Káva – Ako z nej vyťažiť maximum
Káva je nápoj, bez ktorého si veľa ľudí nevie predstaviť deň. Pije sa ráno po zobudení, po dobrom jedle, pri pracovnom stretnutí, pred tréningom a pri učení. Jednoducho vždy, keď je treba nakopnúť sa do ďalšej činnosti.
Ide o jeden z najobľúbenejších nápojov na svete a každý deň si ju vychutnávajú milióny ľudí na celom svete. Nie je to žiadne prekvapenie, pretože je tu už stáročia a jej popularita časom len rástla. V skutočnosti je konzumácia kávy taká rozšírená, že sa odhaduje, že každý deň sa vypije viac ako 2 miliardy šálok kávy.
Kávový úvod
Kávu sa dá vychutnať rôznymi spôsobmi, pričom mnohé kultúry majú pri varení a podávaní tohto nápoja svoje vlastné tradície. Napríklad na Blízkom východe sa čierna káva často podáva s kardamónom a cukrom, zatiaľ čo v Taliansku sa preferuje espresso. V Spojených štátoch je obľúbený celý rad rôznych kávových nápojov, od latte a cappuccina až po moka, frappuccino, ľadovú kávu či alžírsku kávu.
Káva sa vyrába v mnohých krajinách, pričom. Z hľadiska spotreby sú najväčšími spotrebiteľmi kávy Spojené štáty, po ktorých nasledujú Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo a Japonsko.
O tom či je káva zdravá, nebude tento článok polemizovať, lebo jednoducho zdravá je.Dokazujú to nielen početné štúdie na ľuďoch pijúcich kávu, no aj samotný obsah kávy. Ďalšou vecou, ktorou sa tento článok zaoberať nebude, je kvalita, pôvod, spôsob praženia a iné vlastnosti kávy.
Nie preto, že by o týchto kvalitách nebolo treba písať, no je to téma sama o sebe a zaslúži si väčšiu pozornosť ako len jeden odstavec v článku. Na začiatok bude stačiť, keď sa zodpovie otázka, kedy vlastne kávu piť, aby z nej telo vyťažilo maximum a aby naopak v celodennej aktivite neuškodila.
Rituál rannej kávy
Čo väčšina ľudí spraví ako prvú vec každé ráno ihneď po zobudení? Stlačenie zázračného zapínacieho gombíku na automatickom kávovare. Vôňa kávy v kombinácii s povzbudzujúcim účinkom kofeínu je pre veľa ľudí ideálny štart do aktívneho dňa.
Vôňa kávy síce má na prebúdzanie dobrý vplyv a ani účinok kofeínu ako stimulantu sa nedá poprieť, no pri zobúdzaní treba brať do úvahy aj hormóny, ktoré sa počas spánku vylučujú. Jedným z nich je totiž aj adenozín, ktorý je inhibítorom kofeínu, teda spomaľuje a narúša jeho účinok. Práve jeho hladina v krvi je krátko po zobudení ešte dosť vysoká, čo znamená, že po vypití kávy dôjde ku kofeínovo-adenozínovej „bitke“.
Na jednej strane sa organizmu nedovolí prirodzene zobudiť a na strane druhej káva nebu mať taký účinok, aký by mala za ideálnych podmienok. Riešenie? Počkať aspoň 60-90 minút od postavenia z postele a až potom si naliať prvú šálku kávy.
Káva s mliekom a koláčom je zbytočná káva
Počas pracovného dňa a najmä pri pracovných stretnutiach je tento horúci nápoj často až spoločenským štandardom. Je škodlivé vypiť ich denne 4 a viac? Nemusí. Reakcia na kofeín je u každého individuálna, no vo všeobecnosti je úplne v poriadku denný príjem až 400 mg tejto stimulujúcej látky, čo je približne 5-7 káv. Otázkou je, ako káva počas dňa vyzerá.
Treba si zapamätať, že akákoľvek kombinácia s iným jedlom alebo nápojom jej účinok znižuje, teda ak si ju človek mieša s väčším množstvom mlieka, prípadne obľubuje cappuccino, frappuccino a koláčik k tomu, nielenže do seba pchá zbytočný cukor a kalórie, ešte aj kazí celý jej stimulačný efekt.
