Iniciatíva Zastavme hazard žiada prísnejšiu reguláciu hazardu a odstránenie povinnosti petície
Iniciatíva Zastavme hazard oceňuje snahu vlády regulovať hazardné hry. Vládna novela zákona obsahuje niektoré riešenia, ktoré majú ambíciu regulovať hazard. Realitu uvidíme najskôr po roku 2019, v ktorom začne byť zákon účinný. Na druhej strane musíme konštatovať, že vládou schválená novela nerieši situácie, ktorá napríklad nastala v Bratislave.
Michal Svetko povedal: V súvislosti s krádežou petičných hárkov v Bratislave sme požiadali pána premiéra Fica o stretnutie. Úrad vlády nás však informoval, že pán premiér je zaneprázdnený pracovnými povinnosťami a požiadali ministra financií, aby našu žiadosť osobne vybavil. Zatiaľ sme nedostali odpoveď, avšak situácia je vážna. Bratislava totiž potrebuje okamžité riešenie, aby zákaz hazardných hier mohol byť účinný od 1. januára 2017 a mestu nehrozili žiadne súdne spory.
Peter Beňa dodal: „Rozhodli sme sa zorganizovať okrúhly stôl, za ktorý chceme v prvom rade pozvať pána premiéra Fica, predsedu Národnej rady SR, ministra financií SR ako aj zástupcov koaličných, ale aj opozičných strán. Za okrúhlym stolom chceme nájsť spoločné riešenie pre Bratislavu. Právne čisté riešenie vidíme v zrušení petície ako zákonnej podmienky na prijatie všeobecného záväzného nariadenia o zákaze hazardu na území mesta.
Nejde o nové riešenie, takto samosprávy postupovali aj pred štyrmi rokmi. Situáciu ešte viac právne zamotáva zavádzanie ďalšej podmienky: preukázateľných a opakovaných porušení verejného poriadku pri hazardných hrách na to, aby mohli poslanci rozhodnúť o zákaze hazardu. Prečo by to mal byť jediný dôvod? Existujú procesné postupy, ktoré by sa dali jasne použiť na takéto konštatovanie a ochranu samospráv pred súdnymi spormi?“
Matej Perašín uviedol: „Náš záujem je, aby bol hazard skutočne obmedzený, aby opatrenia v zákone boli rýchle, jednoduché a efektívne. V tejto veci by som rád citoval názor Európskeho súdneho dvora vo veci Schindler k hazardu: „Po prvé, nie je možné prehliadať morálne, náboženské alebo kultúrne aspekty lotérií, rovnako ako iných typov hazardných hier vo všetkých členských štátoch.
Všeobecná tendencia členských štátov je obmedziť alebo dokonca zakázať hazardné hry a zabrániť tomu, aby bola zdrojom súkromného zisku. Po druhé, lotérie znamenajú vysoké riziko trestnej činnosti alebo podvodov, vzhľadom k veľkosti súm stávok a výhier, ktoré môžu byť držané hráčom, najmä ak sú prevádzkované vo veľkom meradle. Po tretie, podnecujú k utrácaniu, čo môže mať škodlivé individuálne a spoločenské dôsledky.”“
Peter Beňa doplnil: „Téma obmedzenia hazardu zjednotila ľudí rôzneho politického presvedčenia nielen v Bratislave, ale všade na Slovensku a preto veríme, že rovnako bude spoločná aj pre všetkých našich zvolených zástupcov. Rešpektujeme tie to, že prioritnú zodpovednosť za životy a rodiny v tejto krajine nesie najmä pán premiér Fico a vládna koalícia.“
Michal Svetko zakončil slovami: „Veríme, že spoločnými silami nájdeme prijateľné riešenie, aby v Bratislave zvíťazila vôľa 136 139 ľudí nad kriminálnikmi a zlodejmi, ktorí sa obmedzenie hazardu v Bratislave pokúšajú zmariť. V tejto krajine nesmie prevládnuť tá „blbá nálada“, o ktorej hovoril pred médiami aj pán premiér Fico. My preto urobíme všetko aj teraz aj v budúcnosti a veríme, že pán premiér nám v tom pomôže.“