výbavu a výdrž, by mal zvoliť radšej iný spôsob dopravy.
Najpohodlnejšou možnosťou je auto. Okolo vodnej nádrže sa nachádza niekoľko parkovísk. Problém s parkovaním by mohol byť jedine počas víkendov alebo sviatkov, kedy sa sem vyberie mnoho ľudí túžiacich po zážitkoch. Netreba však zabúdať, že okolie je chránenou krajinnou oblasťou, preto je auto potrebné zaparkovať iba na vyhradenom mieste.
Vodné nádrže na Slovensku
Nádherná krajina Slovensko je domovom najúžasnejších prírodných krás Európy, ale aj impozantnej infraštruktúry vodných nádrží. Vodné nádrže sú nevyhnutné na zásobovanie domácností a podnikov vodou a Slovensko má rozsiahlu sieť nádrží, ktoré sa používajú na zhromažďovanie, skladovanie a distribúciu vody.
Vodné nádrže na Slovensku majú rôzne tvary a veľkosti. Niektoré sú veľké nadzemné nádrže. Tieto nádrže sa zvyčajne nachádzajú v blízkosti domov a podnikov, ktoré zásobujú, a často sú umiestnené na vrcholoch kopcov, aby sa využila gravitácia a prírodná krajina.
Existujú aj podzemné nádrže. Tieto nádrže sa často nachádzajú v blízkosti riek, jazier alebo iných vodných zdrojov a používajú sa na doplnenie zásob vody v čase sucha alebo nedostatku vody.
Vodné nádrže na Slovensku sú dôležitou súčasťou infraštruktúry krajiny a sú nevyhnutné na zabezpečenie prístupu obyvateľov k čistej a bezpečnej pitnej vode. Sú tiež dôležitou súčasťou cestovného ruchu na Slovensku, pretože poskytujú jedinečnú a zaujímavú príležitosť na prehliadku.
Návštevníci si môžu prezrieť nádrže a dozvedieť sa o histórii a význame vodných nádrží na Slovensku. Mnohé z nádrží sú prístupné verejnosti, čo umožňuje návštevníkom preskúmať a oceniť prírodné krásy krajiny.
Vodné nádrže na Slovensku sú dôležitou súčasťou infraštruktúry krajiny a sú nevyhnutné na zabezpečenie čistej a bezpečnej pitnej vody pre obyvateľov. Sú tiež dôležitou súčasťou cestovného ruchu, pretože poskytujú zaujímavú možnosť poznávania. Návštevníci si môžu nádrže prezrieť a dozvedieť sa o ich význame pre krajinu a zároveň si vychutnať prírodné krásy Slovenska.