Jód je dôležitou živinou pre zdravie

jod-dolezita-zivina

Jód získava veľa pozornosti od chvíle, kedy sa zistilo, že jeho nedostatok spôsobuje veľmi vážne ochorenia. Napriek tomu je dôležité spomenúť, že jeho význam je dodnes podhodnotený.

Jód je dôležitou látkou na produkciu hormónov štítnej žľazy a jeho nedostatok môže u niekoho spôsobovať úbytok hmotnosti i keď sa normálne stravuje alebo u iných jedincov sa môže prejavovať vyblednutím a vypadávaním vlasov.

Navyše deficit potrebného množstva jódu môže rovnako viesť k šedému odtieňu kože, nízkej úrovni energie, obtiažnemu prispôsobeniu sa zmenám teploty okolia, zlej koncentrácii, zápche, depresii a extrémnej únave.

Jód

Jód je základná živina, ktorá je potrebná pre správne fungovanie ľudského tela. Je to stopový prvok, ktorý sa nachádza v mnohých potravinách vrátane morských plodov, mliečnych výrobkov, vajec a niektorých druhov obilia a zeleniny. Pridáva sa aj do kuchynskej soli, aby sa predišlo nedostatku jódu.

Jód zohráva dôležitú úlohu v mnohých telesných funkciách:

  • pomáha regulovať metabolizmus a hladinu energie
  • pomáha pri vývoji mozgu a nervového systému
  • je potrebný na tvorbu hormónov štítnej žľazy, ktoré sú zodpovedné za riadenie rastu a vývoja a za udržiavanie telesného metabolizmu

Nedostatok jódu môže viesť k mnohým zdravotným problémom vrátane strumy, hypotyreózy, mentálnej retardácie a vrodených chýb. Aby sa predišlo nedostatku jódu, v mnohých krajinách sa zaviedla prax pridávania jódu do kuchynskej soli, známa ako jodizácia.

Okrem svojej úlohy v organizme sa jód využíva aj v mnohých lekárskych aplikáciách. Používa sa na liečbu vonkajších infekcií a je účinným antiseptickým prostriedkom. Používa sa aj na sterilizáciu rán a prevenciu infekcií. Jód sa používa aj pri rádiografickom zobrazovaní a liečbe porúch štítnej žľazy.

Jód je základnou živinou a jeho význam nemožno podceňovať. Bez dostatočného množstva jódu nemôže telo správne fungovať a môže viesť k mnohým zdravotným problémom. Zabezpečenie dostatočného príjmu jódu prostredníctvom stravy a doplnkov stravy je nevyhnutné na udržanie optimálneho zdravia.

Nedostatok jódu

Ľudia, ktorí sa venujú svojmu zdraviu, možno budú prekvapení zistením, že aj biopotraviny (rastlinného ako aj živočíšneho pôvodu) môžu obsahovať nedostatočné množstvo jódu, ak sa vyrábajú v našej krajine. Plodiny, ktoré sa u nás pestujú, rovnako ako aj živočíšne produkty zo zvierat kŕmených týmito plodinami sú chudobné na jód, z čoho vyplýva, že v potrave je len malé množstvo jódu.

V 40. rokoch sa napr. v Maďarsku predávala jodidovaná soľ. Dlho sa zdalo, že rieši nedostatok jódu v krajine. Avšak lekári ponúkali pacientom s hypertenziou, ochorením obličiek a pod. diétu s nízkym obsahom soli, resp. úplne bez soli.

Boli tiež konfrontovaní so skutočnosťou, že jodidovaná soľ spôsobovala u mnohých ľudí alergické príznaky a precitlivenosť na jód. Existujú samozrejme aj jódové tablety, ktoré však môžu spôsobiť predávkovanie, čo je tiež nebezpečné. Uvedomelí kupujúci prešli na morskú soľ, ktorá tiež neobsahuje dostatočné množstvo jódu.

V prípade neprítomnosti jódu v organizme alebo pri jeho príliš nízkych hodnotách môže dôjsť k rizikovému tehotenstvu. Spôsobuje to totiž poškodenie nervového systému v priebehu vývoja plodu a laktácie.

Prízknaky nedostatku jódu

Nedostatok jódu je závažný zdravotný stav, ktorý môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Na nedostatok jódu sú náchylnejší dospievajúci, starší ľudia a tehotné ženy, z hľadiska jednotlivých pohlaví trpia deficitom tohto minerálu viac ženy ako muži.

Najčastejším príznakom nedostatku jódu je struma, čo je zväčšená štítna žľaza. Táto žľaza sa nachádza na spodine krku a produkuje hormóny, ktoré regulujú metabolizmus a energiu. Keď má telo nedostatok jódu, štítna žľaza nie je schopná produkovať dostatok hormónov, čo vedie k vzniku strumy.

K príznakom nedostatku jódu patria okrem zníženej funkcie štítnej žľazy aj depresia, prírastok hmotnosti, slabý srdcový tep, suché vlasy a pokožka, opuchy nôh, znížená schopnosť koncentrácie, svalové kŕče, opuchy oka a chronická bolesť.

Jedným z častých príznakov deficitu jódu je aj únava, ktorá spôsobuje u osôb s nízkou aktivitou ospalosť. Medzi bežné príznaky patrí aj precitlivenosť na chlad alebo príliš studené ruky a nohy.

