HYDRATÁCIA A PITNÝ REŽIM
Voda tvorí väčšinu ľudského tela a zohráva dôležitú úlohu vo všetkých telesných funkciách. Pomáha regulovať teplotu, prenášať živiny a odpad, premazávať kĺby a udržiavať optimálny krvný tlak. Pomáha tiež udržiavať pokožku hydratovanú a zdravú.
Nestatočný príjem tekutín môže viesť k dehydratácii. Príznaky sa líšia v závislosti od stupňa dehydratácie – od bolestí hlavy a závratov až po závažný, až život ohrozujúci stav. Preto treba každý deň dbať na dostatočný príjem tekutín.
Hydratácia
Hydratácia je pre správne fungovanie ľudského tela nevyhnutná. Dehydratácia organizmu môže spôsobiť celý rad problémov, od bolesti hlavy a únavy až po zlyhanie orgánov. Telo potrebuje udržiavať rovnováhu tekutín, elektrolytov a ďalších minerálov, aby zostalo zdravé a hydratované.
Voda tvorí väčšinu ľudského tela a zohráva dôležitú úlohu vo všetkých telesných funkciách. Pomáha regulovať teplotu, prenášať živiny a odpad, premazávať kĺby a udržiavať optimálny krvný tlak. Pomáha tiež udržiavať pokožku hydratovanú a zdravú.
Nedostatočné pitie vody môže viesť k dehydratácii, ktorá môže spôsobiť celý rad príznakov, ako sú bolesti hlavy, závraty a únava. Dehydratácia môže spôsobiť aj zápchu a iné tráviace problémy. Závažná dehydratácia môže dokonca spôsobiť zlyhanie orgánov.
Aby sa človek vyhol dehydratácii a s ňou spojeným problémom, je nevyhnutné dodržiavať pitný režim a pravidelne sa hydratovať. Odporúča sa vypiť 8 až 10 šálok vody denne alebo viac, ak sa človek venuje náročnej fyzickej aktivite. Pitie vody počas celého dňa môže pomôcť udržať telo hydratované a správne fungujúce.
Okrem vody je dôležité udržiavať hydratáciu aj konzumáciou potravín, ktoré obsahujú vodu, napríklad ovocia a zeleniny. Vyvážená strava so správnym pomerom sacharidov, bielkovín a tukov môže pomôcť zabezpečiť, aby telo dostávalo živiny potrebné na udržanie zdravia a hydratácie.
Zachovanie zdravého pitného režimu a dodržiavanie vyváženej stravy je nevyhnutné na to, aby ľudské telo zostalo hydratované a správne fungovalo.
Je dobré pamätať na pitie veľkého množstva vody počas celého dňa, ako aj na konzumáciu zdravých potravín, ktoré obsahujú vodu. To pomôže udržať telo hydratované a optimálne fungujúce. Je obzvlášť dôležité prijať tekutiny po náročnom cvičení, či darovaní krvi.
Pitný režim
Ľudské telo je tvorené zo 70-75 percent vody. Len samotný mozog sa skladá zo 75 percent z vody, pľúca z 80 percent, svaly 75 percent vody, obličky 63 percent, krv 83 percent, koža 65 percent, kosti 22 percent z vody.
Ako funguje voda v tele?
- je nosičom výživy a kyslíka do buniek
- pomáha premeniť jedlo na energiu
- pomáha telu absorbovať výživu
- reguluje telesnú teplotu
- odstraňuje odpadové látky z tela
- tvorí kĺbovú výplň
- chráni a vypĺňa vnútorné orgány
Pri pravidelnom pitnom režime sa človek cíti lepšie, zdravšie a má viac energie. Percento vody v tele je jedným z kľúčových ukazovateľov mladosti a vitality. Keď človek nepije vodu, choroby sa ešte znásobujú.
Základom detoxikácie bunkového aj medzibunkového priestoru je pitie dostatočného množstva vody – čistej filtrovanej vody. Pokiaľ bunky nie sú dostatočne hydratované, detoxikácia ani biosyntéza v bunkách neprebieha optimálnym spôsobom.
Počas noci telo stráca približne 1 liter vody, počas dňa 2,5 litra (pri športe ešte viac) – telo sa dehydratuje dýchaním, potením, močením, stolicou.
Pre vnútorné čistenie treba nastaviť pitný režim 4 dcl vody na 10 kg hmotnosti denne. Väčšina ľudí pije nedostatočne a len vtedy, keď pociťujú smäd.
Keď človek pociťuje smäd, tak tela chýba až 3/4 litra vody. Dve tretiny vody treba vypiť dopoludnia v čase, kedy sa organizmus čistí najviac. Ideálne treba piť 15 minút pred jedlom.