Pokiaľ sa teda z kávy chce vyťažiť aj počas dňa maximum, treba sa snažiť mixovať čo najmenej. Ak je pre niekoho jej chuť príliš výrazná a kyslá, možno si skúsiť do ristretta, espressa alebo lunga naliať len minimum mlieka, prípadne prisypať trochu škorice, nepraženého kakaa či pol lyžičky kokosového oleja. K tomu len čistá voda, prípadne minerálka s citrónom a zdravé kombo je hotové.
Pred tréningom, nie po ňom
Kofeín nie je len stimulant, ale aj účinný spaľovač tukov. To je dôvod, prečo sa mieša takmer do všetkých predtréningových tabletiek a práškov, a teda aj dôvod, prečo je kvalitná káva pred cvičením viac ako dobrý nápad.
Ako je to s ňou však po tréningu? Veľa ľudí, najmä tých, čo pracujú v doobedných hodinách, sa ihneď po cvičení zvykne šálkou kávy opäť nakopnúť do pracovného režimu. Prečo je to chyba? Žiaduci povzbudzujúci účinok kofeínu sa tu síce dostaví, no tiež sa dostaví neskorá regenerácia unavených svalov.
Káva má totiž vplyv na produkciu stresového hormónu – kortizolu, ktorého hladina je po ťažkom fyzickom cvičení už aj tak zvýšená nad normálne hodnoty. To má negatívny vplyv nielen na spomínanú regeneráciu, ale aj vysoký krvný tlak a z dlhodobého hľadiska to tiež môže prispieť k rozvoju cukrovky a ukladaniu nebezpečného viscerálneho tuku.
Pred spaním to naozaj nie je dobrý nápad
Opakuje sa to skutočne často a všade, takže to možno bude znieť ako klišé, no pred spaním kávu naozaj piť je nie vhodné. Avšak, množstvo kávičkárov si ich obľúbený nápoj dopraje aj večer, lebo „majú kávu radi a na nich to už nijak nezaberá, čo je samozrejme omyl.
Pravidelnou konzumáciou sa totiž reakcia na kofeín môže počas bdelého stavu zmierňovať, nikdy sa však nezmierni tak, aby negatívne neovplyvňovala aj kvalitu spánku. Človek tak po večernej káve síce zaspí jednoducho, no nie kvalitne a to je pre všetky regeneračné procesy rozhodujúce.
Aké negatívne účinky môže káva na ľudský organizmus?
Aj napriek benefitom spomenutých v predošlích odstavcoch, existuje však aj niekoľko potenciálnych negatívnych účinkov pitia príliš veľkého množstva kávy.
- Najčastejším negatívnym účinkom kávy je, že môže spôsobiť nervozitu a úzkosť. Kofeín je stimulant a jeho nadmerné množstvo môže spôsobiť zrýchlenie srdcovej frekvencie a zvýšenie krvného tlaku. To môže viesť k pocitom nepokoja a úzkosti.
- Káva môže tiež narušiť spánok. Kofeínu trvá približne šesť hodín, kým opustí ľudské telo, takže pitie kávy príliš blízko času spánku môže sťažiť zaspávanie a udržanie spánku. To môže viesť k nespavosti a iným poruchám spánku.
- Káva tiež môže dehydrovať. Kofeín je diuretikum, čo znamená, že zvyšuje tvorbu moču a môže spôsobiť dehydratáciu, ak nie je vyvážená vodou. Nedostatok vody môže viesť k bolestiam hlavy a únave.
- A napokon, káva môže spôsobiť aj žalúdočné problémy. Je kyslá a jej nadmerné množstvo môže dráždiť žalúdok, čo vedie k páleniu záhy a poruchám trávenia. Káva môže tiež podráždiť sliznicu žalúdka, čo vedie k vredom a iným tráviacim problémom.
Celkovo teda môže mať pitie príliš veľkého množstva kávy aj nejaké negatívne účinky. Je teda dôležité piť ju s mierou a vyvážiť ju zdravým pitným režimom.