Okrem fyzických príznakov môže nedostatok jódu spôsobiť aj kognitívne a psychické problémy. Tieto problémy zahŕňajú ťažkosti so sústredením, stratu pamäti a depresiu. Nedostatok jódu počas tehotenstva môže mať za následok vážne vrodené chyby a dokonca potrat.

Jód je pre telo nevyhnutný minerál a nachádza sa v potravinách, ako sú morské plody, mliečne výrobky a vajcia. Pridáva sa aj do mnohých výrobkov z kuchynskej soli. Ľudia, ktorí sú ohrození nedostatkom jódu, by sa mali poradiť so svojím lekárom o užívaní jódu ako doplnku stravy.

Liečba nedostatku jódu môže zahŕňať užívanie jódu, vyváženú stravu a vyhýbanie sa goitrogénom, čo sú potraviny, ktoré môžu narúšať vstrebávanie jódu. Nedostatok jódu môže byť vážny zdravotný stav, ale pri správnej diagnostike a liečbe sa dá zvládnuť.

Zdroje jódu

Jód je základný minerál, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu štítnej žľazy. Pomáha regulovať metabolizmus, energiu a dokonca aj náladu. Nedostatok jódu je, žiaľ, vo vyspelých krajinách čoraz väčším problémom. Našťastie je k dispozícii niekoľko zdrojov jódu, ktoré zabezpečia dostatočný prísun tohto potrebného minerálu.

  • Najbežnejším zdrojom jódu je jodizovaná soľ. Jodizovaná soľ je bežná kuchynská soľ, ktorá bola obohatená jódom. Nachádza sa vo väčšine spracovaných potravín a je skvelým spôsobom, ako získať dennú dávku jódu. Existujú však aj iné spôsoby získavania jódu.
  • Výborným zdrojom jódu sú morské plody. Ustrice, krevety, losos a treska majú vysoký obsah jódu. Konzumácia niekoľkých porcií rýb týždenne pomôže získať potrebné množstvo jódu.
  • Ďalším dobrým zdrojom jódu sú vajcia. Väčšinu jódu obsahuje žĺtok, takže už jedno alebo dve vajcia denne pomôžu pokryť potrebu jódu.
  • Mlieko a mliečne výrobky sú tiež dobrým zdrojom jódu. Mlieko, jogurt a syr majú vysoký obsah jódu, takže konzumácia niekoľkých porcií denne môže pomôcť splniť požiadavky.
  • Na jód sú bohaté aj niektoré druhy zeleniny. Morské riasy, zemiaky a špargľa majú vysoký obsah jódu. Konzumácia niekoľkých porcií tejto zeleniny týždenne môže pomôcť dosiahnuť jódové ciele.
  • Napokon, dobrým zdrojom jódu sú aj niektoré obohatené potraviny. Mnohé raňajkové cereálie a chlieb sú obohatené jódom.

Celkovo je k dispozícii niekoľko zdrojov jódu, ktoré zabezpečia dostatočný prísun tohto dôležitého minerálu. Konzumácia rôznych potravín vrátane jodizovanej soli, morských plodov, vajec, mliečnych výrobkov, zeleniny a obohatených potravín môže pomôcť dosiahnuť jódové ciele.

Morské riasy Kelp

Morské riasy Kelp sú najlepším prírodným doplnkom jódu. Jód je v nich viazaný na proteíny, ktoré ho uvoľňujú do organizmu postupne podľa potreby, takže nehrozí precitlivenosť na jód jeho predávkovanie.

Kelp je druh morskej riasy, ktorá je prirodzeným zdrojom jódu. Jód je minerál nevyhnutný pre správne fungovanie štítnej žľazy, ktorá pomáha regulovať hormóny a metabolizmus. Dostatok jódu je preto dôležitý pre celkové zdravie a pohodu.

Kelp je jedným z najlepších potravinových zdrojov jódu. Môže sa jesť surový, varený alebo sušený a rozomletý na prášok a je bežnou zložkou ázijskej kuchyne. Kelp je dostupný aj ako doplnok stravy a niekedy sa pridáva do soli, aby sa zvýšil obsah jódu.

Jedna polievková lyžica sušených morských rias obsahuje približne 2 983 mikrogramov jódu, čo je viac ako 2 000 % odporúčanej dennej dávky. Konzumácia mierneho množstva morských rias preto môže pomôcť splniť dennú potrebu jódu.

Kelp obsahuje aj ďalšie dôležité minerály vrátane draslíka, horčíka a vápnika. Okrem toho sú morské riasy dobrým zdrojom železa, zinku a vitamínov A, C a E.

Okrem výživových výhod môžu mať riasy aj ochranné účinky proti niektorým chorobám. Štúdie ukázali, že konzumácia morských rias môže znížiť riziko srdcových ochorení, mŕtvice a niektorých foriem rakoviny. Môže tiež pomáhať znižovať zápaly, zlepšovať trávenie a posilňovať imunitu.

Celkovo sú morské riasy výživnou a všestrannou potravinou, ktorá je dobrým zdrojom jódu a ďalších dôležitých živín. Pridanie malého množstva morských rias do jedálnička pomôže zabezpečiť dostatok jódu a môže mať aj ďalšie zdravotné výhody.