Hlad je mnohokrát zamaskovaný smäd. Veľmi zlá je situácia u seniorov. Čím tmavší moč, tým horšie.
Akú vodu je najvhodnejšie piť
Najlepšie je piť vodu destilovanú (parný čistič) – nie destilovanú technickú vodu.
Minerálne vody sú vhodné do mineralizácie 300 mg/liter, prípadne s prírodným CO2. Vyššia koncentrácia minerálnych látok zanáša cievy zbytočnými anorganickými minerálmi, a tým sa zvyšuje riziko aterosklerózy a artériosklerózy.
V niektorých prípadoch je dobré piť vodu aj mineralizovanú, pokiaľ okamžite chýbajú minerály, ale nie je to ideálne. Lepšia je voda organická, v ktorej je rozmixované ovocie, zelenina alebo elektrolyty s minerálmi.
Voda s CO2 (oxidom uhličitým), sýtené nápoje a sladké nápoje nie sú vhodné na každodennú konzumáciu, pretože znižujú pocit skutočného smädu a sú klamlivé.
Pitný režim možno dopĺňať aj bylinkovými čajmi. Radšej treba voliť sypané čaje, ako tie v nálevových vreckách. Tie totiž môžu obsahovať stopy plastov.
Pri nedostatku vody môže telo reagovať zápchou, kŕčmi a bolesťami svalov, oslabeným vstrebávaním živín do buniek, suchou pokožkou, opuchmi, migrénami, srdcovo-cievnymi ochoreniami, únavou, depresiou, obličkovými a žlčníkovými kameňmi či oslabením pečene.
Pozor na dehydratáciu
Dehydratácia môže nastať, ak telo nemá dostatok vody a iných tekutín. Môže sa vyskytnúť u dospelých aj u detí. V prípade, že sa dehydratácia nerieši, môže viesť až k vážnemu stavu. Príznaky dehydratácie sa líšia v závislosti od závažnosti dehydratácie.
- Mierna dehydratácia môže spôsobiť smäd, sucho v ústach a tmavé sfarbenie moču. Medzi ďalšie príznaky miernej dehydratácie môže patriť bolesť hlavy, závraty, únava, suchá pokožka a znížená tvorba moču.
- Stredne ťažká dehydratácia môže spôsobiť rovnaké príznaky ako mierna dehydratácia, ale príznaky môžu byť intenzívnejšie. Stredne ťažká dehydratácia môže spôsobiť aj zmätenosť, podráždenosť a dezorientáciu. Výdaj moču môže byť výrazne znížený a moč môže mať veľmi tmavú farbu.
- Ťažká dehydratácia môže byť život ohrozujúca a vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc. Medzi príznaky ťažkej dehydratácie môže patriť extrémny smäd, zapadnuté oči, nízky krvný tlak, zrýchlený tep, zrýchlené dýchanie, horúčka a extrémna únava.
Pri príznakoch dehydratácie treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Dehydratáciu možno rýchlo a účinne liečiť tekutinami, ale ak sa nelieči, môže viesť k vážnym komplikáciám.
Pitný režim pomáha dodržiavať aj správna strava
Pitie dostatočného množstva vody treba na udržanie správneho zdravia a hydratácie. Bohužiaľ, mnohí ľudia nepijú dostatok vody, čo vedie k dehydratácii a iným zdravotným problémom. Našťastie existuje niekoľko stravovacích stratégií, ktoré pomôžu doplniť pitný režim a zabezpečiť dostatok tekutín.
Najprv treba zvýšiť príjem potravín bohatých na vodu. Potraviny ako uhorky, zeler, melón, jahody a melón majú vysoký obsah vody. Medzi ďalšie potraviny s vysokým obsahom vody patria jogurt, tvaroh, polievky a smoothies. Konzumácia týchto potravín pomôže získať tekutiny, ktoré telo potrebuje.
Okrem potravín bohatých na vodu možno zvýšiť príjem tekutín aj pomocou džúsov a smoothies. Džúsy a smoothies sú skvelým zdrojom vitamínov a minerálov.
Doplniť pitný režim možno aj pomocou bylinkových čajov. Bylinkové čaje prirodzene neobsahujú kofeín a môžu pomôcť udržať hydratáciu bez pridania ďalších kalórií.
Pre dodržiavanie pitného režimu je jednoznačne najlepšie čistá voda. Na ozvláštnenie do nej možno pridať napríklad niekoľko plátkov uhorky, citrón či limetku, ktoré jej dodajú osviežujúcu chuť.
Zaradením týchto stravovacích stratégií do každodenného režimu si možno zabezpečiť dostatočný príjem tekutín a správnu hydratáciu. Stačí len niekoľko jednoduchých zmien v stravovaní a aj takýmto spôsobom možno zlepšiť pitný režim.