Kliky a zhyby – varianty, diamantové kliky
Ak ti už základné kliky a zhyby nerobia problém a nikam ťa neposúvajú, je dobré zaradiť do tréningu niečo nové. Telo si časom zvykne na rovnaký „stres“ a už naň nereaguje ako na začiatku, a preto treba nejakú zmenu.
Existujú mnohé varianty týchto základných cvikom. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich.
Ako si spestriť cvičenie
Na spestrenie rutinného cvičenia môžete napríklad skúsiť:
- inú cvičebnú metódu
- inak riešiť pauzy, série, opakovania, atď.
- pridať závažie
- pbmeniť, alebo pridať cviky
- zmeniť tréningový plán
Variatny kliku
Svoj základný klik môžeš „vytuningovať“ napríklad použitím paraliet, alebo vypodložiť dlane knihami. Umožní ti to väčší rozsah pohybu a ver mi, že na druhý deň ten rozdiel pocítiš. Tak isto si môžeš obliecť záťažovú vestu, ruksak naplnený knihami.
Potom tu máme aj iné varianty od toho klasického kliku: úzke, diamantové a kliky na široko. Kliky sú komplexné cviky, zapájajú ti viacero svalových skupín. V tom ako a ktoré svaly sa ti zapájajú závisí od polohy tvojich rúk a lakťov. Vždy sa snaž mať telo vystreté a nehrbiť sa.
Kliky na úzko (niekto ich pozná pod názvom vojenské) zapájajú viac tvoj triceps než keď robíš normálny klik. Ruky máš na šírku ramien a lakte idú popri tele. Sú aj takým prechodníkom medzi klasickým a diamantovým klikom, ktoré sú značne náročnejšie, ale za to účinnejšie.
Diamantový klik: Veľmi účinný, no pre niekoho aj dosť náročný, výborne rozvíja triceps a prsia. Tvoje dlane tvoria taký diamant/trojuholník a lakte idú popri tele, rovnako ako pri kliku na úzko. Nemusíš hneď „skočiť“ do diamantového kliku, ale môžeš postupne zmenšovať vzdialenosť rúk. Vždy to chce „len“ snahu a trpezlivosť.
Klik na široko: Rovnako ako diamantové kliky, tak aj tie na široko sú náročnejšie než tie obyčajné a prsia ti zapájajú vo väčšej miere. Ruky si vytoč mierne do strán a lakte tento krát nemáš pri tele. Okrem hrudníka na druhý deň pravdepodobne pocítiš aj chrbát. Nezľakni sa toho, je to úplne normálne, na začiatku som spomínal, že klik je veľmi komplexný cvik.
Varianty zhybu
Klasický zhyb nadhmatom s rukami približne na šírku ramien, všetci dobre poznáme. Tak isto môžeš pridať obtiažnosť pridaním váhy na záťažovom opasku, alebo vesty. No sú tu iné „verzie“, ktoré majú inú obtiažnosť, alebo inak zapoja tvoje svaly. Tento cvik ťa „núti“ zdvíhať celú tvoju váhu, tak sa ani netreba čudovať keď ho niekto nezvláda.
Chin-up: Veľa ľudí začína zhybom podhmatom a nie nadhmatom. To znamená, že sa chytíš dlaňami smerom k sebe. Viac si môžeš pomôcť rukami a popri tom aj tak rozvíjaš silu chrbta. Všeobecne zhyby celkom zapájajú aj biceps, ktorý niekto cielene cvičieva týmto štýlom zhybu.
No veľmi to záleží aj od smerovania tvojich lakťov, ak ich máš popri tele, tak viac sily smeruješ na chrbát, ale keď dáš lakte ďalej od tela a ramenami mieriš ku svojim dlaniam, tak ti budú bicepsy doslova horieť.
Zhyb na úzko a na široko: Pri obidvoch zhyboch sa ti hlavne zapája chrbát, no ak dáš ruky na úzko a nadhmatom, tak ti zase dokážu pomôcť viac aj iné svaly, vrátane bicepsu. Môžeš si dať ruky od seba na takú šírku, ako keď sa vzájomne dotkneš palcami na obidvoch rukách.
Tvoja vrchná polovica rúk pri úchope na úzko pôjde popri chrbte priamo za teba, samozrejme ak spravíš poriadny, celý zhyb a nie len nejakú polovičatú napodobeninu. Ale pri širokom zhybe tvoje ruky, teda lakťe smerujú priamo k bokom trupu.
Tento zhyb je trochu náročnejší, nemusíš hneď robiť úplne najväčšie rozpätie rúk, ale môžeš túto vzdialenosť pomalinky zväčšovať.
Tieto varianty sú stále len také rozšírenie základov, ale druhov klikov a zhybov je naozaj veľmi veľa. Možno ťa niektoré napadnú aj samého vyskúšať a budeš si myslieť že si vynašiel nový cvik. Pri cvičení dbaj na správnu techniku, nauč sa rozlišovať ktorú partiu chceš viac „vyšťavovať“, poriadne sa vždy rozcvič a po tréningu ponaťahuj. Nikam sa neponáhľaj, pomaly predsa ďalej zájdeš.